fbpx

Zobacz niezwykłą filmową przestrzeń i odkryj historię na nowo!

Niezwykła przestrzeń Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych  ponownie otwiera się dla wszystkich pragnących zgłębiać filmowe tajniki. W specjalnie zaadaptowanej hali Wytwórni, już 17 października zostanie otwarta wyjątkowa  wystawa edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe”, będąca jedynym w Polsce obiektem łączącym plan filmowy i ekspozycję historyczną. Wystawę będzie można oglądać do końca czerwca 2017 roku.

Film pobudza wyobraźnię w sposób nieporównywalny z żadnym innym medium. Pozwala przenieść się w czasie i znaleźć się w najważniejszych  dla opowiadanej historii miejscach. Szczególnie na widzów oddziałuje film historyczny, w którym elementy dokumentalne łączą się z fabułą. W taki sposób oddziałuje otwierana przez nas wystawa Cichociemni. Spotkania filmowe – tłumaczy dyrektor WFDiF Włodzimierz Niderhaus. Dzięki środkom filmowym pozwala niemal dotknąć  świata, w którym żyli cichociemni – podkreśla Agnieszka Będkowska – Kierownik Działu Produkcji Filmowej i Projektów Edukacyjnych WFDiF. Nie tworzymy rekonstrukcji historycznej, ale barwny świat bohaterów pełen uczuć i wrażeń. Staramy się oddziaływać na wyobraźnię i na wrażliwość uczestników projektu – dodaje.

Twórcy wystawy w niespotykany dotychczas sposób charakterystyczny dla najbardziej nowoczesnych i interaktywnych projektów edukacyjnych przybliżają zwiedzającym mechanizmy tworzenia produkcji filmowych, a jednocześnie pokazują w przyjazny sposób ważne wątki historyczne. To idealna atmosfera pozwalająca złapać filmowego bakcyla i lepiej zrozumieć świat filmowych bohaterów.  Projekty edukacyjne realizowane w miejscu, które przez ponad pół wieku swojej historii skupiało najwybitniejszych twórców polskiego kina, mają szansę kształtować wrażliwość artystyczną młodych odbiorców sztuki filmowej.

movie_gallery_8

To już trzecia wystawa filmowa realizowana przez Wytwórnię. Inspiracją dla jej działań edukacyjnych prowadzonych od 2013 roku jest polska sztuka filmowa. Jednym z pierwszych projektów realizowanych przez WFDiF była wystawa PLAN FILMOWY, której tematem był film „Miasto 44” Jana Komasy. Ogromna popularność ekspozycji  zaowocowała kolejną edycją projektu, poświęconą filmowi „Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, która nadal jest otwarta dla zwiedzających. WFDiF w związku z niesłabnącym zainteresowaniem uczestników oraz dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z realizacją autorskiego projektu dotyczącego polskich produkcji fabularnych, postanowiła stworzyć tym razem projekt poświęcony filmowi dokumentalnemu. W ten sposób powstała filmowa przestrzeń edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe”, której tematem przewodnim stał się film w reżyserii Pawła Kędzierskiego „My Cichociemni. Głosy żyjących”.

Poprzez wystawę Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w szczególny sposób przypomina historię niezwykłych skoczków Armii Krajowej. Ogłoszenie roku 2016 – Rokiem Cichociemnych stało się inspiracją do zwrócenia uwagi na dwie wyjątkowe produkcje filmowe – dokument Marka Widarskiego „Cichociemni” oraz fabularyzowany dokument Pawła Kędzierskiego „My Cichociemni. Głosy żyjących, który stał się impulsem do stworzenia projektu oraz głównym tematem ekspozycji. Naturalnym środowiskiem, w którym działamy jest film i to właśnie świat filmu jest w tej przestrzeni edukacyjnej najważniejszy. Skupiamy się na języku opowiadania obrazami, jednocześnie edukując na czym polega praca nad filmem historycznym – od strony scenariuszowej, reżyserskiej, scenograficznej. Dla wielu osób fascynujące jest także podglądanie filmu od środka, możliwość zobaczenia tzw. filmowej fastrygi. Wszystko to czeka na uczestników naszego projektu – tłumaczy Monika Soroka – Koordynator Projektów Edukacyjnych WFDiF

Wystawę oglądać można w Warszawie na terenie Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, przy ulicy Chełmskiej 21. Uwaga! Obowiązują zapisy! Rezerwacja terminów: tel. 22 559 32 06,  22 559 32 28  planfilmowy@wfdif.pl

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerem wystawy jest  Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Więcej informacji na stronie WFDiF: www.spotkaniafilmowe.pl oraz http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa

 

Tagged with:     , , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor prowadząca: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Uwielbia poznawać świat przez obiektyw swojego aparatu. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami? Zapisz się do naszego newslettera. Czeka Cię wiele niespodzianek!

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook