fbpx

Wypełniacze – co warto o nich wiedzieć?

Zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego to w tej chwili najbardziej popularny sposób niwelowania zmarszczek i poprawy wyglądu skóry. Umożliwiają uzyskanie szybkich i naturalnych efektów. Kwas hialuronowy jest rodzajem cukru, który naturalnie występuje w skórze człowieka. Ze względu na swoje niezwykłe właściwości higroskopijne dba o jej nawilżenie, zapewniając jednocześnie efekt ładnego wypełnienia i wygładzenia. Niestety wraz z wiekiem zaczyna go ubywać, a skóra w efekcie staje się wiotka i bardziej podatna na tworzenie się zmarszczek.

W preparatach do iniekcji wykorzystywane są dwa rodzaje kwasu hialuronowego. Nieusieciowany, o lżejszej, bardziej płynnej konsystencji, służy do mezoterapii – zabiegu mającego na celu przede wszystkim poprawę nawilżenia skóry oraz stymulowanie jej do regeneracji.

Usieciowany kwas hialuronowy ma gęstszą, bardziej zwartą strukturę wynikającą przede wszystkim z wielkości cząsteczek kwasu i stopniajego usieciowania. Znakomicie nadaje się do wypełniania zmarszczek, ubytków wskórze i dodawania objętości tkankom. Utrzymuje się w tkankach dłużej, bo od 6 do 18 miesięcy.

Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w głąb skóry lub podskórnie. Podaje się go za pomocą igły lub kaniuli (która ze względu na brak ostrego zakończenia łatwo prześlizguje się w tkankach, nie niszcząc ich). Ponieważ preparaty na bazie kwasu są bardzo plastyczne, po podaniu ich pod skórę lekarz może je jeszcze dodatkowo modelować dłońmi i poprawiać ich rozmieszczenie tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny i zlikwidować ew. nierówności.

Wypełniacze z kwasem hialuronowym najczęściej stosuje się w celu wypełnienia bruzd i zmarszczek. Podaje się je m. in. w tzw. bruzdynosowo-wargowe czyli zmarszczki biegnące od skrzydełek nosa do okolicy ust, zmarszczki marionetki, biegnące od kącików ust do linii żuchwy, w lwią zmarszczkę pomiędzy brwiami, w poprzeczne bruzdy na czole. W przypadku zmarszczek mimicznych lekarze często wykonują tzw. zabiegi łączone, dodatkowo rozluźniając mięśnie przy pomocy toksyny botulinowej. Uzyskany dzięki temu efekt wygładzenia skóry jest bardziej spektakularny i trwalszy.

Innym sposobem wykorzystania usieciowanego kwasu hialuronowego są zabiegi wolumetrii, czyli poprawy objętości i modelowania twarzy. Najczęściej podaje się go w okolicach skroni i policzków a także stosuje do powiększania i korekty kształtu ust.

Jednak preparaty z kwasem hialuronowym mają znacznie większy potencjał! Można używać ich do redukcji blizn, wypełniania ubytków skóry, powstałych np. podczas urazu, wygładzania nierówności (kwasem hialuronowym można wypełnić m.in. zagłębienia w skórze pozostałe po bliznach trądzikowych czy ospie wietrznej). Sprawdzają się w przypadku korekty kształtu nosa i podbródka, pozwalają na wymodelowanie żuchwy(to zabieg, z którego korzystają panowie, by wyglądać bardziej męsko). Kwas hialuronowy można również wprowadzać pod skórę dłoni, która z czasem staje się cienka i wiotka. Po zabiegu odzyskuje gładkość, napięcie i jest ładnie wypełniona od wewnątrz.

Zabiegi z użyciem wypełniaczy należą do mało inwazyjnych i niewymagających rekonwalescencji. W miejscach wkłucia mogą pojawiać się zaczerwienienia lub zasinienia, a skóra może być przejściowo delikatne obrzęknięta. Aby zmniejszyć dolegliwości bólowe towarzyszące wprowadzaniu igły pod skórę, stosuje się znieczulenie kremem. Na rynku są też dostępne preparaty, które w składzie zawierają znieczulającą lidokainę, co znacząco podnosi komfort pacjentów podczas zabiegu.

About the author /


KAROLINA — redaktor prowadząca: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Uwielbia poznawać świat przez obiektyw swojego aparatu. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami? Zapisz się do naszego newslettera. Czeka Cię wiele niespodzianek!

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook