fbpx

„Emilia Krakowska. Aktorzyca” – zapowiedź

Pracowali z nią najwięksi – Wajda, Hanuszkiewicz, Bareja. O sławnych twórcach i faktach ze swojego życia, także tych nieznanych, Emilia Krakowska opowiada Katarzynie Kaczorowskiej. Premiera książki „Emilia Krakowska. Aktorzyca” już 10 października.

Niezapomniane kreacje Marysi w „Weselu”, Jagny w „Chłopach” czy Wandy w „Bez znieczulenia” zapewniły jej przychylność krytyków filmowych. Widzowie zaś pokochali ją za nieprzejednany temperament, który pokazywała na ekranie i scenie, ale także w sytuacjach prywatnych. Dzięki talentowi i pracowitości Emilia Krakowska wyrobiła sobie niepowtarzalną pozycję w polskim świecie artystycznym, zyskała także unikatowy wgląd w mniej znane wydarzenia z biografii sławnych i cenionych artystów. Niewielu osobom było bowiem dane oglądać, jak Jerzy Połomski sypia w wannie w warszawskiej Dziekance, a Andrzej Wajda przeżywa rozstanie z Beatą Tyszkiewicz.

„Emilia Krakowska. Aktorzyca” to spotkanie z jedną z najpopularniejszych aktorek ostatniego półwiecza. W rozmowie z Katarzyną Kaczorowską Emilia Krakowska wspomina  inspirujące osoby, miejsca i wydarzenia, które wpłynęły na jej życie. Wraca do poznańskich Jeżyc, gdzie przyszła na świat, do pierwszych przesłuchań teatralnych, do wielkich sukcesów, ale i bolesnych porażek. Całą historię przedstawia jednak po swojemu – z dystansem i humorem.

„Andrzej musiał poznać moje myślenie i propozycje. I wtedy po raz pierwszy, i nie ostatni, spotkałam się z fundamentalną metodą mistrza. Zadawał pytania, jak się widzi, jak się proponuje postać, którą ma się zagrać. Klimat rodził się z tych pytań. Podsłuchując naszą rozmowę, Michał wyciągnął wniosek, na który nabierało się wielu, że mistrz niewiele wie o tym wszystkim, co będzie robił. A on tym sposobem mobilizował wszystkich wokół. Za każdym razem wydawało się, że trochę zaniemógł i trzeba ruszyć głową, bo już jesteśmy przed planem… W sumie kręciliśmy miesiąc z hakiem. Kręciliśmy film kameralny i w czasie pracy zobaczyłam, jak mistrz pytaniami i dywagacjami w jakiś sposób rozkochuje w sobie swoich aktorów do tego stopnia, że oni chłoną każde jego słowo. Znikający w czasie pracy mistrz zadawał nam wszystkim ból, bo chcieliśmy go mieć dla siebie. Byliśmy zachłanni. I to było piękne”. – fragment książki

Katarzyna Kaczorowska – polska dziennikarka. Od 1994 roku współtworzy zespół „Gazety Wrocławskiej”, początkowo jako reporterka działu miejskiego, później redaktorka i wydawca. Autorka książki „80 milionów”, współautorka „Kobiety niezapomniane”, w 2010 roku nominowana do nagrody Grand Press w kategorii wywiad. Publikowała m.in. w „Pressie”, „Marie Claire”.

Tagged with:     , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor prowadząca: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Uwielbia poznawać świat przez obiektyw swojego aparatu. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami? Zapisz się do naszego newslettera. Czeka Cię wiele niespodzianek!

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook