fbpx

„Wszystko, co mamy” G.H. Bonde – premiera 10 października 2018

Czego potrzebujemy do szczęścia? Czy wystarczą wolność, bezpieczeństwo i stabilizacja? Jaką cenę płaci się za odseparowanie od ojczyzny, od bliskich? „Wszystko, co mamy” irańskiej autorki Golnaz Hashemzadeh Bonde to powieść o kolejach życia na emigracji, porównywana przez szwedzką krytykę do książek najwybitniejszych żyjących pisarek: Alice Munro czy Elizabeth Strout. Premiera już 10 października.

Rok 1979. Iran, czas rewolucji islamskiej. Nahid poznaje Masooda w trakcie przyjęcia wydanego na jej cześć. Właśnie została przyjęta na studia medyczne. Oboje mają po 18 lat. Plany młodych zakochanych niweczy jednak wybuch rewolty przeciwko szachowi. Dramatyczne wydarzenia tamtych dni położą się mrocznym cieniem na dalszych losach bohaterów. Zmuszeni opuścić Iran, za pożyczone pieniądze i posługując się fałszywymi paszportami, uciekają do Szwecji. Tam gdzie wolność, dobrobyt, bezpieczeństwo… Robią to, by się ratować, ale także po to, aby zapewnić godną przyszłość swojej małej córeczce.

Trzydzieści lat później umierająca Nahid jest przepełniona złością – na wyniszczającą ją chorobę, na byłego męża, na życie, na swoją dorosłą już córkę. Analizuje koleje własnego losu, z nostalgią wspomina dzieciństwo, wraca myślami do dawnego, świeckiego i radosnego Iranu. Zastanawia się, gdzie zawiodła: czy jako matka, żona, córka, czy siostra. Jej przemyślenia to opis kobiecego bólu, przesyconego nienawiścią i zgorzknieniem. Bonde doskonale zna się na emocjach i potrafi o nich pisać.

„Wszystko, co mamy” jest powieścią o utracie, o samotności, o radości życia i o umieraniu. Bonde maluje poruszający obraz życia emigranta i uchodźcy, prezentując całą gamę sprzecznych uczuć towarzyszących tym, którzy musieli opuścić ojczyznę. Ta na pozór smutna i trudna opowieść o prawdziwym życiu niesie mimo to optymistyczne przesłanie.

„Podręcznik życia.Boleśnie piękny przedśmiertny pamiętnik. (…) Warto go przeczytać, zanim będzie za późno”, dziennik Dagens Nyheter

Golnaz Hashemzadeh Bonde – szwedzka pisarka irańskiego pochodzenia i działaczka społeczna, absolwentka prestiżowej Stockholm School of Economics. została zaliczona do grona pięćdziesięciu globalnych liderów przez Goldman Sachs. Jest założycielką i dyrektorką Inkludera Invest, organizacji non-profit wspierającej przedsiębiorców zaangażowanych w zwalczanie wykluczenia społecznego. Jako pisarka debiutowała w 2012 roku książką  „Hon är inte jag” („Ona nie jest mną”). „Wszystko, co mamy” jest drugą powieścią, sprzedaną do 20 krajów.  Twórczość Bonde często porównywana jest do twórczości takich autorek, jak Alice Munro, Elizabeth Strout czy Majgul Axelsson. Mieszka w Sztokholmie z mężem i dziećmi.

Tagged with:     ,

About the author /


KAROLINA — redaktor prowadząca: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Uwielbia poznawać świat przez obiektyw swojego aparatu. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami? Zapisz się do naszego newslettera. Czeka Cię wiele niespodzianek!

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook