fbpx

Rola przekąsek w zdrowym żywieniu

Pojadanie między posiłkami to zwyczaj, który nie jest błędem żywieniowym. Wszystko zależy jednak od tego, co wybieramy na przekąskę, jak często i w jakiej ilości. Prawidłowo zbilansowana dieta stanowi jeden z kluczowych czynników warunkujących nasze zdrowie. To właśnie optymalne wybory żywieniowe, których dokonujemy każdego dnia, są ważnym elementem chroniącym nas przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi. Niezmiernie ważne zatem jest odpowiednie komponowanie wszystkich posiłków, w tym przekąsek.

Jakie przekąski wybierają Polacy?

Badania pokazują, że zarówno w diecie dzieci, jak i dorosłych dominują przekąski w postaci batoników, ciast i ciasteczek, słodkich bułeczek, pączków, chipsów i paluszków. Spożywamy je chętnie, bo są nie tylko smaczne, ale również łatwo dostępne. Niestety produkty te wnoszą do diety duże ilości kalorii, tłuszczu i cukrów, niewiele natomiast dostarczają witamin i minerałów.

Z tego względu w 2015 roku z inicjatywy Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka PAN i Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych ukazało się oficjalne stanowisko Zespołu Ekspertów towarzystw i instytutów naukowych w sprawie roli przekąsek w zdrowym żywieniu.

Jakie przekąski rekomendują Eksperci?

Specjaliści żywienia i dietetycy polecają na przekąskę warzywa i owoce, przygotowane na surowo, ale również w formie sałatki czy musu. Oprócz witamin i związków mineralnych, dostarczą cennego dla zdrowia błonnika pokarmowego. Na mały głód rekomenduje się także mleczne produkty fermentowane, bogate w wapń i białko.

Dlaczego taki wybór? Te 3 grupy produktów charakteryzują się dosyć niską kalorycznością, przy jednocześnie wysokiej wartości odżywczej.

Zdrowe, ale kaloryczne

Do zdrowych przekąsek Eksperci zaliczają także pełnoziarniste przetwory zbożowe, takie jak płatki czy ciasteczka z ziarnami, które mogą stanowić źródło węglowodanów złożonych i błonnika. W grupie tej znajdują się także orzechy bogate w zdrowe wielonienasycone tłuszcze i związki mineralne, a także suszone owoce. Należy jednak podkreślić, że w ich spożyciu należy zachować umiar. Są pyszne, mają wysoką wartość odżywczą, ale są wysokokaloryczne. Garść orzechów dziennie, codziennie. Ale nie więcej!

Materiał przygotowany w ramach Akademii wiedzy o żywieniu – Jedz na Zdrowie. Program Edukacyjny Polskiego Towarzystwa Dietetyki www.portaldietetyka.pl

Tagged with:     , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor prowadząca: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Uwielbia poznawać świat przez obiektyw swojego aparatu. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami? Zapisz się do naszego newslettera. Czeka Cię wiele niespodzianek!

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook