fbpx

Czy dieta ma wpływ na płodność?

Naukowcy w ostatnich latach podkreślają, że sposób żywienia ma wpływ na płodność, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Niedobory, jak i nadmiary w diecie mogą znacznie zwiększać ryzyko niepłodności.

FAKT. Kobiety otyłe potrzebują więcej czasu na zajście w ciążę

Ze statystyk wynika, że kobiety otyłe potrzebują więcej czasu na zajście w ciążę, niż kobiety o wadze optymalnej. Nadmiar tkanki tłuszczowej negatywnie wpływa na homeostazę hormonalną organizmu. Nadmierna masa ciała często towarzyszy także zespołowi policystycznych jajników, który charakteryzuje się m.in. insulinoopornością i zaburzeniami hormonalnymi, a w konsekwencji nieregularnymi miesiączkami oraz brakiem owulacji.

MIT. Więcej w diecie białka zwierzęcego niż roślinnego zwiększa płodność

Wyniki badań wykazały, że kobiety, które spożywały 5% energii pochodzącej z białka roślinnego, a nie zwierzęcego, miały o dwukrotnie niższe ryzyko niepłodności, którego przyczyną były zaburzenia w jajeczkowaniu.

FAKT. Niedobór cynku wpływa negatywnie na płodność mężczyzn

Cynk odgrywa ważną rolę w produkcji nasienia męskiego. Jest to składnik, który reguluje żywotność plemników. Należy zaznaczyć, że w ejakulacie znajduje się ok. 5 g cynku – czyli blisko połowa dziennego zapotrzebowania. Niedostateczna ilość tego pierwiastka w diecie przyczyniać się także może do obniżenia stężenia testosteronu czy zaburzeń potencji, co negatywnie wpływa na męską płodność.

Tagged with:     , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor prowadząca: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Uwielbia poznawać świat przez obiektyw swojego aparatu. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami? Zapisz się do naszego newslettera. Czeka Cię wiele niespodzianek!

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook