fbpx

Jak odnaleźć w sobie siłę i energię do działania?

Jak zachować pogodę ducha, kiedy z każdej strony napływają do nas informacje o kolejnych konfliktach, kryzysach oraz katastrofach? Skąd brać siłę do działania, kiedy czujemy się bezradni? Ulrich Schnabel – autor bestsellerowej „Sztuki leniuchowania” – przedstawia książkę, w której pokazuje, że nie motywacja a racjonalność jest rozwiązaniem współczesnych problemów. „Siła wewnętrznej wolności i dlaczego jest ona dzisiaj tak ważna, jak nigdy dotąd” w księgarniach 20 maja.

Jak zareagowalibyście na informację, że jesteście śmiertelnie chorzy? Z reguły reakcją na taką wiadomość jest niedowierzanie, wściekłość lub depresja. Ale nie u wszystkich. Kiedy 21-letni Stephen Hawking dowiedział się, że choruje na stwardnienie zanikowe boczne – chorobę, której postęp powoduje paraliż ciała, a w efekcie śmierć – nie załamał się. Nie wiedział, czy zdąży dokończyć pisany właśnie doktorat, nie mówiąc już o jakichkolwiek planach na przyszłość. Ale nie poddał się i zwyciężył: dożył 78 lat, został ojcem, dziadkiem, a także światowej sławy naukowcem. W zaakceptowaniu tej sytuacji nie pomogła mu wiara w Boga. Hawknig był osobą na wskroś racjonalną. Wierzył, ale tylko w naukę. Nie miał nadzwyczajnej woli czy siły psychicznej. A jednak zwyciężył. Dlaczego? W jaki sposób?

Na to pytanie stara się właśnie odpowiedzieć tak książka.

„Siła wewnętrznej wolności” nie jest książką o naiwnej nadziei, że wszystko jakoś się ułoży. Nie jest to również poradnik „pozytywnego myślenia”. Schnabel opisuje „nadzieję racjonalną” opartą na rzeczowej ocenie sytuacji. Nie chodzi w niej o to, aby na wszystko patrzeć przez różowe okulary, ale aby mieć świadomość powagi sytuacji a mimo to z zaufaniem patrzeć w przyszłość. Pyta psychologów, socjologów, polityków i filozofów o przepis na to, aby nawet w pozornie beznadziejnych sytuacjach nie tracić wiary, że będzie lepiej.

„Ulrich Schnabel przedstawia inteligentną alternatywę dla przesadnego optymizmu z jednej strony a uciążliwym i nieproduktywnym pesymizmem z drugiej strony –nadzieję, która pozwala nam z ufnością patrzeć w przyszłość. Mądra książka, po którą warto sięgnąć”

– Prof. Dr Antonio Damasio,

dyrektor Brain and Creativity institute, Los Angeles

Ulrich Schnabel – pochodzący z Niemiec dziennikarz pracujący dla działu naukowego tygodnika „Die Zeit”. Studiował fizykę i dziennikarstwo. Sześć miesięcy spędził w Indiach w ramach stypendium Towarzystwa Carla Duisberga badając organizacje pomocy rozwojowej. Dzięki stypendium z Agencji Informacji Stanów Zjednoczonych w 1996 roku odwiedził najważniejsze amerykańskie laboratoria neurologiczne. Jego zainteresowania obejmują zarówno nauki ścisłe jak humanistyczne. W swoich pracach porusza temat fizyki, neurologii, świadomości oraz religii.

Tagged with:    

About the author /


KAROLINA — redaktor prowadząca: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Uwielbia poznawać świat przez obiektyw swojego aparatu. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

64 + = 69

Newsletter

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook