fbpx

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży

Jesteś w ciąży i pragniesz dalej dbać o swoje ciało dzięki aktywności fizycznej? Jaka forma ćwiczeń będzie dobra i bezpieczna dla Ciebie oraz rosnącego pod twoim sercem szkraba? Co warto wiedzieć o aktywności fizycznej w ciąży? Przygotowałyśmy dla Was garść przydanych informacji o ćwiczeniach dla kobiet będących przy nadziei.

Należy pamiętać, że umiarkowany wysiłek fizyczny w ciąży nie tylko poprawia samopoczucie i utrzymuje ciało w dobrej kondycji, ale ma również korzystny wpływ na funkcjonowanie wszelkich układów kobiecego organizmu. Ćwiczenia pomagają przygotować się do zbliżającego się porodu poprzez wzmocnienie bioder, miednicy i ud, a także łagodzą różne dolegliwości, będących niekiedy prawdziwą zmorą, np: obrzęki, nudności czy intensywne przybieranie na wadze.

Jakie ćwiczenia są najlepsze dla kobiet w ciąży?

Jeżeli do tej pory uczęszczałaś na aerobik, w czasie ciąży postaw na jego łagodniejszą wersję — dynamiczne podskoki są niewskazane dla kobiet w ciąży. Jeśli ćwiczysz na siłowni — poproś trenera o skomponowanie specjalnego, lżejszego zestawu ćwiczeń. Jeśli przed ciążą byłaś kanapowym leniuszkiem, czas to zmienić!

Najlepsze rodzaje ćwiczeń dla kobiet w ciąży to:

 • łagodny aerobik z ograniczeniem podskoków

 • spacery, nordic-walking (pamiętaj o odpowiednim obuwiu)
 • callanetics — ćwiczenia tonujące i rozwijające mięśnie; pomagają dbać o prawidłową postawę, przygotowując przyszłą mamę do porodu

 • prenatalna joga, pilates, gimnastyka — powolne, precyzyjne ruchy nie tylko rzeźbią sylwetkę, ale także wzmacniają ogólną kondycję, koordynację i równowagę

 • ćwiczenia relaksacyjne, wpływające na odprężenie i koncentrację

 • pływanie (lub aqua-aeorbik) — odciąża kręgosłup, wspomagając rozwój mięśni bez mocnego wysiłku
 • ćwiczenie mięśni Kegla, odpowiedzialnych za łatwiejszy poród

W czasie ciąży wystrzegaj się:

 • sportów ekstremalnych
 • ambitnego joggingu
 • surfingu
 • ćwiczeń, które narażają cię na wstrząsy (aerobik), zranienia (sztuki walki) bądź upadek (jazda konna).

Pamiętaj, by przed przystąpieniem do JAKICHKOLWIEK ćwiczeń, porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem — w czasie ciąży istnieje wiele przeciwskazań do bycia aktywnym fizycznie — każda ciąża jest wyjątkowa i inna, z tego powodu ćwiczenia powinny być omawiane indywidualnie.

źródła: www.babyboom.pl; www.parenting.pl; www.mjakmama24.pl;

filmiki: youtube.com

 

Tagged with:     ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

57 + = 63

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook