fbpx

Desery z czereśniami – najlepsze przepisy

Czereśnie dla wielu z nas to prawdziwy smak lata — soczyste, słodkie, pyszne — po prostu idealne! Czy wiecie, że owoce te w 80% składają się z wody? Są skarbnicą witamin i soli mineralnych, co więcej poprawiają stan skóry, działając odmładzająco dzięki bogactwu przeciwutleniaczy. Dziś przygotowałyśmy dla Was kilkanaście świetnych przepisów na desery z czereśniami — jak wykorzystać je przy przygotowywaniu niebiańskich słodkości? Przekonajcie się same!

Murzynek z czereśniami i czekoladą

Składniki:

800 g czereśni (zamiast czereśni można użyć wiśni lub malin)
200 g masła
200 g cukru pudru
4 jajka
200 g mąki
1 łyżeczka proszku do pieczenia
3 łyżki kakao
50 g czekolady deserowej lub mlecznej
do posypania: cukier puder

murzynek_z_czeresniami_01

Przygotowanie: Masło wyjąć z lodówki i pokroić na małe kawałki. Włożyć do miski i pozostawić w temperaturze pokojowej aby zmiękło. Czereśnie wydrylować i pokroić na połówki. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Dno okrągłej tortownicy o średnicy 26 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Do czystej miski przesiać mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao, wymieszać. Czekoladę posiekać na małe kawałeczki. Do miękkiego masła dodać cukier puder i ubić mikserem na puszystą i jasną masę (około 5 – 7 minut). Nie przerywając ubijania dodawać kolejno po jednym jajku, cały czas dokładnie ubijając (masa może się trochę rozwarstwić, ale należy dalej cierpliwie ją ubijać). Następnie zmniejszyć obroty miksera do średnich i dodawać po pół szklanki mieszanki mąki, miksować po kilkanaście sekund po każdej dawce, aż składniki będą dokładnie połączone, na koniec dodać czekoladę i wymieszać łyżką. Ciasto wyłożyć do formy, wyrównać powierzchnię, na wierzchu wyłożyć czereśnie (można też owoce delikatnie wmieszać w ciasto). Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 60 minut (do suchego patyczka). Wyjąć z piekarnika, przestudzić, posypać cukrem pudrem. Po ostudzeniu trzymać pod przykryciem w pojemniku na ciasto.

źródło: kwestiasmaku.com

Clafoutis na mące migdałowej z czereśniami

Składniki:

1/3 lub ½ szklanki cukru
2 duże garści słodkich ciemnych czereśni
3 jajka rozmiaru M
1 ¼ szklanki maślanki
1/2 szklanki mąki migdałowej
2 łyżki skrobi kukurydzianej, ziemniaczanej lub ryżowej
½ łyżeczki ekstraktu waniliowego lub cukier z prawdziwą wanilią /mają go np. Kotany, Kamis/
1 łyżeczka świeżego startego imbiru
1 łyżeczka startej skórki z cytryny lub pomarańczy
¼ łyżeczki soli
cukier puder do posypania
masło do wysmarowania formy

clafoutis5

Przygotowanie: Formę ceramiczną lub patelnię do zapiekania smarujemy lekko masłem. Czereśnie myjemy, kroimy na połowy i usuwamy z nich pestki. Owoców musi być tyle, by dało się nimi mniej więcej równomiernie wyłożyć dno naszykowanej formy. Jajka ubijamy z maślanką i ekstraktem waniliowym. Dodajemy startą skórkę z cytrusów i świeży, starty imbir. Solimy, wsypujemy cukier. Całość miksujemy. Na koniec wsypujemy obie przesiane mąki i mieszamy do połączenia. Ciasto będzie rzadkie, zalewamy nim owoce w formie. Pieczemy w nagrzanym do 190°C piekarniku, na środkowym poziomie, aż brzegi lekko się zarumienią a środek zetnie, około 45- 50 minut. Włóżcie po upływie tego czasu patyczek w sam środek formy i sprawdźcie, czy po wyjęciu będzie suchy. Jeśli nie, pieczemy dalsze 5-10 minut sprawdzając, czy to już. Dajemy ostygnąć i posypujemy lekko cukrem pudrem. W tej wersji clafoutis smakuje jak leciutki sernik z migdałami — kwaskowa w smaku maślanka użyta jest tutaj zamiast śmietany (Francuzi swoje clafoutis najczęściej robią na tłustej, 30% słodkiej śmietanie lub na tłustym mleku). Mąka migdałowa może być użyta zamiennie z inną mąką bezglutenową, np. jęczmienną, lub mąką klasyczną — pszenną.

źródło: karointhekitchen.com

Biszkopt z musem waniliowymi czereśniami

Składniki:

2 szklanki mleka
2 laski wanilii
5 żółtek
15 dag cukru pudru
2 listki żelatyny
2 blaty biszkoptowe o śr. 25 cm i 4 cm grubości
300 ml bitej śmietany
60 dag czereśni bez pestek

6ea5151b1eccfd5a8a8ff3c71e3cd00c02f6a2ce

Przygotowanie: Mleko z przeciętą na pół laską wanilii doprowadzamy do wrzenia. Żółtka z cukrem ucieramy ok. 5 min na biały krem. Mleko powoli dolewamy do masy żółtkowej i podgrzewamy na średnim ogniu, mieszając drewnianą łyżką, aż krem zgęstnieje. Odstawiamy do wystudzenia. Żelatynę moczymy w zimnej wodzie. Po 10 min odciskamy z nadmiaru wody i mieszamy z masą waniliowo-jajeczną. Wstawiamy krem do lodówki na 30 min. Biszkopt przecinamy poziomo na 3 warstwy i przycinamy z niego prostokąty, którymi wylepimy dno, boki, a później także wierzch formy keksowej. Bitą śmietanę mieszamy z oziębionym kremem i wlewamy do formy wyłożonej biszkoptem do ok. jednej trzeciej wysokości. Wkładamy czereśnie, dopełniamy pozostałym kremem i przykrywamy wierzch ostatnim kawałkiem biszkoptu, tworząc wieczko. Ostrożnie owijamy folią spożywczą i przechowujemy w lodówce przez co najmniej 4 godz., aby ciasto stężało. Ostrożnie zdejmujemy folię, wyjmujemy z formy i kroimy na dość grube plastry. Podajemy na malinowym lub truskawkowym coulis (to purée z malin lub truskawek, zmiksowane z cukrem, sokiem z cytryny i sokiem z pomarańczy).

źródło: mojegotowanie.pl

Kruchy placek z czereśniami

Składniki:

Spód: 150 g mąki pszennej, 100 g mąki ziemniaczanej, 50 g cukru, 150 g masła (schłodzonego), 1 jajko

Budyń kokosowy: 400 ml puszka mleka kokosowego, 1 i 1/2 szklanki mleka krowiego, 2 budynie o smaku kokosowym lub śmietankowym (proszek), 4 łyżki cukru

Kruszonka kokosowa: 100 g mąki pszennej, 50 g mąki ziemniaczanej, 100 g wiórków kokosowych, 50 g cukru, 125 g masła (schłodzonego)

Ponadto: 600 – 700 g czereśni, cukier puder. Potrzebna będzie: forma o wymiarach 20 x 30 cm.

ciasto-kruche-czeresnie-budyn-kruszonka-01

Przygotowanie: spód: do miski przesiać obydwie mąki, dodać cukier i pokrojone na kawałki masło. Rozetrzeć palcami całe masło z mąką i cukrem, aż powstanie kruszonka (drobne okruchy ciasta), następnie dodać jajko i szybko zagnieść ciasto łącząc wszystko w jednolitą kulę. Ciasto włożyć do lodówki na 1 godzinę. Rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia na placek o wymiarach nieco większych niż forma. Przenieść ciasto razem z dolnym papierem do formy, odkleić górny arkusz. Przyciąć wystające brzegi ciasta i dokleić brakujące miejsca. Spód podziurkować widelcem i wstawić do lodówki na pół godziny. Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Wstawić blaszkę z ciastem do piekarnika i piec przez 25 minut na blado złoty kolor. Wyjąć ciasto i ostudzić. Przygotować budyń: zagotować mleko kokosowe z 1 szklanką mleka krowiego. W reszcie mleka rozpuścić dwa budynie, dodać 4 łyżki cukru (jeśli budynie zawierają już cukier, nie trzeba go już dodawać). Gdy mleko się zagotuje wlać rozpuszczony budyń jednocześnie szybko mieszając. Pogotować kilkanaście sekund i odstawić z ognia. Czereśnie pokroić na połówki i wyjąć pestki. Zwiększyć temperaturę w piekarniku do 180 stopni. Przygotować kruszonkę: do miski przesiać obydwie mąki, dodać połowę wiórków kokosowych, cukier i pokrojone na małe kawałeczki zimne masło. Rozcierać palcami masło z resztą składników aż powstanie kruszonka (drobne okruszki ciasta), na koniec wymieszać z resztą wiórków kokosowych. Na podpieczony i ostudzony spód wyłożyć połówki czereśni (rozcięciem do góry). Przykryć warstwą budyniu i posypać kruszonką. Wstawić do piekarnika i piec przez 35 minut na lekko złoty kolor. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem (samo ciasto nie jest bardzo słodkie).

źródło: kwestiasmaku.com

Mus jabłkowy z lawendą i czereśniami

Składniki:

180 ml mleka
180 ml śmietany 30%
1 laska wanilii
250 g jabłek
10 g kwiatów lawendy
160 g cukru typu kryształ
50 g wody
białka z 7 jajek
10 g namoczonej żelatyny w płatkach
czereśnie świeże (lub z syropu) do dekoracji
cukier puder

16232-mus_jablkowy

Przygotowanie: Mleko zagotować ze śmietaną i laską wanilii. Dodać umyte, obrane i pokrojone jabłka oraz lawendę, gotować, aż jabłka będą miękkie. Całość zmiksować, przecedzić przez gęste sito, schłodzić i dodać żelatynę. Białka ubić. Wodę z cukrem zagotować do temperatury 120°C i wlać do ubijanych białek. Tak powstałą bezę połączyć z masą jabłkowo-lawendową i dokładnie wymieszać. Mus przełożyć do szklaneczek, udekorować czereśniami i cukrem pudrem.

przepis: Robert Sowa / źródło: czasnawnetrze.pl

Sernik czereśniowy na zimno

Składniki:

Spód: 180 g herbatników czekoladowych, 70 g stopionego masła, 1 łyżka cukru pudru
Masa serowa: 1 kg serka homogenizowanego, 600 g czereśni, 1 laska wanilii, 5 łyżek cukru, 40 g żelatyny, 3 żółtka, 1/2 szklanki cukru pudru
Dodatkowo: czereśnie do dekoracji

Sernik_czeresniowy

Przygotowanie: Ciasteczka mielimy, łączymy z cukrem i masłem. Dokładnie mieszamy i tak powstałą mieszanką wykładamy spód tortownicy o średnicy 20 centymetrów i dociskamy. Tortownicę wstawiamy do lodówki na około 30 minut.  Czereśnie nacinamy, zasypujemy 5 łyżkami cukru, dodajemy przekrojoną wanilię i wlewamy 2 łyżki wody. Gotujemy na wolnym ogniu do chwili aż owoce puszczą sok, a następnie na dużym ogniu przez około 10 minut. Odcedzamy sok i zalewamy nim żelatynę. Dokładnie mieszamy aby nie było grudek. Żółtka ubijamy z cukrem pudrem na puszystą masę. Dodajemy serek i sok z żelatyną. Miksujemy do połączenia się składników. Masę serową przelewamy do tortownicy i wstawiamy do lodówki na całą noc. Przed podaniem sernik dekorujemy czereśniami.

źródło: gotowaniecieszy.blox.pl

Mrożony deser z czereśniami i bananem

Składniki na 2 porcje:
2 mrożone banany
1 szklanka czereśni bez pestek (mogą być mrożone)
odrobina mleka (może być kokosowe)
kilka kostek lodu
gorzka czekolada w dowolnej ilości (połamana na małe kawałki)

rtyr 016

Przygotowanie: Mrożone banany pokroić na 1cm kawałki, a czereśnie pozbawić z pestek. Gorzką czekoladę pokroić lub połamać na małe kawałki. Banany, lód, pół szklanki wiśni umieszczamy w blenderze i blendujemy do momentu, kiedy czereśnie zostaną rozerwane na bardzo drobne strzępki. Dodajemy mleko, pozostałą część wiśni i połowę gorzkiej czekolady i blendujemy dosłownie przez kilka sekund, a następnie mieszamy. Przekładamy do miseczek i na wierzch dajemy pozostałą czekoladę.

źródło: facetwgarach.blogspot.com

Tort Czarny Las z czereśniami lub wiśniami

Składniki:

Biszkopt kakaowy: 7 jaj, 1 szklanka cukru, 2/3 szklanki gorzkiego kakao, 2/3 szklanki mąki pszennej tortowej

Przełożenie: 340 g słoik konfitury wiśniowej, 4 – 5 łyżek oryginalnego wiśniowego kirschu, wiśniówki lub likieru wiśniowego, około 700 g wydrylowanych świeżych wiśni lub czereśni, poza sezonem wiśni mrożonych

Bita śmietana: 750 ml bardzo zimnej śmietanki kremowej 30% lub 36%, 1/4 szklanki cukru, 2 łyżeczki żelatyny

Dekoracja: około 50 g gorzkiej czekolady, czereśnie lub wiśnie z szypułkami

tort-czarny-las-01

Przygotowanie: Biszkopt: Dno tortownicy z odpinaną obręczą o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków niczym nie smarować ani nie wysypywać. Kakao wymieszać z mąką i przesiać dwukrotnie. Piekarnik nagrzać do 170 stopni. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubijać na małych obrotach miksera przez 2 minuty aż się spienią. Stopniowo zwiększając obroty miksera dodawać po łyżce cukier (w krótkich odstępach czasu). Białka ubijać jeszcze na wysokich obrotach miksera przez kilka minut aż będą sztywne i błyszczące. Wciąż ubijając dodawać po łyżce wymieszane żółtka (dodawać kolejną porcję gdy poprzednia ubije się już z białkami). Dodać kakao z mąką (najlepiej w 3 partiach) i mieszać je bardzo delikatnymi ruchami metalowej łyżki lub szpatułki z ubitą masą, starając się nie zniszczyć ubitej piany. Im mniej piana opadnie tym większy i bardziej puszysty będzie biszkopt. Ciasto wylać do formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 35 – 40 minut do suchego patyczka. Od razu wyjąć biszkopt z piekarnika i energicznie rzucić go na blat. Ostudzić. Przełożenie: Konfiturę wymieszać z alkoholem, owoce wydrylować. Mrożone wiśnie rozmrozić. Odkroić boki biszkoptu od formy i wyłożyć biszkopt do góry dnem na deskę lub blat wyścielony papierem do pieczenia. Odkleić papier z biszkoptu, ostrym nożem przekroić biszkopt na 3 blaty. Bita śmietana: w małym rondelku zagotować 1/4 szklanki wody, odstawić z ognia, wsypać żelatynę i mieszać do całkowitego rozpuszczenia, ostudzić. Bardzo zimną śmietankę kremówkę ubić z cukrem na sztywną pianę, następnie zmiksować z ostudzoną ale wciąż płynną żelatyną. Na paterze ułożyć pierwszy blat tortu, odłożyć 2 łyżki konfitury a resztę podzielić na 2 części. Blat posmarować połową konfitury, ułożyć połowę owoców i przykryć 1/3 ubitej śmietanki. Położyć drugi blat, powtórzyć konfiturę, owoce i 1/3 bitej śmietany. Przykryć trzecim blatem, posmarować odłożonymi dwiema łyżkami konfitury, bitą śmietaną oraz wiórkami z czekolady. Udekorować świeżymi owocami. Wstawić do lodówki do czasu podania. Tort można zrobić dzień wcześniej.

Wskazówki:

  • Poza sezonem na świeże owoce można użyć wiśni mrożonych.
  • Boki tortu można pokryć bitą śmietaną, należy wówczas zwiększyć ilość śmietanki o 250 ml.
  • Jeśli tort będziemy podawać zaraz po przygotowaniu, można pominąć żelatynę w bitej śmietanie, ale trzeba ją dobrze ubić na sztywną pianę. Jest to wskazane szczególnie w przypadku użycia 36% śmietany.

źródło: kwestiasmaku.com

Deser jogurtowo-czereśniowy

Składniki:

galaretka czereśniowa: ½ kg czereśni, bez pestek, z grubsza posiekanych, 1 szklanka (250 ml) wody, ¼ szklanki (55 g) cukru, 1 łyżka soku cytrynowego, 1½ łyżeczki żelatyny + 2 łyżeczki wody

krem jogurtowy: ½ szklanki kremówki, ½ szklanki jogurtu greckiego, 1 łyżka miodu, 1 łyżeczka żelatyny + 1½ łyżka wody

deser-jogurt-czeresnie

Przygotowanie: Czereśnie zasyp cukrem, zalej wodą, dodaj sok cytrynowy i zagotuj. Gotuj kilka minut, aż owoce zmiękną. Odstaw do wystudzenia i przecedź przez sitko wyłożone gazą. Powinna wyjść szklanka soku. Dodaj do niego żelatynę namoczoną w wodzie, wymieszaj, do rozpuszczenia żelatyny (podgrzej lekko, jeśli będzie trzeba). Kremówkę ubij, jogurt zamieszaj, by go zmiękczyć. Żelatynę namocz w 1½ łyżki wody, podgrzewaj po kilka sekund w mikrofalowce, dopóki się nie rozpuści. Jogurt wymieszaj delikatnie z ubitą kremówką i miodem, dodaj najpierw 1-2 łyżki kremu do rozpuszczonej żelatyny, następnie wlej ją stopniowo do reszty kremu, dokładnie mieszając. Gdyby krem zaczął tężeć, wstaw go do miski z ciepłą wodą. Połowę płynnej jeszcze galaretki czereśniowej rozlej po równo do czterech szklanek (2 łyżki na szklankę). Wstaw do zamrażalnika na około 10 minut, aż lekko stężeje. Połowę kremu jogurtowego wyłóż na galaretkę, wstaw do zamrażalnika, a gdy stężeje, wylej na niego drugą warstwę galaretki, a na nią znowu krem. Odstaw do lodówki. Deser podawaj udekorowany sałatką czereśniową.

Słodka sałatka czereśniowa

  • 15-20 jędrnych czereśni
  • 2 łyżeczki cukru pudru
  • 1 łyżka kirschu
  • opcjonalnie: 1 łyżka orzeszków piniowych, uprażonych

Czereśnie wydryluj i pokrój na ćwiartki. Wymieszaj z cukrem pudrem oraz kirschem i odstaw do zamacerowania. Przed podaniem możesz posypać orzeszkami piniowymi lub płatkami migdałów.

źródło: magazynkuchenny.com

Pudding z tapioki z czereśniami

Składniki:

tapioka – 1/2 szklanki
mleko – 2 szklanki
cukier brązowy – 2 łyżki
wanilia – 1/3 laski
sól – szczypta
sos owocowy
czereśnie – ok. 1 szklanki
cynamon – szczypta
goździki – 2 szt
cukier – do smaku, ok. 1 łyżki
mąka ziemiaczana – 1/2 łyżeczki
woda – 4 łyżki

pudding-z-tapioki-z-czereśniami-5

Prygotowanie: Tapiokę namocz przez 30 minut-1 godzinę w mleku. Dodaj szczyptę soli, rozkrojoną laskę wanilii i cukier, gotuj do miękkości na małym ogniu, co jakiś czas mieszając, przez ok. pół godziny. Czereśnie wypestkuj, dodaj wodę, cukier i przyprawy, gotuj kilka minut na małym ogniu, aż owoce puszczą sok i staną się miękkie. Mąkę ziemniaczaną rozprowadź w małej ilości zimnej wody, wlej do owoców, dokładnie rozmieszaj. Doprowadź do wrzenia. Pudding z tapioki podawaj polany owocowym sosem.

źródło: kuchniaagaty.pl

Tagged with:     , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 4 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!