fbpx

Dieta a zapotrzebowanie organizmu na wodę

Głównym składnikiem organizmu człowieka jest woda. Znajduje się ona we wszystkich tkankach. Prócz wysokiej temperatury otoczenia czy intensywnego wysiłku fizycznego, do czynników wpływających na poziom zapotrzebowania organizmu na wodę zaliczamy różne składniki diety.

Diety wysokokaloryczne

Budowanie masy mięśniowej czy inny stan wymagający znacznych nakładów energii nie mógłby się odbyć bez optymalnego nawodnienia organizmu. Trawienie czy wchłanianie składników pokarmowych, a także ich dalsze metabolizowanie i usuwanie końcowych produktów przemiany materii odbywa się przy udziale wody. Dlatego też, im dieta dostarcza więcej kalorii, tym więcej wody potrzeba na przemiany spożytych składników pokarmowych.

Diety wysokobiałkowe zwiększają zapotrzebowanie na wodę

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta także w przypadku stosowania diet wysokobiałkowych, ponieważ organizm musi usunąć z organizmu znaczne ilości metabolitów powstających w wyniku przemian białkowych.

Błonnik wiąże wodę w jelicie

Błonnik pokarmowy stanowi kluczowy składnik w dietoterapii zaparć. Poprawia perystaltykę jelit i reguluje rytm wypróżnień. Należy jednak podkreślić, że w przewodzie pokarmowym wiąże się z wodą.  Dlatego też diety bogate w błonnik zwiększają zapotrzebowanie na płyny.

Tagged with:     , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

1 komentarz

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 39 = 49

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook