fbpx

Książkowe bestsellery września 2020

Początek jesieni pod znakiem kryminału, trwająca dominacja wielkich nazwisk i głośny powrót literacki jednej z najlepszych tekściarek i wokalistek w Polsce. Wśród najchętniej kupowanych książek minionego miesiąca w Empiku nie brakuje dużej różnorodności gatunkowej. Niekwestionowanym hitem sprzedaży pozostaje „Powrót z Bambuko” Katarzyny Nosowskiej. W czołowej trójce miesięcznego zestawienia TOP znalazły się także nowości Remigiusza Mroza i Camilli Läckberg.

Powrót mistrzyni słowa

Wyraźną dominację kryminału przebić mógł jedynie literacki powrót jednej z najbardziej charyzmatycznych artystek w Polsce, na który przyszło nam czekać dwa lata. W najnowszej książce „Powrót z Bambuko” Katarzyna Nosowska znów pobudza szare komórki i mięśnie śmiechowe czytelników, a przy tym w charakterystyczny sobie sposób rozprawia się z bólami przeszłości i trafnie punktuje niektóre z ludzkich zachowań. Debiutancka książka Nosowskiej uzyskała tytuł Bestsellera Empiku 2018 nie tylko w swojej kategorii, ale była najlepiej sprzedającą się książką w 2018 r. w ogóle. Ciekawe, czy nowy tytuł powtórzy sukces debiutu.

Pogoda na kryminał

Uwadze czytelników znad Wisły nie mogły umknąć kolejne zagadki kryminalne i thrillery mistrzów najpopularniejszego gatunku literackiego w Polsce. Co cieszy, obok znanych nazwisk zagranicznych pojawiają się także polscy autorzy, w tym konsekwentnie utrzymujący wysoki poziom zainteresowania Remigiusz Mróz. W roku globalnej pandemii spod pióra autora wyszło do tej pory aż 6 nowych książek. Niesłabnącą popularnością wśród czytelników cieszy się seria o Joannie Chyłce, podobnie jest z kontynuowaną od kilku sezonów adaptacją telewizyjną tytułu. Kolejna część powieści o słynnej prawniczce – „Precedens” – znajduje się na podium wszystkich bieżących zestawień TOP książek od momentu premiery, a w czołowej dziesiątce września wylądowała także inna powieść autora – „Lot 202”. Długo wyczekiwana „Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego od czerwcowej premiery niezmiennie przyciąga kolejnych czytelników – klientów Empiku.

Wciąż na TOPie są także wielkie nazwiska zagraniczne. Nowe powieści z sukcesem zaprezentowała na rynku m.in. szwedzka mistrzyni kryminału Camilla Läckberg („Srebrne skrzydła”) i norweski pisarz Jo Nesbø („Królestwo”). Wśród wrześniowych bestsellerów znajdziemy głośny thriller psychologiczny ostatnich miesięcy „Dublerka”, którego współautorkami są Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh i Holly Brown. Nowych fanów wciąż jednoczy wokół siebie powieść „Pacjentka” Alexa Michaelidesa, za którą autor otrzymał na początku tego roku nagrodę Bestsellera Empiku 2019.

Co oprócz kryminałów?

W miesiącu kończącym gorący okres lata Polacy sięgali po szerokie spektrum tytułów także z zakresu literatury pięknej, literatury faktu, biografii czy poradników. Obok wspomnianego „Powrotu z Bambuko” w rękach czytelników często znajdowała się wciągająca opowieść o miłości, wojnie i rewolucji ze Śląskiem w tle Szczepana Twardocha „Pokora”. Wysoko uplasowała się także powieść „Córka nazisty” Maxa Czornyja, opowiadająca o miłości w czasach II wojny światowej.

Wraz z powrotem nauki szkolnej do koszyków zakupowych klientów Empiku powróciły znane pozycje z kanonu lektur. Niezwykłe przygody zwykłych dzieciaków z warszawskiego gimnazjum zebrane w tomie „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika były czwartą najchętniej wybieraną książką września. W drugiej dziesiątce znalazł się zaś „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J.R.R. Tolkiena, wydany po raz pierwszy w I połowie ubiegłego stulecia.

W seriach poradnikowych czytelnicy najczęściej szukali wskazówek, jak odnaleźć się w nieznanych sytuacjach społecznych i jak skuteczniej zadbać o własne potrzeby. Pod względem sprzedaży we wrześniu wyraźnie wybiły się dwa tytuły – „Jak przestać się bać. Dla introwertyków, nieśmiałych i tych, którzy odczuwają lęki społeczne” Ellen Hendriksen oraz „Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne” Alexandry Reinwarth. Miłośnikom zwierząt przypadł zaś do gustu świeżo wydany „Typowy kot. Czyli jak wytrzymać z ludźmi” – obraz świata pokazany z perspektywy zabawnego Kota Nieteraz.

Pełne zestawienie TOP 20 książek września w Empiku prezentujemy poniżej. Powstało ono na podstawie wyników sprzedaży z salonów oraz zamówień złożonych w sklepie internetowym Empik.com i w aplikacji mobilnej. Obejmuje wszystkie nośniki (książka papierowa, e-book i audiobook).

 1. Powrót z Bambuko – Katarzyna Nosowska
 2. Precedens – Remigiusz Mróz
 3. Srebrne skrzydła – Camilla Läckberg
 4. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi – Rafał Kosik
 5. Pokora – Szczepan Twardoch
 6. Rozmowy z psychopatami – Christopher Berry-Dee
 7. Lot 202 – Remigiusz Mróz
 8. Nie wiesz wszystkiego – Marcel Moss
 9. Królestwo – Jo Nesbø
 10. Jak przestać się bać. Dla introwertyków, nieśmiałych i tych, którzy odczuwają lęki społeczne – Ellen Hendriksen
 11. Hobbit – J.R.R. Tolkien
 12. Córka Nazisty – Max Czornyj
 13. DyrdyMarki – Marek Niedźwiecki (NOWOŚĆ)
 14. Dublerka – Sophie Hannah, B.A. Paris, Clare Mackintosh, Holly Brown
 15. Nareszcie w Dudapeszcie – Krzysztof Daukszewicz (NOWOŚĆ)
 16. Kwestia ceny – Zygmunt Miłoszewski
 17. Pieprzyć to! Jak przestać spełniać cudze oczekiwania, a zacząć własne – Alexandra Reinwarth
 18. Pacjentka – Alex Michaelides
 19. Idzie Kominiarz i inne rymowanki – opracowanie zbiorowe, Wyd. Wilga
 20. Typowy kot. Czyli jak wytrzymać z ludźmi – Kot Nieteraz (NOWOŚĆ)

Tagged with:     ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 8 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook