fbpx

Michał P. Urbaniak „Lista nieobecności” – zapowiedź

20 maja będzie miała miejsce premiera książki „Lista nieobecności” Michała P. Urbaniaka, debiutu literackiego, który już spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem krytyków.

Jest w tej książce coś niedookreślonego, płynnego, nie dającego się nazwać. Pochłania absolutnie. – Adam Szaja, smakksiazki.pl

W zalewie przewidywalnych historyjek z nieskomplikowaną fabułą i szczęśliwym zakończeniem to, co proponuje autor jest tekstem szczególnym, wartym głębszego namysłu, skłaniającym do takich rozważań, od których literatura promowana na pierwszych stronach gazet często niestety ucieka.  – dr hab. Bernadetta Darska

Czy można uciec od swoich traum? „Lista nieobecności” to historia przemijania i niezrozumienia, które prowadzi do tragedii.

Artur Hnat nie żyje. Zuzanna zatraca się w cierpieniu po stracie męża. Syn, Krzysztof, jest spragniony miłości, ale ta staje się dla niego trucizną. Jego partner Jakub nie znajduje ocalenia w związku.„Lista nieobecności” jest portretem dramatów. Codzienność bohaterów jest podszyta mrokiem i pragnieniem szczęścia. Czy istnieje fatum i niektórzy są zwyczajnie skazani na życie naznaczone lękiem? A może wszystko jest winą człowieka?

Michał Paweł Urbaniak – prozaik, krytyk literacki, nauczyciel kreatywnego pisania i nałogowy czytelnik. Publikuje teksty m.in. w „artPAPIERZE”, „Fabulariach”, „Nowych Książkach” czy w „Śląsku”. Miłośnik kotów, psów, starych fotografii i tajemnic genealogicznych. Fascynują go mroczne strony pozornie zwyczajnego życia. „Lista nieobecności” jest jego debiutem powieściowym.

Tagged with:    

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Jeden komentarz

  1. Unjay

    Powieść przyjmuje śmierć jej bohatera Artura Hnata jako główny punkt orientacyjny na osi czasu. Kolejne rozdziały opisują wydarzenia wcześniejsze i późniejsze w stosunku do niego. Ta konstrukcja pozwoliła stopniowo odkrywać wszystkie tajemnice. A wbrew pozorom trochę ich jest. Artur Hnat pomimo że w części powieści już nie żyje pozostaje jej główną postacią. Już za życia roztaczał aurę śmierci, która otoczyła jego rodzinę. Gdy sam umrze jego śmierć dołączy do tej parady. Akcja powieści toczy się wokół kilku związków, z których każdy jest inny i ma swoje dramaty często na granicy życia i śmierci. Najbardziej spektakularny jest związek Jakuba z Krzysztofem. Ten pierwszy jest zauroczony Krzysztofem i nie wyobraża sobie życia bez niego. Krzysztof traktuje Jakuba tymczasowo planując odejść z kobietą. To pogrąża Jakuba w depresji i próbach samobójczych. Powieść jest napisana w lekkim stylu i wyróżnia ją piękny język. Zawiera wiele odniesień do słynnych dzieł literackich. Mnie się skojarzyła klimatem i tematyką z wybitnym filmem „Ostatnia rodzina” z niezapomnianą rolą Andrzeja Seweryna, chociaż wiem, że „Lista nieobecności” była pisana dużo wcześniej. Słowem: świetny debiut.

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

61 + = 64

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!