fbpx

Pyszne mazurki na wielkanocny stół – przepisy

Mazurek to tradycyjne wielkanocne ciasto, którego przygotowanie to prawdziwa sztuka. W związku ze zbliżającymi się świętami Wielkiej Nocy, przygotowałyśmy dla Was inspirujące i smakowite przepisy na mazurki! Zaskoczcie swoich gości oraz rodzinę zachwycającą tradycją mazurka!

Mazurek z białą czekoladą, jogurtem i bratkami94edea89-c114-4262-9fd5-b072f655c7d9

Składniki: na kruchy spód: 100 g mąki, 20 g cukru pudru, 50 g zimnego masła pokrojonego na małe kawałeczki, 1 płaska łyżka jogurtu greckiego, szczypta soli. Ponadto: tabliczka białej czekolady (100 g), 1 łyżka jogurtu greckiego, bratki lub inne dodatki do dekoracji.

Wykonanie: Z podanych składników zagnieść ciasto kruche początkowo rozcierając składniki między palcami, później zagnieść całość i uformować wałek. (Można włożyć wszystkie składniki do minimelksera i w ten sposób zarobić ciasto.) Przygotować podłużną foremkę (keksówkę) o wymiarach dna około  23 na 8 cm. Rozwałkować ciasto na papierze do pieczenia na grubość około 7mm. Z drugiego kawałka papieru do pieczenia wyciąć prostokąt o bokach 23/8 cm i przyłożyć do rozwałkowanego ciasta, następnie nożem okroić nadmiar cista. Z pozostałych ścinków uformować wałeczki, które poukładać na przygotowanym spodzie tworząc rant. Delikatnie ponacinać brzegi  nożem.  Razem z papierem (tym z dołu) przełożyć do przygotowanej foremki. Włożyć do lodówki na 30-40 minut. Piekarnik rozgrzać do 200 ºC. Dno schłodzonego ciasta ponakłuwać widelcem i włożyć do rozgrzanego piekarnika. Piec około 15-18 minut- aż do zezłocenia się ciasta. Wystudzić (najlepiej na kratce).

Miskę umieścić na garnku z gotującą się wodą. (Miska nie może stykać się bezpośrednio z wodą). Woda w garnku powinna gotować się na wolnym ogniu, bo biała czekolada potrzebuje jedynie lekkiego ogrzania, by stała się płynna. W misce umieścić połamaną na małe kawałki czekoladę i tak pozostawić na 2-3 minuty. Dopiero po tym czasie wymieszać całość rózgą kuchenną. Czekolada powinna być jednolita i gładka. (Jeżeli czekolada się zważy wystarczy dodać łyżeczkę mleka i energicznie wymieszać dalej podgrzewając). Lekko przestudzić , dodać jogurt i dokładnie wymieszać. Wystudzić i włożyć do lodówki na kilka minut cały czas kontrolując gęstość masy.

Gdy czekolada będzie już dość gęsta (ale nadal lekko płynna) przelać na przygotowany spód mazurka. Do tężejącej polewy „przykleić” bratki lub inne dodatki. Umieścić w szczelnym pojemniku i wstawić do lodówki na minimum godzinę. Uwaga: Mazurek jest bardzo mały (23/8 cm) podzielny na 5- 6 porcji. Można zrobić od razu dwa lub jeden większy z podwójnej porcji.

Mazurek jaglany

Składniki
Kruchy spód jaglany:

200 g mąki jaglanej
3 łyżki cukru pudru lub 2 łyżki ksylitolu
100 g masła, zimnego
1/3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka jogurtu naturalnego
1 małe jajko

Budyniowa masa kokosowa:

1 budyń bez cukru (waniliowy, śmietankowy lub kokosowy)
3 łyżki cukru pudru lub 2 łyżki ksylitolu
1 puszka 400 ml mleka kokosowego
100 ml wody

Dekoracja:

1/2 granatu
1/2 szklanki wiórków kokosowych

Przygotowanie
Kruchy spód jaglany:
Do miski wsypać mąkę, dodać cukier puder, pokrojone w kosteczkę masło i proszek do pieczenia. Rozcierać masło z mąką palcami lub mieszadłem miksera aż powstanie drobna kruszonka. Wymieszać z jogurtem a następnie wbić jajko i połączyć składniki w jednolite i gładkie ciasto. Gdyby ciasto się kleiło, można podsypać więcej mąki. Uformować kulę, rozpłaszczyć ją na placek, zawinąć w folię i włożyć do lodówki na godzinę. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Ciasto rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia, przenieść z dolnym papierem do formy o wymiarach 20 x 30 cm i wykleić spód, podoklejać brakujące miejsca. Spód podziurkować widelcem, na brzegach zrobić ozdobny rant np. odciskając końce widelca. Piec przez ok. 18-20 minut na złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i ostudzić.

Budyniowa masa kokosowa:
Ugotować budyń w mleku kokosowym z dodatkiem wody: proszek budyniowy rozprowadzić w 100 ml wody. Mleko kokosowe zagotować z dodatkiem cukru pudru (ma wyraźnie zabulgotać), dodać rozprowadzony w wodzie proszek, dokładnie i energicznie wymieszać, zagotować. Odstawić z ognia. Nieco przestudzić i wyłożyć na upieczony spód.

Dekoracja: Posypać wiórkami kokosowymi i ziarenkami granatu.

Wskazówki: Owoce granatu można zastąpić świeżymi malinami.

Mazurek Fit

Składniki
Spód

250 g mąki orkiszowej lub bezglutenowej
160 g oleju kokosowego
4 łyżki syropu klonowego
szczypta proszku do pieczenia (opcjonalnie)
kilka łyżek zimnej wody
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Krem orzechowy

200 g gładkiego masła orzechowego
5 łyżek syropu klonowego
1 łyżka soku z cytryny

Dekoracja

10 suszonych moreli, płatki migdałowe
polewa czekoladowa (40 g czekolady + 2 łyżeczki oleju roślinnego)

Przygotowanie
Spód
Mąkę wsypać do miski, dodać pokrojony olej kokosowy w postaci stałej i miksować mikserem przez około 1 minutę aż powstanie kruszonka. Dodać syrop klonowy, proszek do pieczenia i ekstrakt waniliowy i miksować dalej aż składniki się połączą w jednolitą kulę, w razie potrzeby skrapiać ciasto niewielką ilością zimnej. Ciasto zawinąć w folię i schłodzić przez 45 minut w lodówce. Rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia (jeśli ciasto się kruszy, wystarczy chwilę ogrzać je w dłoniach zlepiając je). Przenieść na spód prostokątnej formy o wymiarach 20 x 30 cm, odkleić górny papier, brakujące miejsca podoklejać palcami. Brzegi uformować w wałeczki. Piec przez ok. 25 minut w 180 stopniach C. Całkowicie ostudzić.

Krem orzechowy
Masło orzechowe dokładnie wymieszać z syropem klonowym i sokiem z cytryny. Rozsmarować na spodzie. Udekorować morelami, płatkami i polewą czekoladową (roztopić czekoladę z dodatkiem oleju). Można schłodzić mazurek lub podawać od razu.

6db37e29-107c-4f3e-8c9e-b054595d4531Mazurek bakaliowy

Składniki: na migdałowy spód: 100g mielonych migdałów, 210 g mąki, 160 g masła, 50 g cukru pudru, szczypta soli, 1 żółtko. Na polewę: 60 g masła, 30 ml mleka, 10 g cukru wanilinowego, 60 g cukru pudru, 100 g mleka w proszku, 1 łyżka wody/rumu/wódki, dodatkowo: 10 suszonych moreli, 100 g całych migdałów, 50 g płatków migdałowych, 50 g rodzynek.

Wykonanie: Wszystkie składniki na spód umieścić w misce i rozcierać między palcami, aż do momentu powstania sypkiej kruszonki. Zagnieść całość w kulkę, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na  pół godziny. W między czasie z papieru do pieczenia wyciąć okrąg o średnicy 30-32 cm oraz mniejszy o średnicy 8-9 cm.(Posłużą jako szablony).* Ciasto wyjąć z lodówki. Rozwałkować między dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Przyłożyć wycięty szablon i za pomocą noża do pizzy wyciąć z cista duży okrąg. Na środku przyłożyć mniejszy szablon i wyciąć małe kółko. Z pozostałych ścinków uformować duże ciastko i później upiec razem z mazurkiem. (Oczywiście można zrobić mazurek w kształcie pełnego koła). Razem z papierem z dołu przełożyć na blaszkę.(Taką żeby zmieściła się do lodówki- najlepiej  bez wysokich rantów). Włożyć do lodówki na kolejne pół godziny. W między czasie przygotować bakalie. Całe migdały włożyć do rondelka z wrzątkiem  i na wolnym ogniu gotować 2 minuty. Przelać przez sitko. Umieścić na moment sitko z migdałami pod strumieniem zimnej wody.  Ściągnąć łupinki. (Można użyć gotowych blanszowanych migdałów.) Suszone morele pokroić na paski, następnie na kostkę. Piekarnik rozgrzać do 190 stopni C. Z lodówki wyjąć schłodzony spód. Ponakłuwac widelcem. Piec na złoty kolor- około 15-17 minut. Wyjąć z piekarnika i wystudzić.

Gdy mazurek już jest wystudzony przygotować masę. Do jednej miseczki przesiać przez sitko cukier puder, a do drugiej przesiać mleko w proszku. W rondelku umieścić masło, mleko oraz cukier wanilinowy. Podgrzewać na średniej mocy palnika zagotować. Wsypać cukier puder , zamieszać i ponownie zagotować. Zdjąć z palnika. Wsypać przesiane mleko w proszku zamieszać rózgą kuchenną i od razu dodać rum lub wodę. Wymieszać rózgą kuchenną- masa powinna być jednolita i gęsta.  Gęstniejącą masę przelać na spód i rozprowadzić łyżką. Udekorować bakaliami zaczynając od ułożenia blanszowanych migdałów. Odstawić na około pół godziny (do stężenia masy) i gotowe.

*Wycinając mazurek można pomóc sobie przykładając do ciasta dużą formę do tarty i mniejszą do mini-tart.

UWAGA! Ciasto jest bardzo kruche i delikatne – żeby się nie połamało podczas przekładania należy podłożyć pod mazurek elastyczną, cienką podkładkę i ostrożnie przełożyć na paterę. Można też pokroić mazurek na blaszce i nie będzie problemu z przekładaniem.

Mazurek bakaliowy 2

Składniki
Spód:

170 g mąki pszennej
80 g mąki ziemniaczanej lub ryżowej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki cynamonu
50 g cukru
150 g zimnego i twardego masła
1 jajko

oraz:

5 łyżek powideł śliwkowych
około 1 i 1/2 szklanki bakalii: np. suszone śliwki i orzechy włoskie lub rodzynki i orzechy laskowe lub nerkowce i suszona żurawina lum obrane migdały i suszone morele lub suszone figi, daktyle
polewa czekoladowa: 150 g czekolady ciemnej np. deserowej lub mlecznej lub pół na pół mlecznej i gorzkiej + 2 łyżki oleju roślinnego
4 łyżki smażonej skórki pomarańczowej
opcjonalnie wiórki czekoladowe

Potrzebna będzie: forma o wymiarach 20 x 30 cm

Przygotowanie
Spód: Do miski przesiać mąkę pszenną, dodać mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia, cynamon, cukier i pokrojone na kawałeczki masło. Rozetrzeć palcami masło z mąką aż powstanie drobna kruszonka lub miksować składniki mikserem (mieszadłem) do uzyskania drobnych kawałeczków ciasta. Następnie dodać jajko i zagnieść ciasto łącząc wszystkie składniki w jednolitą kulę lub dalej miksować mikserem aż składniki zaczną się łączyć. Zawinąć w folię i włożyć do lodówki na 30-60 minut. Ciasto włożyć pomiędzy złożony na pół arkusz papieru do pieczenia, rozwałkować na placek zbliżony do wymiarów formy razem z papierem przenieść ciasto do formy, obciąć niepotrzebny papier. Ciastem wyłożyć spód formy, podziurkować go widelcem i wstawić do lodówki na około 30 minut. Piekarnik nagrzać do 160 stopni (góra i dół bez termoobiegu). Wstawić blaszkę z ciastem i piec przez około 35 minut na złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Na spodzie rozsmarować powidła śliwkowe i ułożyć bakalie, polać roztopioną z olejem czekoladą. Udekorować skórką pomarańczową i ewentualnie wiórkami z czekolady.

Mazurek cytrynowy6be6a880-3d30-4ee6-b87f-07dfae9dc264

Składniki: na kruchy spód: 200 g mąki, 40 g cukru pudru, 100 g zimnego masła pokrojonego na małe kawałeczki, 2 płaskie łyżki jogurtu greckiego, szczypta soli, kilka kropli olejku cytrynowego. Na masę cytrynową: 60 g masła, 2 łyżki mleka, 1 łyżka cukru wanilinowego, 60 g cukru pudru, 100 g mleka w proszku, 2-3 łyżki soku z cytryny, skórka otarta z 1 cytryny, kilka kropel żółtego barwnika. Do dekoracji: płatki migdałowe i całe migdały bez łupinek.

Wykonanie: Z podanych składników zagnieść ciasto kruche, początkowo rozcierać składniki między palcami, później zagnieść całość w kulkę i rozpłaszczyć, owinąć folią spożywczą i umieścić w lodówce na 20-30 minut. W tym czasie można przygotować szablon jaja. Przygotować kartkę A4 odrysować na niej koło o średnicy 20 cm, użyć do tego np. obręczy tortownicy lub pokrywki. Dorysować „na oko” górną część jaja i wyciąć. Następnie zgiąć na pół i wyrównać – Gotowe. Prezentowany szablon ma wysokość 29 cm.

Piekarnik rozgrzać do 200 stopni C. Schłodzone ciasto rozwałkować między dwoma arkuszami  papieru do pieczenia, przyłożyć szablon i wyciąć kształt jaja używając np. noża do pizzy lub radełka. Przełożyć razem z papierem z dołu na blaszkę i piec około 15 minut, aż do ładnego zarumienienia się ciasta. Wyjąć i wystudzić. Przygotować masę. Do jednej miseczki przesiać przez sitko cukier puder,  do drugiej przesiać mleko w proszku, a do małej filiżanki wycisnąć sok z cytryny i zetrzeć skórkę- wszystko trzeba przygotować zanim rozpoczniemy podgrzewanie składników. W rondelku umieścić masło, mleko oraz cukier wanilinowy i odrobinę żółtego barwnika spożywczego. Podgrzewać na średniej mocy palnika i zagotować mieszając. Wsypać cukier puder , zamieszać i ponownie zagotować. Zdjąć z palnika. Wsypać przesiane mleko w proszku zamieszać energicznie rózgą kuchenną i od razu wlać sok z cytryny wymieszany ze startą skórką. Wymieszać dokładnie – masa powinna być jednolita i gęsta. Gęstniejącą masę przelać na spód i rozprowadzić łyżką. Udekorować przyklejając do masy migdały- tak jak na zdjęciu lub po swojemu.

fe8af345-ed02-44ba-a0b0-51f78e3f072cMazurek migdałowy

Składniki: na kruchy spód: 130 g mąki pszennej tortowej, 80 g mielonych migdałów, 40 g cukru pudru, 90 g zimnego masła pokrojonego na małe kawałeczki, 1 żółtko, szczypta soli. Na masę: 2 tabliczki białej czekolady po 100 g każda, pół szklanki jogurtu greckiego, opcjonalnie kilka kropel barwnika np. czerwonego. Na wierzch: około 60 g całych migdałów, około 40 g płatków migdałowych, łyżka wiórków kokosowych (niekoniecznie).

Wykonanie: Wszystkie składniki na spód umieścić w misce i rozcierać między palcami, aż do momentu powstania sypkiej kruszonki. Zagnieść całość w kulkę, rozpłaszczyć, owinąć folią spożywczą i włożyć do lodówki na  pół godziny. W tym czasie można przygotować szablon jaja. Przygotować kartkę A4 odrysować na niej koło o średnicy 20 cm, użyć do tego np. obręczy tortownicy lub pokrywki. Dorysować „na oko” górną część jaja i wyciąć. Następnie zgiąć na pół i wyrównać- Gotowe. Wykorzystany szablon ma wysokość 29 cm. Piekarnik rozgrzać do 175 stopni C. Ciasto wyjąć z lodówki. Rozwałkować między dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Można delikatnie podsypać mąką. Przyłożyć wycięty szablon i za pomocą noża do pizzy wyciąć spód mazurka. Przełożyć razem z papierem z dołu na blaszkę i piec około 15 minut, aż do ładnego zarumienienia się ciasta. Wyjąć i wystudzić.

Przygotować migdały do dekoracji. Jeżeli kupicie całe migdały w łupinkach, należy się ich pozbyć. Ja umieszczam je w rondelku z gotującą się wodą, przykrywam pokrywką i na wolnym ogniu gotuję około 2 minuty, po tym czasie odcedzam, przepłukuję zimną wodą, następnie ściskając między palcami każdego migdałka bez problemu pozbywam się łupinek. Żeby migdały miały jeszcze lepszy smak można zarówno płatki jak i całe migdały delikatnie podprażyć na lekko rozgrzanej suchej patelni, od czasu do czasu przemieszać, aż uzyskają ładny rumiany kolor. Przygotować masę z białej czekolady.  W rondelku zagotować wodę, na rondelku umieścić miskę (używam plastikowej) tak by nie dotykała wody, następnie zmniejszyć temperaturę palnika, żeby woda jedynie delikatnie się gotowała, a miska była ogrzewana jedynie przez parę, bo biała czekolada bardzo nie lubi zbyt wysokiej temperatury. Czekoladę połamać i umieścić w misce, gdy zmięknie zamieszać całość i wyłączyć palnik.  Nabrać na łyżkę troszkę czekolady i odłożyć- będzie potrzebna do „przyklejenia” migdałów na zewnętrzną ramkę mazurka. Każdy migdał maczamy w odrobinie czekolady i przyklejamy wokół  jaja.  Ale najpierw mieszamy czekoladę z jogurtem… W miseczce umieścić jogurt, dodać do niego łyżkę płynnej czekolady i wymieszać, następnie dodać kolejną łyżkę i znów wymieszać, na koniec połączyć zawartość obu naczyń. Można dodać dowolny barwnik i wymieszać. Umieścić na chwilę w lodówce i obserwować gęstość masy. W między czasie zrobić ramkę z całych migdałów przyklejając je na odrobinie płynnej białej czekolady, którą odłożyliśmy. Gdy masa będzie już dość gęsta przelać ją na spód mazurka i równomiernie rozprowadzić. Następnie udekorować go tak jak na zdjęciach lub wedle uznania.

Przepisy: www.mysweetworld.pl oraz www.kwestiasmaku.com

Tagged with:     , , , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Jeden komentarz

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 52 = 53

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!