fbpx

Walentynkowa kolacja we dwoje – przepisy

Nie masz pomysłu, co  ugotować na walentynkową kolację z ukochanym? Chcesz go zaskoczyć niepowtarzalnym smakiem dań? Z przyjemnością przybywamy z pomocą! Przedstawiamy propozycje na smakowite menu walentynkowe – zupy, sałatki i dania główne. Na co się zdecydujesz?

ZUPY

Zupa pomidorowa z bazylią i grzankami serowymi

Składniki
4 porcje

2 łyżki oliwy extra vergine
2 ząbki czosnku
3 cebulki szalotki lub 1/2 cebuli
1/2 papryczki chili
1/3 szklanki białego wina (opcjonalnie)
700 g przecieru pomidorowego (passaty)
700 ml bulionu drobiowego lub warzywnego
1/2 łyżeczki suszonego oregano
1 łyżeczka sosu worcestershire (opcjonalnie)
pęczek świeżej bazylii
1 łyżka masła
80 ml śmietanki 30%

Grzanki serowe

bagietka lub ciabatta lub bułka
masło
200 g tartego sera mozzarella
1 łyżeczka suszonego oregano

Przygotowanie
Do garnka wlać oliwę, dodać obrany i przekrojony na połówki czosnek. Chwilę podsmażyć, dodać obrane i pokrojone w kosteczkę cebulki szalotki lub zwykłą cebulę. Dodać pokrojoną na plasterki papryczkę chili bez pestek i smażyć na małym ogniu przez ok. 5 minut, co chwilę zamieszać. Wlać białe wino i gotować przez pół minuty. Dodać przecier pomidorowy oraz bulion, zagotować. W międzyczasie doprawić pieprzem oraz w razie potrzeby solą. Gotować bez przykrycia przez ok. 10 minut. Dodać suszone oregano, sos worcestershire oraz liście z połowy pęczka bazylii. Zmiksować ręcznym blenderem „żyrafą”, ale niekoniecznie na gładki krem. Gotować przez ok. 5 minut bez przykrycia co chwilę mieszając. Odstawić z ognia, dodać masło i rozpuścić. Wlać śmietankę i wymieszać. Podawać z grzankami serowymi i pozostałą bazylią.

Grzanki serowe
Nastawić funkcję grilla w piekarniku lub 230 stopni C. Pieczywo pokroić na kromki, posmarować masłem i posypać tartym serem oraz suszonym oregano. Ułożyć na blaszce i wstawić do piekarnika, piec przez ok. 5 minut lub do lekkiego zrumienienia się sera.

Zupa szparagowa

Składniki
2 – 4 porcje

2 pęczki białych szparagów
1 duża cebula
4 łyżki masła
2 ziemniaki
1/2 łyżeczki tartej gałki muszkatołowej
1,25 litra bulionu jarzynowego lub drobiowego
drobno zmielony pieprz
100 ml śmietanki kremówki 30%

Propozycja podania:

Chipsy z bekonu – plasterki bekonu wytopione na patelni i odsączone na papierowych ręcznikach, listki rukwi wodnej lub rukoli

Przygotowanie

Szparagi opłukać, odłamać twarde i grube końcówki (ok. 3 cm), łodyżki obrać, pokroić na 2 cm kawałki. Twarde końcówki można wykorzystać do ugotowania bulionu jarzynowego, są łykowate i nie nadają się na zmiksowanie w zupie. W garnku roztopić 2 łyżki masła i zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Następnie dodać obrane i pokrojone w drobną kosteczkę ziemniaki i mieszając co chwilę smażyć przez ok. 5 minut. Dodać szparagi (oprócz główek) oraz 2 łyżki masła i smażyć co chwilę mieszając przez 1 – 2 minuty. Doprawić solą, gałką muszkatołową i wymieszać. Wlać gorący bulion i zagotować. Gotować przez ok. 5 minut, następnie dodać główki szparagów i gotować jeszcze 2 minuty. Zmiksować w stojącym blenderze z dodatkiem śmietanki kremówki na idealnie gładki krem (około 1 minuta miksowania), pozostawiając kilka główek szparagów do dekoracji. Zupę można dodatkowo przelać przez sito i przetrzeć łyżką zgromadzony na sicie miąższ, w ten sposób pozbędziemy się resztek łykowatych cząstek szparagów. Do zupy dodać pół łyżeczki drobno zmielonego pieprzu i podgrzać przed podaniem na małym ogniu. Podawać z chipsami z bekonu i tartą gałką muszkatołową oraz opcjonalnie z rukwią wodną lub rukolą.

Curry pomidorowe z dorszem i ciecierzycą

Składniki
2 porcje

200 g filetów dorsza (bez skóry np. polędwiczka)
1/3 szklanki ciecierzycy (ugotowanej lub odsączonej z puszki)
1 łyżka oleju roślinnego
1 mała cebula
3 ząbki czosnku
1/2 papryczki chili (usunięty miąższ i nasiona)
po 1 łyżeczce mielonego kuminu i kolendry
1/2 łyżeczki kurkumy w proszku
1/2 łyżeczki garam masali (można pominąć jeśli nie mamy)
1 szklanka bulionu warzywnego
400 g (1 puszka) krojonych pomidorów
100 ml mleka kokosowego lub 3 łyżki śmietanki 18% z kartonika (do zup i sosów)
świeża kolendra lub natka

Przygotowanie

W garnku z nieprzywierającym dnem rozgrzać olej. Dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i smażyć przez ok. 5 minut na małym ogniu aż się zeszkli. Pod koniec dodać starty czosnek. Dodać pokrojoną papryczkę chili, kmin, kolendrę i kurkumę i chwilę podsmażyć. Wlać bulion, pomidory oraz odcedzoną ciecierzycę i zagotować na większym ogniu. Zmniejszyć ogień i gotować bez przykrycia przez ok. 7 – 10 minut aż sos zgęstnieje. Dorsza pokroić w kostkę i włożyć w sos. Wymieszać i gotować na małym ogniu bez przykrycia przez około 4 minuty. Odstawić z ognia, mieszając dodać stopniowo śmietankę lub mleko kokosowe. Posypać kolendrą lub posiekaną natką.

SAŁATKI

Sałatka z pieczonym łososiem, ananasem i chili

Składniki
2 porcje

ok. 300 g filetu z łososia
1/2 ananasa
ostra papryczka chili lub habanero
świeża kolendra
sałata roszponka
sałata rzymska
po 2 łyżki sosu sojowego, soku z limonki, syropu klonowego lub z agawy

Przygotowanie

Odciąć skórkę z łososia razem z szarą częścią pod spodem. Opłukać, osuszyć, pokroić w ok. 1,5 cm kostkę, włożyć do małego naczynia żaroodpornego, polać mieszanką sosu sojowego, soku z limonki i syropu. Wymieszać i zostawić do zamarynowania na około 15 minut. Następnie piec w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 13 minut. Po upieczeniu przemieszać łososia razem z powstałym sosem. Ananasa pokroić na plastry, obkroić ze skóry, wyciąć środek, miąższ pokroić w kosteczkę. Włożyć do salaterki, dodać drobno posiekaną papryczkę (bez pestek), w ilości do smaku w zależności od ostrości papryczki. Włożyć łososia wraz z sosem z naczynia i delikatnie wymieszać, posypać świeżą kolendrą. Przed wyłożeniem sałatki na liście sałaty rzymskiej wymieszać ją z garścią roszponki. Zamiast wykładać na liściach sałaty rzymskiej można też ją posiekać i wymieszać z resztą składników i podać w postaci tradycyjnej sałatki.

Sałatka Cezar z kurczakiem

Składniki
2 porcje

300 g filetu z kurczaka
1 łyżka oliwy + do skropienia
1/2 większej główki sałaty rzymskiej
6 łyżek tartego parmezanu lub grana padano
10 cm kawałek bagietki

Sos Cezar

4 łyżki majonezu
1 mały ząbek czosnku
1 łyżeczka musztardy
1 i 1/2 łyżeczki soku z cytryny (lub 1 łyżeczka octu winnego)
1 łyżeczka sosu worcestershire

Przygotowanie

Filet z kurczaka oczyścić z błonek i kostek, pokroić na 4 części, doprawić solą i pieprzem oraz wysmarować oliwą. Rozgrzać patelnię (np. grillową lub zwykłą), położyć filety i smażyć przez ok. 4 minuty z każdej strony, w międzyczasie skrapiać mięso dodatkową oliwą. Odłożyć na talerz. Na tę samą patelnię włożyć pokrojoną w kosteczkę bagietkę, zmniejszyć ogień do minimum i smażyć przez ok. 5 minut co chwilę mieszając, aż grzanki będą chrupkie. Odłożyć na talerz. Przygotować sos Cezar: czosnek przecisnąć przez praskę i wymieszać z majonezem, musztardą, sokiem z cytryny lub octem winnym oraz z sosem worcestershire. Doprawić solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem, wymieszać. Sałatę rzymską opłukać, osuszyć, posiekać, wymieszać z połową sosu, wyłożyć do salaterek lub talerzy. Można doprawić solą w razie potrzeby. Dodać pokrojonego kurczaka, skropić resztą sosu, posypać tartym parmezanem oraz grzankami.

Sałatka z awokado, granatem oraz grzankami z kozim serem i rozmarynem

Składniki
2 porcje

mix posiekanych sałat
1 awokado
1/3 granatu
4 rzodkiewki
oliwa extra vergine
sok z cytryny
winegret: wymieszane 4 łyżki oliwy extra vergine + 1 łyżka soku z cytryny + 1 łyżeczka octu winnego, sól, pieprz, 1/2 ząbka czosnku przeciśniętego przez praskę

Grzanki

bagietka
1/2 ząbka czosnku
100 g sera koziego w roladce
świeży rozmaryn

Przygotowanie

Sałatę włożyć do miski, doprawić solą, pieprzem i wymieszać z połową winegretu. Wyłożyć na 2 talerze lub do salaterek. Awokado przekroić na pół, usunąć pestkę, łyżką wyjąć miąższ, pokroić w kostkę, skropić sokiem z cytryny, doprawić solą oraz pieprzem, dodać do sałatki. Rzodkiewki pokroić na plasterki, wyłuskać ziarenka granatu, dodać do sałatki. Całość polać resztą winegretu.

Grzanki

Bagietkę pokroić ukośnie na plasterki (na każdą porcję po 3 – 4 kromki). Piekarnik nagrzać z funkcją grilla lub górną grzałkę na 220 stopni C. Bagietkę posmarować przeciśniętym przez praskę i posolonym czosnkiem, skropić oliwą, ułożyć plasterki sera koziego oraz kawałeczek rozmarynu. Ułożyć na blaszce i wstawić do piekarnika, piec przez ok. 3 minuty lub aż brzegi grzanek będą zrumienione. Wyłożyć na sałatkę.

Sałata lodowa z serem kozim na ciepło i pomidorkami koktajlowymi z musztardą francuską

Składniki
2 porcje:

kawałek sałaty lodowej + inne sałaty np. roszponka + rukola
kilka pomidorków koktajlowych
200 g serka koziego w roladce

Winegret z musztardy francuskiej:

3 łyżki musztardy francuskiej (ziarnistej)
4 łyżki oliwy extra vergine
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżeczka miodu lub syropu klonowego
sól morska

Przygotowanie

Sałatę opłukać i pokroić na kawałki, ułożyć na talerzach. Dodać pokrojone na ćwiartki pomidorki koktajlowe. Przygotować winegret mieszając wszystkie składniki w miseczce. Serek kozi pokroić na około 1,5 cm plasterki i podsmażyć na suchej patelni z dwóch stron na lekko złoty kolor, po około pół minuty z każdej strony. Położyć na sałacie, polać winegretem.

 

DANIA GŁÓWNE

Zapiekanka makaronowa z łososiem wędzonym i szpinakiem

Składniki
2 porcje, po 624 kcal

150 g makaronu penne/rurki
100 g szpinaku
60 ml śmietanki kremowej 36%
50 g tartej mozzarelli (żółtej, do zapiekania)
50 g gorgonzoli
100 g wędzonego łososia
150 g pomidorków koktajlowych
opcjonalnie – bazylia do dekoracji
przyprawy: sól morska, świeżo zmielony pieprz, ostra papryka w proszku, płatki chili lub kruszone suszone jalapeño

Przygotowanie

Makaron ugotować w osolonej wodzie zgodnie z instrukcją na opakowaniu (al dente). Odcedzić, włożyć z powrotem do garnka, dodać opłukany i osuszony szpinak i mieszając trzymać przez około pół minuty na ogniu, aż szpinak zwiędnie, na koniec doprawić solą i pieprzem. Wyłożyć do niedużej żaroodpornej formy ceramicznej. Do tego samego garnka wlać śmietankę, dodać startą mozzarellę i gorgonzolę, mieszając podgrzewać na małym ogniu aż sery się rozpuszczą, wyłożyć na makaron ze szpinakiem. Po wierzchu posypać ostrą papryką w proszku. Następnie położyć pokrojonego na kawałki łososia wędzonego i lekko wcisnąć go w makaron. Na wierzchu ułożyć pokrojone na plasterki lub połówki pomidorków koktajlowych, doprawić solą i pieprzem i wstawić do nagrzanego piekarnika (funkcja grilla w piekarniku na średnią moc lub 200 stopni C). Piec przez 15 minut. Po upieczeniu posypać kruszonym jalapeño lub płatkami chili, można też udekorować bazylią.

Tarta z tuńczykiem, pomidorkami i oliwkami

Składniki
Tarta o śr. 24 cm

około 170 g ciasta francuskiego, schłodzonego
około 4 łyżek sosu pomidorowego (np. z tego przepisu)
2 łyżki odsączonego tuńczyka w oleju
kilka czarnych oliwek
kawałeczek cebuli
2 łyżki tartej mozzarelli w kulce
3 pomidorki koktajlowe
rukola

Przygotowanie

Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Przygotować większą blachę do pieczenia. Miejsce, w którym będzie leżała tarta posmarować oliwą aby ciasto nie przywarło. Przygotować składniki: ugotować sos pomidorowy, zetrzeć mozzarellę, odsączyć tuńczyka, większe oliwki przekroić na połówki, cebulę pokroić na piórka, pomidorki przekroić na połówki. Ciasto francuskie wyjąć z lodówki tuż przed pieczeniem. Wyciąć kółko z rozwałkowanego ciasta, np. za pomocą tortownicy o średnicy 24 cm. Ciasto położyć na blaszce w miejscu posmarowanym oliwą. Na cieście położyć nieco mniejszą tortownicę np. o średnicy 18 cm i włożyć do niej obciążenie np. jabłka, suchą fasolę itp. lub inne obciążenie. W ten sposób podczas pieczenia podniesie się sam brzeg ciasta. Najlepiej pomiędzy ciasto a mniejszą formę włożyć krążek z papieru do pieczenia, zapobiegnie to przyklejeniu mniejszej formy z obciążeniem do ciasta francuskiego. Wstawić do piekarnika i piec przez około 15 minut. Następnie zdjąć formę z obciążeniem i wstawić z powrotem do piekarnika na około 5 minut. Zmniejszyć temperaturę w piekarniku do 180 stopni C. Ułożyć dodatki na cieście: posmarować sosem pomidorowym, ułożyć kawałki tuńczyka, oliwki, cebulę, startą mozzarellę i przekrojone pomidorki koktajlowe. Doprawić solą i pieprzem, wstawić do piekarnika na około 7 minut do czasu aż ser się rozpuści. Posypać rukolą.

Pierogi ze szpinakiem zapiekane w sosie pomidorowym

Składniki
4 porcje

idealne ciasto pierogowe
sos ze świeżych pomidorów
tarty parmezan
bazylia

Farsz szpinakowy

150 g szpinaku
100 g sera feta
100 g ricotty
100 g tartej mozzarelli
sól, pieprz, gałka muszkatołowa, czosnek w proszku

Przygotowanie

Zagnieść idealne ciasto pierogowe i odłożyć na pół godziny pod przykryciem. W międzyczasie nastawić sos pomidorowy oraz przygotować nadzienie do pierożków. Farsz szpinakowy: Szpinak opłukać, osuszyć na ręcznikach, włożyć do dużego garnka i mieszając podgrzewać przez ok. 2 – 3 minuty aż zwiędnie. Wyłożyć na sitko, odcedzić i odcisnąć. Posiekać na desce i ostudzić. Włożyć do miski, dodać wszystkie sery: pokruszoną fetę, ricottę oraz tartą mozzarellę. Dodać przyprawy: sól, pieprz, szczyptę gałki muszkatołowej i czosnek w proszku, wymieszać. Ciasto pierogowe rozwałkowywać partiami na podsypanym mąką blacie. Wyciąć kółka i delikatnie rozciągać je w dłoni, nałożyć farsz i zlepić brzegi. Wrzucać partiami na zagotowaną i osoloną wodę i gotować przez ok. 1 minutę od wypłynięcia na powierzchnię. Zapiekanie: Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Zagotować sos pomidorowy i wyłożyć go do naczynia żaroodpornego. Ułożyć pierożki (po ok. 6 sztuk na 1 porcję) i wstawić do piekarnika na 15 minut. Posypać tartym parmezanem i bazylią.

Wskazówki

W wersji uproszczonej pierogi można też zastąpić gotowymi muszlami makaronowymi (conchiglioni). Trzeba je napierw ugotować al dente i nakładać do nich farsz szpinakowy postępując dalej jak w przepisie.

Pieczony łosoś na spaghetti z cukinii

Składniki
2 porcje

2 kawałki filetu z łososia po ok. 125 g każdy bez skóry i ości (świeży lub mrożony)

marynata

2 łyżki sosu sojowego
1 łyżka oliwy
po 1/2 łyżeczki papryki słodkiej i ostrej
1 łyżka octu ryżowego lub soku z limonki
2 łyżeczki syropu klonowego (lub 1 łyżeczka miodu lub cukru)
sól i pieprz
1 łyżka czarnego sezamu (lub czarnuszki lub białego sezamu)
płatki chili do dekoracji

oraz

100 g (1/2 szklanki) komosy ryżowej lub ryżu
1 cukinia
1 łyżka oliwy extra vergine lub masła
1 ząbek czosnku
6 kawałków suszonych pomidorów

Przygotowanie

Łososia opłukać, osuszyć, sprawdzić czy nie ma skóry i ości, wymieszać ze składnikami marynaty, odłożyć na ok. 1 godzinę do zamarynowania. Ułożyć na blaszce lub w naczyniu żaroodpornym i piec w piekarniku z włączoną funkcją grilla (średnia moc) lub nagrzanym do 250 stopni C, przez ok. 7 minut. W czasie gdy marynuje się łosoś ugotować komosę ryżową lub ryż. Komosę wypłukać, zalać świeżą wodą w ilości 1 szklanki, doprawić solą, zagotować. Gotować pod przykryciem przez około 15 minut na małym ogniu, aż komosa wchłonie cały płyn. Otworzyć garnek i odparować. Cukinię umyć, następnie zrobić spaghetti specjalną obieraczką do julienne lub maszynką (spiralizerem) ewentualnie obierać zwykłą obieraczką do warzyw robiąc szerokie ale cienkie wstążki jak makaron pappardelle. Na patelni podgrzać oliwę lub masło, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i chwilę podsmażyć. Włożyć cukinię i mieszając delikatnie od czasu do czasu smażyć aż zmięknie, ale będzie jeszcze jędrna i sprężysta, przez ok. 3 – 4 minuty. Pod koniec dodać posiekane suszone pomidory, a na sam koniec doprawić solą i pieprzem. Zdjąć łososia z blaszki lub wyjąć z naczynia i na chwilę odłożyć. Do naczynia natomiast włożyć komosę lub ryż i wymieszać ze smakami pozostałymi po pieczonym łososiu. Wyłożyć na talerze, dodać cukinię, na wierzchu położyć po kawałku łososia, posypać płatkami chili.

Noodle z krewetkami i cukinią

Składniki
2 – 3 porcje

150 g makaronu udon lub chow mein lub ryżowego wstążki
1 łyżka oleju kokosowego (lub innego roślinnego)
350 g cukinii
1 łyżka pasty curry (lub drobno starte: ząbek czosnku, kawałek imbiru, posiekany kawałeczek cebuli i posiekana chili)
250 g krewetek
szczypta mielonej kurkumy i opcjonalnie pieprzu cayenne
250 ml mleka kokosowego (lub mleka zagęszczonego 7,5% niesłodzonego, z kartonika)
do podania: świeża kolendra

Przygotowanie

Makaron ugotować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Cukinię umyć i pokroić w kostkę. Krewetki rozmrozić jeśli były mrożone (np. w chłodnej wodzie), następnie obrać i oczyścić. Na dużej patelni podgrzać olej. Włożyć cukinię i mieszając obsmażać ok. 5 minut, w międzyczasie dodać pastę curry (lub jej składniki). Dodać krewetki i obsmażyć na większym ogniu przez ok. 2 min. Dodać kurkumę (i opcjonalnie pieprz cayenne) i wymieszać. Wlać mleko kokosowe i zagotować. Gotować przez ok. 2 minuty. Dodać ugotowany odcedzony makaron, wymieszać i chwilę podgrzać. Podawać posypując listkami świeżej kolendry.

Pizza Caprese – z mozzarellą, pomidorkami i bazylią

Składniki
2 pizze ok. 25 cm

3/4 szklanki ciepłej wody
20 g świeżych drożdży
1 łyżeczka cukru
300 g mąki pszennej tortowej
2 łyżki oliwy extra vergine + do posmarowania blaszek
1 płaska łyżeczka soli

Dodatki:

1 szklanka tartej żółtej mozzarelli
1 kubek kwaśnej śmietany 12%
sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
1 pomidor lub kilkanaście małych pomidorków koktajlowych
2 łyżeczki suszonego oregano
kawałeczek cebuli pokrojonej w piórka
1 kulka białej mozzarelli
pęczek (doniczka) bazylii

Sos pomidorowy:

250 ml przecieru pomidorowego (passaty)
sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka suszonego oregano
1 łyżka oliwy extra vergine

Potrzebne będą: 2 blaszki (tortownice) w kształcie serca lub okrągłe o średnicy około 25 – 30 cm

Przygotowanie

Zrobić rozczyn z drożdży: do ciepłej wody dodać pokruszone drożdże (muszą być ocieplone w temp. pokojowej), 1 łyżeczkę cukru i 1 łyżeczkę mąki, wymieszać. Rozczyn przykryć złożoną ściereczką i wstawić do garnka z bardzo ciepłą wodą, zostawić na 5 minut (drożdże zaczną się pienić). Na stolnicę lub do dużej miski przesiać mąkę, pośrodku zrobić wgłębienie. Stopniowo wlewać w nie rozpuszczone drożdże mieszając delikatnie łyżką. Dodać oliwę i mieszać powoli składniki łyżką. Gdy składniki z grubsza połączą się ze sobą wyjąć ciasto na stolnicę i delikatnie zacząć je zagniatać. Dodać sól i wyrabiać przez około 10 minut aż ciasto nie będzie się kleiło do rąk, będzie gładkie, miękkie i elastyczne. Można wyrobić ciasto w mikserze za pomocą odpowiedniej końcówki (haka do ciasta drożdżowego). Uformować kulę z ciasta, wysmarować ją oliwą i włożyć do większej miski. Przykryć ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce do podwojenia objętości na około 1 godzinę. W międzyczasie przygotować dodatki i sos pomidorowy (czytaj poniżej). Wyrośnięte ciasto wyłożyć na stolnicę i chwilkę powyrabiać, podzielić na 2 części. Dwie blaszki posmarować oliwą, na środek położyć po jednym kawałku ciasta i rozpłaszczyć je dłonią równomiernie rozprowadzając po całej powierzchni. Jeśli ciasto będzie się kurczyło odczekać kilka minut i powtórzyć rozkładanie ciasta po tym czasie. Uformować boczny rant, przykryć ściereczką i odstawić do podrośnięcia na około pół godziny (można na dłużej). W międzyczasie nagrzać piekarnik do maksymalnej temperatury, zazwyczaj 250 stopni C.
Rozłożyć dodatki na pierwszej pizzy pomijając boczny rant: rozsmarować około 3 – 4 łyżki sosu pomidorowego, połowę startej na tarce mozzarelli wymieszanej ze śmietaną i doprawionej solą i pieprzem, pół pomidora pokrojonego na plasterki lub przekrojone pomidorki koktajlowe, suszone oregano i cebulę. Wstawić do piekarnika na metalową kratkę ustawioną w środkowej części. Piec przez około 15 minut (mniejsze pizze) i 20 minut (większe), aż brzegi ciasta i spód będą ładnie zrumienione. Pod koniec położyć poszarpaną lub pokrojoną na plasterki białą mozzarellę. W międzyczasie ułożyć dodatki na drugiej pizzy. Pizzę posypać bazylią.

Sos pomidorowy:
Do rondelka wlać przecier pomidorowy, doprawić solą, pieprzem, cukrem, oregano i oliwą. Gotować przez około 10 minut.

Makaron z szynką parmeńską i pomidorkami koktajlowymi

Składniki
2 porcje

2 porcje (około120 g) makaronu linguine (lub spaghetti)
2 porcje rukoli
6 pomidorków koktajlowych
1 łyżka masła lub oliwy
1 ząbek czosnku
4 plasterki szynki parmeńskiej (prosciutto crudo)
1/4 szklanki śmietanki kremowej
1 surowe żółtko
sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
oliwa extra vergine

Opcjonalnie: tarty parmezan lub grana padano

Przygotowanie

Makaron ugotować w dużym garnku w osolonej wodzie (al dente). Odcedzić zachowując około 1/4 szklanki wody z gotowanego makaronu. Rukolę opłukać, osuszyć, wyłożyć na talerz, obok położyć pokrojone pomidorki, wszystko posypać świeżo zmielonym pieprzem i skropić oliwą extra vergine. Na patelni rozgrzać łyżkę masła lub oliwy, włożyć pokrojony na cieniutkie plasterki czosnek i smażyć na średnim ogniu przez około pół minuty aż zacznie się lekko rumienić (nie można go przypalić). Zmniejszyć ogień i dodać pokrojoną na kawałki szynkę parmeńską (jeśli szynka była paczkowana, po wymieszaniu składników od razu odstawić patelnię z ognia, jeśli szynka była krojona z dużego kawałka – należy ją chwilę podsmażyć aż wytopi się tłuszcz i szynka nabierze nieco chrupkości). Garnek po makaronie ustawić z powrotem na gazie, dodać wodę z gotowanego makaronu i gdy się zagotuje dodać makaron, wymieszać, dodać śmietankę i podgrzać. Odstawić z ognia, dodać zawartość patelni z szynką parmeńską oraz żółtko, wszystko razem wymieszać (żółtko nie powinno się ściąć, powinno wtopić się w sos). Dodać rukolę z pomidorkami i wyłożyć do głębokich talerzy. Posypać solą morską i opcjonalnie tartym parmezanem lub grana padano.

Muszle makaronowe zapiekane z mozzarellą w sosie pomidorowym

Składniki
4 porcje

15 muszli makaronowych (conchiglioni)
1/2 kulki mozzarelli
150 g serka ricotta (twarożku)
2 pełne łyżki mascarpone
1/3 szklanki tartego parmezanu
1 małe białko jaja

Sos pomidorowy:

1 puszka (400 g) pomidorów bez skórek (pelati)
1/2 szklanki sosu pomidorowego (przecieru, passaty) lub bulionu
1 łyżeczka suszonego oregano lub suszonej bazylii
sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz, cukier
świeża bazylia
oliwa extra vergine do polania

Przygotowanie

Makaron ugotować w lekko osolonej wodzie (czas podany na opakowaniu), odcedzić. Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Wymieszać składniki nadzienia: poszarpaną mozzarellę, serek ricotta, mascarpone, parmezan (2 łyżki odłożyć) oraz białko. Nadziać muszle i odłożyć. Pomidory z puszki wlać do miski, sprawdzić czy nie mają skórek i szypułek. Pokroić nożyczkami kuchennymi lub nożem na mniejsze kawałki, wymieszać z sosem pomidorowym lub bulionem, oregano, doprawić solą morską i świeżo zmielonym czarnym pieprzem oraz 1 – 2 łyżeczkami cukru. Powstały sos wylać do żaroodpornego naczynia, na wierzchu położyć nadziane muszle, posypać resztą parmezanu, skropić 2 – 3 łyżami oliwy extra vergine i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 20 – 25 minut, aż potrawa zacznie bulgotać (można włączyć na chwilę opcję grilla jeśli lubimy zrumieniony i chrupiący makaron po brzegach). Posypać świeżą bazylią.

Kurczak pomarańczowy

Składniki
2 porcje

300 g filetu z kurczaka
1 ząbek czosnku
2 cm kawałek korzenia imbiru
2 łyżki oleju roślinnego
1 jajko
2 łyżki mąki ziemniaczanej

Sos pomarańczowy

200 ml soku pomarańczowego (około 1 i 1/2 pomarańczy)
1 łyżka brązowego cukru
2 łyżki octu ryżowego
1 łyżeczka kurkumy
1/3 łyżeczki białego pieprzu
1/3 łyżeczki płatków chili

Do podania

1 łyżka posiekanej papryczki chili
2 łyżeczki nasion sezamu
100 g ryżu jaśminowego
kilka różyczek brokuła

Przygotowanie

Filety z kurczaka oczyścić z błonek i kostek, pokroić na 1,5 cm kawałki. Czosnek oraz korzeń imbiru obrać i drobno zetrzeć. Wymieszać składniki sosu. Nastawić do ugotowania ryż i brokuła. Kawałki kurczaka doprawić solą, następnie obtoczyć w roztrzepanym jajku a potem w mące ziemniaczanej. Na patelni lub woku rozgrzać olej i podsmażyć starty czosnek i imbir, po chwili dołożyć przygotowane kurczaka. Krótko podsmażyć z każdej strony, w sumie ok. 2 minuty. Wlać sos i zagotować. Delikatnie mieszając gotować wszystko przez kolejne 2 minuty. Podawać z ryżem, brokułami i cząstkami pomarańczy, posypując sezamem i drobno posiekaną papryczką chili.

Krewetki z patelni z czosnkiem, fasolką i pomidorkami koktajlowymi

Składniki
2 porcje

2 łyżki masła
2 ząbki czosnku
2 łyżki oliwy extra vergine
200 g surowych, mrożonych krewetek
150 g pomidorków koktajlowych
100 g świeżej lub mrożonej fasolki szparagowej
sól, pieprz
4 łyżki białego wytrawnego wina (można pominąć)
świeża bazylia
białe pieczywo np. bagietka

Przygotowanie

Krewetki mrożone rozmrozić i oczyścić z pancerzy oraz z jelit jeśli jest taka konieczność. Osuszyć na papierowym ręczniku. Świeżą fasolkę umyć, przyciąć na końcach i pokroić na kawałki. Wrzucić na osolony wrzątek i gotować ok. 8 – 10 minut do miękkości. Fasolkę mrożoną gotować krócej, przez ok. 5 minut. Na dużej patelni na maśle i oliwie podsmażyć obrany i pokrojony na plasterki czosnek. Zwiększyć ogień i dodać krewetki, smażyć przez około 15 sekund, przewrócić na drugą stronę, powtórzyć smażenie, doprawić solą oraz pieprzem. Dodać pokrojone na połówki pomidorki i mieszając smażyć przez około 1 minutę aż pomidorki zmiękną. Wlać wino i chwilę pogotować. Dodać fasolkę szparagową i mieszając podgrzewać jeszcze przez chwilę. Posypać bazylią. Jeśli chcemy możemy dodać więcej oliwy na patelnię aby było więcej sosu. Podawać z pieczywem.

przepisy: kwestiasmaku.com

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Walentynkowe desery – przepisy

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 9 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!