fbpx

Z uśmiechem nam do twarzy

Uśmiechamy się do innych, ale też do siebie. Bo wiemy, że uśmiech to nasza wizytówka i źródło dobrej energii. Potrafi rozbroić niemal każdą stresującą sytuację, ułatwia nawiązywanie kontaktów i sprawia, że czujemy się lepiej. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie marki Blend˗a˗med, posiadanie białego, lśniącego uśmiechu zachęca nas do… uśmiechu!

Uśmiech jest powszechny

Obiegową opinię o tym, że Polacy nie są uśmiechniętym narodem, należy odesłać do lamusa. 65% z nas twierdzi, że uśmiecha się często lub wręcz nieustannie – tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Blend˗a˗med w kwietniu 2018 roku.* Uśmiechamy się codziennie, bo to leży w naszej naturze (70%). Z uśmiechem na ustach mamy większą pewność siebie (71%), czujemy się lepiej (76%), ale przede wszystkim wiemy, że uśmiech wprowadza dobrą atmosferę (76%).

Uśmiech do nas powraca

Od zarania dziejów ludzie uśmiechali się, czyli „pokazywali zęby”, by okazać dobre intencje. Ta praktyka z powodzeniem funkcjonuje do dziś: 3/4 z nas odwzajemnia uśmiech i tyle samo uśmiecha się, by inni mogli go odwzajemnić. I słusznie! Badania naukowe dowodzą, że uśmiech wzmacnia relacje społeczne, ponieważ wzbudza przyjemne emocje u odbiorcy, który zazwyczaj odwzajemnia się pozytywną reakcją. 73% respondentów wprost zauważa, że uśmiech zwiększa życzliwość innych, a także pomaga zdobyć przychylność, np. podczas rozmowy rekrutacyjnej czy załatwiania spraw w urzędzie (70%).

Zgodnie z tzw. hipotezą sprzężenia zwrotnego, widok nas samych uśmiechających się sprawia, że zaczynamy czuć się lepiej niż jeszcze chwilę temu. Uśmiech aktywizuje mięśnie twarzy, owocując mimiką, która jest typowa dla radości, zadowolenia czy dumy. Zwrotnie sprawia to, że niejako zarażamy się od zewnętrznych objawów własnego uśmiechu” – tłumaczy dr Ewa Jarczewska Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Uśmiech to nasza wizytówka

Amerykański socjolog, Erving Goffman codzienne życie ludzi porównywał do teatralnej sceny, na której każdego dnia odgrywamy swoje role i bardziej lub mniej świadomie wpływamy na innych oraz na to, jak nas postrzegają. Jednym z ważnych rekwizytów do odgrywania naszych ról jest uśmiech. Wbrew temu, jak na pokazach mody zachowują się modelki, które mają być w takiej sytuacji chłodne i niedostępne, uśmiech zbliża ludzi i dodaje nam urody! Osoby uśmiechnięte są postrzegane jako bardziej sympatyczne (72%), pewne siebie (69%), zdrowe (68%) i po prostu atrakcyjne (67%).

„Nie bez powodu mówi się, że złość piękności szkodzi. Negatywne emocje wyostrzają nasze rysy twarzy, wyglądamy mniej atrakcyjnie. Co więcej, w jednym z badań uczestnikom pokazywano zdjęcia, na których przedstawione osoby prezentowały zdrowe zęby kontra zmanipulowane, nieładne. Okazało się, że uczestnicy eksperymentu postrzegali osoby ze zdrowym uśmiechem jako bardziej inteligentne, sympatyczne, szczęśliwe” – mówi dr Ewa Jarczewska Gerc.

Biały uśmiech zachęca do… uśmiechu

Z uśmiechem nam do twarzy – tak twierdzi 2/3 respondentów, a 3/4 z nas podkreśla, że do uśmiechu zachęca posiadanie zdrowych, białych zębów. Z naszym zadowoleniem z własnego uśmiechu jest jednak różnie. 57% osób uważa, że jest atrakcyjny, ale 62% chciałoby jednak go poprawić. Pozytywną przemianę warto zacząć od czynności drobnych, ale wykonywanych wytrwale i konsekwentnie. Badanie pokazało bowiem, że by zapewnić biel swoim zębom, dokładnie szczotkuje je zaledwie 57% osób. Co trzecia regularnie odwiedza dentystę, a co piąta z nas (22%) stosuje pasty do wybielania zębów. Tymczasem dzięki codziennej higienie jamy ustnej i stosowaniu past usuwających przebarwienia powierzchowne, można uzyskać istotną poprawę uśmiechu.

Co wpływa na nasz uśmiech?

„Posiadanie pięknego, białego uśmiechu jest tym, co każdy z nas odbiera pozytywnie. Oprócz czynników wewnątrzustrojowych i odkładającego się kamienia nazębnego, biel uśmiechu psują nieestetyczne przebarwienia pochodzenia  zewnętrznego. Problem ten dotyczy ponad 1/3 osób odwiedzających gabinet stomatologiczny. Przebarwienia powstają, ponieważ twarde tkanki zęba, w tym szkliwo, są w pewnym stopniu przepuszczalne dla płynów i substancji barwiących, zawartych w kawie, herbacie, czerwonym winie, niektórych warzywach i owocach – jak marchew, pomidory, szpinak czy buraki, a także napojach. Największy przepływ obserwuje się w przestrzeniach międzypryzmatycznych szkliwa. Przestrzenie te wypełnione są substancjami organicznymi, które zachowują się jak „gąbka”, co ułatwia przenikanie przez nie płynów z jamy ustnej. Przebarwienia spowodowane czynnikami zewnątrzustrojowymi możemy usuwać stosując odpowiednie pasty do zębów. Na rynku są już dostępne rozwiązania, które  nie tylko skuteczne przywracają biel naszym zębom, ale także wzmacniają szkliwo i są bezpieczne w codziennej higienie jamy ustnej” – wyjaśnia prof. Ewa Iwanicka-Grzegorek, adiunkt w Katedrze Stomatologii Zachowawczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Uśmiechoterapia: więcej niż wybielanie

Wielu z nas ma przekonanie, że piękno zawsze wymaga poświęceń. Badania pokazują, że konsumenci niekiedy wahają się przed zastosowaniem produktów wybielających, w obawie o ich wpływ na stan czy wrażliwość szkliwa***. W odpowiedzi na te wyzwania marka Blend˗a˗med we współpracy z naukowcami stworzyła pielęgnacyjną formułę Active Mineral Complex™, która zapewnia zębom śnieżną biel, jednocześnie wzmacniając szkliwo. Formuła zawiera: krzemionkę, która delikatnie usuwa przebarwienia i poleruje zęby; fluorek sodu – pielęgnuje osłabione szkliwo i wzmacnia zęby oraz sufraktant – pozostawia uczucie czystości i świeżości po każdym użyciu.

Formuła Active Mineral Complex™ znalazła zastosowanie w nowych pastach do zębów Blend˗a˗med 3D White Whitening Therapy, które wzbogacą kolekcję produktów 3D White. Nowość od Blend˗a˗med zapewnia najwyższą jakość wybielania, z której słynie marka, przy jednoczesnym wzmacnianiu i ochronie szkliwa. Dostępna w dwóch wariantach: Blend˗a˗med 3D White Whitening Therapy Enamel Care – doskonale wybiela zęby, a przy tym wzmacnia i chroni szkliwo oraz Blend˗a˗med 3D White Whitening Therapy Sensitivity Care – doskonale wybiela zęby, wzmacnia i chroni szkliwo, a ponadto pielęgnuje zęby wrażliwe.

Tagged with:     ,

About the author /


MALWINA: Nieuleczalna romantyczka z wiecznie optymistycznym podejściem do życia. Uwielbia zarażać swoim humorem wszystkich dookoła tak samo, jak gotować i pisać. Jej sposób na życie? Głowa do góry, pierś do przodu i uśmiech na twarzy!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 45 = 55

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!