Dziś wiele osób tkwi w nieustającym rozdarciu pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Epoka nadmiaru to napięte harmonogramy, zbyt duża ilość zadań do wykonania oraz ogrom informacji do przyswojenia. W dodatku średnio co 6,5 minuty przeciętny człowiek przegląda media społecznościowe lub spogląda na telefon. Jak wyrwać się z nałogu bycia zabieganym i odzyskać panowanie nad swoim życiem? Premiera książki „Nareszcie mam czas. Jak dobrze żyć w epoce nadmiaru” już 11 października.
Trudno dzisiaj pozbyć się uczucia, że zawodzi się jako partner, rodzic i przyjaciel, że nie nadąża się i nie działa tak, jak by się chciało oraz że nie udaje się prowadzić takiego życia, na jakie się liczyło. Dzisiejszy świat to epoka nadmiaru – pracy do wykonania, obowiązków domowych, kanałów komunikacji, konkurencji, niepewności i przede wszystkim napływających zewsząd informacji. Współczesny człowiek usiłuje za tym wszystkim nadążyć, ale najczęściej zostaje w tyle i w rezultacie dręczy go poczucie niepowodzenia, z którego trudno się otrząsnąć.
W książce „Nareszcie mam czas” Tony Crabbe, wykorzystując swoje doświadczenie w psychologii, obala mit, że satysfakcja w życiu bierze się z faktu uporania się ze wszystkimi zadaniami. Proponuje, jak się uwolnić od zabiegania. Pokazuje, że odzyskanie panowanie nad własnym życiem, zajęcie się najbliższymi osobami, skoncentrowanie na sposobach wywierania wpływu na otoczenie i stworzenie warunków niezbędnych do dokonania zmian pozwoli nam zyskać lepsze życie.
Cierpimy na nadmiar wszystkiego. Mamy za dużo pracy, za dużo informacji, za dużo presji. Tylko w dniu dzisiejszym pochłoniemy treści odpowiadające zawartości 174 gazet (pięć razy więcej niż w roku 1986). W czasie, jaki zajmie wam przeczytanie tej strony, zostanie wysłane 300 milionów e-maili. W ostatniej minucie zamieszczono na YouTubie materiały, których obejrzenie zajęłoby trzy dni. W ciągu ostatnich dziesięciu sekund 100 osób odkryło Internet i pocztę elektroniczną, dołączając do prawie trzech miliardów użytkowników i już w tej chwili oni również powiększają informacyjny jazgot. W 2010 roku oszacowano, że przeciążenie informacyjne kosztuje gospodarkę amerykańską bilion dolarów rocznie. – fragment książki
Tony Crabbe – psycholog biznesu, współpracuje z największymi korporacjami, m.in. Microsoftem, Disneyem, News Corporation oraz HSBC. W swojej pracy skupia się na relacjach biznesowych, a także na tym, co czują i myślą ludzie oraz jak się zachowują. Ukończył psychologię na uniwersytecie w Edynburgu, a tytuł naukowy uzyskał na Uniwersytecie Londyńskim, gdzie obecnie pracuje w ramach honorowego grantu. Jako osoba, która codziennie musi zmagać się z wieloma obowiązkami, napisał książkę „Nareszcie mam czas”, dzieląc się z czytelnikami bezcennymi spostrzeżeniami i własnym doświadczeniem.
Post your comments