fbpx

Wszystko, co musisz wiedzieć o peelingach kosmetycznych

Regularne złuszczanie martwych komórek naskórka to klucz do zdrowej cery. Odpowiednio dobrany peeling stymuluje odnowę skóry, zapobiega powstawaniu zaskórników, wrastaniu włosów, pomaga zredukować niedoskonałości, przebarwienia i zrogowacenia, sprawiając że skóra staje się gładka, miękka i pełna blasku. Jednak nie każdy peeling jest dla każdego. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając scrub dla siebie!

To jaki peeling powinnaś wybrać zależy przede wszystkim od rodzaju twojej skóry. Niezależnie jednak od wariantu peelingu na pewno docenisz jego zalety.

Peeling – jak działa na skórę?

  • Złuszcza martwe komórki naskórka pobudzając naturalny proces odnowy. Nowo wytworzone komórki pojawiają się szybciej na powierzchni. Cera ulega odświeżeniu i nabiera blasku.
  • Oczyszcza i zwęża pory skóry, przeciwdziałając tworzeniu się zaskórników.
  • Wygładza skórę i spłyca drobne zmarszczki.
  • Wyrównuje koloryt, redukuje przebarwienia i drobne blizny.
  • Przeciwdziała wrastaniu włosków w skórę.
  • Redukuje zrogowacenia – np. na skórze stóp, piętach.
  • Poprawia mikrokrążenie – wpływając na lepsze odżywienie komórek skóry, a w przypadku skalpu – wzmocnienie cebulek włosów.
  • Ułatwia wnikania składników odżywczych – substancje aktywne zawarte w kosmetykach, aplikowanych w kolejnych krokach pielęgnacji, lepiej i szybciej przenikają w głębsze warstwy skóry.

Peeling do skóry twarzy

Peeling do twarzy dobieramy do rodzaju skóry i aktualnego jej stanu. Peeling mechaniczny – gruboziarnisty lub drobnoziarnisty, peeling enzymatyczny i kwasowy, każdy z nich skutecznie usunie martwy naskórek, ale źle dobrany – może wyrządzić skórze dużo szkód.

  • Peeling mechaniczny – swoje działanie złuszczające opiera na drobinkach mechanicznie ścierających martwy naskórek. W roli ścierniwa może wystąpić sól, cukier, kawa, zmielone pestki owoców, czy drobinki mineralne np. korundu, a w zależności od stopnia rozdrobnienia ścierniwa możemy mieć do czynienia z peelingiem drobno- lub gruboziarnistym. Peeling mechaniczny sprawdzi się w pielęgnacji skóry tłustej czy normalnej, które są nieco grubsze i trudniej je podrażnić niż cerę suchą i naczynkową. Unikaj go także jeśli masz cerę trądzikową, z aktywnymi stanami zapalnymi.
  • Peeling enzymatyczny – idealny dla każdego rodzaju skóry, nie podrażnia, a jedynie delikatnie rozpuszcza martwy naskórek, dzięki zawartym w nim enzymom roślinnym. W peelingach enzymatycznych znajdziecie najczęściej papainę – enzym z papai, wykazujący działanie zmiękczające i złuszczające, bromelainę – enzym zawarty w ananasie, działający złuszczająco, rozjaśniająco oraz regulująco na pracę gruczołów łojowych, ficynę obecną w figach, czy aktynidynę – znajdującą się w miąższu kiwi.

Fot. Figowy peeling enzymatyczny Bielenda Professional Supremelab, cena: ok. 55 zł

Peeling skutecznie złuszcza martwe komórki naskórka, wygładza, rozjaśnia skórę i sprawia, że staję się miękka i pełna blasku. Jego formuła zawiera ficynę –   enzym z figi o silnych, a jednocześnie delikatnych dla skóry właściwościach eksfoliujących. Zawartość niacynamidu wpływa na regulację pracy gruczołów łojowych, a kompleks fermentowanych olejów zapewnia skórze dawkę nawilżenia i odżywienia.

  • Peeling kwasowy – zawarte w nim kwasy działają podobnie jak enzymy – rozpuszczają zawartą w komórkach keratynę, tym samym rozluźniają komórki naskórka, ułatwiając ich złuszczanie. To peelingi dość uniwersalne, ponieważ możesz dobrać rodzaj kwasu i jego stężenie do potrzeb swojej skóry. W zależności od kwasu peelingi mogą mieć również właściwości regulujące wydzielanie sebum, nawilżające, wygładzające, ujędrniające i redukujące zmarszczki.

W peelingach kwasowych do twarzy najczęściej wykorzystuje się kwasy AHA, w tym migdałowy i glikolowy, a także kwas salicylowy (należący do kwasów BHA), który poza działaniem złuszczającym i oczyszczaniem porów sprzyja gojeniu niedoskonałości i łagodzi podrażnienia, dzięki czemu jest idealny do cery problematycznej, w tym trądzikowej.

Fot. 10 minutowy, wygładzający peeling kwasowy FaceBoom Seboom, cena: ok. 30 zł

Dzięki obecności kwasu salicylowego, cytrynowego, glikolowego oraz glukonolaktonu, peeling pomaga oczyścić skórę z zaskórników i zapobiega powstawaniu nowych, reguluje wydzielanie sebum oraz rozjaśnia przebarwienia posłoneczne i potrądzikowe. Obecna w formule peelingu trehaloza zapewnia skórze odpowiednią dawkę nawilżenia.

fot. Całonocna maska-peeling złuszczająco-wygładzająca Sleeping Mask SHECARE, cena ok. 13 zł

W jej składzie znajdziemy m.in. kompleks kwasów AHA i PHA w stężeniu 8%, które regulują proces rogowacenia naskórka, wpływając na jego złuszczanie i stymulując jego odnowę, a także wzmacniające warstwę hydro-lipidowa, odżywiające oraz zmiękczające skórę masło shea, masło bacuri, olej ze słodkich migdałów i olej marula. Wzbogacenie składu o synbiotyk pomaga zachować równowagę mikrobiomu.

Pamiętaj, aby:

  • stopniowo wprowadzać kwasy do pielęgnacji – zacznij od niższych stężeń, aby nie podrażnić skóry,
  • nie łączyć ze sobą silnie działających preparatów o podobnym działaniu – unikaj stosowania w tym samym czasie toników z kwasami, peelingów kwasowych i serum z kwasami).
  • nie przesadzać z częstotliwością złuszczania – zbyt częste używanie peelingów zaburza równowagę skóry.

Peelingi do skóry głowy

Zdrowe włosy zależą od kondycji skóry głowy. Odpowiednio dobrany peeling trychologiczny usunie zanieczyszczenia i nadmiar zrogowaciałego naskórka oraz sebum – odblokowując ujścia mieszków włosowych, a dodatkowo pozwoli skórze czerpać więcej korzyści z innych kosmetyków. To nie wszystko! Oczyszczenie skalpu sprawia też, że włosy zostają odbite od nasady i dłużej zachowują świeżość. Peeling trychologiczny może być również skutecznym pierwszym krokiem do rozwiązania problemu łupieżu i zmniejszenia przetłuszczania się włosów.

O czym warto pamiętać? Skóry głowy nie powinnaś złuszczać częściej niż 1 raz w tygodniu.

Peeling trychologiczny – rodzaje peelingu do złuszczania skalpu

Podobnie jak w przypadku peelingów do skóry twarzy możesz wybierać spośród formuł zawierających składniki złuszczające – kwasy, enzymy owocowe lub drobinki ścierające, które usuwają martwy naskórek. Warto jednak pamiętać, że w przypadku peelingów bazujących na ścierniwie – drobinki mogą uszkadzać łodygę włosa, a dodatkowo trudno je dokładnie usunąć, ze względu na włosy, dlatego bezpieczniejszym wyborem są peelingi bazujące na kwasach lub enzymach.

Beauty tip: Masując skalp poprawisz mikrokrążenie krwi, co pozytywnie wpłynie na odżywienie i wzmocnienie cebulek włosa, i stymuluje jego wzrost.

Fot. Enzymatyczny ryżowy peeling do skóry głowy HairBoom Rice Rehab

Naturalny peeling trychologiczny bazujących na delikatnych enzymach owocowych oraz kwasie bursztynowym. Jego wyjątkowym składnikiem jest fermentowana woda ryżowa, dzięki której włosy zyskują siłę i blask. Peeling zawiera też niacynamid, który świetnie działa świetnie na przetłuszczającą się skórę głowy – reguluje aktywność gruczołów łojowych.

Peeling do ciała

Podobnie jak w przypadku twarzy czy skalpu, peeling do ciała usuwa obumarły naskórek, przyspieszając proces jego odnowy. Scrub wygładza skórę i ułatwia wchłanianie się wszystkich kosmetyków pielęgnacyjnych, które stosujesz na co dzień, aby utrzymać ciało w dobrej kondycji.

Do złuszczenia skóry ciała najczęściej stosujemy peelingi gruboziarniste lub delikatniej działające peelingujące żele myjące. Jednak w przypadku zrogowaciałej skóry stóp i pięt warto sięgnąć po kosmetyki stworzone specjalnie z myślą o ich pielęgnacji, zarówno te bazujące na kwasach, jak i na moczniku w stężeniu powyżej 10%.

Fot. Zmiękczająco-wygładzający krem-preparat do stóp Kuracja z mocznikiem 40%, SHEFOOT, cena: ok. 23 zł

Zaawansowany preparat o działaniu złuszczającym, zmiękczającym i wygładzającym skórę – do stosowania miejscowego. Dzięki zawartości mocznika w stężeniu 40% znikają zrogowacenia i zgrubienia naskórka, a skóra stóp i pięt staje się gładka i miękka w dotyku. Zawarte w formule masło shea, naturalne roślinne oleje oraz algi spirulina – odżywiają i regenerują skórę, a duet – alantoiny i D-panthenolu skutecznie łagodzi podrażnienia.

Pamiętaj, skóra po złuszczaniu wymaga ukojenie, odbudowy bariery hydrolipidowej i przywrócenia równowagi mikrobiomu. Aby wspomóc skórę – sięgnij po formuły z algami, skwalanem, panthenolem,  pre- i probiotykami (synbiotykiem). Odpowiednią odbudowę i nawilżenie zapewnią także kosmetyki z ceramidami i kwasem hialuronowym.

Fot. Synbiotyczny rewitalizujący tonik-esencja Total Revital Solution, SHECARE, cena: ok. 40 zł

Jego zawiesista formule to prawdziwe bogactwo składników aktywujących procesy odnowy i rewitalizacji naskórka. Znajdziesz w niej endemiczną algę niebieską LANABLUE, kombuchę, amino-complex, betainę, skwalan, witaminę E i masło shea oraz pre- i probiotyki,. Dzięki nim ten wyjątkowy tonik-esencja skutecznie poprawia poziom nawilżenia, wygładza, odświeża, rewitalizuje i przywraca równowagę mikrobiomu.

Tagged with:    

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!