Rozstępy to jeden z największych kobiecych problemów i wrogów — warto zatem wiedzieć o nich wszystko. Jak powstają rozstępy? Czy można z nimi walczyć? Jakie kosmetyki stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.
Czym są rozstępy?
Rozstępy to podłużne pasma w postaci linijnej o różnej długości i szerokości. W swojej fazie początkowej przypominają różowawe pręgi, które następnie stają się blado perłowe. Rozstępy charakteryzują się widocznie wyraźnymi granicami, które przebiegają równolegle do siebie, tworząc się stopniowo. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicy brzucha, ud, pośladków, piersi, barków, lędźwi czy kolan.
Problem rozstępów dotyka wielu osób. Według badań naukowców, problem ten dotyka ok. 90% kobiet w ciąży, 70% dziewcząt i 40% chłopców w wieku dojrzewania.
Jak powstają rozstępy?
Rozstępy powstają w wyniku szybkiego i silnego rozciągnięcia skóry lub przyczyn hormonalnych. Do najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów należą:
- gwałtowny przyrost masy ciała czy masy mięśniowej
- szybki wzrost
- ciąża i karmienie piersią
- wszczepienie implantów, np. piersi
- zaburzenia hormonalne (także te w okresie dojrzewania)
- przyjmowanie doustne lub miejscowe kortykosterydów czy też przyjmowanie anabolicznych preparatów sterydowych
- zwiększenie zawartości hormonów kory nadnerczy we krwi
- predyspozycje genetyczne
- wrodzone choroby tkanki łącznej
- otyłość
- stres
- niedożywienie
- inne
Proces tworzenia się i dalszego rozwoju rozstępów przebiega dwustopniowo. Etap pierwszy — faza zapalna — to powstawanie lekko wypukłych, czerwonych (bądź delikatnie fioletowych) pręg prostopadle do kierunku napięcia skóry. Etap drugi — faza zaniku — to okres, kiedy rozstępy stają się bardziej zagłębione oraz białe.
Jak walczyć z rozstępami?
Walka z rozstępami może być długa i pracochłonna. Najlepsze efekty eliminacji rozstępów można uzyskać jeszcze w fazie zapalnej (rozstęp czerwony) — istnieje wtedy możliwość odbudowania struktury włókien kolagenowych wewnątrz skóry. Leczenie w trakcie fazy zanikowej opiera się wyłącznie na zmniejszeniu widoczności rozstępów — nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zmian skórnych.
Oprócz leczenia stricte chirurgicznego czy inwazyjnego (mikrodermabrazja, laser), w walce z rozstępami można zastosować środki zapobiegawcze. Mogą być to produkty zmniejszające ryzyko pękania włókien. Dobrym, domowym sposobem na walkę z rozstępami są także masaże, przy użyciu kremu lub oliwki. Warto zainwestować także w kosmetyki z wyciągami roślinnymi — skrzyp polny, substancjami tłuszczowymi — olej z wiesiołka, czy substancje mocno stymulujące (witamina A i E).
Jeden komentarz
Scottie Taliman
29 kwietnia 2016 at 09:34Fajnie gdyby coś podobnego jeszcze się pojawiło