fbpx

A co gdyby teraz zamilkły kobiety?

Minęło sporo czasu od momentu, gdy walczące o swoje prawa sufrażystki wleczono po londyńskim bruku. Mówiły głośno. Krzyczały, walcząc o wolność wypowiedzi. Dziś kobiety znów wychodzą na ulicę. Kampanie #MeToo, Time’s Up czy Czarny Protest, pokazują naszą nieustanną walkę o prawo do głosu, niezależności, także do własnego ciała. Dzieje się zbyt wiele, by milczeć. Dlatego Krystyna Kofta powraca z nowym wydaniem pod nieco zmienionym tytułem „Gdyby zamilkły kobiety#nigdy”, by po 14 latach dopisać nowe refleksje i opisać nowe wyzwania, z którymi przyszło zmierzyć się kobietom w dzisiejszym świecie. Premiera już 15 maja.

Skąd bierze się cisza przy śniadaniu i zdawkowe rozmowy przy kolacji? Dlaczego w relacjach damsko-męskich pojawia się agresja, upokorzenie, zniewolenie? Jakich rodzajów przemocy i dyskryminacji doświadcza się w związkach i nie tylko? Próbując odpowiedzieć na te pytania w sposób wyczerpujący, a jednocześnie dowcipny, autorka powołuje się na badania współczesnych neurolingwistów i rozmyślania klasyków literatury. Nawiązując do Junga, Freuda, Simone de Beauvoir czy Becketta, w lekkim felietonowym stylu i z feministycznym zacięciem, opisuje wyzwania, które stają przed kobietami – matkami, żonami i obywatelkami – w czasach #MeToo czy Czarnego Protestu .

Krystyna Kofta nie boi się wyrażać swoich myśli. Stawia śmiałe tezy na temat mężczyzn, wychowywania dzieci, panoszących się stereotypów. Żąda od kobiet, by one też odważyły się mówić. By opowiadały o torturach fizycznych i psychicznych, które muszą znosić w życiu politycznym, małżeńskim czy zawodowym. By walczyły. Tylko żeby nie milczały! Bo kobiety nie mogą milczeć. I nie zamilkną. Nigdy.

Tytuł „Gdyby zamilkły kobiety#nigdy” prowokuje.

 – Ach, jaki byłby spokój, gdyby wreszcie zamilkły! – żartuje pewien redaktor. 

– Gdyby kobiety zamilkły, nie mógłby pan prowadzić tego programu, bo nie umiałby pan mówić – odpowiadam.

– fragment książki

Krystyna Kofta – pisarka, plastyczka i felietonistka. Od lat pisze cyklicznie felietony do „Twojego Stylu”. Zaangażowana w sprawy kobiet m.in. w akcję podpisania konwencji antyprzemocowej. Autorka m.in. powieści „Suki”, „Fausta”, „Wióry”, a także autobiografii „Kobieta zbuntowana”, „Monografia grzechów. Z dziennika 1978–1989” oraz wydanej niedawno „W szczelinach czasu. Intymnie o Peerelu”. Od trzech lat zasiada w jury plebiscytu Superbohaterka Wysokich Obcasów. Odznaczona Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis a także Orderem Polonia Restituta.

www.krystynakofta.pl

Tagged with:     ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + 4 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!