Zima nie rozpieszcza naszej skóry. I chociaż w tym roku mróz traktuje nas ulgowo, to zimny wiatr na zewnątrz i przesuszone, ciepłe powietrze w pomieszczeniach stanowi zabójczą mieszankę dla cery. Co zrobić, aby wspomóc ją w tym okresie i przeciwdziałać przesuszeniu skóry.
Dobierz odpowiednie kosmetyki
Skóra tłusta stosunkowo dobrze sobie radzi zimą. Jednak nawet w jej przypadku, jeśli zbytnio przesuszysz ją preparatami przeciwtrądzikowymi to naruszysz naturalny płaszcz ochronny skóry – musisz więc zadbać o jej nawilżenie. Wybierz kremy o lżejszej konsystencji, nie zawierające składników komedogennych, tak by nie zatykać porów. Szczególnej pielęgnacji wymaga jednak cera sucha, dla której wysuszone powietrze w pomieszczeniach i zimny wiatr to wyjątkowo groźni przeciwnicy. Pod ich wpływem płaszcz lipidowy znacznie się osłabia, a delikatna warstwa naskórka wysycha, łuszczy się, czerwieni i piecze. Aby przywrócić skórze równowagę musisz ją nawilżyć, ale także uszczelnić naskórek, wzmacniając barierę ochronną na powierzchni i nawodnić, uzupełniając wilgoć w głębszych partiach skóry. Wybierz kosmetyki zawierających składniki nawilżające, np. kwas hialuronowy, kwas glikolowy, czy mukopolisacharydy, kwasy tłuszczowe i emolienty, np. lanolinę, olej z wiesiołka czy z ogórecznika, które pomogą odbudować barierę lipidową naskórka. Pamiętaj, cera sucha wymaga innych kosmetyków niż tłusta, czy naczynkowa.
W swoim składzie zawiera m.in. kwas hialuronowy, cholesterol, ceramidy i kwasy tłuszczowe, dzięki czemu pomaga odbudować i wzmocnić barierę ochronną suchej i bardzo suchej skóry. Ma również silne działanie nawilżające i nawadniające. Świetnie się sprawdza w okresie jesienno-zimowym, zapewniając skórze odpowiednią ochronę przed zimnem.
Nie podrażniaj dodatkowo cery
Stosuj delikatne środki oczyszczające – mydło i preparaty zawierające alkohol dodatkowo ją wysuszą. Zrezygnuj z długiego moczenie w wannie, które wysusza twoje ciało i zamień kąpiel na szybki prysznic. Nawet delikatne środki myjące usuwają część płaszcza ochronnego skóry, dlatego po umyciu stosuj balsam lub masło z takimi składnikami jak masło shea, olej jojoba, masło kakaowe czy masło mango. Czynnikiem odwadniającym skórę są także kosmetyki do makijażu, dlatego na czas zimowy warto zmienić je na te o składzie naturalnym, bazujące na lipidach.
Łagodnie, ale skutecznie usuwa zanieczyszczenia i makijaż, również wodoodporny. Kosmetyk zapewnia długotrwałe nawilżenie poprzez ograniczenie przeznaskórkowej utraty wody. Efekt nawilżenia wzmacnia połączenie ksylitolu z glicerolem – wspólnie pomagają przywrócić funkcje barierowe skóry. Preparat dostosowany do potrzeb cery wrażliwej i nadreaktywnej.
Chroń skórę przed słońcem
Gdy za oknem widzisz tylko szare chmury, łatwo zapomnieć, że twojej skórze zagraża promieniowanie UVA, powodujące znacznie większe zniszczenia skóry niż UVB. Stosuj krem z filtrem zawsze gdy wychodzisz. Wybierz kosmetyki, które zapewniające ochronę zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Odpowiednio dobrane preparaty poza filtrami zagwarantują dodatkowe korzyści – aktywną ochronę komórek w postaci antyoksydantów. Jeśli planujesz wyjazd w góry – pamiętaj, że promienie UV odbijające się od śniegu mogą być niezwykle silne, a wysokość dodatkowo wzmaga jego działanie, dlatego na stoku używaj zawsze kosmetyków z wyższym filtrem.
Nawadniaj od środka
Jeśli chcesz aby twoja skóra była miękka, bez uczucia napięcia i ściągnięcia, zadbaj o nawadnianie również od wewnątrz. Pamiętaj o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów, najmniej 1,5-2 litry dziennie. Postaraj się również odpowiednio odżywiać. Wprowadź do swojej diety tłuste ryby, owoce morza, oleje roślinne, orzechy włoskie. Nie zapomnij także o owocach i warzywach, w szczególności bogatych w witaminy A, E i C.
Post your comments