fbpx

Jak dbać o paznokcie, aby były mocne i zdrowe?

Zdrowe i mocne paznokcie to niewątpliwe marzenie każdej kobiety. Jednak wiele z nas doświadcza problemów związanych z osłabioną, łamliwą lub pękającą płytką paznokcia. Słabe paznokcie to bolączka, która obniża naszą pewność siebie. O mocne paznokcie trzeba zadbać na dwa sposoby – od wewnątrz i na zewnątrz. Przygotowaliśmy dla Was 4 praktyczne porady, dzięki którym Wasze paznokcie ponownie odżyją!

  1. Dieta na paznokcie

Paznokieć to prawie 100 warstw. W większości tworzy je keratyna, która zawiera w sobie kilka odżywczych substancji. Dieta uboga w magnez, cynk, krzem, żelazo i witaminy z grupy B sprzyja łamaniu się paznokci. Nawet ich niewielkie niedobory – do których często dochodzi np. przy odchudzaniu czy przy długotrwałym stresie – w pierwszej kolejności szkodzą właśnie paznokciom. Co zatem należy jeść by wzmocnić paznokcie?

  • pestki dyni, orzechy i migdały (najlepiej garść dziennie),
  • brązowy ryż,
  • nasiona słonecznika,
  • suszone owoce (niesiarkowane),
  • surowe lub krótko gotowane (na chrupko) warzywa i owoce (w szczególności: marchew, pomidory, brokuły, rzodkiewka, banany),
  • pieczywo pełnoziarniste,
  • jajka,
  • rośliny strączkowe,
  • gorzką czekoladę lub kakao,
  • tłuste ryby,
  • chude mięso.

Czego warto unikać?

  • produktów wysoko przetworzonych (fast food, chipsy, słodycze),
  • ostrych przypraw,
  • mocnej kawy i herbaty,
  • picia małej ilości wody (należy pić ok. 1,5-2 litrów dziennie).

Dzięki tak zbilansowanej diecie, poprawę stanu paznokci zobaczysz już po ok. 1 miesiącu. Poza paznokciami zyskają na tym również Twoje włosy!

  1. Ochrona to podstawa

Twoje paznokcie codziennie są narażane na próby wytrzymałości. Paznokieć pełni funkcje ochronne (przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych), jednak zbyt częste narażanie dłoni na ekstremalne testy powoduje ich osłabienie. Zakładasz rękawiczki dopiero wtedy gdy jest Ci zimno? To błąd, ponieważ skóra oraz paznokcie odczuwają niską temperaturę o wiele wcześniej, co w połączeniu z zimowym powietrzem sprawia, że tracą swój blask. Rękawiczki należy założyć przed wyjściem na chłód.

Twoim paznokciom nie pomaga również zbyt długie moczenie w wodzie. Jeśli pozwoliłaś sobie na godzinną relaksującą kąpiel, po prostu wystaw ręce za wannę. Zmywanie naczyń i sprzątanie przy użyciu detergentów to kolejna przyczyna problemów z paznokciami. W takim przypadku zawsze stosuj rękawiczki.

Pamiętaj by regularnie stosować kremy do rąk. Sprawdź ochronny krem do rąk Semilac Canola Defense (link: https://semilac.pl/pl/semilac-care-ochronny-krem-do-rak-canola-defense-50-ml), który zapewnia długotrwałe nawilżenie oraz wspomaga ochronę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a przy tym ma cudowny zapach!

  1. Nieumiejętne piłowanie

Nieprawidłowe opiłowanie paznokci może wywołać ich łamliwość, rozdwajanie, a w szczególnych przypadkach nawet infekcje w obrębie paznokcia.

Jakie są najczęstsze błędy podczas piłowania paznokci?

  • Piłowanie mokrych lub wilgotnych paznokci (może to prowadzić do ich uszkodzenia, ponieważ są wtedy bardziej miękkie i silniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Zawsze piłuj suche paznokcie).
  • Piłowanie w kilku kierunkach (paznokcie należy piłować w jednym kierunku, stosunkowo długimi pociągnięciami pilnika. Piłowanie w oba kierunki powoduje ich rozdwajanie).
  • Piłowanie w powietrzu (trzymając dłoń w powietrzu niezwykle trudno nadać płytce odpowiedni kształt, wystarczy lekkie wysmyknięcie się palca by cała praca poszła na marne. Najlepiej oprzeć dłoń o stół lub biurko, a następnie rozpocząć piłowanie).
  • Piłowanie pod złym kątem (pilnik trzymamy pod kątem 45 stopni i delikatnie opiłowujemy od lewej do prawej strony. Modelowanie paznokci prostopadle do wolnego brzegu może spowodować jego rozwarstwianie i łamliwość).

Najczęściej i najchętniej wybieranymi pilnikami są pilniki papierowe. Ważna jest ich ziarnistość tzw. gradacja. Do paznokci naturalnych wybieramy gradację 180 lub 240 (im wyższa gradacja tym pilnik jest delikatniejszy). Są one delikatne i najbardziej bezpieczne, nie powodują mechanicznych uszkodzeń, czyli rozwarstwiania się płytki. Polecamy pilnik prosty Semilac 180/240.(link: https://semilac.pl/pl/pilnik-prosty-180-240-semilac-quality)

  1. Odżywianie paznokci od zewnątrz

O paznokcie również należy dbać od zewnątrz. Na szczęście nie możemy narzekać na niedobór produktów wspomagających ochronę naszych paznokci. Przy zakupie warto kierować się opiniami o produktach oraz wiarygodnością marki, niewątpliwie dodatkowym atutem będą badania, atesty i certyfikaty.

Warto od zewnątrz zabezpieczyć płytkę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Świetnym sposobem jest baza hybrydowa, która pokrywa płytkę zabezpieczającą powłoką przed kruszeniem, łamaniem i rozdwajaniem. Aktualnie w ofercie popularnej marki Semilac, możemy znaleźć nową bazę, która spełnia to zadanie. Dodatkowo baza ta została wzbogacona o keratynę, biotynę, witaminę E oraz włókna nylonowe, co sprawia, że Semilac Care Base (link: https://semilac.pl/pl/baza-do-lakierow-hybrydowych-semilac-care-base-7ml) jest bardzo dobrym wyborem dla posiadaczek cienkich i kruchych paznokci.

Semilac posiada również przebadaną dermatologicznie – hybrydową bazę witaminową Vitamin Base (link: https://semilac.pl/pl/semilac-vitamin-base-7ml), która została wzbogacona o witaminę E oraz B5. Zgodnie z obietnicą producenta jest ona delikatna dla płytki paznokcia oraz zapobiega uszkodzeniom płytki.

Ładuję...

Jeśli nie stosujecie lakierów hybrydowych, a zależy Wam na zadbaniu o paznokcie od zewnątrz to na pewno zainteresuje Was odżywka Semilac Vitamin 10in1 (link: https://semilac.pl/pl/odzywka-do-paznokci-semilac-vitamin-10in1-7ml). Odpowiednio utrzymuje nawilżenie i wzmacnia płytkę paznokcia, a dodatkowo wpływa na zwiększenie jej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Zawiera witaminy E, C, F oraz krzem i wapń, wzmacnia płytkę paznokcia poprzez warstwę ochronną produktu, wpływając także na poprawę kondycji paznokci.

A jakie są Wasze sposoby na mocne i piękne paznokcie? Koniecznie podzielcie się w komentarzach swoimi trikami!

Tagged with:     , , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Jeden komentarz

  1. mona

    Kiedyś bagatelizowałam dietę, ale im człowiek starszy tym więcej musi dbac o siebie. Niestety trzeba na to poświęcić trochę czasu. Sport, dieta, czy nawet kremowanie rąk to nawyki, które musiałam wprowadzić na stałe. Najtrudniej było ze zdrową dietą.Ale jak już się znajdzie szybkie zdrowe rozwiązania to jest łatwiej. U mnie co rano teraz owsiankę z owocami, a na obiad kasze z pieczonymi warzywami, a na kolację zupa warzywna. Często korzystam z rice&more, czy domowego pesto. Soki warzywne to również świetny sposób na zdrowy posiłek. Sądzę, że bez zdrowej diety cała reszta nie ma aż tak dużego znaczenia.

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 2 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!