fbpx

Przebarwienia – co musisz o nich wiedzieć?

Niejednolity koloryt skóry na czole, policzkach, nosie, a nawet na dłoniach i dekolcie jest powszechnym zjawiskiem. Czasem mają formę czarujących piegów, gorzej, gdy przypominają ciemnobrązowe, niejednorodne punkty.

Głównymi winowajcami nadmiernej pigmentacji są promienie UV. Skóra niezabezpieczona kremem z filtrem przeciwsłonecznym może niejednorodnie się opalać, a pigment odpowiedzialny za opaleniznę może się kumulować w głębszych warstwach skóry. Przy zażywaniu niektórych leków i ziół (np. dziurawiec) pod wpływem promieniowania UV może dojść do fotouczuleń pozostawiających ślad w postaci nieestetycznych plamek. Swoją cegiełkę do nierównomiernego kolorytu dołożyć mogą zakłócenia gospodarki hormonalnej oraz choroby wątroby i tarczycy, a także wiek.

Przebarwienia powstają w wyniku nierównomiernej kumulacji melaniny w skórze lub nadmiernego zagęszczenia melanocytów – specjalistycznych komórek wytwarzających ten barwnik.

Rodzaje przebarwień:

  • Piegi – ciemno- lub jasnobrązowe plamki powstające pod wpływem światła słonecznego. Najczęściej występują na twarzy i rękach. Powstawanie piegów ma uwarunkowanie genetyczne, szczególnie u osób z jasną karnacją i jasnymi włosami, pojawiają się we wczesnym dzieciństwie i ze zmiennym natężeniem występują przez całe życie.
  • . Melasma (ostuda) – pojawiają się po 30 roku życia, najczęściej w wyniku wahań hormonalnych. Umiejscowione są głównie na twarzy (czoło, policzki, wargi), często symetrycznie.
  • . Plamy soczewicowate – można je zauważyć między 30 a 50 rokiem życia. Są okrągłe lub owalne, przypominają kształtem ziarna soczewicy. Tworzą się w odsłoniętych miejscach: twarzy, grzbietu dłoni, szyi, przedramionach i podudziach. Z czasem ciemnieją i powiększają się.
  • . Przebarwienia pozapalne – występują w miejscach po wcześniejszych zmianach trądzikowych, wypryskach, urazach i uczuleniach.
  • Odczyn fototoksyczny – niektóre leki i zioła mają działanie fotouczulające, dlatego po zażyciu np.: kopru, selera czy dziurawca warto unikać słońca, które może wywołać przebarwienia pozapalne, będące następstwem odczynu fotozapalnego.

Nieprzyjemne warunki dla komórek skóry, takie jak promieniowanie UV czy wolne rodniki wywołują w nich szczególny rodzaj stresu, stąd powstają przebarwienia.

W wyniku tego przez melanocyty produkowany jest neuropeptyd – proteina stresu, który inicjuje mechanizmy obronne i działania naprawcze. Przy udziale tyrozynazy produkowana jest melanina, która następnie transportowana jest do komórek naskórka – keranocytów.

W następstwie tego procesu skóra przybiera ciemniejszy odcień. Po kąpieli słonecznej prawidłowo cała skóra będzie miała dość jednolitą barwę, która z czasem, w wyniku złuszczania się naskórka, zanika do początkowego koloru.

Niestety, często w wyniku innych czynników, miejscami koloryt jest niejednolity, a ciemniejszy odcień z czasem nie blednie, a wręcz jest intensywniejszy.

W każdym miesiącu letnim czy zimowym niezbędne jest stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym. W godzinach południowych letnich miesięcy warto ograniczyć ekspozycje na promieniowanie słoneczne.

A co zrobić kiedy przebarwienia już są?

Najskuteczniejsze mogą wydawać się zabiegi medycyny estetycznej – laseroterapia i bardzo silne peelingi. Niestety są one dość drogie i inwazyjne. Nierzadko nie dają 100% gwarancji na całkowitą eliminację przebarwień i nawrót ciemnych plam.

Na szczęście istnieją skuteczne i alternatywy.

  1. a) Inhibitory tyrozynazy – ograniczają produkcję melaniny z aminokwasu tyrozyny;
  2. b) Silne antyoksydanty – witaminy: C, E, A, B3, neutralizują wolne rodniki, chroniąc komórki przed stresem wywoływanym przez promieniowanie UV, mają także zdolność inhibicji tyrozynazy.

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie przebarwień i rozjaśnienie już istniejących to zablokowanie szlaku syntezy melaniny wewnątrz komórek melanocytów.

Zastosowany w linii produktów Medity+ składnik: Neuropeptyd z lilii morskiej, redukuje przekaz receptorowy komórek: hamuje wydzielanie neuropeptydu odpowiedzialnego za rozpoczęcie procesów syntezy melaniny i wydzielania jej do keranocytów.

Skuteczność głownego składnika aktywnego: Neuropeptydu z lilii morskiej

Redukcja melaniny zewnątrzkomórkowej 62%

Redukcja melaniny wewnątrzkomórkowej: 73%

Rozjaśnianie plam pigmentacyjnych po 84 dniach średnio o 12%, nawet do 61%, bez rozjaśniania skóry wokół nich.

Zmniejszenie plam pigmentacyjnych po 42 dniach o 18,9% aż do 63,4!

Poznaj moc kosmetyków MediTy+ i pozbądź się przebarwień.

Krem na dzień z SPF 30
(59,90 zł) Wyrównanie kolorytu skóry


Nowatorska koncepcja kremu oparta jest na mechanizmie działania neuropeptydu z lilii morskiej. Ujednolica koloryt skóry precyzyjnie eliminując nadmiaru melaniny w skórze.

Krem zawiera:

  • Neuropeptyd z lilii morskiej (3%)– działa dwukierunkowo: redukuje istniejące przebarwienia oraz blokuje powstawanie nowych na poziomie komórkowym i neuroprzekaźnikowym.
  • Witamina C [sodium ascorbyl phosphate] (2%) – rozjaśnia koloryt skóry, hamuje aktywność tyrozynazy, odpowiedzialnej za produkcję melaniny. Spowalnia procesy fotostarzenia, działa odmładzająco.
  • Ekstrakt z ogórka (3%) – wspiera eliminację piegów i zmarszczek.
  • Filtry przeciwsłoneczne – ograniczają przenikanie promieniowania UV przez skórę. Redukują proces powstawania przebarwień.
  • Olej ryżowy, masło Shea i oliwa z oliwek – regenerują płaszcz hydrolipidowy, poprawiają elastyczność skóry, delikatnie ją natłuszczają

Krem punktowy (47,60 zł)
Precyzyjne zmniejszenie plam pigmentacyjnych

Innowacyjna formuła kremu punktowego oparta jest na neuroaktywnym peptydzie pozyskiwanym z lilii morskiej. Jego nowatorski mechanizm działania polega na rozjaśnianiu i zmniejszaniu plam pigmentacyjnych, poprzez redukcję syntezy barwnika odpowiadającego za ich powstawanie.

Zawiera:

  • Neuropeptyd z lilii morskiej (2%) – działa dwukierunkowo: redukuje istniejące przebarwienia oraz blokuje powstawanie nowych na poziomie komórkowym i neuroprzekaźnikowym.
  • Azeloglicyna (2%) – rozjaśnia przebarwienia, zmiękcza, nawilża i uelastycznia skórę.
  • Kompleks witaminy C (1,1%)- hamuje aktywność tyrozynazy, odpowiedzialnej za produkcję melaniny. Stymuluje produkcję kolagenu w skórze, przeciwdziała fotostarzeniu.
  • Niacynamid (0,5%) – witamina B3, opóźnia starzenie się skóry, niweluje przebarwienia.
  • Olej migdałowy i oliwa z oliwek – regenerują płaszcz hydrolipidowy.

Krem na noc (52,00 zł)
Redukcja nadmiernej pigmentacji skóry


Krem do twarzy o bogatej formule. Specjalnie dobrany kompleks składników wybielających, o innowacyjnym mechanizmie działania, rozjaśnia przebarwienia wywołane nierównym rozłożeniem melaniny w skórze.

Krem zawiera:

  • Neuropeptyd z lilii morskiej (3%) – działa dwukierunkowo: redukuje istniejące przebarwienia oraz blokuje powstawanie nowych na poziomie komórkowym i neuroprzekaźnikowym.
  • Witamina C (Sodium ascorbyl phosphate) (2%) – rozjaśnia koloryt skóry, hamuje aktywność tyrozynazy, odpowiedzialnej za produkcję melaniny. Spowalnia procesy fotostarzenia, działa odmładzają
  • Niacynamid – witamina B3 (0,5%), opóźnia starzenie się skóry, niweluje przebarwienia.
  • Naturalne oleje i masła – zapewniają delikatny film zabezpieczający skórę przed nadmiernym parowaniem wody, zwiększają jędrność naskórka

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

80 + = 89

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!