Akwarele i akryle – te dwa rodzaje farb cieszą się ostatnio coraz większym powodzeniem, a miłośnicy zgłębiania tajników technik malarskich coraz chętniej szukają informacji i porad w internecie oraz na warsztatach kreatywnych. Ważna jest dla nich jakość materiałów do tworzenia własnych szkiców i obrazów, choć oczywiście zwracają też uwagę na ceny, zamiast popularnych niegdyś szkicowników używają sketchbooków, a zanim kupią nowy notatnik artystyczny, dokładnie sprawdzają gramaturę papieru, z którego został wykonany.
Zaczęło się od kolorowanek
Kolorowanie – cóż to było za szaleństwo! Ten trend rozwinął się błyskawicznie, a największy boom odnotowano w Polsce w 2015 roku. Książeczki, książki i księgi z obrazkami do kolorowania dla dorosłych, „antystresowe” lub „relaksacyjne”, można było znaleźć nie tylko w każdej księgarni, ale też w kioskach i salonikach prasowych, w marketach i na osiedlowych bazarkach. Wyciszenie w trakcie wypełniania barwami białych plam, praca nad koncentracją, oderwanie się od problemów codzienności, relaks i obcowanie ze sztuką dzięki wysmakowanym profesjonalnie opracowanym kolorowankom to niewątpliwe zalety tej formy spędzania czasu. Takie hobby przestało jednak niektórym wystarczać. Po wypełnieniu barwami setek cudzych plansz i obrazów, odkryciu różnych technik, poznaniu rodzajów kredek oraz mazaków, wielu miłośników kolorowanek zatęskniło za czymś więcej: za tworzeniem własnych kompozycji plastycznych.
Wyższy stopień wtajemniczenia
Po kolorowankowym boomie sprzed trzech lat zmieniły się też preferencje hobbystów. Zamiast grubych tomów z setkami plansz wybierają dziś chętniej pojedyncze, wysmakowane prace. Dzięki warsztatom kreatywnym oraz tysiącom filmików i artykułów instruktażowych w internecie, wiedzą wszystko o rodzajach kredek, o tym, jak w praktyce łączyć je z mazakami oraz farbami. To kolejny stopień wtajemniczenia. Następnym jest tworzenie autorskich kompozycji: szkiców, rysunków i obrazów. Oczywiście w grę nie wchodzą już szkolne czy studenckie akwarele. Aby uzyskać spektakularne efekty, warto sięgać po profesjonalne materiały. Stąd coraz większy wybór farb wodnych i akrylowych także w salonach Empiku.
Korzystają z nich nie tylko osoby zainteresowane samym malarstwem, ale także zwolennicy innej pasji – DIY, dla których malowanie jest jedną z technik ozdabiania przedmiotów obok np. scrapbookingu czy decoupage’u.
Zestawy do malowania i rysowania – doskonały prezent
Młodych twórców, którzy chcą sprawdzić i udoskonalić swoje umiejętności warto wesprzeć prezentem w postaci specjalnego zestawu, idealnego na początek drogi artystycznej. W salonach Empiku dostępne są zestawy Creadu w różnych kombinacjach: malarskie do malowania akwarelami lub akrylami, do szkicowania i rysowania oraz do rysowania i malowania. Drewniane skrzyneczki skrywają wszystko to, co jest potrzebne do wykonania własnego dzieła. Co ważne, są to materiały wysokiej jakości i w przystępnej cenie. Zestawy różnią się między sobą i występują w dwóch liniach: klasycznej i eco – w surowym ekologicznym stylu. Co można znaleźć w zestawach do malowania akwarelami? W pakiecie eco – 12 farb akwarelowych w tubkach, 4 pędzle, paletkę i nożyk, ołówek, temperówkę, gumkę i blok do malowania akwarelami, czyli z papierem o odpowiedniej gramaturze dla farb wodnych. W zestawie klasycznym znalazły się 24 farby akwarelowe w tubkach, 3 pędzle, 2 ołówki, paletka, gumka, temperówka i blok formatu A5 z papierem odpowiednim do malowania akwarelami. Zestawy do malowania akrylami zawierają zamiast bloku papieru tablicę malarską, a w tych w wersji eco do szkicowania znalazło się m.in. 12 kredek ołówkowych, 9 ołówków, 3 ołówki węglowe i 2 wiszery (czyli specjalne ruloniki do rozcierania ołówkowego szkicu). Natomiast w profesjonalnym zestawie do rysowania i malowania znaleźć można m.in. 24 kredki ołówkowe, 24 farby akwarelowe, 12 ołówków do rysunku (6B-5H), 2 ołówki do szkicu, 2 wiszery i 2 pędzle. Wszystkie materiały mają odpowiednie atesty i są nietoksyczne. Opakowania w formie niewielkiej walizeczki o wielkości laptopa są eleganckie i praktyczne. Cały swój artystyczny warsztat można dzięki temu zabrać na ferie lub weekendowy wypad, a gdy przyjdzie lepsza pogoda, także na malarski plener. Po prostu – idealny prezent!
Post your comments