We współczesnym świecie możemy spotkać się ze stereotypowym podziałem zawodów czy profesji na te typowo męskie czy tylko kobiece. Zawód policjanta bez wątpienia jest jedną z tych specjalności, która kojarzy nam się z brutalnym, męskim światem. W swojej najnowszej książce Patryk Vega udowadnia, że jest inaczej. “Niebezpieczne kobiety” to pomnik wystawiony kobiecej odwadze i pragnieniu samorealizacji. Dlaczego?
Kilka słów od wydawcy książki:
Czy wieczorem spokojnie przeczyta bajkę swojemu dziecku, skoro parę godzin wcześniej znalazła ciało noworodka? Czy zje obiad z rodziną, jeśli tego dnia czuła smród rozkładających się, kilkutygodniowych zwłok? Czy mąż zobaczy w niej kochankę, gdy z patrolu wróci ze złamanym żebrem i wybitą szczęką?
Matki, żony, policjantki – poddane niezwykłej presji w wymarzonej pracy. Często to one prowadzą najmroczniejsze śledztwa i osiągają lepsze wyniki niż mężczyźni. Równouprawnienie dotarło do polskiej policji. W 2015 roku 40% nowo przyjętych do tej służby stanowiły kobiety. Patryk Vega jako pierwszy przedstawia świat policji widziany oczami funkcjonariuszek.
Jako autor książek i filmów, Patryk Vega słynie z tego, że nie boi się podejmowania trudnych tematów: były tajne służby, praca policjantów, a teraz nadszedł czas na portret kobiet-policjantek. Obraz ten, mimo że jest wyjątkowo barwny i wielopoziomowy, pokazuje bardzo wyraźnie, że nas – kobiet – nie należy i nie powinno się oceniać stereotypowo – czasem kobiecej odwagi i determinacji powinien zazdrościć nam niejeden mężczyzna.
Forma
“Niebezpieczne kobiety” to książka stworzona na bazie 7 rozmów/wywiadów z kobietami polskiej policji: poznajemy m.in. panią sierżant, aspirant, podkomisarz, nadkomisarz czy pułkownik. Patryk Vega słucha kobiecych historii i opowieści z uwagą, sam będąc raczej wycofanym rozmówcą, lecz świetnym słuchaczem, który w niezwykle spokojny, ale aktywny sposób zachęca swoje rozmówczynie do zwierzeń. Reżyser niezwykle zmyślnie i mądrze prowadzi konwersację, dzięki czemu tematy związane z życiem prywatnym policjantek, jak i ich pracą, scalają się, tworząc jedną, jakże intrygującą całość.
Niebezpieczne historie i kobieca siła
“Niebezpieczne kobiety” przedstawione w książce Patryka Vegi są odważne, ale jednocześnie pełne marzeń i chęci samorealizacji. Mimo różnic w obejmowanym stanowisku czy aktualnym życiu prywatnym, wszystkie z przedstawionych kobiet są do siebie bardzo podobne: nie boją się walczyć o swoje, mając przy tym pełną świadomość własnej płci i stereotypów, które się z nią wiążą.
To znaczy, że jest coś takiego, jakby się wkładało kostium superbohatera? Że to ci tuninguje osobowość?
Wiesz co? Może niektórzy policjanci tak to odbierają. Są strasznie podjarani tą robotą i wydaje im się, że są superbohaterami. U mnie to działa raczej w ten sposób, że mundur to jest jakby tarcza. Bo wkładając go muszę przybrać postawę takiego człowieka ze stali. Tu zresztą przeszkodą czasami jest moja płeć. Niektórzy uważają, że kobieta będzie z automatu miękka.
Policjantki nie boją się prawdy i trudnych słów – bez ogródek mówią co myślą zarówno o pozycji kobiety w tym męskim świecie, jak i o niewyobrażalnie brutalnych dochodzeniach, w których brały udział. W niektórych z nich budzi się kobieca wrażliwość, inne zaś starają się ją (na różny sposób) kontrolować. To, co najbardziej rzuca się w oczy to fakt, że Patryk Vega nie ocenia ani nie poniża kobiet-policjantek – wręcz przeciwnie. Pozwalając im mówić pokazuje, że każda z nich staje na równi lub nawet przewyższa swoich kolegów po fachu.
“Niebezpieczne kobiety” zaskakują i intrygują każdym z podjętych tematów rozmów – praca, życie prywatne, miłość – tu na każde pytanie pada odpowiedź. Co więcej, książka ta pokazuje nie tylko jak wygląda sama praca policjantki: celem Patryka Vegi zdaje się być ukazanie obecności kobiety w policji jako jej świadomego, życiowego wyboru – postawienie na taki, a nie inny, styl życia. Kobieca odwaga, a czasem nawet i brutalność, są atutem, którego żadnej z 7 rozmówczyń nikt nie może odmówić. Patryk Vega zbudował pomnik, którego fundamentem są plany, marzenia i aspiracje kobiet nie bojących się być takimi, jakie chcą i pragną być.
Kilka słów o autorze:
Patryk Vega jest jednym z najpopularniejszych polskich reżyserów i scenarzystów ostatnich lat. Serca widzów podbił filmami takimi, jak „Pitbull” czy „Służby specjalne” oraz serialami kryminalnymi – m.in. „Twarzą w twarz” czy „Pierwszy milion”. Urodził się w Warszawie w 1971 roku. Jest absolwentem socjologii na warszawskim Collegium Civitas. Jego film „Pitbull” otrzymał nagrodę do prestiżowej międzynarodowej nagrody filmowej „Złote Lwy”. Prywatnie, reżyser jest żonaty.
Polecamy:
Wydawnictwo Otwarte
Post your comments