Co łączy Charles’a de Gaulle’a i Steve’a Jobsa? Co J.K. Rowling ma wspólnego z Karolem Darwinem, Winstonem Churchillem czy Thomasem Edisonem? Wszyscy odnieśli wielki sukces. Mało kto pamięta, że za ich powodzeniem stoi pasmo porażek. Charles Pépin zabiera nas w fascynującą podróż po historii niepowodzeń. Udowadnia, że każda porażka może zapowiadać sukces, jeśli tylko wyciągniemy z niej życiową lekcję. Premiera książki ,,Porażka znaczy zwycięstwo” już 30 stycznia.
Każdemu z nas zdarzają się w życiu potknięcia i upadki. Jedni po nich wstają i idą dalej. Inni rozpamiętują przez wiele miesięcy, a nawet lat swoje niepowodzenia. Nie są w stanie wyciągnąć lekcji z przeszłości. W Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii, Finlandii czy Norwegii przedsiębiorcy, znani politycy i sportowcy chętnie mówią o porażkach, jakie ponieśli na początku kariery. Są z nich dumni jak wojownicy ze swych blizn. We Francji – ojczyźnie autora – a także w Polsce, porażka wciąż traktowana jest jako coś wstydliwego. Już samo słowo wywołuje w nas nieprzyjemne emocje. Zapominamy, że niepowodzenia są nieodłącznym elementem życia. De Gaulle, Steve Jobs, Rafael Nadal, The Beatles, JK Rowling… ta książka przypomina nam, że na początku swojej kariery wszyscy oni nabyli bolesnych doświadczeń, które udało im się przekształcić w budujące.
„Porażka znaczy zwycięstwo” to niezwykle aktualny przewodnik psychologiczny. Sięgając do licznych przykładów z historii i filozofii, autor udowadnia, że potknięcia również mogą być osiągnięciami. Porażka wręcz powinna być postrzegana jako ten szczególny moment, kiedy w obliczu rzeczywistości stajemy się świadomi swoich ograniczeń, poznajemy siebie i swoje pragnienia. Porażkę należy traktować jako wyzwanie, z którego wychodzimy zwycięsko – może z nieco urażoną dumą, ale silniejsi.
Zdarzają się porażki, które kształtują siłę woli i takie, które pozwalają uwolnić się od presji. Są porażki, które dają nam siłę, by nadal podążać tą samą drogą, i takie, które skłaniają, by odważnie ją zmienić. Są porażki, które uczą nas, jak walczyć, i takie, które czynią nas bardziej rozważnymi, a poza tym są też takie, które po prostu otwierają nas na coś nowego.
– fragment książki
Charles Pépin – francuski filozof, dziennikarz i powieściopisarz. Jego eseje zostały przetłumaczone na dwadzieścia języków. Jest, wraz Julien Berjeaut, autorem odnoszących sukcesy komiksów. Doskonale łączy swoje zainteresowania filozoficzne z współczesnymi potrzebami czytelników – jego powieści i eseje, tak jak ten poradnik, w lekki i zabawny sposób korzystając z klasycznej filozofii, pomagają w samorozwoju i samorealizacji.
Post your comments