fbpx

Rozstępy – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Rozstępy to jeden z największych kobiecych problemów i wrogów — warto zatem wiedzieć o nich wszystko. Jak powstają rozstępy? Czy można z nimi walczyć? Jakie kosmetyki stosować? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule.

Czym są rozstępy?

Rozstępy to podłużne pasma w postaci linijnej o różnej długości i szerokości. W swojej fazie początkowej przypominają różowawe pręgi, które następnie stają się blado perłowe. Rozstępy charakteryzują się widocznie wyraźnymi granicami, które przebiegają równolegle do siebie, tworząc się stopniowo. Rozstępy najczęściej pojawiają się w okolicy brzucha, ud, pośladków, piersi, barków, lędźwi czy kolan.

Problem rozstępów dotyka wielu osób. Według badań naukowców, problem ten dotyka ok. 90% kobiet w ciąży, 70% dziewcząt i 40% chłopców w wieku dojrzewania.

main

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy powstają w wyniku szybkiego i silnego rozciągnięcia skóry lub przyczyn hormonalnych. Do najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów należą:

  • gwałtowny przyrost masy ciała czy masy mięśniowej
  • szybki wzrost
  • ciąża i karmienie piersią
  • wszczepienie implantów, np. piersi
  • zaburzenia hormonalne (także te w okresie dojrzewania)
  • przyjmowanie doustne lub miejscowe kortykosterydów czy też przyjmowanie anabolicznych preparatów sterydowych
  • zwiększenie zawartości hormonów kory nadnerczy we krwi
  • predyspozycje genetyczne
  • wrodzone choroby tkanki łącznej
  • otyłość
  • stres
  • niedożywienie
  • inne

52692-getting rid of stretch marks.jpg.660x0_q80_crop-scale_upscale

Proces tworzenia się i dalszego rozwoju rozstępów przebiega dwustopniowo. Etap pierwszy — faza zapalna — to powstawanie lekko wypukłych, czerwonych (bądź delikatnie fioletowych) pręg prostopadle do kierunku napięcia skóry. Etap drugi — faza zaniku — to okres, kiedy rozstępy stają się bardziej zagłębione oraz białe.

Jak walczyć z rozstępami?

Walka z rozstępami może być długa i pracochłonna. Najlepsze efekty eliminacji rozstępów można uzyskać jeszcze w fazie zapalnej (rozstęp czerwony) — istnieje wtedy możliwość odbudowania struktury włókien kolagenowych wewnątrz skóry. Leczenie w trakcie fazy zanikowej opiera się wyłącznie na zmniejszeniu widoczności rozstępów — nie ma możliwości całkowitego wyleczenia zmian skórnych.

photolibrary_rf_photo_of_stretch_marks

Oprócz leczenia stricte chirurgicznego czy inwazyjnego (mikrodermabrazja, laser), w walce z rozstępami można zastosować środki zapobiegawcze. Mogą być to produkty zmniejszające ryzyko pękania włókien. Dobrym, domowym sposobem na walkę z rozstępami są także masaże, przy użyciu kremu lub oliwki. Warto zainwestować także w kosmetyki z wyciągami roślinnymi — skrzyp polny, substancjami tłuszczowymi — olej z wiesiołka, czy substancje mocno stymulujące (witamina A i E).

Tagged with:     , , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Jeden komentarz

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + 4 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!