To fascynujące, że kimono jako strój pojawiło się w Japonii ponad 1000 lat temu i od tego czasu pozostaje niezmienione w formie. Strój na planie litery T, od samego początku szyty ręcznie, powszechny wśród kobiet, mężczyzn i dzieci. Co w nim takiego tak niezwykłego, że od dekad inspiruje zachodnią modę?
Kimono, z pozoru proste, przypominające szlafrok – to jednak ogromna historia związana z kulturą i obyczajowością Japonii. To także bogata symbolika ukryta w kolorystyce tkanin, pieczołowitych wzorów malowanych ręcznie czy tworzonych przy pomocy precyzyjnego farbowania fragment po fragmencie. To także dość skomplikowany sposób noszenia kimona na kimonie na kimonie i na kolejnym kimonie. Bo przecież rodzajów kimon, w zależności od ich przeznaczenia jest wiele.
Pieczołowitość przy ich tworzeniu, bogactwo symboli, egzotyka i po prostu piękno zauroczyło świat zachodni najmocniej w drugiej połowie XIX wieku, gdy zakończył się okres izolacji Japonii i produkty z kraju Kwitnącej Wiśni dosłownie zalały Europę. Meble, drzeworyty, bibeloty z laki i właśnie kimona stały się pożądane w każdym szanującym się domu. W modzie fascynacja tym prostym kimonowym krojem i wyjątkowymi tkaninami jak rozpoczęła się w XIX wieku, tak trwa do dnia dzisiejszego. Znaki szczególne? Prosty, luźny, pudełkowy krój, szerokie rękawy, które zdobią marynarki, płaszcze czy sukienki i bluzy.
W kolekcji „Labour of Love” marki Weave miłość do Orientu i japońskie odniesienia są bardzo wyraźne. Kimonowe rękawy pojawiają się w zdobionych haftami t-shirtach i bluzkach, małej czarnej w wersji spokojnej i zdobionej aplikacjami. Japonizujące w kroju są także luźna w kroju marynarka czy szlafrokowy płaszcz, wiązany jedynie paskiem.
Kamizela w głębokim kolorze wina to twórcza wersja zwykłego płaszcza wierzchniego, które Japonki nosiły na kimona, zwanego Haori. Szerokie spodnie, wiązane pasem w talii inspirowane tradycyjnymi spodniami Hakama idealnie wpisują się w aktualną modę na noszenie tzw. culottes.
Kimonowy krój wszedł już do kanonów klasyki i raczej nic nie wróży, aby przestał być popularny. Jest też coś przyciągającego w orientalnym poczuciu estetyki i szacunek dla rzemiosła. To te wspólne wartości idą wraz z inspiracjami w kolekcji marki WEAVE.
Najnowsza kolekcja WEAVE jest dostępna w butiku na ul. Śniadeckich 17, a także na stronie internetowej www.madebyweave.com. Ceny rozpoczynają się od 329 PLN do 1600 PLN.
O marce:
WEAVE to polski kolektyw z misją reformacji mody i przywrócenia jej miejsca, które zajmowała kiedyś. Jako koncept, WEAVE wyrasta z idei dzielenia się umiejętnościami krawcowych, projektantek i hafciarek skupionych wokół rzemiosła. Kolekcje WEAVE są szyte w Polsce, w godnych warunkach pracy i z poszanowaniem dla środowiska. Ubrania marki można kupić na stronie internetowej www.madebyweave.com oraz stacjonarnie w Warszawie w butiku przy ul. Śniadeckich 17. WEAVE. Labour of love.
Post your comments