fbpx

Cellulit – jak z nim walczyć? Porady eksperta

Cellulit to bardzo powszechny problem, który dotyka nie tylko osób z nadwagą, ale również tych szczupłych. To przypadłość głównie kobieca, szacuje się, że dotyczy aż 85% kobiet powyżej 20 r.ż. Dlaczego kobiety? Wynika to z różnic w budowie tkanki tłuszczowej u kobiet i mężczyzn i odmiennej gospodarki hormonalnej.

Cellulit to jedna z najczęściej występujących lipodystrofii. Jest to niezapalny proces zwyrodnieniowy zachodzący w tkance podskórnej  w wyniku zmian o charakterze obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowym. W efekcie powstają nieregularne zgrubienia i zagłębienia, wyglądem przypominają skórkę pomarańczy. Cellulit pojawia się głównie w tych miejscach, w których istnieje skłonność do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej, tj. pośladki, uda, brzuch czy ramiona. Należy tutaj podkreślić, że pojęcie „ cellulit” nie jest tożsame z określeniem „ cellulitis”. Cellulitis to proces zapalny tkanki podskórnej i skóry.

W literaturze wyróżniono dwa rodzaje cellulitu: wodny i tłuszczowy. Wodny (postać twarda) pojawia się często u osób szczupłych i głównie wynika z zaburzeń w procesie krążenia co skutkuje obrzękami i widocznymi nierównościami w obrębie skóry. Zmiany te są widoczne niezależnie od przyjętej pozycji ciała. Do pojawienia się zmian przyczynia się również styl życia i dieta.

Cellulit lipidowy (miękka postać) występuje głównie u kobiet z większą ilością tkanki tłuszczowej, przyjmuje postać podskórnych grudek tłuszczowych.

W etiologii cellulitu kluczowe są uwarunkowania genetyczne, czynniki hormonalne oraz styl życia. O ile na geny wpływu nie mamy, o tyle możemy zmienić  czy zmodyfikować styl życia. Duży wpływ na pojawienie się tego problemu ma niewłaściwa dieta, picie niedostatecznej ilości płynów, brak aktywności fizycznej, a także noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokich obcasach. Należy pamiętać, że cellulit nie jest wyłącznie problemem estetycznym gdyż często współistnieje z niewydolnością i zaburzeniami krążenia w organizmie i żylakami kończyn dolnych. Może towarzyszyć mu obrzęk i bolesność, uczucie „ciężkich” nóg.

Problem ten nie pojawia się z dnia na dzień, wyróżnia się kilka stopni zaawansowania w rozwoju tej przypadłości:

stopień 1. –  w badaniu klinicznym skóra jest prawidłowa, zmiany widoczne są w badaniu mikroskopowym, m.in. spowolnienie i zaburzenia w przepływie krwi i limfy, obrzęki. Zmniejszenie przepływu krwi skutkuje niedostatecznym odżywieniem tkanki i nagromadzeniem zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Dochodzi do powiększenia adipocytów.

stopień 2. – objawy kliniczne są widoczne po ściśnięciu fałdu skóry. Komórki tłuszczowe dalej zwiększają swoje rozmiary, uciskając naczynia krwionośne, co prowadzi do dalszych zaburzeń w procesie mikrokrążenia.

stopień 3. – zmiany kliniczne widoczne są gołym okiem („pomarańczowa skórka”), przy ucisku pojawia się ból. Skupiska powiększonych adipocytów otoczone są przez włókna kolagenowe, co przyczynia się do powstawania guzków w tkance podskórnej. Guzki te zwiększają swoją objętość, a adipocyty naciekają w głąb tkanki łącznej.

stopień 4. – zmiany (guzy, wgłębienia, stwardnienia) widoczne są w stanie spoczynku. Zraziki tłuszczowe otoczone są przez zwłókniałą tkankę łączą. W wyniku ucisku na włókna nerwowe mogą pojawić się dolegliwości bólowe.

W przypadku stopnia 1 i 2 – zmiany te są odwracalne. W przypadku stopnia 3 trudno uzyskać spektakularne i zadowalające efekty poprawy kondycji i struktury tkanek, a stopień 4 jest praktycznie nieodwracalny.

Z uwagi na powyższe tak bardzo ważna jest profilaktyka i świadomość, że nie ma jednej, skutecznej metody redukcji cellulitu. Warto pamiętać również o tym, że nawet jeśli w wyniku różnych zabiegów poprawimy kondycję skóry, to jeśli nie wyeliminujemy czynników sprzyjających powstawaniu cellulitu – problem będzie powracał.

W celu dobrania najlepszego planu zabiegowego konieczna jest właściwa diagnoza. Jedną z najprostszych metod diagnostyki cellulitu jest test polegający na ściśnięciu fałdu skóry i pozwala na ocenę stopnia zaawansowania. Innymi, bardziej zaawansowanymi metodami diagnostycznymi jest badanie termograficzne (pozwala na rozpoznanie początkowych oznak cellulitu) i badanie ultrasonograficzne (USG).

Skuteczne metody terapeutyczne powinny być ukierunkowane na:

– poprawę mikrokrążenia w tkance

– redukcję obrzęków

– redukcję i rozbicie tkanki tłuszczowej.

Wybór określonej metody zawsze zależy od stopnia zaawansowania cellulitu, stanu skóry oraz motywacji osoby poddawanej zabiegom do samodyscypliny w zakresie zmiany nawyków i stylu życia. Niezależnie od rodzaju cellulitu – nie ma jednej skutecznej terapii. Zawsze należy stosować kilka różnych metod i działać w synergii. Pamiętać należy również o tym, że im szybciej podejmie się stosowane działania i profilaktykę, tym efekty będą lepsze i bardziej skuteczne.

Począwszy od wspomnianego trybu życia – należy zadbać o odpowiednią ilość ruchu oraz właściwy poziom nawodnienia organizmu. Niezwykle ważna jest zbilansowana dieta.

Należy pamiętać o codziennej pielęgnacji w domu – prawidłowa pielęgnacja zawsze będzie doskonałym wsparciem wszelkich metod wykonywanych w gabinetach. Profilaktyka domowa ukierunkowana jest głównie na poprawę mikrokrążenia i obejmuje np. codzienny, naprzemienny zimny i ciepły prysznic czy masowanie skóry szorstką gąbką lub szczotką.

Do zabiegów profesjonalnych, które wykazują wysoką skuteczność w działaniu antycellulitowym zaliczyć można:

Masaż podciśnieniowy, drenaż limfatyczny – usprawnia krążenie krwi i limfy, przyspiesza eliminację zbędnych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody, przyczynia się do redukcji obrzęków. Dochodzi również do stymulacji fibroblastów i pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny.

Do redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej stosuje się z powodzeniem ultradźwięki o niskiej częstotliwości. Technologia ta prowadzi do utraty integralności błon komórkowych adipocytów, wskutek czego dochodzi do uwolnienia lipidów i ich transportu poprzez układ krwionośny i limfatyczny do wątroby. Dodatkowo kawitacja ultradźwiękowa pobudza krążenie krwi i przepływ limfy i pobudza lokalny metabolizm.

Efekt lipolityczny wspomaga laser biostymulujący. Wiązka promieniowania powoduje rozszerzenie drobnych naczyń krwionośnych zwiększając przepływ krwi i limfy. W konsekwencji dochodzi do redukcji obrzęków i poprawy wyglądu skóry. Światło lasera przyspiesza metabolizm komórek, zwiększa przepuszczalność błon oraz rozkład tłuszczu nagromadzonego w adipocytach. Wspomaga również regenerację tkanek.

Powyższe metody dadzą najlepsze rezultaty jeśli dojdzie również metoda termiczna. I tutaj świetnie sprawdza się radiofrekwencja – podgrzanie  tkanki znacząco poprawia ukrwienie i metabolizm komórkowy, stymuluje produkcję kolagenu co ujędrnia i zagęszcza skórę, dotlenia komórki. RF wywołuje efekt termolipolizy, co prowadzi do skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej. Zaraz po zabiegu wskutek dostarczonego ciepła skóra jest gładka i napięta.

Powszechnie stosowanymi metodami inwazyjnymi, które oddziałują na tkankę tłuszczową są zabiegi lipolizy iniekcyjnej czy mezoterapii igłowej – zabiegi polegają na podawaniu w głąb skóry za pomocą igły i strzykawki odpowiednio dobranych substancji aktywnych, które usprawniają proces lipolizy. Iniekcje substancji czynnych zwiększają również metabolizm komórek przyczyniając się do poprawy mikrokrążenia w skórze właściwej i tkance podskórnej, stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny.

Cellulit jest przypadłością o o złożonej etiologii, dlatego nie ma jednej skutecznej metody.  Skuteczna terapia zawsze powinna obejmować kilka różnych metod. Ważna jest również samodyscyplina pacjenta, zmiana trybu życia (aktywność fizyczna, dieta, odpowiednia ilość płynów) oraz pielęgnacja domowa. Im szybciej podejmiemy profilaktykę i stosowne działania, tym rezultaty terapii będą szybsze i lepsze.

Modelowanie ciała – zabieg INFINITY SHAPE

Zabieg polega na wysmukleniu sylwetki i redukcji cellulitu. Rezultaty są widoczne już po 3 zabiegach!

Dla kogo przeznaczone są zabiegi urządzeniem INFINITY SHAPE?

  • dla osób, które chcą pozbyć się cellulitu,
  • z nadmiarem tkanki tłuszczowej,
  • pragnących poprawić kształt sylwetki,
  • z luźną skórą na brzuchu, np. po ciąży, czy diecie odchudzającej
  • z obrzękami limfatycznymi,
  • które chcą poprawić jędrność ciała
  • poszukują nieinwazyjnych sposobów na poprawę owalu twarzy i odmłodzenie wiotkiej skóry.

Z tymi wszystkimi problemami bez trudu poradzi sobie Infiniti Shape. Terapia tym urządzeniem przynosi szybkie, widoczne i trwałe efekty.

Na czym polega wyjątkowość Infinity Shape?

To wielofunkcyjne urządzenie najnowszej generacji do wyszczuplania, modelowania i ujędrniania ciała oraz biostymulacji i ujędrnianiu skóry na twarzy i ciele. Połączono cztery różne technologie o potwierdzonej skuteczności klinicznej. Są to:

Głęboka kawitacja ultradźwiękowa – oddziałuje na komórki tłuszczowe, redukuje otłuszczenia i modeluje ciało, wspomaga redukcję cellulitu

Radiofrekwencja – przenika na głębokość 5-15 mm, intensywnie pobudza metabolizm fibroblastów do produkcji kolagenu, odmładza, ujędrnia i zagęszcza skórę, poprawia jej elastyczność, poprawia ukrwienie tkanki i dotlenia komórki

„Zimny” laser biostymulacyjny o długości fali 665 nm – rozpuszcza tkankę tłuszczową na głębokość 5 mm w głąb skóry – przyspiesza metabolizm komórkowy, zwiększa przepuszczalność błon komórkowych i przyspiesza rozkład nagromadzonego w adipocytach tłuszczu, zmniejsza cellulit

Masaż podciśnieniowy (drenaż limfatyczny) – usprawnia krążenie krwi i limfy, zmniejsza obrzęki, przyspiesza eliminację powstałych podczas zabiegu zbędnych produktów przemiany materii, eliminuje tkankę tłuszczową. Modeluje, ujędrnia i wygładza skórę.

Jak wygląda zabieg Infinity Shape?

Zabieg nie wymaga specjalnych przygotowań. Pacjentka nie potrzebuje specjalnego kombinezonu, co wyraźnie zmniejsza koszt zabiegu. Radiofrekwencja wyklucza bowiem stosowanie takiego ubrania, gdyż metalowe blaszki w głowicy muszą mieć bezpośredni kontakt ze skórą. Ciało pacjentki jest natomiast smarowane żelem, co zapewnia odpowiedni poślizg głowicy. W pierwszym etapie, który trwa zazwyczaj 15-20 minut mają zastosowanie ultradźwięki, do czego służy odrębna głowica. W kolejnym etapie do zabiegu włączane są pozostałe technologie: radiofrekwencja, laser oraz masaż podciśnieniowy.

Podczas masażu podciśnieniowego odczuwalne jest zasysanie skóry. Dla niektórych osób taka sesja może być przyjemna, dla innych bolesna, zwłaszcza w miejscach większych zastojów limfatycznych lub zastałych złogów tłuszczowych. Jest to zależne najczęściej  od rodzaju tkanki tłuszczowej, stopnia zaawansowania cellulitu oraz struktury morfologicznej tkanki. Ponadto każdy z nas ma inny próg bólu, dlatego trudno stwierdzić, gdzie jest jego granica. Warto jednak wiedzieć, że osoba wykonująca zabieg może sterować urządzeniem w taki sposób, by ograniczyć ewentualny ból. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, czasem mogą wystąpić miejscowo niewielkie siniaki.

Zabieg Infinity Shape trwa około 40-50 minut.

Już po jednym zabiegu zauważalne jest ujędrnienie skóry. Po trzech, czterech zabiegach obwód ciała jest mniejszy. Trzeba jednak pamiętać, że Infinity Shape najlepsze efekty przynosi w połączeniu z lekkostrawną dietą i ruchem. Zalecane jest picie minimum 1,5 płynów dziennie (niegazowana woda lub herbaty ziołowe). To przyspieszy usuwanie z organizmu produktów przemiany materii, złogów tłuszczowych, toksyn.

Po zakończeniu serii zabiegów warto wykonać 1 sesję miesięcznie dla utrzymania efektu. Wtedy układ limfatyczny zachowa odpowiedni poziom pobudzenia, konieczny do utrzymania efektów kuracji.

Efekty, jakich można oczekiwać po działaniu Infinity Shape:

  • Ujędrnienie skóry twarzy i ciała
  • Poprawa elastyczności i napięcia
  • Poprawa ogólnej kondycji i wyglądu skóry
  • Wyeliminowanie toksyn i nadmiaru wody w organizmie
  • Modelowanie i wyszczuplanie ciała
  • Redukcja cellulitu
  • Redukcja lokalnych otłuszczeń, nadmiaru tkanki tłuszczowej
  • Kształtowanie sylwetki u pacjentów po liposukcji

Przeciwwskazania do zabiegów Infinity Shape:

  • choroby nowotworowe (zabieg jest możliwy po 5 latach od zakończeniu terapii)
  • ciąża i karmienie piersią
  • leki i zioła fotoczułe (np. dziurawiec)
  • łuszczyca w fazie zapalnej w miejscu zabiegu
  • ostre choroby wątroby i nerek
  • przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu
  • stany zapalne i choroby infekcyjne
  • epilepsja
  • wszczepiony rozrusznik serca

https://www.saskamed.pl/

https://www.saskamed.pl/modelowanie-ciala/

Dystrybutor Infinity Shape:

https://pandamedical.co/

 

Ekspert:

Dr Anna Telenga

Specjalista chorób wewnętrznych

Lekarz medycyny estetycznej

Saskamed.pl

Tagged with:     ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3 + 4 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!