fbpx

Jak wyjść naprzeciw swoim emocjom? – książka polskiej psycholożki

O emocjach mówi się dużo i często, jednak większość z nas ma trudności w ich rozpoznawaniu i reagowaniu na nie. Czujemy się przytłoczeni i zalewani uczuciami albo przeciwnie, wydaje nam się, że nie czujemy nic. Jak to zmienić? Autorka książki, psycholożka i mediatorka, autorka popularnego profilu na Instagramie @psycho.inspiracje Olga Daliga, pomaga rozplątać poplątane emocje Premiera książki „Jak rozumieć, nazywać i regulować swoje emocje” miała miejsce 21 września!

W natłoku codziennych spraw nie zawsze mamy czas i chęci na przyglądanie się swoim emocjom. Jednak jest to niezbędne do harmonijnego funkcjonowania i lepszego pozostawania w relacji z samym sobą. Jak pisze Autorka we wstępie do książki: „Paul Ekman, jeden z najpopularniejszych badaczy zajmujących się emocjami, wyróżnił siedem emocji podstawowych, które są uniwersalne i ponadkulturowe, co oznacza, że podobnie je odczuwa, wyraża i interpretuje większość ludzi na świecie. Tymi emocjami są: strach, złość, smutek, radość, wstręt, zaskoczenie i pogarda.” Książka Olgi Daligi to kompleksowy poradnik z ćwiczeniami, który pomaga rozpoznawać wszystkie siedem emocji i otwiera drzwi do uzyskania lepszej jakości życia.

Ponadto publikacja szeroko omawia tematy takie jak:

• funkcjonowanie mózgu i biologiczne uwarunkowania związane z tworzeniem się emocji

• kształtowanie się emocji w procesie rozwoju dziecka i nastolatka

• wpływ procesów wychowawczych na emocje

• sposoby radzenia sobie z poszczególnymi trudnymi emocjami (strach i lęk, bezsilność, złość)

• rozumienie swoich uczuć – odróżnianie zakochania, miłości, związania

• sposoby radzenia sobie z sytuacjami, które są efektem naszych trudności emocjonalnych

• postępowanie wobec zachowań innych osób wywołujących silne emocje czyli np. nauka stawiania granic, ale także udzielanie wsparcia, rozmowa

• związek emocji z ciałem

• zdrowe wyrażania emocji

• rozwiązywanie kryzysów emocjonalnych

W poradniku znalazło się sporo praktycznych zadań i ćwiczeń, które pozwalają zapoznać się z materiałem poprzez doświadczanie. Autorka przytacza również historie pacjentów oraz przykłady z własnego życia, co pozwala zobrazować przedstawiany problem. Olga Daliga zachęca do robienia ćwiczeń we własnym tempie, tak by czytelnik czuł, że coraz lepiej poznaje siebie. To książka, która dotrzymuje kroku odbiorcy. Jej drugim autorem jest właśnie on.

Olga Daliga jest psycholożką, ukończyła jednolite studia magisterskie na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie oraz studia podyplomowe z Mediacji sądowych i pozasądowych. Doświadczenie zdobywała m.in. odbywając staż w Ośrodku Wczesnej Interwencji w Warszawie oraz prowadząc wsparcie i konsultacje psychologiczne online. O tym jak ważne są emocje i ich rozpoznawanie mówi też za pośrednictwem mediów społecznościowych – jej profil na Instagramie @psycho.inspiracje obserwuje kilkadziesiąt tysięcy osób.

Tagged with:     ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7 + 3 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook