fbpx

Marka HEAD & SHOULDERS zbadała, „co Polacy mają na głowie”

Marka Head & Shoulders przeprowadziła przekrojowe badanie pt. „Co Polacy mają na głowie”[1], w którym wzięła pod lupę problem łupieżu i jego wpływu na życie codzienne Polaków. Jak wynika z raportu, łupież stanowi nie tylko problem natury estetycznej – u około 80 proc. badanych powoduje złe samopoczucie i obniżenie nastroju. Analiza uwzględniała zarówno statystyki związane ze skalą problemu, najczęstszymi objawami, czy metodami leczenia, ale miała na celu również bezpośrednie dotarcie do osób dotkniętych łupieżem i poznanie ich osobistych historii, abyśmy mogli jeszcze lepiej zrozumieć wpływ tej dolegliwości na ich życie.

Łupież to jedna z najczęściej spotykanych chorób skóry głowy. Szacuje się, że doświadczyło go około 50 proc. ludzi na świecie, przynajmniej raz w życiu. Stanowi nie tylko problem natury estetycznej, ale może też silnie wpłynąć na samopoczucie i pewność siebie. Marka Head & Shoulders postanowiła bliżej przyjrzeć się temu problemowi, realizując pierwsze ogólnopolskie badanie opinii i postaw Polaków wobec łupieżu pod hasłem „Co Polacy mają na głowie”. Oto kilka faktów na temat skali, charakterystyki oraz metod walki z tym schorzeniem.

Łupież – mały wielki problem

Z badania zrealizowanego na zlecenie marki Head & Shoulders[1] wynika, że aż 73 proc. Polaków przynajmniej raz w życiu miało problem z łupieżem, z czego aż 41 proc. doświadczyło go w ciągu ostatniego roku. Problem ten z reguły pojawia się okresowo i najczęściej ma średnie nasilenie. Osobom dotkniętym łupieżem najbardziej przeszkadzają białe płatki widoczne na włosach i ubraniu (42 proc.). Co trzecią badaną osobę drażni suchość i świąd skóry głowy, zaś co czwartą przetłuszczanie się włosów i skóry głowy. Dlatego wyróżnia się łupież tłusty i łupież suchy.

Wpływ łupieżu na życie codzienne

Wnioski płynące z badania pokazują również, że łupież nie pozostaje bez wpływu na życie i samopoczucie Polaków. Około 80 proc. badanych stwierdza, że łupież powoduje u nich zły nastrój lub jest przyczyną dyskomfortu psychicznego. Co dziesiąty respondent przez łupież doświadczył nieprzyjemności  – najczęściej w wieku młodzieńczym. Również co dziesiąty badany z powodu łupieżu rozważał rezygnację lub zrezygnował z udziału w jakimś wydarzeniu towarzyskim.

„Byłam wtedy nastolatką, przede mną Sylwester i chłopak który mi się podobał. Ubrałam się pięknie w tzw. małą czarną i stwierdziłam, że włosy, które miałam długie, bardzo ładnie nakręcę na papilotki. Powiem szczerze, że wyglądałam zjawiskowo…. do czasu kiedy nie poszłam, jak to bywa na imprezie, z przyjaciółką do ubikacji. Złapała się za głowę – Matko co Ty masz! Zaczęła mi skubać z sukienki te okropne białe łuski, do tego jeszcze miałam pełno włosów, bo zaczęły mi wypadać… to był koszmar…”

– Iwona, 47 lat

Sposoby Polaków na zamaskowanie problemu

Badani wskazywali na różne metody radzenia sobie z widocznymi oznakami łupieżu. Aż 36 proc. z nich decyduje się na obcięcie włosów, a w przypadku kobiet – wybiera ich odpowiednie upięcie. Natomiast prawie 28 proc. dobiera garderobę tak, aby płatki łupieżu były jak najmniej widoczne, np. unikając ciemnych ubrań, czy wybierając koszulki lub sukienki na ramiączkach (kobiety).

Łupież na głowie jak śnieg leci, a na to wszystko patrzą moje dzieci i myślą, że zima wróciła i pójdziemy na sanki. Taką miałem sytuacje jak moje jedno z dzieci było mniejsze i takie mi zadało pytanie: Tata ty produkujesz śnieg? Wstrząsnęło mnie to, syn tak mały że prawie śniegu nie widział, a mówi mi że śnieg leci ze mnie.

– Dariusz, 52 lata

Stan wiedzy Polaków na temat przyczyn łupieżu można ocenić jako przeciętny. Nieco ponad połowa badanych wie, że łupież to schorzenie wywoływane przez grzyby, blisko 40 proc. ma świadomość, że jego przyczyną może być zła dieta, a 23 proc. – że może on być objawem alergii. 62 proc. badanych uważa łupież za chorobę zakaźną, 22 proc. upatruje jego przyczyny w nieodpowiedniej higienie. 9 proc. błędnie uważa, że jest on wywoływany przez wirusa. Świadomość przyczyn i specyfiki choroby jest na ogół nieco większa wśród osób, które mają lub miały łupież. Różnice są jednak na tyle niewielkie, iż nasuwa się wniosek, że osoby borykające się z łupieżem nie szukają informacji na temat swojego schorzenia.

Łupież to jeden z najczęstszych problemów dotykających skórę głowy. Objawia się w formie łusek różnej wielkości i barwie widocznych na skórze głowy i włosach. Często spadają one na kark i ramiona, wywołując u wielu osób poczucie wstydu. Dodatkowo łupieżowi mogą towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak zaczerwienienie skóry (stan zapalny), świąd lub pieczenie czy przetłuszczanie włosów i skóry głowy. Jak doskonale obrazuje badanie zrealizowane przez Head & Shoulders wszystko to razem powoduje znaczny dyskomfort wśród pacjentów i negatywnie wpływa na jakość ich życia. Tymczasem istnieje wiele skutecznych metod, które pozwolą skutecznie zwalczyć objawy problemu – komentuje dr hab. Joanna Czuwara, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i ekspert Head & Shoulders.

Najczęściej stosowane metody zwalczania łupieżu

W walce z łupieżem badani najchętniej sięgają po szampony z drogerii – wybiera je aż 80 proc. pytanych osób. Wśród użytkowników szamponów przeciwłupieżowych najczęściej wybieraną marką jest Head & Shoulders – stosowało ją 70 proc. badanych. Head & Shoulders jest również najczęściej polecaną marką wśród szamponów drogeryjnych.

Jak wybrać odpowiedni szampon przeciwłupieżowy?

W leczeniu łupieżu kluczowe znaczenie odgrywa właściwa pielęgnacja skóry głowy. Z objawami w większości przypadków skutecznie poradzi sobie szampon z drogerii zawierający składnik aktywny. Istotną rolę w zwalczaniu łupieżu odgrywa systematyczność. Wytrwałość i regularność w stosowaniu preparatów przynosi najlepsze efekty – mówi dr hab. Joanna Czuwara, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i ekspert Head & Shoulders.

Head & Shoulders posiada szeroką gamę produktów, które oprócz zwalczania łupieżu, oferują dodatkowe właściwości pielęgnacyjne. W portfolio marki znajdziemy zarówno produkty dla osób, które oprócz łupieżu skarżą się na suchą skórę głowy, jak i dla tych, które borykają się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy i włosów. Szampony i odżywki z klasycznej oferty są dostosowane do różnych potrzeb skóry głowy i rodzajów włosów, aby zapewnić nawilżone, gładkie i jedwabiste, pełne objętości lub głęboko oczyszczone włosy. Wszystkie zawierają składnik aktywny, którego skuteczność w walce z łupieżem przy regularnym stosowaniu została potwierdzona klinicznie.

Head & Shoulders Deep Hydration

Dla osób borykających się z suchą, swędzącą skórą głowy i przesuszonymi włosami odpowiedni będzie szampon o właściwościach nawilżających, który nie będzie powodował dodatkowego przesuszenia. Szampon przeciwłupieżowy Head & Shoulders Deep Hydration z olejem kokosowym delikatnie oczyszcza i nawilża skórę głowy i włosy, jednocześnie pozostawiając pachnące kokosem. Zaawansowana formuła Derma & Pure skutecznie zwalcza problemy swędzącej, suchej skóry głowy, zapobiegając łupieżowi, zanim jeszcze stanie się widoczny. Szampon Deep Hydration został opracowany w taki sposób, aby zapewnić pięknie nawilżone włosy i skórę głowy do 100% bez łupieżu (widoczne oznaki łupieżu, przy regularnym stosowaniu). Stosuj z odżywką Head & Shoulders Deep Hydration w celu głębokiego nawilżenia i zapewnienia długotrwałej ochrony przeciwłupieżowej.

Head & Shoulders Classic Clean

W problemach z przetłuszczającą się skórą głowy i łupieżem warto stosować szampon przeciwłupieżowy Head & Shoulders Classic Clean, który oczyszcza włosy, zapewniając im świeżość i piękne nawilżenie. Zawiera formułę Derma & Pure, która skutecznie zwalcza problemy swędzącej, tłustej skóry głowy, zapobiegając łupieżowi, zanim jeszcze stanie się widoczny. Testowany dermatologicznie, o neutralnym pH i wzbogacony antyoksydantami dla łagodnej pielęgnacji włosów i skóry głowy. Nadaje włosom piękny wygląd i pozostawia je do 100% bez łupieżu (przy regularnym stosowaniu).

Skuteczność przeciwłupieżową Head & Shoulders potwierdza Polskie Towarzystwo Dermatologiczne.

[1]Badanie zrealizowane przez PBS sp. z o.o. w ramach projektu marki Head & Shoulders pt. „Co Polacy mają na głowie” we wrześniu i październiku 2020 r. w technice CAWI (próba n=1000) oraz IDI. Struktura próby odpowiada strukturze populacji pod względem geograficznym, płci oraz wieku.

Tagged with:     , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 21 = 23

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!