fbpx

Niemowlę u stomatologa – porady eksperta

O zdrowie jamy ustnej dziecka powinniśmy zatroszczyć się już od pojawienia się pierwszego ząbka – nie wolno bagatelizować pierwszych objawów próchnicy u dziecka, bo to poważna choroba, która może wpłynąć na jego organizm – ostrzega stomatolog Aldona Bialic.

Dzieci są narażone na próchnicę od najmłodszych lat, dlatego rodzice powinni czujnie obserwować rozwój zębów swojej pociechy, a jak przyjdzie na to czas, wybrać się do dentysty. – U dzieci najczęściej, wyrzynają się siekacze dolne, zazwyczaj pomiędzy 4 a 15 miesiącem życia. I w tym czasie rodzice powinni odbyć z dzieckiem pierwszą wizytę
u lekarza stomatologa – informuje stomatolog Aldona Bialic z opolskiej kliniki stomatologicznej Dr Baron. Podczas pierwszej wizyty lekarz oceni ryzyko wystąpienia próchnicy i uświadomi rodzicowi, jak postępować, aby dziecko miało zdrowe ząbki w przyszłości. – Stomatolog przeprowadzi  instruktaż oczyszczania ząbków, doradzi wybór właściwej pasty oraz dobierze dodatkowe akcesoria ułatwiające wyrzynanie się zębów – dodaje stomatolog. Co więcej, pierwsza styczność z dentystą może ujawnić inne niepokojące sygnały. W czasie pierwszej wizyty, lekarz weryfikuje ewentualne dysfunkcje bądź parafunkcje, np. wadliwe połykanie pokarmu, wadliwe oddychanie i mowę oraz nieprawidłowe położenie żuchwy.

Próchnica u półrocznego malucha?

Pierwsze oznaki próchnicy mogą pojawić się już na pierwszym ząbku. Rodzice zachodzą w głowę, jak to możliwe. A jednak!  – Zęby mleczne są zębami słabo zmineralizowanymi, a więc bardziej podatne na czynniki wywołujące próchnicę zębów – wyjaśnia stomatolog Aldona. Błędne jest przekonanie, że o mleczaki nie należy dbać, bo lada dzień wypadną. Szkopuł tkwi w tym, że próchnica, która zaatakowała mleczaki, może zarazić stałe uzębienie. Badania wskazują, że źródłem zakażenia noworodków i niemowlaków bakteriami próchnicotwórczymi jest matka. Karmiące mamy powinny szczególnie dbać o swoje zęby. – Wpływ na rozwój próchnicy u malucha ma wiele czynników: dokarmianie nocne  słodzonymi  napojami lub kaszkami, zbyt wczesne wprowadzanie cukrów do diety dziecka. Z kolei, gdy matka cierpi na próchnicę, powinna uważać na szkodliwe zwyczaje tj. oblizywanie smoczka lub łyżeczki – mówi ekspertka.

Tagged with:    

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

6 + 4 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!