fbpx

Nowoczesna i trwała epilacja a depilacja

Obecnie coraz większą uwagę przykłada się do wyglądu i nie chodzi już tylko o atrakcyjność dla siebie lub partnera. Wygląd ma coraz większe znaczenie dla zawodowej pozycji kobiety. Zadbana kobieta daje sygnał, że dobrze sobie radzi w życiu i odnosi sukcesy.

Aktywna zawodowo kobieta, często mama, nie ma czasu na ciągłe szukanie nowinek kosmetycznych, dla niej liczy się czas, komfort i szybki oraz naturalny efekt. W dużych miastach, korzystanie z usług lekarza medycyny estetycznej jest już zupełnie naturalne. Zazwyczaj jest to zaufany, sprawdzony lekarz, który dobrze zna potrzeby swojej pacjentki i w sposób zaplanowany dba o jej dobry wygląd i samopoczucie.

Najczęstsze problemy estetyczne kobiet, to potrzeba nowoczesnego odmładzania, chęć usunięcia przebarwień lub rozstępów, problem wiotkiej skóry lub niechcianego owłosienia. Niechciane owłosienie stanowi jeden z największych i najczęstszych problemów estetycznych, dlatego metod depilacji jest wiele, ale nie wszystkie działają tak, aby ich efekty były długotrwałe. Komfort i pewność siebie, czyli gładka i miła w dotyku skóra, oszczędzony czas oraz uniknięcie podrażnień powstałych na skutek golenia, to tylko niektóre z zalet “gabinetowego” rozwiązania problemu niechcianego owłosienia.

Zalewani jesteśmy niezliczoną ilością ofert, zachęcających do zastosowania jednej z wielu dostępnych metod. Walcząc z owłosieniem, mamy dwie możliwości, możemy oddziaływać naskutek albo przyczynę. Aby to lepiej zrozumieć, musimy przyjrzeć się dwóm pojęciom, epilacji i depilacji, które oznaczają całkowicie inne metody działania.

Depilacja to tradycyjna metoda usuwania owłosienia polegająca na eliminacji, ścinaniu lub wyrywaniu włosa. Epilacja skupia się natomiast na przyczynie, doprowadzając do nieodwracalnego zniszczenia cebulki włosa wraz z doprowadzającymi do niej krew naczyniami. Dzięki temu dochodzi do zahamowania odbudowy włosa, co wpływa na efektywnośći trwałość tego zabiegu.

Epilację laserową przeprowadzić można różnymi urządzeniami, których mechanizm działania jest w dużej mierze do siebie podobny, ale technologia działania już niekoniecznie. Spośród dostępnych na rynku, największą efektywność wykazują lasery diodowe np. PalomarVectus™, których długość wiązki lasera wynosi 810 nm. Co ważne, wiązka emitowana przez laser jest jednego koloru i może być wysyłana na duże odległości bez występowania zjawiska rozproszenia, wyjaśnia dr JoannaKuschill-Dziurda z Instytutu Medestetis.

Na rynku występuje też wiele urządzeń wykorzystywanych w zabiegach epilacji owłosienia tzw. IPL, które są często mylone z laserami. Zgodnie z samą nazwą (IntensePulsed Light) jest to intensywne światło pulsacyjne generowane przez lampę ksenonową. W odróżnieniu od systemów laserowych, IPL emituje niespójną wiązkę światła o dużej energii. Przez to może działać nie tylko na melaninę włosa, jak laser diodowy lecz na wiele innych fotoakceptorów, co wpływa na mniejszą skuteczność i trwałość tej technologii w zabiegach usuwania owłosienia. Nazywanie domowych urządzeń wykorzystujących światło depilatorami jest błędne, ze względu na zastosowaną w nich technologię IPL, która nie jest laserem, powoduje jedynie przypalenie włosa, a nie jak w przypadku laserów diodowych jego całkowite usunięcie i zahamowanie wzrostu.

Warto wiedzieć, że mechanizm epilacji włosów opiera się na zjawisku termolizy, czyli termicznego uszkodzenia mieszka włosowego. Dochodzi do niej poprzez zjawisko absorpcji, czyli pochłaniania energii przez fotoakceptor, jakim jest melanina zawarta w strukturze włosa. Pełni ona funkcję chromoforu pochłaniającego promieniowanie, dlatego skuteczność zabiegów zależna jest w szczególności odkoloru włosa, co jest równoznaczne z poziomem melaniny. Poprzez procestermolizy, dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego, w wyniku którego cebulka włosa osłabia się, a w konsekwencji włos wypada.

Jednak nie zawsze epilacja jest bezpieczna, aby zrozumieć dlaczego, musimy poznać mechanizm działania lasera, stwierdza dr Joanna Kuschill-Dziurda z Instytutu Medestetis. Wiązka lasera działa na mieszek włosowy, ale oczekiwany stan zapalny powstaje tylko tam gdzie światło trafia na komórki barwnika, stąd np. epilacja włosa siwego jest w tej technologii niemożliwa z uwagi na brak barwnika w jego strukturze. Problem w tym, że melanina jako barwnik nie występuje wyłącznie we włosach, ale również (lub przede wszystkim) w skórze odpowiadając za jej kolor. Tym samym,promień lasera mimo, że wycelowany w cebulkę włosa, trafia na swojej drodze nakomórki melaniny w skórze i w momencie gdy jego natężenie jest zbyt wysokie może wywołać stan zapalny, co bezpośrednio prowadzi do wystąpienia oparzenia.

Dlatego wstępem do bezpiecznego zabiegu epilacji laserowej jest zawsze określenie jej fototypu, który możemy podzielić według skali od 1 do 6, gdzie 1 oznacza bardzo jasną karnację, a 6 ciemną. W uproszczeniu koloryt naszej skóry wyraża ilość znajdującego się w niej barwnika tj. melaniny, dlatego im ciemniejsza skóra tym poziom melaniny większy. Gdy się opalamy, to im mamy więcej melaniny czyli im wyższy fototyp naszej skóry, tym mniejsze ryzyko, że doznamy oparzenia. Co więcej, im większe jest ryzyko wystąpienia oparzenia, tym mniejsza musi być intensywność wiązki lasera podczas wykonywanego zabiegu. Dlatego dla bezpieczeństwa epilacji kluczowe jest prawidłowe określenie fototypu skóry, a na jego podstawie dobranie odpowiednich parametrów zabiegowych.

Aby mieć pewność, że parametry zostaną odpowiednio dobrane do naszego indywidualnego przypadku korzystajmy z gabinetów, w których stosowane są najwyższe standardy jakościowe i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne np. czytnik poziomu melaniny Skintel™, który jest nieodłącznym elementem procesu zabiegowego laserem diodowym Palomar VECTUS™, radzi dr Joanna Kuschill-Dziurda z Instytutu Medestetis. Emituje on trzy wiązki światła LED, dzięki czemu dociera na różne głębokości naskórka mierząc melaninę na różnym poziomie. Dzięki jego zastosowaniu, system analizuje i personalizuje parametry zabiegowe, tak aby osiągnąć maksymalną efektywność bez ryzyka oparzenia podnosząc poziom bezpieczeństwa do maksimum. Technologia Skintel™ pozwala nie tylko osiągnąć maksymalny komfort w trakcie zabiegu, najlepsze efekty zabiegowe ale pozwala przede wszystkim uzyskać maksimum bezpieczeństwa.

Decydując się na zabieg usuwania owłosienia, skorzystajmy ze sprawdzonej technologii, która przynosi trwałe rezultaty, a na długie lata zapomnimy o nieprzyjemnej depilacji maszynką lub bolesnym wosku.

Artykuł powstał dzięki konsultacji merytorycznej z dr Joanną Kuschill-Dziurdą, specjalistą medycyny estetycznej, dyrektorem medycznym Instytutu Medestetis.

Tagged with:     ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 + 3 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!