fbpx

Nowy numer „Vogue Polska”: Nicole Kidman, Joanna Rajkowska, Valentino

Śródziemnomorskie słońce, przejrzysta woda, wakacyjny luz. Sesja okładkowa podwójnego wydania „Vogue Polska” powstała na Ibizie. Przed obiektywem Chrisa Collsa stanęła litewska modelka Edita Vilkevičiūtė, którą odwiedziliśmy w jej hiszpańskim domu, gdzie odpoczywa w przerwie między kampaniami i pokazami mody.

Zanim została modelką, z osobowości branży słyszała tylko o Naomi Campbell i Claudii Schiffer. Dzisiaj elitarny portal Models.com zalicza Litwinkę do ikon branży, a ona sama ma na koncie kampanie dla największych światowych marek i sesje okładkowe dla najważniejszych magazynów mody. W 2006 roku wzięła udział w konkursie dla modelek, który zorganizowano w nadmorskiej miejscowości, gdzie spędzała wakacje z rodzicami. Błyskawicznie zadebiutowała na wybiegu Just Cavalli, by chwilę później pojawić się na łamach francuskiego „Vogue’a”. Prywatnie 30-letnia Edita dwa lata temu poślubiła Björna Frederica Gerlinga. Ceremonia odbyła się w miejscowości Montalcino w Toskanii, a panna młoda miała na sobie zwiewną kreację gruzińskiej projektantki. W wakacyjnym wydaniu „Vogue Polska” top modelka pozuje m.in. w projektach Gucci, Saint Laurent, Maison Margiela czy Max Mara.

Australijska aktorka i zdobywczyni Oscara za rolę w filmie „Godziny” to kolejna bohaterka naszego wakacyjnego numeru. Nicole Kidman, która gra w kilku filmach rocznie, aktualnie możemy podziwiać na małym ekranie w hitowej produkcji HBO „Wielkie kłamstewka”. Serial, który doczekał się drugiego sezonu, to opowieść o pięciu kobietach z małego kalifornijskiego miasteczka, które skrywają mroczną tajemnicę. Kidman w serialu wciela się w postać Celeste White, która wiedzie z pozoru perfekcyjne życie. Piękna willa z widokiem na ocean, dwoje dzieci i przystojny mąż, który za zamkniętymi drzwiami zmienia się w oprawcę. Kwestie przemocy wobec kobiet są zresztą bliskie aktorce, która od 2006 roku jest Ambasadorką Dobrej Woli ONZ. Produkcja i praca przy serialu zbliżyły do siebie Kidman i jej koleżanki z planu: Reese Witherspoon, Zoe Kravitz i Shailene Woodley. Kobiety zaprzyjaźniły się, a sam serial stał się nie tylko hołdem dla silnych kobiet, ale także produkcją poruszającą problemy macierzyństwa.

Polak laureatem najważniejszej nagrody dziennikarskiej świata? Antoni Słodkowski tuż po maturze wyjechał z rodzinnej Łodzi. Najpierw studiował japonistykę w Londynie, by następnie przeprowadzić się do Tokio na staż w tamtejszej agencji Reuters. W tym roku on i jego zespół dziennikarzy w Mjanmie otrzymali Pulitzera. Nagroda dotyczyła serii poruszających tekstów o czystkach etnicznych w tej części Azji dokonywanych przez wojsko i lokalnych buddystów. Z 32-letnim reporterem, który opowiedział „Vogue Polska”, skąd się wzięła jego fascynacja Azją, i o tym, dlaczego odgraża się, że za kilka lat będzie go trzeba szukać w Ameryce Południowej, rozmawiała Anna Sańczuk.

W dwugłosie Dorota Kolak, aktorka filmowa i teatralna od 40 lat związana z Teatrem Wybrzeże, rozmawia z Eweliną Marciniak, reżyserką teatralną, która w swojej pracy nie boi się walczyć ze stereotypami, także tymi związanymi z ciałem i nagością. Artystki dzielą się swoimi doświadczeniami i we wspólnej rozmowie poruszają temat cielesności, który dla każdej z nich wykracza daleko poza sfery zawodowe. Obie podkreślają, że swoboda związania z cielesnością może być nieskończonym źródłem siły i odwagi.

Ale to tylko przedsmak tego, co znajdziecie w wakacyjnym wydaniu „Vogue Polska”. W dziale kultury rozmawiamy z Jaśminą Polak i Sebastianem Fabijańskim, odtwórcami głównych ról w filmie „Mowa ptaków”. Ona – aktorka teatralna, okrzyknięta twarzą nowego pokolenia, on rozchwytywany aktor filmowy i telewizyjny, który nie stroni od kasowych produkcji. Spotkali się na planie filmu Xawerego Żuławskiego na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego. – Duch Andrzeja unosił się nad tym przedsięwzięciem. Mieliśmy istne wakacje z duchami – wyznała Jaśmina w rozmowie z Agatą Michalak. Artystyczny eksperyment, przy którym trudno mówić o klasycznej fabule, przypomina wycieczkę po osobistym świecie Andrzeja Żuławskiego. Przyglądamy się również wystawie „Balenciaga y la pintura española”, która już od 18 czerwca będzie dostępna dla zwiedzających w Muzeum Thyssen-Bornemisza w Madrycie, a także wystawie „Niebezpieczne ujęcia”, która pozwoli prześledzić fotografię polskiej mody od dwudziestolecia międzywojennego, przez PRL, do dziś. Rozmawiamy ponadto z brytyjską artystką Quentin Jones, która specjalnie dla „Vogue Polska” sfotografowała najmodniejsze dodatki sezonu i – zainspirowana polską szkołą plakatu – wykonała ze zdjęć kolaże. Dyrektor kreatywna „Vogue Polska” w Migawkach opowiada z kolei o swoich podróżach do Meksyku, kraju pełnego kontrastów. Nie zapominamy o dziale urody, gdzie w wakacyjnym wydaniu przestrzegamy, jak chronić naszą skórę przed różnymi rodzajami światła słonecznego, także przed podczerwienią i tzw. światłem widzialnym, oraz przybliżamy japoński masaż kobido.

Najnowszy, wakacyjny numer Vogue Polska w kioskach już 13 czerwca.

Vogue Polska to dwudziesta trzecia edycja magazynu na całym świecie. Poza numerem wakacyjnym, lipcowo-sierpniowym, wszystkie pozostałe ukazują się co miesiąc. Cena egzemplarzowa to 16,90 zł. Wydawcą Vogue Polska jest spółka Visteria założona przez Kasię Kulczyk.

Tagged with:     , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2 + = 9

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!