fbpx

Czy można jeść jogurt na diecie bezlaktozowej?

Czy można jeść jogurt na diecie bezlaktozowej?

Nawet 70% ludzi na świecie nie toleruje laktozy – cukru występującego przede wszystkim w mleku i jego przetworach. W Polsce problem z trawieniem laktozy może mieć około 17-37% osób. W gabinecie dietetyka, często pojawia się pytania, czy przy nietolerancji laktozy, z diety należy wykluczyć wszystkie produkty mleczne? Czy można jeść jogurt na diecie bezlaktozowej? Odpowiedź brzmi: Nie, ponieważ mleczne produkty fermentowane, takie jak np. jogurt są zazwyczaj bardzo dobrze tolerowane.

Przyczyny nietolerancji laktozy

Cukier mleczny rozkładany jest w jelicie cienkim przez enzym zwany laktazą. Zlokalizowany jest on na szczycie kosmków jelitowych. U niektórych osób, szczególnie wraz z wiekiem, następuje znaczne obniżenie aktywności tego enzymu. Prowadzi to do trudności w trawieniu produktów zawierających laktozę. Pojawiają się symptomy takie jak np. biegunki, wzdęcia, czy bóle brzucha. Z tego względu część osób dorosłych całkowicie rezygnuje z mleka. Należy jednak podkreślić, że w większości przypadków produkty mleczne fermentowane, takie jak jogurt, kefir czy zsiadłe mleko, są dobrze tolerowane i nie powodują dyskomfortu trawiennego.

Czy można jeść jogurt na diecie bezlaktozowej?

Bakterie obecne w jogurcie pomagają trawić laktozę

To dzięki obecności bakterii kwasu mlekowego odbywa się fermentacja mleka i powstaje jogurt. Drobnoustroje podczas procesu fermentacji rozkładają laktozę, dzięki czemu w produkcie końcowym znajduje się dużo niższa zawartość laktozy. To właśnie bakteriom zawdzięczamy orzeźwiający smak mlecznych napojów fermentowanych.

Interesującym jest także fakt, że bakterie kwasu mlekowego ułatwiają trawienie cukru mlecznego w naszym przewodzie pokarmowym już po spożyciu jogurtu czy kefiru. Stąd też osoby z nietolerancją laktozy mogą włączyć do swojej diety mleczne produkty fermentowane bez obaw o przykre dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Czy można jeść jogurt na diecie bezlaktozowej?

CIEKAWOSTKA: Jaka jest zalecana ilość porcji produktów mlecznych w diecie?

Mleko i jego przetwory stanowią najlepsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. 2 szklanki tego napoju w ok. 60% pokrywają zapotrzebowanie na wapń. Wapń jest kluczowym związkiem mineralnym, niezbędnym do prawidłowego rozwoju układu kostnego. Odgrywa także ważną rolę w przekaźnictwie nerwowym, skurczach mięśni, a nawet utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Nabiał jest także bogaty w pełnowartościowe białko, składające się ze wszystkich aminokwasów. Obecne są w nim także witaminy z grupy B. Bakterie kwasu mlekowego znajdujące się w mlecznych napojach fermentowanych, takich jak kefir czy jogurt, pozytywnie wpływają na mikroflorę jelit.

Instytut Żywności i Żywienia w 2016 roku wydał zalecenia, w których określono ilość porcji produktów mlecznych, rekomendowaną w codziennej diecie w różnych grupach populacyjnych. Dzieciom i młodzieży zaleca się 3-4 szklanki mleka dziennie, a dorosłym 2 szklanki. Seniorom rekomenduje się 3 szklanki, przede wszystkim mlecznych napojów fermentowanych. Należy podkreślić, że mleko w diecie dzieci i dorosłych można również częściowo zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem czy serem.

Zobacz również:

Dieta FODMAP – co warto o niej wiedzieć?

Tagged with:     , , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!