fbpx

Bożonarodzeniowe ciasta – inspiracje i przepisy

Święta Bożego Narodzenia spędzamy z najbliższymi przy obficie zastawionym stole. Jak sprawić, by goście oszaleli na punkcie naszych dań? Oczywiście, że pysznym deserem! Makowce, pierniki, serniki, ciasta bez pieczenia – specjalnie dla Was przygotowałyśmy moc świątecznych przepisów na bożonarodzeniowe wypieki! Gwarantujemy Wam, że nikt im się nie oprze!

Szarlotka świąteczna z dodatkiem przypraw piernikowych i orzechów, udekorowana gwiazdkami

Składniki
Ciasto kruche

2 szklanki mąki (300 g)
4 łyżki cukru pudru
150 g masła
60 g smalcu
2 łyżki zimnej wody

Jabłka

1 kg jabłek (reneta)
1/4 szklanki cukru trzcinowego
1 łyżeczka przyprawy piernikowej
sok z 1/2 cytryny
1 łyżka cukru wanilinowego
1 łyżka budyniu śmietankowego
opcjonalnie 2 – 3 łyżki likieru kokosowego lub amaretto

Warstwa orzechowa

1/3 szklanki orzechów pekan lub włoskich
2 łyżeczki przyprawy piernikowej
1/4 szklanki rodzynek
2 łyżki smażonej skórki pomarańczowej (przepis, może też być gotowa, lub starta skórka z 1/2 pomarańczy)

szarlotka_swiateczna_03

Przygotowanie

Ciasto kruche
Mąkę wsypać do miski, dodać cukier puder i pokrojone w kosteczkę zimne masło oraz smalec. Zmiksować mikserem przez około minutę aż powstaną drobne okruszki ciasta (lub rozcierać dokładnie palcami lub siekać na stolnicy). Dodać wodę i jeszcze przez chwilkę miksować lub zagniatać ręką, aż ciasto zacznie łączyć się w większe kawałki. Złączyć je wszystkie w jednolitą kulę, rozpłaszczyć na placek i włożyć do lodówki na około pół godziny.
Jabłka
Jabłka obrać, pokroić na ćwiartki, wyciąć gniazda nasienne. Pokroić na plasterki. Do garnka wsypać cukier, na wierzch wysypać jabłka. Podgrzewać przez około 3 – 4 minuty aż cukier zacznie się karmelizować. Wlać sok z cytryny, dodać cukier wanilinowy i co chwilę mieszając gotować jabłka przez około 10 minut. Na koniec wymieszać z przyprawą piernikową i sypkim budyniem.
Warstwa orzechowa
Orzechy rozdrobnić w melakserze, dodać przyprawę piernikową, rodzynki, skórkę kandyzowaną, rozdrobnić. Składniki można też posiekać na desce.
Pieczenie
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę na tartę o średnicy ok. 23 – 24 cm, ewentualnie tortownicę 24 cm posmarować grubo masłem. Ciasto wyjąć z lodówki i podzielić na 3 części. Jedną część odłożyć a 2 pozostałe połączyć i rozwałkować na placek, podsypując mąką. Ciastem wyłożyć spód i boki formy. Dokleić brakujące miejsca. Pozostałe ciasto rozwałkować i foremką wyciąć gwiazdki. Resztki ciasta połączyć, rozwałkować i znów powycinać. Na spód ciasta wysypać rozdrobnione orzechy, później wyłożyć jabłka. Na wierzchu rozłożyć gwiazdki. Brzegi ciasta i gwiazdki można posmarować roztrzepanym jajkiem. Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez ok. 45 minut. Jeśli użyjemy większej 26 cm formy, należy zwiększyć ilość wszystkich składników o 1/3.

przepis: kwestiasmaku.com

Czekoladowe ciasto z pomarańczą

Składniki (na tortownicę o średnicy 16 cm):

1/2 szklanki migdałów
1/2 szklanki suszonych daktyli
szczypta soli
1.5 szklanki orzechów nerkowca
1/3 szklanki soku z cytryny
1/3 syropu klonowego
1/2 szklanki ciemnego, naturalnego kakao
1/3 szklanki oleju kokosowego
łyżeczka ekstraktu waniliowego

ciasta-bez-pieczenia-na-swieta

WykonanieNerkowce namocz przez noc w misce z przefiltrowaną wodą. Posiekaj daktyle na drobno i zmiksuj je razem z migdałami oraz odrobiną soli. Powstałą masę (powinna być dosyć zwarta) wyłóż do tortownicy – spód ciasta jest gotowy. Teraz rozpuść olej kokosowy i zblenduj go z miękkimi nerkowcami, sokiem z cytryny, syropem klonowym, kakao i ekstraktem waniliowym. Gładką masę wyłóż na wcześniej przygotowany spód i wstaw do zamrażarki na pół godziny. Po tym czasie ciasto jest gotowe – możesz je przystroić polewą czekoladową z mieszanki płynnego oleju kokosowego i kilku łyżek surowego kakao oraz plastrami świeżej pomarańczy.

przepis: elle.pl

Świąteczna zebra kokosowa z czarną porzeczką

Składniki:

3 opakowania „petitków” kakaowych (Petit Beurre), każde po 200 g
1300 ml śmietany kremówki 30% lub 36%, schłodzonej
125 g serka mascarpone (pół opakowania), schłodzonego
7 łyżek cukru pudru
3 łyżki likieru kokosowego, schłodzonego
4 łyżeczki żelatyny w proszku (16 g) lub 4 listki żelatyny
1/2 – 3/4 szklanki wiórków kokosowych, do posypania
400 – 450 g dżemu z czarnej porzeczki
pralinki Raffaello, około 12 sztuk

swiateczna_zebra_kokosowo_porzeczkowa_1

Przygotowanie

Żelatynę w proszku zalać 50 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika i lekko przestudzić. W misie miksera umieścić śmietanę kremówkę, serek mascarpone, cukier puder, likier. Zmiksować (końcówki miksera do ubijania białek) do otrzymania jednolitego i sztywnego kremu. Do jeszcze lekko ciepłej żelatyny dodać łyżkę kremu śmietankowo – kokosowego, dokładnie rozprowadzić. Dodać kolejne 2 łyżki i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Tak zaprawioną żelatynę dodać do reszty kremu i natychmiast zmiksować, do połączenia. Krem podzielić na 4 części – jedna z części trochę większa niż pozostałe (na wierzch). Formę o wymiarach 23 x 34 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć na nią po kolei: warstwę petitków, dżem z czarnej porzeczki, krem śmietankowo – kokosowy, warstwę petitków, dżem z czarnej porzeczki, krem śmietankowo – kokosowy, warstwę petitków, dżem z czarnej porzeczki, krem śmietankowo – kokosowy, warstwę petitków i ostatnią (grubszą) warstwę kremu. Posypać wiórkami kokosowymi i wstawić do lodówki na około 5 godzin (herbatniki muszą zmięknąć by ciasto dobrze się kroiło). Kroić na kwadraty, na każdy położyć połowę pralinki raffaello i podawać. Przechowywać w lodówce.

przepis: mojewypieki.com

Tort piernikowy z powidłami śliwkowymi i cynamonowym kremem mascarpone

Składniki
16 porcji
Blaty piernikowe

400 g mąki
300 g drobnego cukru
1 łyżka kakao
1 op. 20 g przyprawy piernikowej
1 łyżeczka kawy rozpuszczalnej lub zbożowej
1 łyżka cukru wanilinowego
1 łyżeczka cynamonu
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
150 ml mleka
3 łyżki miodu
250 ml oleju roślinnego
300 ml maślanki
3 jajka
3 łyżki wódki orzechowej, rumu lub mleka

Krem

500 g mascarpone
330 ml śmietanki kremówki 30% z kartonika (schłodzonej)
1 łyżka cukru wanilinowego
5 łyżek cukru pudru
2 op. śmietan-fix
1 łyżeczka cynamonu

oraz

nasączenie: 9 łyżek likieru kokosowego lub amaretto lub soku z pomarańczy
6 łyżek powideł śliwkowych
wiórki kokosowe
pierniczki w kształcie choinek

tort_piernikowy_01

Przygotowanie

Blaty piernikowe
Przygotować formę o średnicy ok. 20 – 22 cm, spód wyłożyć papierem. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Do dużej miski wsypać mąkę, dodać cukier, kakao, przyprawę piernikową, kawę, cukier wanilinowy, cynamon, proszek do pieczenia, sodę oraz szczyptę soli. Dokładnie wymieszać. Do rondelka wlać mleko z miodem, wymieszać i podgrzać do rozpuszczenia, przestudzić. Do czystej miski wlać olej, maślankę, dodać jajka oraz wódkę. Wlać mieszankę mleka i miodu i wymieszać rózgą lub zmiksować. Przelać mokre składniki do suchych i wymieszać lub zmiksować na jednolitą masę bez grudek mąki. Ciasto podzielić na 3 części. Pierwszą część ciasta wlać do foremki i wstawić do piekarnika, piec przez ok. 20 – 25 minut. Wyjąć, studzić ok. 5 minut, obkroić nożem przy brzegu i wyjąć papier z ciastem na kratkę. Tak samo upiec pozostałe 2 części ciasta. Ostudzić przed przełożeniem kremem.
Krem
Do misy miksera włożyć mascarpone i wlać śmietankę, dodać cukier wanilinowy i cukier puder i ubijać razem aż krem będzie puszty i sztywny, przez ok. 5 minut. Pod koniec dodać cynamon. Na sam koniec zmiksować ze śmietan-fixem. Pierwszy krążek ciasta położyć na paterze, skropić 3 łyżkami likieru, posmarować 2 łyżkami powideł i wyłożyć 1/3 ilość masy. Powtórzyć z dwoma krążkami, resztę kremu rozsmarować na bokach i wierzchu tortu. Obłożyć wiórkami kokosowymi. Udekorować pierniczkowymi choinkami (w tym celu może być konieczność zrobienia nacięcia/dołka w cieście). Wstawić do lodówki.
Wskazówki
Blaty tortu można upiec wcześniej (zawinąć szczelnie i odłożyć w chłodne miejsce na ok. 3 dni). Warto też wcześniej upiec pierniczki.

przepis: kwestiasmaku.com

Sernik Rocher (bez pieczenia)

Składniki na spód:

90 g wafelków z orzechami laskowymi

Wafelki pokruszyć. Formę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia, samo dno. Na spód wysypać pokruszone wafelki, równo je rozprowadzić.

Składniki na masę serową:

125 g serka mascarpone
250 g twarogu tłustego lub półtłustego, zmielonego trzykrotnie
80 g deserowej czekolady, roztopionej
400 g nutelli
200 ml śmietany kremówki 36% (lub double cream 48-50%), schłodzonej

sernik_rocher_bez_pieczenia_3

Wszystkie składniki oprócz śmietany kremówki powinny być w temperaturze pokojowej. W misie miksera umieścić serek mascarpone i twaróg. Utrzeć do dokładnego połączenia się składników. Dodać nutellę, roztopioną czekoladę i zmiksować do połączenia (bez ubijania, mieszadło miksujące). W osobnym naczyniu ubić schłodzoną kremówkę i dodać w 3 turach do masy z nutellą, delikatnie mieszając do połączenia i zlikwidowania smug bitej śmietany. Nadzienie przełożyć na spód wafelkowy, wyrównać. Schłodzić przez noc w lodówce (10 – 12 godzin).

Polewa czekoladowa:

80 g deserowej czekolady, posiekanej
60 ml śmietany kremówki 30% lub 36%

Śmietanę kremówkę podgrzać w małym garnuszku, prawie do wrzenia, zdjąć z palnika. Dodać czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać, do roztopienia się czekolady. Odstawić do lekkiego stężenia sosu.

Ponadto:

8 pralinek Rocher
posiekane i podpieczone orzechy laskowe, do posypania

Schłodzony sernik przełożyć na paterę i polać gęstniejącym sosem. Ozdobić posiekanymi orzechami laskowymi i pralinkami. Schłodzić.

przepis: mojewypieki.com

Korzenne brownie z suszonymi śliwkami

Składniki
20 porcji

200 g masła
1 łyżka przyprawy piernikowej
100 g gorzkiej czekolady
100 g deserowej lub gorzkiej czekolady
3 jajka
270 g drobnego cukru
135 g mąki (dowolnej, może też być bezglutenowa)
szczypta soli
150 g suszonych śliwek
polewa: 100 g deserowej czekolady + 1 łyżka masła

piernikowe_brownie_z_suszonymi_sliwkami_01

Przygotowanie

Piekarnik nagrzać do 160 stopni C. Przygotować małą prostokątną foremkę o wymiarach 21 cm x 28 cm (lub innej o takiej samej powierzchni np. 24 x 24 cm lub tortownica o średnicy 24 cm), posmarować ją masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Masło włożyć do rondelka, dodać przyprawę piernikową i na minimalnym ogniu roztopić. Dodać obydwie czekolady połamane na kosteczki i cały czas mieszając roztopić, odstawić z ognia. W oddzielnej misce rozmiksować lub wymieszać rózgą jajka z cukrem. Dodać do nich roztopioną czekoladę z masłem i zmiksować lub wymieszać rózgą na gładką masę. Dodać mąkę i sól, zmiksować na jednolite ciasto, dodać posiekane śliwki (2 – 3 sztuki zostawić do dekoracji) i wymieszać. Wyłożyć do przygotowanej blaszki i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 32 minuty, aż ciasto lekko urośnie (jeśli używamy większej blaszki, ciasto będzie gotowe szybciej, jeśli mniejszej – czas pieczenia należy wydłużyć, wielkość blaszki można sprawdzić w Przeliczniku foremek). Po przestudzeniu polać polewą (roztopiona czekolada z masłem). Pokroić na porcje i udekorować kawałeczkami suszonych śliwek.

przepis: kwestiasmaku.com

Ciasto chałwowe bez pieczenia

Składniki
ok. 30 porcji

600 g herbatników maślanych (z ząbkami), użyłam kakaowych
1 słoiczek dżemu z czarnej porzeczki

Krem chałwowy

1 litr mleka
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1/2 szklanki cukru
2 żółtka
200 g masła (miękkiego)
300 g chałwy waniliowej

Opcjonalnie

3 łyżki likieru kokosowego, Malibu lub likieru amaretto
dekoracja: np. 100 g pokruszonej chałwy, pokruszone sezamki, tarta czekolada, kakao

ciasto_chalwowe_bez_pieczenia_01

Przygotowanie

Krem chałwowy
Odlać 1 i 1/2 szklanki mleka i dokładnie wymieszać je (np. rózgą) z mąką pszenną i ziemniaczaną, cukrem, żółtkami oraz likierem jeśli go używamy. Resztę mleka zagotować (aż zacznie kipieć), następnie wlewać do niego mieszankę mleka, mąki i żółtek, jednocześnie energicznie mieszając. Zagotować co chwilę mieszając. Po zagotowaniu gotowy budyń odstawić z ognia, przelać do czystej miski i całkowicie ostudzić (na wierzch można położyć folię spożywczą aby nie zrobił się kożuch). Można wystawić na dwór aby przyspieszyć schładzanie. Miękkie masło ubijać przez ok. 3 minuty aż się napuszy, następnie stopniowo, w krótkich odstępach czasu, dodawać budyń ciągle ubijając. Na koniec dodać pokruszoną chałwę i zmiksować.
Przełożenie
Formę o wymiarach 20 x 30 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Układać warstwami na przemian herbatniki i krem chałwowy, otrzymując 4 takie warstwy, na wierzchu ma być warstwa kremu. Na drugiej warstwie herbatników posmarować dżem, dopiero na warstwę dżemu dać krem. Wstawić do lodówki, najlepiej na całą noc. Przed samym podaniem posypać pokruszoną chałwą lub tartą czekoladą lub kakao. Jeśli używamy do dekoracji sezamków, należy je albo dokładnie pokruszyć albo ułożyć na środku każdej porcji ciasta, bowiem duże kawałki mogą utrudniać krojenie.
Wskazówki
Ciasto najlepsze jest na 2 i 3 dzień po przygotowaniu.

przepis: kwestiasmaku.com

Piernik „Last Minute”

Składniki

100 g masła
2 łyżki kakao
2 łyżki przyprawy piernikowej
2 łyżki miodu
250 ml mleka
3 jajka
200 g mąki
200 g cukru
1 i 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej
3/4 łyżeczki proszku do pieczenia

Oraz

250 g powideł śliwkowych lub dżemu z czarnej porzeczki
polewa: 100 g czekolady deserowej + 50 g masła
orzechy pekan, włoskie, suszone śliwki

piernik_last_minute_01

Przygotowanie

Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Pokrojone masło włożyć do rondelka, dodać kakao, przyprawę piernikową, miód. Mieszając rozpuścić składniki na gładką masę. Odstawić z ognia, dodać mleko i wymieszać, następnie dodać jajka i rozmieszać rózgą. Do czystej miski wsypać mąkę, dodać cukier, sodę i proszek do pieczenia, wymiesza. Wlać masę z rondelka i zmiksować na małych obrotach miksera (dokładnie, ale tylko do połączenia się składników w jednolite ciasto). Masę wlać do formy o wymiarach ok. 20 x 30 cm wyłożonej papierem do pieczenia i wstawić do piekarnika na 25 – 30 minut (do suchego patyczka). Wyjąć ciasto z piekarnika i ostudzić, następnie przekroić poziomo na 2 blaty. Dolny posmarować powidłami, przykryć drugim, wierzch posmarować polewą: w garnuszku roztapiać na małym ogniu ciągle mieszając połamaną na kosteczki czekoladę i pokrojone masło. Udekorować orzechami lub suszonymi śliwkami. Przechowywać w pojemniku na ciasto.

przepis: kwestiasmaku.com

Seromakowiec z polewą malinową

Składniki
Spód

ok. 100 g ciastek kruchych kakaowych
1 łyżka masła
1 łyżka kakao

Część makowa

450 g gotowej masy makowej z bakaliami
250 g zmielonego twarogu
2 łyżki mąki ziemniaczanej
1 łyżka kakao
2 jajka
100 g ciemnej deserowej lub gorzkiej czekolady

Część serowa

500 g zmielonego twarogu
250 g mascarpone
1/3 szklanki cukru
1 budyń śmietankowy
1 cukier wanilinowy
1 jajko + 1 żółtko

Polewa

ok. 150 g dżemu malinowego, najlepiej bez pestek

seromakowiec_z_polewa_malinowa_01

Przygotowanie

Spód
Ciasteczka dokładnie rozgnieść i wymieszać z roztopionym masłem i kakao. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Dno tortownicy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Ciasteczka wyłożyć na spód i uklepać, włożyć do lodówki do czasu pieczenia.
Część makowa
Wymieszać lub zmiksować masę makową z twarogiem, mąką ziemniaczaną, kakao, następnie wymieszać z jajkiem. Dodać drobno posiekaną czekoladę i znów wymieszać. Wyłożyć na ciasteczkowy spód i piec przez 25 minut, do ścięcia się masy.
Część serowa
Wymieszać lub zmiksować twaróg z mascarpone, cukrem, budyniem (proszkiem) i wanilią. Dodać jajko, żółtko i znów wymieszać. Wyłożyć na masę makową i piec przez ok. 25 minut do ścięcia się masy.
Polewa
Dżem wyłożyć do garnka i co chwilę mieszając zagotować. Przecedzić pestki jeśli były w dżemie. Gorącą polewę wylać na ostudzony sernik. Odstawić do zastygnięcia.

przepis: kwestiasmaku.com

Sernik z Oreo bez pieczenia

Składniki na spód:

180 g ciastek typu Oreo Lub Neo (z nadzieniem)
40 g masła, roztopionego

Ciastka i masło zmiksować/pokruszyć w malakserze do otrzymania masy ciasteczkowej o konsystencji mokrego piasku. Formę o średnicy 23 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód formy wysypać masę ciasteczkową, wyrównać np. dnem kubka lub grzbietem łyżki, schłodzić przez 30 minut w lodówce.

Składniki na masę serową:

1 szklanka jogurtu naturalnego, w temperaturze pokojowej
250 g mascarpone (1 opakowanie), w temperaturze pokojowej
pół szklanki cukru pudru
1 łyżeczka pasty z wanilii lub ziarenka z 1 laski wanilii
1 szklanka śmietany kremówki 30% lub 36%, schłodzonej
10 g żelatyny w proszku (2,5 łyżeczki) lub 3 listki żelatyny + 50 ml wody
150 – 170 g ciastek typu Oreo Lub Neo (z nadzieniem)

sernik_z_oreo_bez_pieczenia_3

W misie miksera umieścić jogurt naturalny, serek mascarpone, cukier puder, wanilię. Zmiksować (końcówki miksera do ubijania białek) do otrzymania jednolitej, bezgrudkowej masy. Żelatynę w proszku zalać 50 ml zimnej wody, odstawić na 10 minut do napęcznienia. Postawić na palniku i podgrzewać, mieszając, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny lub podgrzać w mikrofali. Nie doprowadzać do wrzenia (żelatyna straci swoje właściwości żelujące). Zdjąć z palnika i lekko przestudzić. Do jeszcze lekko ciepłej żelatyny dodać łyżkę masy serowej, dokładnie rozprowadzić. Dodać kolejne 2 łyżki i znowu wymieszać, obserwując, czy nie ma grudek. Tak zaprawioną żelatynę dodać do masy serowej i natychmiast zmiksować, do połączenia. W osobnym naczyniu umieścić schłodzoną śmietanę kremówkę. Ubić do sztywności. Dodać ją do masy serowej, w dwóch turach i delikatnie wymieszać z masą serową. Na końcu dodać połamane ciastka (na połowę, ćwiartki), wymieszać. Na spód ciasteczkowy wyłożyć masę serową. Wyrównać szpatułką. Schłodzić przez kilka godzin w lodówce, najkorzystniej przez noc. Na schłodzony sernik wylać polewę czekoladową, wyrównać, ozdobić ciastkami Oreo lub Neo, schłodzić do momentu stężenia polewy.

Polewa czekoladowa:

70 g czekolady gorzkiej lub mlecznej, posiekanej
70 ml śmietany kremówki 30% lub 36%

W garnuszku umieścić śmietanę kremówkę, podgrzać prawie do wrzenia, zdjąć z palnika. Dodać posiekaną czekoladę, odstawić na 2 minuty. Po tym czasie wymieszać do powstania gładkiego sosu czekoladowego.

przepis: mojewypieki.com

Tort makowy przełożony masą kawową i bezami

Składniki
Blaty makowe

1 i 1/2 szklanki maku
1 szklanka cukru pudru
7 jaj
1 łyżka miodu
5 łyżek bułki tartej
50 g orzechów włoskich
olejek migdałowy

Masa kawowa

4 jaja
1 i 1/2 szklanki cukru
2 łyżki kawy rozpuszczalnej „nesca”
400 g masła
2 łyżki spirytusu (opcjonalnie)

Oraz

1/3 szklanki amaretto + 1/3 szklanki wody
ok. 250 g bezików
orzechy do dekoracji

tort_makowy_01

Przygotowanie

Blaty makowe
Mak wsypać do garnka, zalać wrzątkiem, gotować przez 15 minut. Dokładnie odcedzić na sitku, ostudzić i zmielić dwukrotnie w maszynce (mak można zmielić na sucho w termomiksie). Żółtka utrzeć z cukrem pudrem, następnie stopniowo dodawać mak. Na koniec dodać miód, bułkę tartą, rozdrobnione orzechy, olejek migdałowy i wymieszać. Białka ubić na sztywną pianę i delikatnie wmieszać w masę makową. Wyłożyć do tortownicy o średnicy 25 cm i piec przez ok. 40 minut w 180 stopniach C. Po ostudzeniu przekroić na 2 blaty.
Masa kawowa
Jajka ubić na parze z dodatkiem cukru. Pod koniec dodawać kawę, i ubijać dalej aż kawa się rozpuści. Gdy masa już się podgrzeje, zdjąć miskę z pary i dalej ubijać już bez podgrzewania. Masło utrzeć na puszystą masę, stopniowo dodawać przestudzoną masę z ubitych jajek cały czas ubijając. Na koniec dodawać małymi porcjami spirytus.
Przełożenie
Dolny blat makowy nasączyć połową mieszanki amaretto i wody, wyłożyć 1/3 masy kawowej, ułożyć warstwę bezów i przykryć 1/3 masy kawowej. Położyć drugi krążek makowy, nasączyć resztą mieszanki, posmarować wierzch oraz boki resztą kremu. Udekorować pozostałą bezą i orzechami. Wstawić do lodówki na minimum 1 i 1/2 godziny.

przepis: kwestiasmaku.com

Ciasto 3 Bit bez pieczenia, z herbatników, masy kajmakowej, budyniowej i bitej śmietany

Składniki
20 porcji

500 g herbatników*
1 puszka (ok. 500 g) masy kajmakowej
2 opakowania budyniu waniliowego bez cukru (każdy po 40 g)
750 ml mleka
3 łyżki cukru
200 g masła (miękkiego)
500 ml śmietanki kremówki 30% (zimnej)
1 cukier wanilinowy
2 opakowania fix-u do śmietany
50 g ciemnej czekolady
1 łyżka kakao
opcjonalnie: 50 g orzechów włoskich lub pekan

ciasto_3bit_01

Przygotowanie

Proszki budyniowe wymieszać z 250 ml mleka oraz cukrem. Resztę mleka (500 ml) porządnie zagotować (ma kipieć), wlewać mleko z budyniem cały czas mieszając energicznie rózgą. Gdy masa będzie gładka zagotować ją, następnie odstawić z ognia i całkowicie ostudzić (przełożyć do czystej miski, na wierzchu położyć przezroczystą folię spożywczą). Dno formy o wymiarach 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Na spód wyłożyć 1/3 herbatników, na wierzchu rozsmarować masę kajmakową, przykryć drugą warstwą herbatników. Miękkie masło ubić na puszystą masę, następnie dodawać stopniowo po łyżce ostudzony budyń cały czas ubijając masę aż będzie gładka i jednolita. Masę budyniową wyłożyć na herbatniki, przykryć ostatnią warstwą ciastek. W oddzielnej misce ubić na sztywną pianę kremówkę z dodatkiem cukru wanilinowego, pod koniec dodać fix-y. Rozprowadzić na wierzchu ciasta. Orzechy rozdrobnić w melakserze i razem z kakao oraz startą czekoladą posypać po cieście. Odstawić w chłodne miejsce na ok. 2 – 3 godziny.
Wskazówki
* Używamy herbatników z „ząbkami” np. petit beurre, maślanych np. Leibniz. Zwykle używamy jasnych ciastek, ale czasem warto wypróbować wersję z kakaowymi. Masę kajmakową możemy kupić gotową, ale ja najchętniej gotuję przez 2 i 1/2 godziny puszkę słodzonego mleka skondensowanego (jak w cieście Miodownik), można to przygotować wcześniej.

przepis: kwestiasmaku.com

Sernik Raffaello kokosowo-migdałowy z kokosową bezą

Składniki
Spód

200 g wafelków kokosowych (z nadzieniem kokosowym) lub śmietankowych
5 łyżek zmielonych migdałów bez skórek
30 g masła
6 łyżek wiórków kokosowych

Masa serowa

500 g twarogu tłustego (najlepszy na wagę)
500 g mascarpone
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 i 1/2 szklanki cukru
1 cukier wanilinowy
5 jajek
2 żółtka (białka zachować do bezy)
1 puszka 400 g mleka kokosowego (gęsta część)
3 łyżki likieru amaretto (lub łyżeczka aromatu migdałowego)

Kokosowa beza

2 białka
120 g cukru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
100 g wiórków kokosowych

oraz

100 g śmietany 18% (gęstej z kubeczka)
2 łyżki cukru

sernik_raffaello_02

Przygotowanie

Spód
Wafelki zgrubnie pokruszyć, wymieszać z migdałami i roztopionym masłem, wyłożyć na dno tortownicy o średnicy 25 cm, mocno uklepać. Na wierzch wysypać wiórki kokosowe i wstawić do lodówki.
Masa serowa
Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Twaróg zmielić trzykrotnie w maszynce lub rozmiksować na gładko w melakserze. Dodać mascarpone i zmiksować (dalej w melakserze lub ręcznym mikserem), dodać mąkę ziemniaczaną, cukier i cukier wanilinowy i zmiksować na gładką masę. Dodawać kolejno jajka i żółtka za każdym razem miksując do połączenia się składników, bez ubijania. Dodać gęstą śmietankę kokosową z wierzchu puszki (pozostałej na dnie puszki wody kokosowej nie dodawać). Zmiksować dodając likier lub aromat. Masę serową wylać na spód i wstawić do piekarnika. Piec przez 15 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C i piec przez 60 minut. Mniej więcej w połowie tego czasu owinąć boki tortownicy paskiem ze złożonej z 3 warstw folii aluminiowej (zabezpieczy to boki sernika przed zbytnim zrumienieniem się). Na 10 minut przed końcem pieczenia wierzch sernika posmarować śmietaną 18% wymieszaną z 2 łyżkami cukru. Zacząć przygotowywać bezę kokosową.
Kokosowa beza
Białka ubić na sztywną pianę, następnie stopniowo po łyżce dodawać cukier cały czas ubijając. Po skończonym cukrze ubijać pianę jeszcze przez 2-3 minuty aż będzie błyszcząca i gęsta. Zmiksować z mąką ziemniaczaną a na koniec wymieszać szpatułką lub krótko zmiksować z wiórkami kokosowymi. Wysunąć sernik z piekarnika, wyłożyć pianę i wstawić z powrotem do piekarnika na 30 minut (w 120 stopniach C). Następnie zmniejszyć temperaturę do 90 stopni C i piec przez 30 minut (chodzi o podsuszenie bezy). Studzić w stopniowo otwieranym piekarniku. Sernik całkowicie ostudzić, następnie zdjąć obręcz i wstawić do lodówki bez przykrycia na kilka godzin a najlepiej na całą noc.

przepis: kwestiasmaku.com

Świąteczny makowiec zawijany

Składniki na dwa średnie makowce:

na masę makową:
250 g suchego maku
1 szklanka mleka
szczypta soli
3 łyżki domowej konfitury z pomarańczy (ZOBACZ PRZEPIS) ew. miodu pszczelego
3 łyżki smażonej skórki z pomarańczy (ZOBACZ PRZEPIS)
100 g orzechów włoskich
70 g mielonych migdałów
sok z połowy pomarańczy
1 łyżka likieru Cointreau (Amaretto lub rumu)
1 łyżka płynnego miodu
70 g masła
(do masy makowej można dodać również rodzynki namoczone w alkoholu, my nie lubimy więc ich nie dodaję)
+ 50 g białka( ubijamy na sztywno przed nałożeniem masy na rozwałkowane ciasto)
na ciasto drożdżowe:
270 g mąki
14 g drożdży+ łyżeczka cukru+ łyżeczka mleka
75 g masła
100 ml mleka
40 g cukru
1/3 łyżeczki soli
2 łyżeczki cukru wanilinowego
2 żółtka
na lukier:
sok z połowy dużej pomarańczy
cukier puder (około 3/4 szklanki)
do dekoracji:
smażona skórka pomarańczy

6a9e3516-8fbb-48c9-9c1d-c2feb571a3f6

Przygotowanie
Przygotować masę makową. Do mleka dodać szczyptę soli i zagotować w rondelku , wsypać do niego mak. Gotować na wolnym ogniu przez 15-18 minut od czasu do czasu mieszać. Mleko powinno odparować. Wystudzić, następnie zmielić dwukrotnie w maszynce do mięsa używając sitka z drobnymi oczkami. Orzechy uprażyć na suchej patelni, następnie posiekać, ale nie zbyt drobno i dodać do maku. Masło roztopić, dodać razem z pozostałymi składnikami do maku i dokładnie wymieszać całość. Masa powinna być dość zwarta. (Nie można zapomnieć o dodaniu do masy ubitych na sztywno białek, ale robimy to jak mamy już rozwałkowane cisto drożdżowe.)
Przygotować ciasto drożdżowe. Do średniej miski przesiać mąkę. W małej miseczce rozetrzeć drożdże z łyżeczką mleka i łyżeczką cukru- powinny być płynne. W rondelku roztopić masło. Zdjąć z palnika, dodać zimne mleko, cukier, sól i cukier wanilinowy, mieszać aż do rozpuszczenia się cukru. Gdy mieszanka będzie już letnia, dodać żółtka i roztrzepać je, na koniec wlać płynne drożdże, całość wymieszać i przelać do przesianej mąki. Wymieszać rózgą kuchenną, następnie wyrabiać- taką ilość ciasta wyrabiam sylikonową szpatułką (wygodny sposób i bez brudzenia rąk ). Zarobić w kulkę, miskę przykryć ściereczką i odstawić na 15-20 minut. Po tym czasie natłuścić dłonie olejem wyjąć ciasto z miski, natłuścić je dłońmi i podzielić na dwie części. Każdą z nich umieścić między dwoma arkuszami papieru do pieczenia i rozwałkować na prostokąt o grubości kilku milimetrów. Ubić białka na sztywną pianę i delikatnie wymieszać z masą makową. Podzielić ją na dwie części i nałożyć na każdy prostokąt ciasta dość grubą warstwę (zostawić około 3 cm wolnego ciasta wokół masy). Zawinąć każdy makowiec, formując zgrabny rulon. Brzeg ciasta powinien znaleźć się na spodzie, a boki sklejamy i również podwijamy pod spód.
Przygotować dwa czyste arkusze papieru do pieczenia i natłuścić je delikatnie olejem. Każdą struclę owinąć dwukrotnie natłuszczonym papierem. Robimy to tak, by między struclą, a papierem pozostało 1 cm luzu. Brzegi papieru podwijamy pod spód i układamy obie strucle na blaszce. Odstawiamy na kolejne 15 minut do podrośnięcia. Piekarnik rozgrzać do 185 stopni C. Umieścić w nim strucle i piec przez około 35-40 minut- przez papier powinno przebijać wyraźnie wypieczone ciasto. Wyjąć z piekarnika i pozostawić do wystygnięcia. W między czasie przygotować z podanych składników lukier. Po wystudzeniu odwinąć z papieru polukrować (używałam do tego sylikonowego pędzelka) i posypać hojnie kandyzowaną skórką pomarańczy domowej roboty 🙂 Kroić delikatnie pod skosem na plastry. Według mnie najlepiej smakuje schłodzony. Przechowywać w szczelnym pojemniku w lodówce.

przepis: mysweetworld.pl

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

66 + = 69

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!