fbpx

Jeśli zdrowy obiad to tylko z Lestello!

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami, dlatego warto zadbać o niewielkie zmiany, które na pewno przyniosą dużo korzyści dla naszego zdrowia. Mowa tu o drobnych zmianach żywieniowych, dzięki którym poczujemy się lżej i lepiej. Po jakie produkty sięgnąć?

Fasola drobna biała to doskonałe źródło łatwo przyswajalnego i pełnowartościowego białka czyli głównego budulca naszego ciała. Jej regularne spożycie wpływa korzystnie na tkankę nerwową i mózg poprawiając koncentracje i pamięć. Fasola zawiera witaminy z grupy B, witaminy E i A a dodatkowo fosfor, magnez, wapń i żelazo. Regularne spożywanie roślin strączkowych ma dobroczynny wpływ na florę w jelitach, prawidłowe funkcjonowanie trzustki, wątroby i jelita grubego. Wzbogacając dietę w dania z fasoli uzupełniamy niedobory potasu i kwasu foliowego oraz błonnika pokarmowego, który usuwa z organizmu nadmiar cholesterolu i jego szkodliwej frakcji – LDL.

Fasola drobna biała stanowi częsty dodatek do zup (minestrone, fasolowa) i sałatek. Wykorzystuje się ją również do wyrobu past, pasztetów i kotletów.

wizka_fasola_biala_113

Ryż brązowy zwany też naturalnym to ryż, z którego usunięto jedynie najbardziej zewnętrzną warstwę (łuskę). Nie jest on poddawany procesowi polerowania dzięki czemu zachowuje właściwości pełnoziarnistego stąd najbardziej wartościowego ryżu. Jego jasnobrązowy kolor jest spowodowany obecnością kilku warstw otrąb, bogatych w minerały i witaminy (szczególnie grupy B) oraz błonnik. Jest produktem o niskim indeksie glikemicznym (55, podczas gdy dla ryżu białego wynosi on 70). Brązowy ryż wymaga dłuższego czasu gotowania w porównaniu do innych rodzajów ryżu (około 40 minut). Po ugotowaniu cechuje się lekko orzechowym posmakiem. Jest on bardzo wolno trawiony przez organizm dając poczucie sytości przez długi czas.

Znakomicie smakuje zarówno na słodko (z owocami, bakaliami) jak i pikantnie z mięsem lub warzywami.

wizka-ryz-brazowy-dlugi-pudelko

SOCZEWICA CZERWONA w starożytnej kuchni greckiej i rzymskiej uchodziła za potrawę ubogich. Dziś jest podstawą diety wegetariańskiej, gdyż ze względu na dużą zawartość białka z powodzeniem zastępuje mięso. Oprócz białka zawiera również skrobię oraz cenne dla naszego organizmu składniki mineralne, takie jak wapń i fosfor, które są ważnym budulcem kości. Spożywanie dużej ilości soczewicy wzmacnia także układ krwionośny ponieważ wysoka zawartość żelaza i kwasu foliowego sprzyja tworzeniu czerwonych krwinek i ponosi poziom hemoglobiny. Ponadto soczewica ma niski indeks glikemiczny i dużą zwartość błonnika więc z powodzeniem może być stosowana podczas diet. Czerwona soczewica jest szybsza w przygotowaniu niż zielona (czas gotowania około 7 minut). Różni się od niej również konsystencją po ugotowaniu i bardziej słodkawym smakiem.

Idealnie nadaje się na zupę, do wyrobu past, pasztetów i farszów.

wizka-soczewica-czerwona3

Kasza gryczana biała powstaje z obłuszczonego ziarna gryki, należy więc do produktów niskoprzetworzonych, stąd najbardziej wartościowych. Ponieważ nie została poddana prażeniu cechuje ją kremowa barwa i delikatny smak i aromat.

Kasza gryczana biała jest bogatym źródłem błonnika, czyli zbawiennej grupy substancji pochodzenia roślinnego, wspomagających pracę jelit, proces trawienia oraz wydalania. Zawiera również kwas foliowy, pomyślnie wpływający na układ nerwowy, pokarmowy oraz mózg. Zawartość potasu ma równie istotne znaczenie, ponieważ bierze on udział w transporcie składników odżywczych do wnętrza komórek. To także niezbędny element w poprawnej pracy mięśni.
Co więcej, kasza biała gryczana jest bogata również w magnez, mangan, fosfor, cynk i miedź. Dzięki tym wartościom zadba o nasz metabolizm, kondycję kości oraz układ odpornościowy.

Kasza gryczana biała poleca się na obiad, lunch, a nawet deser – w formie ciasta lub babeczki.

Lestello-kasza-gryczana-biaa-50-0g

Produkty oraz informacje o nich są dostępne na www.lestello.pl

Tagged with:     , , ,

About the author /


MALWINA: Nieuleczalna romantyczka z wiecznie optymistycznym podejściem do życia. Uwielbia zarażać swoim humorem wszystkich dookoła tak samo, jak gotować i pisać. Jej sposób na życie? Głowa do góry, pierś do przodu i uśmiech na twarzy!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

47 + = 48

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!