fbpx

Nietolerancja laktozy ‒ objawy, które o niej mówią

Nietolerancja laktozy jest chorobą, z którą boryka się co 3 osoba. Jest jedną z najczęściej spotykanych nietolerancji pokarmowych. Ujawnia się wtedy, gdy Twoim organizmie brakuje enzymu odpowiedzialnego za rozkładnie cukru występującego w mleku – laktozy. Po jego spożyciu pojawiają się dolegliwości układu pokarmowego. Jakie są objawy nietolerancji laktozy i czym w ogóle ona jest?

Czym jest nietolerancja laktozy?
Nietolerancja laktozy to nieprawidłowa reakcja organizmu, która objawia się po spożyciu produktów zawierających laktozę – cukier mleczny, który zawarty jest w mleku ssaków. Jest on rozkładany w jelicie cienkim człowieka dzięki enzymowi – laktazie – na cukry proste, które następnie wchłaniane są przez jelito. Gdy organizm nie jest wyposażony w laktazę lub zawiera go bardzo mało, cukier mleczny nie może być rozłożony, zalega w jelitach i pojawiają się objawy chorobowe. Prowadzi to do powstawania w przewodzie pokarmowym gazów i kwasów, które drażnią błonę śluzową i powodują dolegliwości układu pokarmowego. Ponadto prowadzi to do zatrzymania wody w jelicie, biegunkę i namnażanie się bakterii oraz gazów.

lactose-intolerance

Laktaza najintensywniej produkowana jest w okresie niemowlęcym i z wiekiem stopniowo maleje. Dlatego po zaobserwowaniu u siebie niektórych dolegliwości często bagatelizujemy najprostszą przyczynę wystąpienia objawów. Diagnozując nietolerancję laktozy możemy mieć do czynienia z trzema jej odmianami:
• Pierwotna – wrodzony niedobór laktazy. Występuje bardzo rzadko i wykrywana jest bardzo wcześnie, już w okresie niemowlęcym.
• Pierwotny niedobór laktazy u dorosłych – jest uwarunkowany genetycznie. U takich osób w okresie dziecięcym aktywność laktazy jest prawidłowa, zmniejsza się z wiekiem.
• Wtórny niedobór laktazy – wywołany uszkodzeniem nabłonka jelita cienkiego. Może mieć charakter przejściowy lub trwały.

Objawy nietolerancji laktozy
Cukier mleczny, który nie zostaje rozłożony przez laktazę prowadzi do takich objawów jak:
• Biegunki o kwaśnym zapachu
• Wzdęcia
• Uczucie pełności
• Dyskomfort trawienny
• Kurczowe bóle brzucha
• Uczucie „przelewania się” treści w jamie brzusznej
• Nadmierne gazy
• Kolki
• Nudności i wymioty

Stopień nasilenia objawów zależy od ilości spożytej laktozy. Im większa jej dawka, tym bardziej nasilone objawy mogą wystąpić. Na objawy ma również wpływ stopień niedoboru laktazy i postać spożytego pokarmu zawierającego laktozę.

Leczenie
U dzieci by zapobiec występowaniu objawów stosuje się mieszanki bezlaktozowe. U osób dorosłych, gdy mamy do czynienia z wrodzonym niedoborem laktozy, sugeruje się definitywne odstawienie produktów, które zawierają cukier mleczny. Osoby takie nie tolerują nawet śladowej ilości laktozy. Nieleczona choroba może nawet zagrażać życiu. Gdy mamy do czynienia z łagodnymi objawami nietolerancji laktozy, tak jak w przypadku pierwotnego niedoboru, zaleca się stosowanie diety i ograniczenie spożywania pokarmów zawierających laktozę. Dodatkowo można przyjmować suplementy diety zawierające laktazę, która usprawni rozkładanie cukrów mlecznych. Należy je spożywać przed posiłkiem zawierającym mleko i jego przetwory. Ogólnie rzecz ujmując leczenie nietolerancji laktozy polega na dostosowaniu odpowiedniej diety lub wyeliminowaniu z jadłospisu produktów mlecznych.

what-is-lactose-intolerance

Objawy nietolerancji laktozy są symptomami, które nie wskazują jednoznacznie na niedobór laktazy. Można je pomylić z innymi chorobami, dlatego nie należy ich bagatelizować. Należy jak najszybciej udać się do lekarza, który dostosuje odpowiednie leczenie w zależności od rodzaju nietolerancji laktozy. Borykanie się z tą chorobą dla wielu ludzi oznacza całkowitą zmianę przyzwyczajeń żywieniowych, ale nie wolno obojętnie przechodzić obok, ponieważ ostre objawy nietolerancji laktozy mogą prowadzić do powikłań a nawet zagrażać życiu.

Tagged with:     , ,

About the author /


MALWINA: Nieuleczalna romantyczka z wiecznie optymistycznym podejściem do życia. Uwielbia zarażać swoim humorem wszystkich dookoła tak samo, jak gotować i pisać. Jej sposób na życie? Głowa do góry, pierś do przodu i uśmiech na twarzy!

Related Articles

Jeden komentarz

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

13 + = 14

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!