fbpx

Ortoreksja – co warto o niej wiedzieć?

Ortoreksja – co warto o niej wiedzieć?

Prawidłowo zbilansowana dieta stanowi podstawę prozdrowotnego stylu życia. Jednak przesadne przywiązywanie uwagi do tego, co znajduje się każdego dnia na naszym talerzu może zamienić się w niebezpieczne zaburzenie. Ortoreksja – co warto o niej wiedzieć?

Obsesja na punkcie zdrowej żywności

Ortoreksja definiowana jest jako patologiczna obsesja na punkcie spożywania zdrowej żywności. Termin ten po raz pierwszy wprowadził do literatury doktor Bartman w 1997 roku. Już od najmłodszych lat rodzice przekonywali go, że zdrowa dieta stanowi podstawę zdrowia. Dodatkowo, z jego diety eliminowali różne grupy produktów spożywczych, ponieważ chorował na alergię. W ciągu kolejnych lat rozwinął w sobie obsesję na punkcie zdrowej żywności. W swojej pracy zawodowej również spotykał pacjentów, którzy tak jak on wykazywali fiksację na punkcie zdrowej diety.  Swoje obserwacje opisał w książce pod tytułem „W szponach zdrowej żywności”.

Zaburzenia odżywiania – ortoreksja

Zachowania ortorektyków

Osoby cierpiące na ortoreksję nie tylko ograniczają spożycie wybranych produktów, ale unikają także różnych metod przygotowania żywności, np. smażenia. Przywiązują ogromną uwagę do jakości spożywanej żywności, jej pochodzenia, sposobu przygotowywania, a nawet wyglądu i serwowania. Ortorektyk potrafi każdego dnia spędzić wiele godzin na skrupulatnym planowaniu zakupów i posiłków, aby spożywana żywność była „zdrowa i bezpieczna”. W literaturze naukowej można odnaleźć nawet informacje opisujące całkowitą rezygnację z konsumpcji żywności przez niektórych chorych na ortoreksję.

Ortoreksja – co warto o niej wiedzieć?

Ortorektycy tak restrykcyjnie podchodzą do diety nie tylko z powodu dbałości o prawidłowe zachowania żywieniowe. Eliminują z diety szkodliwe ich zdaniem produkty, ponieważ chcą zapobiegać chorobom. Często koncentracja na zdrowym sposobie żywienia odbija się na ich karierze zawodowej, a także relacjach społecznych. Nieprzestrzeganie ustalonych zasad diety, a nawet niewielkie odstępstwa od narzuconych sobie zasad dietetycznych, prowadzą do wielu negatywnych emocji i poczucia winy.

Konsekwencje ortoreksji

Ortoreksja rozpoczyna się od przestrzegania zdrowych nawyków żywieniowych, jednak kończy się często na spożywaniu wybiorczych pokarmów, w konsekwencji przyczyniając się do niedoborów żywieniowych. Złe samopoczucie, bole głowy, apatia, zmęczenie, trudności z koncentracją, anemia czy mniejsza odporność na infekcje to tylko niektóre objawy zaawansowanej ortoreksji. Dążąc do perfekcyjnej diety, wbrew pierwotnym założeniom ortorektycy narażają się na wiele poważnych chorób.

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 + = 14

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!