fbpx

Kontuzje podczas pływania – na co uważać?

Powszechnie uważa się, że pływanie to najmniej kontuzyjny i przyjazny naszemu organizmowi sport. Pozwala nam na zgubienie zbędnych kalorii, formowanie sylwetki, korygowanie postawy ciała i poprawę samopoczucia. Tymczasem okazuje się, że podczas gimnastyki w wodzie można nabawić się nieprzyjemnych urazów. Jakie kontuzje są najczęstsze i jak im zapobiegać?

Co dokucza pływakowi?

Pływanie zmniejsza obciążenie ciała, dlatego opatrzone jest mniejszym ryzykiem kontuzji. Nie oznacza to jednak, że nigdy się one nie zdarzają. Osoby, które regularnie chodzą na basen lub trenują zawodowo pływanie najczęściej nadwyrężają barki, łokcie, a także mięśnie i stawy, które zwykle związane są z nieprawidłowym prowadzeniem ręki podczas kraula lub pływania na plecach. Częstą przyczyną urazów jest również zbyt intensywny trening pływacki lub używanie łapek do pływania podczas ćwiczeń. Akcesoria te mają wpływ na zwiększenie oporu wody, a co za tym idzie większe obciążenie barków. Osoby pływające w stylu klasycznym bardzo często skarżą się na problemy z kolanami. Regularne uginanie nóg, intensywne nawroty, podczas których odbijamy się od ściany basenu z odpowiednią siłą niosą za sobą ryzyko ich przeciążenia.

Jak uniknąć kontuzji?

Profilaktyką urazów pływackich powinna być poprawna technika, odpowiednie rozkładanie sił i rozgrzewka, którą warto przeprowadzić jeszcze przed wskoczeniem do wody. Odciążenie ciała w wodzie wyłącza działanie mięśni zaangażowanych w utrzymanie pionowej postawy ciała, dlatego warto wykonywać ćwiczenia przeciwko sile grawitacji jeszcze na lądzie. Jednymi z najważniejszych są: rozciąganie mięśni piersiowych, wzmacnianie łopatek, mięśni pośladkowych oraz ćwiczenia cofania barków. Dzięki takiemu treningowi zwiększymy ukrwienie ciała, poprawimy reakcje energetyczne, i zmniejszymy ryzyko kontuzji (tkanka mięśniowa i więzadła są bardziej elastyczne).

Postaw na suplementację

Przesadzanie z treningami na basenie może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami, dlatego warto słuchać swojego ciała i dostosowywać wykonywane ćwiczenia do własnych możliwości. Co więcej – chcąc zachować sprawne stawy na dłużej, warto skorzystać z suplementów diety przeznaczonych do kompleksowej ochrony stawów. Sięgnijmy po preparaty z kolagenem np. 4Flex (innowacyjny preparat zawierający unikalny kolagen  Fortigel®). Kolagen ten wchłania się aż w 95% i gromadzi głównie w tkance chrzęstnej.

Tagged with:     , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 51 = 52

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!