Tradycyjne polskie święta nieodmiennie kojarzą nam się z suto zastawionym stołem. Nie sposób jest odmówić temu uroku, lecz nie pozostaje to bez wpływu na nasz organizm. Kilka dni beztroskiego biesiadowania kończy się zwykle przybraniem na wadze i olbrzymim rozleniwieniem. Jeśli jednak poświęcimy nieco naszej uwagi, bez problemu doprowadzimy nasze ciało do stanu sprzed świąt.
Nie daj się rozleniwić
Wyrwanie się ze świątecznego maratonu lenistwa i obżarstwa do łatwych nie należy, lecz jeśli uda się to zrobić zaraz po świętach, to mniej czasu trzeba będzie poświęcić na powrót do formy. Bardzo istotne jest aktywne spędzanie wolnego czasu – już codzienne spacery pozwolą na spalenie kilkuset zbędnych kalorii, a przy okazji doskonale dotlenią organizm. Kluczowe jest również picie dużych ilości wody, która oczyści ciało z nagromadzonych podczas świąt toksyn. Nie ma sensu głodzenie się, bo takie działania skończą się efektem jo-jo. Zamiast tego trzeba zacząć jeść mniejsze, lecz częstsze posiłki o niskiej kaloryczności, co przyspieszy metabolizm organizmu. Podobne działanie ma błonnik zawarty w warzywach, dlatego to właśnie na nich opierać powinna się poświąteczna dieta.
Ogórkowe rollsy z chudym twarożkiem
Składniki:
- kilka plastrów polędwicy królewskiej light Konspol
- 1 surowy ogórek
- 1 opakowanie białego, chudego twarożku
- 1 łyżka jogurtu naturalnego
- koperek
- pieprz i sól do smaku
Przygotowanie:
W pierwszej kolejności myjemy ogórka i za pomocą obieraczki do warzyw kroimy go wzdłuż na długie, cienkie plastry. Twarożek rozgniatamy w osobnej misce i dodajemy łyżkę chudego jogurtu naturalnego. Całość mieszamy, doprawiamy pieprzem, solą oraz posiekanym wcześniej koperkiem do smaku. Ogórkowe plastry układamy na talerzu i smarujemy przygotowanym farszem twarogowym. Szynkę kroimy w prostokąty, układamy na posmarowanych wcześniej ogórkach i zawijamy w rollsy.
Kasza pęczak z warzywami i szynką
Składniki:
- 100 g kiełbasy krakowskiej podsuszanej light Konspol
- 1 paczka kaszy pęczak
- cebula
- żółta papryka
- garść kukurydzy
- 1 marchewka
- natka selera
- 3/4 szklanki bulionu warzywnego
- oliwa z oliwek
- ostra papryka, sól i pieprz
Przygotowanie:
Kaszę pęczak ugotować w wodzie z niewielką ilością soli. Cebulę pokroić w kostkę, a następnie zeszklić na oliwie z oliwek. Dodać pokrojoną w cienkie plasterki kiełbaskę i smażyć całość do jej zarumienienia. Dodać pokrojoną drobna paprykę, marchewkę i pietruszkę, a następnie zalać bulionem warzywnym. Dusić wszystko do momentu, w którym warzywa staną się miękkie. Przełożyć warzywa do naczynia, dodać kaszę pęczak i garść kukurydzy, a następnie doprawiać przyprawami. Wszystko dokładnie wymieszać.
Post your comments