fbpx

Warsztaty kulinarne Zero Waste we Wrocławiu – jak nie marnować żywności?

Marnowanie żywności i innych ważnych zasobów naturalnych jest dziś problemem o znaczeniu globalnym. Akademia Smaku Sokołów po raz kolejny poruszyła temat Zero Waste, organizując we Wrocławiu warsztaty kulinarne poświęcone temu zagadnieniu. Uczestniczący w nich blogerzy i dziennikarze mogli dowiedzieć się, jak postępować na co dzień, by skutecznie ograniczać wyrzucanie żywności. Przygotowując wspólnie z Piotrem Kucharskim cztery oryginalne dania, przekonali się, jak wiele smaku można uzyskać wykorzystując w kuchni tzw. resztki jedzenia.

Odpowiedzialność społeczna w biznesie i w codziennym życiu

Akademia Smaku Sokołów, która za cel stawia sobie edukację kulinarną związaną z nowymi trendami oraz istotnymi zagadnieniami społecznymi, patronowała kolejnemu spotkaniu pod hasłem Zero Waste. – Sokołów działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju – mówi Marcin Bałanda, Dyrektor ds. PR i Komunikacji w Sokołów S.A. – Skutecznie ograniczamy emisję CO2, optymalizujemy zużycie wody i energii elektrycznej w zakładach, modernizujemy opakowania. Ideę społecznej odpowiedzialności chcemy też szeroko przekazywać naszym konsumentom, zachęcając do takiej postawy na co dzień – w różnych dziedzinach życia, w tym również oczywiście podczas przygotowywania posiłków. Organizując poprzednie warsztaty Zero Waste, przekonaliśmy się, jak duże zainteresowanie budzi ten temat – dlatego postanowiliśmy kontynuować edukowanie w tym kierunku.

Wrocławskie spotkanie poprowadził Piotr Kucharski – ekspert od niebanalnych pomysłów na wykorzystanie produktów, które najczęściej są wyrzucane. Warsztaty odbyły się w Studiu Kulinarnym w Browarze Mieszczańskim. Marcin Bałanda wprowadził uczestników w tematykę Zero Waste. – Wszyscy musimy uświadomić sobie wagę problemu marnowania żywności – podkreślił. – Tylko w naszym kraju każdego roku na śmietnik trafia kilka milionów ton jedzenia.  

Jak to zmienić? Ważna jest m.in. większa świadomość na temat kulinarnego wykorzystania tzw. resztek, racjonalne planowanie zakupów, odpowiednie przechowywanie żywności. Piotr Kucharski przekonywał również do przeciwdziałania marnowaniu wody i energii w kuchni i maksymalnego wykorzystywania jednego źródła energii. Prostym, a jednocześnie naprawdę istotnym działaniem jest ograniczenie zużycia torebek foliowych – dlatego każdy z uczestników warsztatów otrzymał zestaw bawełnianych woreczków na zakupy spożywcze.

 Gotowanie z pomysłem – i ze smakiem

Piotr Kucharski zaproponował cztery dania, a w każdym z nich zostały wykorzystane składniki, które często trafiają do śmieci. Pyszna zupa krem powstała na bazie po-grillowych warzyw, a jej smak dopełnił chrupiący chips z boczku surowego wędzonego Sokołów i pasta ze zwiędłych ziół i oliwy. „Odświeżana” bagietka stała się podstawą do przygotowania kanapki ze stekiem z antrykotu Uczta Qulinarna oraz sosem zero-wastowym, ze zwiędłym szczypiorkiem i zwiędłymi rzodkiewkami. Idealnym sposobem na wykorzystanie zwiędłych warzyw okazała się również sałatka z piklowanymi warzywami, pomysłowo posypana tartym Beef Jerky Sokołów. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się również, jak przygotować oryginalny deser z użyciem czerstwego ciasta drożdżowego – wystarczy zalać je masą z jajek i mleka, dodać przejrzałe, sezonowe owoce, zapiec w piekarniku – i gotowe.

Zwieńczeniem spotkania był tradycyjnie posiłek – a przy stole zastawionym wspólnie przygotowanymi daniami w stylu Zero Waste, trwały rozmowy o pomysłach na codzienne działania, które pomogą unikać marnowania żywności.

Zupa krem z po-grillowych warzyw z chrupiącym chipsem z boczku

Składniki:

plasterki boczku surowego wędzonego Sokołów

grillowane warzywa: cukinia, papryka czerwona, bakłażan

100 g orzechów nerkowca

2 ząbki czosnku

oliwa z oliwek

sól i pieprz

ocet winny

zwiędłe zioła

Sposób przygotowania:

Orzechy podprażyć na patelni i zmiksować w robocie kuchennym. Dodać warzywa i czosnek, wszystko zmiksować. Dodać wodę oraz oliwę z oliwek, do uzyskania konsystencji kremu. Doprawić solą, pieprzem i octem. Boczek podpiec na patelni, aż zrobi się chrupiący. Zioła zmiksować z oliwą na pastę. Zupę podawać z chipsem z boczku i pastą z ziół.

 

Sałata z piklowanymi warzywami i tartym Beef Jerky

Składniki:

suszona wołowina Beef Jerky Sokołów

sałata rzymska

marchewka

zwiędłe rzodkiewki

zielone szparagi

ogórek

100 ml octu winnego

100 ml wody

1 łyżka miodu

1 łyżeczka ziaren gorczycy

0,5 łyżeczki ziaren pieprzu

sól

Sposób przygotowania:

Warzywa (oprócz sałaty) pokroić w plasterki. W rondelku zagotować ocet z wodą, miodem, połową łyżeczki soli, pieprzem i gorczycą. Warzywa zalać octem i odstawić na 30-40 minut do zamarynowania. Sałatę rzymską podzielić na liście. Warzywa odsączyć. Do środka każdego liścia nałożyć warzywa. Wierzch warzyw obficie posypać tartą suszoną wołowiną.

 

Kanapki z odświeżanej bagietki ze stekiem z antrykotu i sosem zero-wastowym

Składniki:

2 steki z antrykotu Sokołów Uczta Qulinarna

1 czerstwa bagietka

olej do smażenia

2 ząbki czosnku

gałązka rozmarynu

sól i pieprz

Sos:

2 łyżki majonezu

1 łyżka kwaśnej śmietany

1 pęczek zwiędłego szczypiorku

4-5 zwiędłych rzodkiewek

sałata rzymska do podania

Sposób przygotowania:

Bagietkę zawinąć w zwilżony papier do pieczenia. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180ºC i podpiec przez 10 minut. Wyjąć, odwinąć z papieru i odstawić, by odparowała. Na patelni rozgrzać olej, steki przyprawić solą i usmażyć z każdej strony po 2-3 minuty. Zdjąć z patelni i natrzeć rozmarynem i rozgniecionym czosnkiem, doprawić solą i pieprzem.

Majonez i śmietanę zmiksować ze szczypiorkiem. Rzodkiewki zetrzeć na tarce i dodać do sosu, wymieszać. Doprawić solą i pieprzem. Bagietkę przekroić wzdłuż, posmarować w środku sosem, nałożyć chrupiącą sałatę. Steki pokroić w plastry i nałożyć do bagietki.

 

Czerstwe ciasto drożdżowe z owocami

Składniki:

kawałek czerstwego ciasta drożdżowego

przejrzałe owoce: truskawki lub inne w zależności od sezonu

200 ml mleka

2 jajka

kwaśna śmietana do podania

mięta

Sposób przygotowania:

 

Jajko rozmącić w mleku. Ciasto pokroić na plasterki i ułożyć w natłuszczonej formie. Zalać masą jajeczną. Przejrzałe owoce, pokroić na mniejsze kawałki i posypać nimi wierzch ciasta. Wstawić do rozgrzanego piekarnika do 180º na 20 minut. W tym czasie posiekać miętę i wymieszać ze śmietaną. Ciasto podawać z łyżką miętowej śmietany.

Dostępność produktów wykorzystanych podczas warsztatów:

Przepisy:

Beef Jerky: Żabka

Boczek surowy wędzony: Auchan, Carrefour, Kaufland, Makro, Tesco, Stokrotka, Selgros

Stek z antrykotu „Uczta Qulinarna”: Auchan, Carrefour, Makro

Przekąski:

Chrup’us: nowość

Kabanosy francuskie: Auchan, Carrefour, Makro, Tesco, Stokrotka, Selgros

Salamitki pleśniowe: Auchan, Carrefour, Makro

Mini snacki salami pleśniowe: Auchan, Carrefour, Tesco, Makro, Stokrotka, Selgros, Żabka

 

Marka SOKOŁÓW to jedna z najcenniejszych polskich marek, doceniana przez konsumentów szczególnie za smak i wysoką jakość, co potwierdzają liczne nagrody i wyróżnienia – Ulubiona Marka Polaków, złote medale MTP Polagra Food oraz prestiżowy tytuł Solidnego Pracodawcy.

Tagged with:     , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 81 = 88

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!