fbpx

Rozgrzewające, aromatyczne, smaczne – i zdrowe! Pięć przepisów idealnych na jesienne dni

Jakie powinno być idealne jesienne menu? Nie tylko smaczne, ale też pełne wartościowych składników odżywczych. Doprawione aromatycznymi przyprawami, przyjemnie rozgrzewające i estetycznie podane, doda energii w pochmurny poranek i poprawi nastrój podczas długich wieczorów. Dodatkowo, samo przygotowanie tych dań będzie świetnym urozmaiceniem czasu spędzanego w domu. Zatem – do dzieła! Oto pięć prostych przepisów od Sante, doskonałych na każdy jesienny dzień.

Czego nie powinno zabraknąć w jesiennym menu

Choć letnia obfitość warzyw i owoców już za nami, nadal mamy mnóstwo możliwości przygotowania zdrowych, wartościowych posiłków. Ważne, by dbać o różnorodność i sięgać po takie produkty, które oferują nam nie tylko smak, ale też porcję witamin, składników mineralnych i innych cennych substancji odżywczych. Przygotowując jadłospis na tę porę roku, z pewnością warto sięgnąć po:

  • warzywa korzeniowe – są dostępne przez cały rok i stanowią doskonałą bazę do wielu potraw, np. rozgrzewających zup kremów, zapiekanek warzywnych, sosów do makaronu, farszu do naleśników.
  • kasze – przez wielu wciąż niedoceniane, stanowią bardzo wartościowy składnik dań. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do zup, sałatek, zapiekanek. Idealne na każdą porę dnia – również na śniadanie! Szczególnie warto zwrócić uwagę na kaszę jaglaną, otrzymywaną z ziaren prosa. Jest łatwo przyswajalna i bardzo pożywna. Kasza jaglana Sante dostarcza witamin z grupy B (tiaminy, witaminy B6, ryboflawiny) oraz cennych składników mineralnych: miedzi, cynku, żelaza, fosforu i magnezu.

  • produkty pochodzenia roślinnego – to doskonała propozycja dla wszystkich, nie tylko wegan, wegetarian czy fleksitarian. Wzbogacenie diety w tego typu produkty przyniesie korzyści każdemu z nas. Najprościej zacząć od wprowadzenia do codziennej diety kilku „zamienników” produktów pochodzenia zwierzęcego. Warto sięgnąć po warzywne „smarowidła”, takie jak Smalec wegański z jabłkiem i cebulką Lovege – na bazie białej fasoli, bez sztucznych dodatków, konserwantów i barwników. Ten warzywny smalec stanowi dobre źródło białka. Można go używać nie tylko do pieczywa, ale też tortilli, wytrawnych gofrów czy farszu do naleśników. Mleko można zastąpić napojami roślinnymi, które są doskonałe do spożycia bezpośredniego, jak również mają wiele kulinarnych zastosowań – do zup, naleśników, placuszków, deserów, wypieków. Powinniśmy wybierać takie napoje, które mają dobry skład – jak Napój ryżowy z linii Sante Organic. Ma on certyfikat BIO, co oznacza, że produkt nie zawiera pestycydów, do upraw składników nie są stosowane nawozy sztuczne, a składniki nie są genetycznie modyfikowane.

  • super żywność – czyli produkty o bardzo wysokiej wartości odżywczej. W jesiennym menu doskonale sprawdzi się komosa ryżowa. Quinoa Sante wyróżnia się wysoką zawartością błonnika, tiaminy, witaminy B6, kwasu foliowego oraz minerałów: fosforu, magnezu, żelaza, cynku. Jest również źródłem witaminy B2 oraz niacyny. Smaczna, sycąca i pożywna, może być zamiennikiem ziemniaków, kaszy, ryżu czy makaronu. Doskonała jako składnik jesiennych sałatek.

  • aromatyczne przyprawy – chili, cynamon, kardamon, goździki, imbir, gałka muszkatołowa. Przyjemnie rozgrzewają i ożywiają smak każdego dania. Doprawiając potrawy, warto otworzyć się na kulinarne eksperymenty i nowe doznania smakowe.

Ceny:

Kasza jaglana Sante – ok. 3,5 zł/op. 350 g

Smalec wegański z jabłkiem i cebulką Lovege – ok. 5 zł/ op. 175 g

Napój ryżowy Sante Organic – ok. 9,3 zł/ op. 1 l

Quinoa Sante – 7,6 zł/ op. 250 g

Krem porowo-ziemniaczany z karmelizowanym porem

Składniki:

Na naleśniki:

2 pory

400 g ziemniaków średniej wielkości

200 ml Napoju ryżowego Sante Organic

3 łyżki oleju kokosowego

1 łyżeczka soli Sante

1 ząbek czosnku

1/2 łyżeczki pieprzu

1/3 łyżeczki chili

400 ml wody

Na karmelizowany por:

1 por – zielona część

1 łyżka syropu z agawy

1 łyżka oliwy z oliwek

szczypta soli Sante

Przygotowanie:

Por myjemy i kroimy w plasterki, ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy w kostkę. W garnku rozgrzewamy olej i podsmażamy por kilka minut, cały czas mieszając. Dodajemy ziemniaki, czosnek, przyprawy i podsmażamy do zarumienienia. Dolewamy wodę, przykrywamy i gotujemy 25 minut.  Dodajemy napój ryżowy Sante Organic. Następnie miksujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Dosalamy wedle uznania. Na patelni, na łyżce oliwy podsmażamy pokrojoną w plastry zieloną część pora, dodajemy syrop z agawy i karmelizujemy na małym ogniu kilka minut uważając, żeby się nie przypalił. Krem z pora i ziemniaków podajemy z karmelizowanym porem.

Naleśniki gryczane ze smalcem wegańskim i pieczonymi warzywami

Składniki:

2 szklanki mąki gryczanej

szklanka Napoju sojowego z wapniem Sante Organic

2 szklanki wody lekko gazowanej

2 łyżki oleju

szczypta soli Sante

Smalec wegański z jabłkiem i cebulką Lovege

1 cukinia

1 marchewka

1 papryka

szczypta pieprzu

1 łyżeczka ziół prowansalskich

Przygotowanie:

Do miski wsypujemy mąkę gryczaną, szczyptę soli i wlewamy napój sojowy Sante Organic, wodę mineralną oraz olej. Miksujemy całość, aż powstanie gładka masa bez grudek. Odstawiamy na 10 minut pod przykryciem. Rozgrzewamy patelnię, lekko smarujemy olejem, wylewamy ciasto, rozlewamy na boki i smażymy naleśniki z obu stron do zarumienienia.

W tym czasie pieczemy warzywa. Marchewkę, paprykę i cukinię kroimy w plastry. Polewamy oliwą, posypujemy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. Pieczemy 20 minut w piekarniku nagrzanym do 190°C.

Gotowe naleśniki smarujemy smalcem wegańskim Lovege z jabłkiem i cebulką, układamy pieczone warzywa i składamy na pół.

Quinoa z gruszką, cynamonem i prażonymi ziarnami słonecznika

Składniki:

Quinoa Sante

Pestki słonecznika Sante

2 gruszki

sól Sante

łyżka oliwy

ulubione orzechy np. migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe

szpinak

żurawina

cynamon, miód

Przygotowanie:

Ziarna komosy przed gotowaniem płuczemy 2-3 razy w zimnej wodzie, aż woda przestanie się pienić. Odmierzamy odpowiednią ilość komosy i wody (w proporcji 1:1,5). Do gotującej się wody dodajemy sól i łyżkę oliwy. Komosę gotujemy na małym ogniu pod przykryciem ok. 25 minut.

Prażymy na patelni pestki słonecznika. Do ugotowanej komosy (może być gorąca lub zimna, w zależności od preferencji) dodajemy gruszkę, cynamon, orzechy, liście szpinaku, żurawinę, miód lub sok z agawy, a następnie mieszamy. Przekładamy do miseczek i posypujemy prażonymi pestkami słonecznika i migdałami (lub innymi orzechami).

Kasza jaglana na słodko

Składniki:

1 szklanka Kaszy jaglanej Sante

1 szklanka Napoju sojowego Sante Organic

Ksylitol Sante

1 mango

Jagody Goji Sante – garść

Orzechy laskowe (lub inne ulubione) Sante

Cynamon, sezam

Przygotowanie:
Kaszę jaglaną umieszczamy na sitku, płuczemy zimną wodą, a następnie przelewamy wrzątkiem. Umieszczamy w naczyniu i zalewamy podwójną objętością płynów (szklanka gorącej wody, szklanka napoju sojowego). Dodajemy ksylitol i gotujemy pod przykryciem przez około 18-20 minut. Blendujemy mango i wykładamy je na wierzch. Jagody Goji oraz orzechy laskowe siekamy. Mieszamy z ciepłą kaszą, dodajemy cynamon oraz sezam. Pozostawiamy na 2-3 minuty.

Daktylowa latte

Składniki:

Napój sojowy z wapniem Sante Organic 600 ml

Daktyle suszone Sante 75 g

Mielony cynamon  1/4 łyżeczki

Mielony kardamon 1/4 łyżeczki

Gałka muszkatołowa szczypta

Przygotowanie:

400 ml napoju sojowego Sante Organic wlewamy do niewielkiego rondelka. Dodajemy cynamon, kardamon oraz gałkę muszkatołową. Podgrzewamy na wolnym ogniu przez 5-7 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Dodajemy daktyle i odstawiamy na 2-3 minuty. Po tym czasie miksujemy dokładnie. Daktylowe latte przelewamy do dwóch szklanek. Pozostałe 200 ml napoju sojowego spieniamy dowolną metodą. Spienionym napojem uzupełniamy szklanki. Delikatnie mieszamy, nie niszcząc pianki, i podajemy.

Tagged with:     ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

65 + = 70

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!