fbpx

Laktoza – co warto o niej wiedzieć?

Laktoza to dwucukier występujący w mleku i jego przetworach. W jelicie rozkładany jest na cukry proste – cząsteczkę galaktozy i glukozy przez enzym laktazę, który znajduje się na szczycie kosmków jelitowych. Kiedy laktaza produkowana jest w bardzo niewielkiej ilości lub występuje całkowity zanik tego enzymu, mamy do czynienia z nietolerancją laktozy.

Objawy nietolerancji laktozy

Nietolerancja na laktozę objawiać się może wzdęciami, gazami, przelewaniem w jelitach, bólem brzucha i biegunką. Symptomy te pojawiają się po spożyciu produktów zawierających ten cukier. Zazwyczaj uzależnione są od ilości spożytej laktozy. Statystyki mówią, że problem nietolerancji laktozy dotyczyć może 17-37% dorosłych Polaków. Jednak w wielu przypadkach, produkty mleczne wykluczane są z diety bez żadnych podstaw. Warto podkreślić, że jest to szczególnie ważna grupa produktów spożywczych, bogata w wapń, często niedoborowy w diecie Polaków. Dlatego pójście za modą i wykluczanie z diety produktów mlecznych, może przyczynić się do niedoborów żywieniowych.

Źródła laktozy

Laktoza występuje głównie w mleku, w ilości ok. 4,7 g/100 ml. Im mleko będzie bardziej skondensowane, tym będzie jej więcej. Warto również pamiętać o tym, że jej źródłem mogą być słodycze, przede wszystkim czekoladowe. Laktoza obecna jest także w serach, przede wszystkim twarogowych.

Produkty fermentowane w diecie osób z nietolerancją laktozy

Należy jednak podkreślić, że w wielu przypadkach nietolerancji laktozy, rozwiązaniem są mleczne produkty fermentowane, takie jak jogurt czy kefir. Obecne są w nich bakterie kwasu mlekowego, które podczas procesu fermentacji rozkładają częściowo laktozę, a dodatkowo pomagają ją trawić w jelicie. Dlatego też, zanim rozważy się całkowitą rezygnację z produktów mlecznych, które są cenne z żywieniowego punktu widzenia, warto sprawdzić tolerancję na nie.

Produkty mleczne bez laktozy

W asortymencie wielu sklepów można odnaleźć mleko i jego przetwory z oznakowaniem na etykiecie „bez laktozy”. Produkty te są bezpieczne w diecie osób z nietolerancją laktozy, są jednak trochę słodsze od pierwowzoru – laktoza została w nich rozłożona do galaktozy i glukozy.

Materiał przygotowany w ramach Akademii wiedzy o żywieniu – Jedz na Zdrowie. Program Edukacyjny Polskiego Towarzystwa Dietetyki www.portaldietetyka.pl

Tagged with:     , , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Jeden komentarz

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

11 + = 14

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!