Wiosna już w pełni, wiele osób pragnie zadbać o zdrowie i zgrabną sylwetkę, co często jednak wymagać może zmiany stylu życia – zwiększenia aktywności fizycznej oraz zmiany nawyków żywieniowych. Z jednej strony, w czasie domowej kwarantanny, trudniej będzie nam powstrzymać się przed podjadaniem, gdyż cały dzień przebywamy w domu i odruchowo możemy sięgać po słodkie przekąski. Z drugiej jednak strony posiłki gotujemy sami, a to jest już pierwszy krok w dobrym kierunku. Wystarczy teraz zadbać tylko o dobre składniki i ciekawe przepisy, okrasić to wszystko porcją ćwiczeń i sukces jest w zasięgu ręki.
Wiosna a dieta
Po długiej, choć ciepłej zimie, nasze organizmy domagają się zarówno większej aktywności fizycznej, jak też innej, lżejszej diety oraz mniejszych porcji pożywienia. Zimą zazwyczaj jemy częściej ciężkostrawne, tłuste i obfitujące w duże ilości mięsa potrawy. Taki rodzaj pożywienia niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie, wygląd i samopoczucie. Zatem jeżeli decydujemy się na wiosenne zmiany, dobrym pomysłem jest oprzeć dietę na warzywach i kaszach.
Wartości odżywcze kasz
Kasze są bogatym źródłem węglowodanów złożonych, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ze względu na dużą zawartość skrobi. kasze są sycące ale nie tuczą, dlatego są zalecane osobom będącym na diecie. Kasze zawierają cenny błonnik, który reguluje pracę jelit. Są źródłem witamin z grupy B, kwasu foliowego oraz witaminy E. Dostarczają potasu, żelaza, magnezu, cynku, miedzi i manganu. Mają też w sobie sporo białka. Ważnym składnikiem kasz jest beta-glukan, który wzmacnia układ odpornościowy.
Najzdrowsze rodzaje kasz
Kaszę gryczaną i jaglaną od wieków uznaje się za jedne z najzdrowszych kasz. Ta pierwsza jest doskonałym źródłem białka i wielu cennych aminokwasów, takich jak lizyna i tryptofan. Zawiera też największe ilości magnezu i witaminy B6, której niedobór objawia się nerwowością, zmęczeniem, może przyczynić się również rozwoju depresji. Najwięcej soli mineralnych i witamin posiada zaś kasza jaglana. Zawiera ona także lecytynę, która pozytywnie wpływa na pamięć. Jest również doskonałym składnikiem diety alergików. Natomiast najbardziej znaną jest kasza jęczmienna, najbogatsza pod względem zawartości błonnika. Wspomaga działanie układu pokarmowego i przeciwdziała zaparciom.
Dzienny jadłospis na bazie kasz od SONKO
Warto, aby kasza na stałe zagościła w domowym jadłospisie. Kasze mają bardzo uniwersalne zastosowanie- można je spożywać na gorąco, na zimno, w wersji wytrawnej i na słodko. Stanowią wartościową bazę do praktycznie wszystkich posiłków i zależnie od naszego zdrowia oraz upodobań kulinarnych, każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej przedstawiamy przykładowy dzienny jadłospis na bazie kasz:
Śniadanie: jaglanka z owocami
100 g kaszy jaglanej marki Risana SONKO
200 ml mleka kokosowego
2 łyżki miodu
Śliwki/brzoskwinie/maliny (do wyboru)
Masło/olej kokosowy
sok z cytryny
mięta do dekoracji
Kaszę jaglaną gotujemy w mleku kokosowym, zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Ugotowaną zostawiamy pod przykryciem do momentu wchłonięcia całej zawartości mleka, na koniec dodajemy miód i mieszamy.
Na patelni na łyżce masła lub w wersji wegetariańskiej, na oleju kokosowym, podsmażamy pokrojone owoce, pod koniec smażenia dodajemy łyżkę miodu i łyżkę soku z cytryny, mieszamy. Do dwóch miseczek przekładamy jaglankę, dodajemy podsmażone owoce wraz z sokiem i dekorujemy miętą.
Obiad: wiosenna sałatka z kaszą jęczmienną
100 g kaszy jęczmiennej perłowej marki Risana SONKO
3 jaja
pół zielonego ogórka
pęczek rzodkiewek
pomidor malinowy
szczypior
oliwa z oliwek
sól, pieprz
Kaszę gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Zostawiamy do wystygnięcia. Jaja gotujemy na twardo. Wszystkie warzywa dokładnie myjemy. Następnie warzywa i jajka kroimy w kostkę. Wszystkie produkty mieszamy, polewamy oliwą z oliwek i przyprawiamy solą i pieprzem. Na koniec posypujemy szczypiorkiem.
Deser: ciasto gryczane z owocami
2 szklanki kaszy gryczanej – niepalonej SONKO
2 małe dojrzałe banany
szklanka suszonych daktyli
szczypta cynamonu
szklanka porzeczek lub malin
płatki migdałowe do dekoracji
Kaszę przepłukać, zalać wodą i zostawić na 10 godzin. Potem odlać wodę, ponownie przepłukać i odsączyć. Daktyle namoczyć na pół godziny. Po tym czasie przecedzić i zmiksować z kaszą, bananami, cynamonem i kilkoma porzeczkami lub malinami. Masę wyłożyć do tortownicy lub formy na tartę. Na wierzchu wysypać pozostałe owoce i posypać płatkami migdałów. Piekarnik nagrzać do 175 stopni i piec ciasto przez 40 minut.
Dzięki bogatej ofercie kasz od SONKO łatwo nam będzie skomponować zdrową, wiosenną dietę i zgubić niechciane kilogramy, nawet jeśli jesteśmy ograniczeni kwarantanną domową.
Jeden komentarz
viola
21 czerwca 2020 at 12:39Kasza i warzywa, to przepis na najlepsze letnie dania. Moim tegorocznym odkryciem jest rice&more Monini kasza bulgur i quinoa z cukinią, papryką i przyprawami, to niebo w gębie.