fbpx

Słodkości na Halloween – najlepsze przepisy

31 października obchodzimy święto Halloween — zwyczaj ten związany jest z przebieraniem się za duchy, stwory i starszydła, co wiąże się ze świętem zmarłych i dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Głównym symbolem święta jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne motywy halloweenowe to między innymi duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty itp. Dziś przybywamy Wam z pomocą – jeśli urządzacie halloweenową imprezę lub po prostu chcecie „wczuć się” w ten straszny klimat — postawcie na słodkości! Niektóre z nich nie tylko zaskakują, ale także potrafią nieźle przestraszyć 😉

Smętne babeczki

Składniki na około 12 babeczek:
50 g gorzkiej czekolady
pół szklanki kakao
2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
1 szklanka mleka
2 duże jajka
1 szklanka + 2 łyżki mąki pszennej
3/4 łyżeczki sody oczyszczonej
3/4 szklanki jasnego brązowego cukru
pół szklanki oleju rzepakowego
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

img_2026

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiać z sodą oczyszczoną, odłożyć. Do garnuszka wlać mleko, dodać czekoladę połamaną na kosteczki, kakao, kawę. Podgrzewać, do momentu rozpuszczenia się składników, mieszając. Odstawić do przestudzenia. W większym naczyniu wymieszać przestudzoną mieszankę, olej, cukier, roztrzepane rózgą kuchenną jajka, ekstrakt z wanilii. Dodać przesianą mąkę z sodą, wymieszać delikatnie szpatułką do połączenia. Formę do muffinek wyłożyć papilotkami. Rozdzielić pomiędzy nie ciasto, wypełniając babeczki do 3/4 ich wysokości. Piec w temperaturze 170ºC przez około 30 – 35 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Dodatkowo:
kilka kostek roztopionej czekolady
cukrowe kostki
żelki robaki

Jedną lub dwie upieczone babeczki pokruszyć. Wierzch pozostałych posmarować roztopioną czekoladą. Oprószyć 'ziemią’ babeczki, lekko przyklejając ją do czekolady. Udekorować kostkami cukrowymi i/lub żelkami robakami.

źródło: mojewypieki.com

Krwawy popcorn

Składniki:
suszone ziarna kukurydzy
olej rzepakowy
pół szklanki cukru pudru
1 – 1,5 łyżki wrzącej wody
czerwony barwnik spożywczy

img_2132

W szerokim garnku z grubszym dnem mocno rozgrzać cienką warstwę oleju. Wsypać tyle popcornu, by przykrył dno garnka (nie więcej) i przykryć pokrywką. Zmniejszyć moc palnika na średnią i podgrzewać kukurydzę potrząsając od czasu do czasu garnkiem, do momentu, aż wszystkie ziarenka kukurydzy skończą strzelać i nastanie cisza… W międzyczasie przygotować lukier: w niedużej miseczce rozetrzeć grzbietem łyżki cukier puder, wodę i barwnik (ilość barwnika dowolna, do uzyskania koloru krwi). Przesypać popcorn do większej miski, polać ciemnoczerwonym lukrem. Ciepły podawać.

źródło: mojewypieki.com

Babeczki na Halloween

Będziecie potrzebować:

Wasze ulubione babeczki, upieczone i wystudzone
lukier plastyczny lub marcepan, do rozwałkowania
barwniki z żelu/paście
2 łyżki jasnego dżemu np. morelowego
szablony do babeczek
pędzelek

babeczki_na_halloween_1

Przygotowanie:

Upiec babeczki (w papilotkach) z Waszego ulubionego przepisu. Na Halloween mogę polecić muffinki czekoladowe lub Red Velvet. Wystudzić. Przy pomocy noża z piłką odciąć im 'czapeczki’ by wierzch był prosty i równy z papilotkami. Lukier plastyczny (lub marcepan) rozwałkować na grubość około 2 mm, podsypując delikatnie cukrem pudrem. Przy pomocy ostrej foremki do ciastek (lub szklanki) wycinać kółka o średnicy babeczek. Wierzch babeczek posmarować bardzo cienką warstwą dżemu, przykleić lukier plastyczny, wyrównać. Do lukru plastycznego przyłożyć szablon, pędzelkiem maczanym w odrobinie barwnika odmalować wzory. Szablony można kupić (np. na ebayu) lub wykonać samemu. Użyłam barwników Wilton (w kubeczkach), kolory: black i golden yellow.

źródło: mojewypieki.com

Sernik dyniowy z polewą cytrusową

Składniki

Masa serowo-dyniowa:
1 kg zmielonego sera
1 puszka (533 g) mleka skondensowanego słodzonego
1/2 puszki purée z pieczonej dyni (np. jak w tym przepisie)
skórka starta z 1 pomarańczy
1 sypki budyń wanilinowy (35 g)
5 jajek

Cytrusowa polewa:
1 i 1/2 łyżki stołowej startej skórki z owoców cytrusowych (użyłam 1 cytryny, 1 pomarańczy i 1 mandarynki, można wybrać jeden rodzaj)
125 ml soku z owoców cytrusowych, np. cytryny, mandarynki lub pomarańczy
8 dużych żółtek jaj
350 g cukru
150 g masła

Do dekoracji (pajęczyna):
czarny lukier w tubce (gotowy, użyłam takiego) lub domowy (100 g cukru pudru, 2 łyżki kakao + odrobina rumu lub wody) – jak np. w torcie marcepanowym + szpryca lub rękaw cukierniczy do wyciśnięcia lukru, ewentualnie woreczek z dziurką
płatki migdałów

sernik-dyniowy-z-cytrusowa-polewa-01-1_0

Przygotować tortownicę o średnicy około 25-26 cm. Dno wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier poza obręcz. Piekarnik nagrzać do 180 stopni.

Masa serowo-dyniowa: Na średnich obrotach miksera zmiksować ser z mlekiem skondensowanym, dynią (odmierzyć pół pustej puszki po mleku skondensowanym), skórką pomarańczową i budyniem. Dodawać po jednym jajku miksując po każdym dodanym jajku przez ok. 15 sekund. Masę wlać do tortownicy i wstawić do piekarnika. Piec przez 15 minut, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni i piec sernik przez 90 minut lub do ścięcia się masy.

Cytrusowa polewa: do szerokiego rondla lub garnka wlać sok z cytrusów, dodać startą skórkę, żółtka i cukier. Wszystko zmiksować lub roztrzepać widelcem do połączenia się składników. Gotować na malutkim ogniu często mieszając drewnianą łyżką, do czasu aż masa zgęstnieje (około 13-15 minut). Uwaga: Należy uważać aby jajka się nie ścięły. Gdy masa będzie gładka i zgęstniała, dodać pokrojone w kostkę masło i nadal często mieszając podgrzewać masę aż zgęstnieje jeszcze bardziej, zacznie przyklejać się do wypukłej części łyżki (nie będzie swobodnie z niej spływać). Zajmie to około 13 – 15 minut. Gotowy krem przelać do miski i po ostudzeniu wstawić do lodówki na całą noc. Sernik ostudzić, następnie obkroić nożem i zdjąć obręcz. Wstawić do lodówki na noc bez przykrycia. Przed samym podaniem sernik posmarować polewą. Boki obłożyć płatkami migdałów. Czarnym lukrem lub roztopioną czekoladą narysować spiralkę rozpoczynającą się od środka sernika. Domowy lukier zrobimy mieszając cukier puder z kakao i dodając stopniowo niewielką ilość płynu (rumu, wody). Lukier wyciskamy za pomocą szprycy, rękawa cukierniczego lub w woreczka foliowego z wyciętą małą dziurką w rożku. Patyczkiem lub końcem noża zaznaczyć porcje sernika.

Wskazówki
Sernik i polewę cytrusową należy przygotować dzień wcześniej i oddzielnie trzymać w lodówce. Na godzinę przed podaniem udekorować sernik zgęstniałą polewą i pajęczyną. Cytrusowa polewa to dobry sposób na wykorzystanie dużej ilości żółtek np. po bezie. Krem można wykorzystać do polewania wszelkiego rodzaju deserów, ciast. Można trzymać w lodówce przez około 1 tydzień. W wersji mniej kalorycznej do sernika można użyć połowę ilości kremu z powyższego przepisu. Polewę należy rozprowadzić po serniku przed podaniem. W zetknięciu z sernikiem przy dłuższym przechowywaniu polewa roztapia się.

źródło: kwestiasmaku.com

Drapieżne babeczki na Halloween

Składniki na 12 babeczek:
100 g masła
1 szklanka miałkiego brązowego cukru
2 duże jajka
1 łyżka likieru kawowego lub ekstraktu z wanilii
1 i 3/4 szklanki mąki pszennej
6 łyżek kakao
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
pół szklanki (125 ml) kwaśnej śmietany 12% lub 18%
pół szklanki (125 ml) mleka

drapiezne_babeczki_3

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę pszenną, kakao, sodę, proszek – wymieszać i przesiać, odłożyć. W misie miksera umieścić masło i brązowy cukier. Ucierać do otrzymania jaśniejszej, bardzo puszystej masy. Dodawać jajka, jedno po drugim, ucierając po każdym dodaniu. Dodać likier kawowy lub wanilię i zmiksować. Do masy dodawać śmietanę i mleko, na zmianę z przesianymi suchymi składnikami, mieszając szpatułką tylko do połączenia się składników. Formę do muffinek wyłożyć papilotkami. Ciasto wyłożyć do wysokości papilotek. Piec w temperaturze 160ºC, bez termoobiegu, przez około 20 – 25 minut lub dłużej, do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, wystudzić na kratce.

Waniliowy krem maślany:
250 g masła
2 szklanki cukru pudru
2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
1 łyżka mleka
barwniki w żelu np. fioletowy, czarny, pomarańczowy

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Masło utrzeć w misie miksera razem z cukrem na puszystą, jasną masę, ucierając przez kilka minut. Dodać ekstrakt waniliowy, mleko, dalej ucierając. Krem powinien być gładki, nie za gęsty. Jeśli jest zbyt gęsty – dodać odrobinę mleka, jeśli zbyt rzadki – cukru pudru. Krem podzielić na 3 części – każdą z części zmiksować z innym barwnikiem (ilość wedle uznania, do uzykania pożądanego koloru kremu). Przygotować rękaw cukierniczy z tylką „do trawy” (Wilton 233). Krem wyciskać na babeczki, przy zmianie koloru zmieniając rękaw i tylkę na czystą.

Pazury:
masa cukrowa lub marcepanowa (z domowego przepisu lub kupna)
barwniki w żelu np. fioletowy, czarny, pomarańczowy

Będziemy potrzebować niewielką ilość masy cukrowej lub marcepanowej, tylko do wykonania 48 pazurów, po 4 na każdą babeczkę. Masę dowolnie zabarwić. Odrywać z niej małe kawałki, formować kulki, z których następnie uformować pazury (wałkując delikatnie palcem kulkę z jednej strony). Pazury można wykonać dzień wcześniej i przechowywać w zamkniętym pojemniku w lodówce.

źródło: mojewypieki.com

Pocałunek Drakuli (babeczki Red Velvet)

Składniki na 24 babeczki:
2,5 szklanki mąki pszennej
2 łyżki kakao
1 łyżeczka soli
1 szklanka cukru
1,5 szklanki oleju
2 duże jajka
pół łyżeczki czerwonego barwnika w żelu (paście)
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
1 szklanka maślanki lub kefiru
1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki białego octu

dracula_bites_1

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę, kakao, sól – przesiać, odłożyć. W misie miksera zmiksować olej z cukrem, dodawać jajka, jedno po drugim, cały czas miksując. Dodać wanilię i barwnik, zmiksować do połączenia. Do masy dodawać na przemian maślankę i mąkę, do wyczerpania, cały czas miksując – ale tylko do połączenia składników, nie dłużej. W małej miseczce wymieszać sodę z octem, powstanie piana. Od tego momentu działać szybko – pianę dodać do ciasta i zmiksować (średnia prędkość miksera przez 10 sekund). Przygotować formę do muffinek, wyłożyć papilotkami. Ciasto rozdzielić pomiędzy papilotki, nakładając do 3/4 wysokości papilotki. Piec w temperaturze 180ºC przez około 20 – 25 minut, do tzw. suchego patyczka (najlepiej bez termoobiegu). Wyjąć, wystudzić na kratce.

Krem:
300 ml śmietany kremówki (30 lub 36%), schłodzonej
250 g serka mascarpone, schłodzonego
2,5 łyżki cukru pudru (lub więcej, do smaku)

Śmietanę kremówkę, serek mascarpone i cukier puder – umieścić w misie miksera i ubić do powstania sztywnego kremu. Kremem udekorować babeczki (ja krem na babeczki wyłożyłam łyżką).

Ponadto:
1 granat
pół słoiczka dżemu lub konfitury z wiśni

Z granata wyłuskać nasionka. Dżem z wiśni podgrzać (by zrobił się płynny), zmiksować blenderem, by nie było w nim kawałków owoców. Dżem przełożyć do woreczka (lub jednorazowego rękawa cukierniczego), odciąć róg. Babeczki udekorować dżemem i nasionkami granata.

źródło: mojewypieki.com

Słodkie kosteczki

Składniki:
paluszki, najlepiej bez soli lub lekko solone
pianka mini marshmallows
biała czekolada, roztopiona w kąpieli wodnej

slodkie_kosteczki_1_1_of_1

Piankę marshmallow nadziewać na paluszki, po obu stronach (ja paluszki połamałam na pół, by kosteczki były zgrabniejsze). Otaczać w roztopionej białej czekoladzie, odłożyć na folię aluminiową do zastygnięcia.

źródło: mojewypieki.com

Nawiedzone ciasto…

Ciasto najlepiej przygotować wieczór wcześniej. Wcześniej można upiec czekoladowe ciasto, zrobić polewę czekoladową, w której zanurzyć biszkopty na przyszłe pomniki (będziecie potrzebować zaledwie kilka podłużnych biszkoptów lub innych ciastek). Polewa potrzebuje sporo czasu, by zastygła na ciastkach. Wcześniej również upiec bezowe duszki, np. z przepisu na bezy. Na kilka duszków wystarczy 1 białko. Po upieczeniu i wystudzeniu, z tej samej polewy czekoladowej zrobić im oczy i buzie. Pozostałą polewę wylać na ciasto i wysypać 'ziemię’ (możecie potrzebować dodatkowo kilka kakaowych ciastek). Następnego dnia rano wystarczy zrobić napisy na pomnikach (zrobiłam z lukru, można też białą czekoladą) i powtykać je w ciasto, udekorować.

ciasto_nawiedzone_1_1_of_1

Składniki na ciasto:
85 g kakao
200 g mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
375 g cukru muscovado*
4 jajka
200 ml mleka
175 ml oleju
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Wszystkie składniki powinny być o temperaturze pokojowej.

Kakao, mąkę, sodę, proszek – wymieszać i przesiać. Wymieszać z cukrem, by rozbić grudki. W misie miksera umieścić mleko, roztrzepane jajka, olej, ekstrakt z wanilii. Dodać suche składniki i zmiksować, tylko do połączenia się składników, nie dłużej. W cieście nie powinno być grudek. Formę o wymiarach dolnych 20 x 30 cm wyłożyć papierem do pieczenia, wylać do niej ciasto. Piec w temperaturze 180ºC przez około 30 – 40 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wystudzić w formie, wyjąć. Ciasto może wyrosnąć z lekką górką. Górkę odkroić/wyrównać nożem i pokruszyć razem z kakaowymi ciastkami (lub Oreo), będzie to ziemia.

Składniki na polewę czekoladową:
200 ml śmietany kremówki 36%
200 g gorzkiej lub mlecznej czekolady**

Śmietanę przelać do garnuszka z grubym dnem, podgrzewać na małej mocy palnika. Dodać połamaną czekoladę i dalej podgrzewać, co pewien czas mieszając, by czekolada się roztopiła. Zdjąć z palnika, lekko przestudzić, by polewa zgęstniała. W polewie maczać biszkopty (lub inne ciastka na 'pomniki’), odkładać na folię do zastygnięcia (najlepiej zrobić to wieczór wcześniej). Z polewy również zrobić oczy duszkom. Resztę polewy wylać na ciasto, posypać ziemią. Ciasto udekorować.

* Użyłam mniej cukru, około 300 g; z cukrem muscovado ciasto będzie dość ekstremalnie czekoladowe (dla dorosłych), dodałam więc jasnego brązowego cukru, by smakowało również dzieciom.
** Wg mnie polewy było zbyt dużo, mi zostało; przygotowałabym ją z 150 ml śmietany kremówki i 150 g czekolady.

źródło: mojewypieki.com

Tort czekoladowo-dyniowy z kremem pomarańczowym

Składniki na 2 blaty czekoladowo – dyniowe:
1 i 2/3 szklanki mąki pszennej
2/3 szklanki i 1 łyżka kakao
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 łyżeczka cynamonu
1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
pół szklanki maślanki lub kefiru
1 szklanka puree z dyni
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
160 g masła
1 szklanka drobnego cukru do wypieków
3 jajka

tort_czekoladowo_dyniowy_z_kremem_pomaranczowym_1

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Do naczynia przesiać mąkę pszenną, kakao, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, przyprawy. W drugim naczyniu wymieszać rózgą kuchenną maślankę, puree z dyni, ekstrakt z wanilii. W misie miksera utrzeć masło z cukrem, do otrzymania jasnej i puszystej masy maślanej. Dodawać jajka (w całości), jedno po drugim, dokładnie ucierając po każdym dodaniu. Następnie na zmianę, w 3-ech turach dodawać przesiane składniki i odłożoną mieszankę maślankowo – dyniową. Krótko wymieszać szpatułką, tylko do połączenia się składników. Dwie formy tortownice o średnicy 20 cm wyłożyć papierem do pieczenia, samo dno. Pomiędzy nie rodzielić ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 180ºC przez 22 – 30 minut lub do tzw. suchego patyczka. Wyjąć, przestudzić chwilę w formie, następnie wystudzić na kratce.

Krem pomarańczowy:
2 opakowania serka kremowego typu philadelphia (w sumie 400 g)
110 g masła, w temperaturze pokojowej
1 łyżeczka ekstraktu z wanilii
skórka otarta z 2 pomarańczy
1,5 szklanki cukru pudru
odrobina pomarańczowego barwnika

Serek kremowy zmiksować w misie miksera z masłem, wanilią i skórką z pomarańczy. Dodawać cukier puder, w kilku turach, miksując. Na końcu wmiksować barwnik do otrzymania pożądanego koloru.

Wykonanie
Na paterze położyć pierwszy z blatów czekoladowych. Posmarować połową kremu. Na górę wyłożyć drugi blat czekoladowy i pokryć pozostałym kremem. Schłodzić w lodówce. Górę oprószyć kakao (opcjonalnie).

źródło: mojewypieki.com

Bezowe duszki

Składniki:
2 białka
¾ szklanki drobnego cukru
szczypta soli
¼ łyżeczki białego octu winnego
srebrne kuleczki

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przygotowanie:
1. Piekarnik nastaw na temperaturę 180 C.Blachę wyłóż papierem do pieczenia.
2. W misce ubij na sztywno białka. Kiedy zaczną się formować miękkie wierzchołki na końcówkach miksera dodawaj powoli cukier. 1 łyżeczka na minutę.
3. Na samym końcu dodaj, sól i ocet. Miksuj jeszcze przez chwilkę.
4. Masę bezową umieść w rękawie cukierniczym i wyciskaj okrągłe duszki. Każdemu przyklej srebrne kuleczki przypominające oczka.
5. Umieść w piekarniku, temperaturę skręć do 50 C i susz godzinę.

źródło: kingaparzuel.pl

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Jeden komentarz

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

89 + = 95

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!