fbpx

Smaki jesieni #2 – przepisy na dania i słodkości ze śliwkami

Niewiele z nas wie, jaki wpływ na zdrowie może mieć zwykła… śliwka. Niestety, ciągle śliwki są u nas niedocenianym owocem, mimo że charakteryzują się niezwykłymi właściwościami. Dziś przedstawiamy Wam pyszne przepisy na dania i słodkości ze śliwkami. Ten wspaniały jesienny smak z pewnością poprawi humor wszystkim domownikom!

Crumble ze śliwkami

SKŁADNIKI
ŚLIWKI
1 kg śliwek węgierek
sok z 1 pomarańczy
1 łyżeczka cynamonu
4 łyżki cukru trzcinowego lub zwykłego
1/2 szklanki (8 łyżek) płatków owsianych górskich
1/2 szklanki soku jabłkowego
KRUSZONKA
150 g mąki
100 g masła
80 g cukru pudru
szczypta soli

PRZYGOTOWANIE
ŚLIWKI
Śliwki umyć, pokroić na połówki, usunąć pestki. Do śliwek dodać sok z pomarańczy, cynamon oraz cukier i wymieszać.
KRUSZONKA
Do miski wsypać mąkę, dodać pokrojone w kosteczkę zimne masło, cukier puder i sól. Rozcierać palcami mąkę z masłem przez kilka minut, następnie ściskać je w dłoniach, tworząc w ten sposób kruszonkę.
PIECZENIE
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Na dno formy żaroodpornej o średnicy ok. 23 – 25 cm wsypać płatki owsiane i wlać sok jabłkowy, następnie wyłożyć śliwki wraz z sokiem. Wysypać kruszonkę i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec bez przykrycia przez około 35 – 40 minut na złoty kolor. Posypać cukrem pudrem i podawać np. z lodami.
PROPOZYCJA PODANIA
np. cukier puder / lody / jogurt grecki

Knedle ze śliwkami

SKŁADNIKI
4 PORCJE
500 g ziemniaków (400 g ugotowanych i rozgniecionych praską)
1 jajko
ok. 100 g – 150 g mąki
sól
250 g śliwek węgierek (mogą być mrożone)
cynamon
cukier puder
DO PODANIA
6 łyżek bułki tartej + 6 łyżek masła
400 g gęstej śmietany 18% lub 12% + 1 łyżka cukru wanilinowego + 2 łyżki cukru

PRZYGOTOWANIE
Ziemniaki umyć, obrać i ugotować w osolonej wodzie. Odcedzić i dokładnie rozgnieść praską. Całkowicie ostudzić. Śliwki umyć, nadkroić i usunąć pestki, tak aby połówki śliwek pozostały złączone. W środek wsypać szczyptę cynamonu i 1/4 łyżeczki cukru pudru. Ostudzone ziemniaki wyłożyć na mąkę, dodać jajko, posolić i powoli łączyć składniki w jednolite ciasto. W razie potrzeby oprószyć dłonie mąką. Jeśli będzie potrzeba, można dodać troszkę więcej mąki do ciasta, ale trzeba pamiętać, że im mniej mąki, tym knedle delikatniejsze, bardziej miękkie. Oprószonymi mąką dłońmi formować kulki wielkości orzecha włoskiego, mocno je rozpłaszczyć na dłoni na cienki placuszek. Najlepiej aby ciasto wkoło śliwki było jak najcieńsze. Na środku umieścić śliwkę, dokładnie zlepiać brzegi i uformować kształtną kulkę. Odkładać na oprószoną mąką stolnicę lub talerz. Zagotować dużą ilość wody, lekko ją osolić, wrzucić knedle. Gdy woda ponownie się zagotuje zmniejszyć ogień i gotować przez ok. 5 minut licząc od czasu wypłynięcia knedli na powierzchnię. Wyjąć łyżką cedzakową i ułożyć na talerzach, przed podaniem zlać wodę z talerzy. Bułkę tartą zrumienić na suchej patelni, następnie dodać masło i roztopić, wymieszać. Polać po knedlach, polać śmietaną wymieszaną z cukrem wanilinowym i cukrem, posypać cynamonem.

Ciasto drożdżowe ze śliwkami

SKŁADNIKI
50 g świeżych drożdży
200 ml mleka
3 jajka + dodatkowo 3 żółtka
100 g drobnego cukru
500 g mąki pszennej
100 g masła
400 g dojrzałych śliwek węgierek
KRUSZONKA
100 g mąki pszennej
60 g zimnego masła
4 łyżki cukru (pudru lub drobnego)

PRZYGOTOWANIE
Przygotować rozczyn: do miski wkruszyć drożdże, dodać łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki. Wlać ciepłe (nie gorące!) mleko i dokładnie wymieszać. Zostawić w ciepłym miejscu na ok. 25 minut, do kilkukrotnego (ok. 5 razy) powiększenia objętości (jeśli tak się nie stanie to proces przygotowania rozczynu trzeba powtórzyć od nowa). Jajka i żółtka wbić do oddzielnej miski, dodać cukier i dokładnie zmiksować mikserem. Do większej misy (najlepiej miksera planetarnego) przesiać mąkę. Zrobić wgłębienie w środku i wlać w nie urośnięty rozczyn. Większą łyżką zagarniać mąkę do środka mieszając ją z rozczynem. Po chwili zacząć stopniowo dodawać zmiksowane jajka, ciągle mieszając i zagarniając mąkę. Wymieszaną wstępnie masę wyrabiać dalej hakiem miksera (lub dłońmi) przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie – ciągle wyrabiając – dodać partiami stopione i przestudzone masło. Wyrabiać jeszcze ok. 5 minut. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godziny. W tym czasie powinno znacznie (ok. 2-3 razy) powiększyć objętość. Przygotować kruszonkę: mąkę wsypać do miski, dodać drobno posiekane zimne masło i rozcierać palcami aż powstaną drobne okruszki, następnie połączyć składniki w jednolite ciasto. Formę o wymiarach 20×30 cm wysmarować masłem. Wyrośnięte ciasto wybrać z misy za pomocą szpatuły i przełożyć do formy starając się je delikatnie rozciągnąć i rozpłaszczyć aby wypełniło formę po brzegi. Na cieście równomiernie ułożyć ćwiartki śliwek. Po wierzchu posypać rozdrobnioną w palcach kruszonką. Tak przygotowane w formie ciasto zostawić jeszcze do podrośnięcia na ok. 25 minut (w tym czasie powinno podwoić swoją wysokość). Piekarnik nagrzać do 180 st. C (grzanie góra – dół bez termoobiegu). Wstawić ciasto i piec przez 35 minut.

Powidła śliwkowe

SKŁADNIKI
OK. 400 G
2 kg dojrzałych śliwek węgierek (dojrzałych, miękkich, mogą być „pomarszczone”)

PRZYGOTOWANIE
Śliwki umyć i usunąć pestki, można pokroić na mniejsze kawałki lub pozostawić w całości. Umieścić w dużym szerokim garnku z grubym dnem i smażyć bez przykrycia przez ok. 1 i 1/2 godziny mieszając od czasu do czasu. Zdjąć z ognia i ostudzić, przykryć i odstawić w chłodne miejsce do następnego dnia. Zagotować i znów smażyć przez ok. 1 i 1/2 godziny, tym razem już na nieco mniejszym ogniu i trochę częściej mieszając. Znów ostudzić, przykryć i zostawić do następnego dnia. Trzeciego, ostatniego dnia gotować powidła tak jak poprzednio, tylko na bardzo małym ogniu, często mieszając i nieco krócej, przez ok. 1 godzinę, uważając aby powidła nie przywierały do dna garnka. Gorące powidła nałożyć do czystych i suchych słoików (wystarczą 2 słoiczki), zakręcić pokrywką sprawdzając czy miejsce pod zakrętką jest czyste. Zapasteryzować: wstawić słoiczki do garnka, zalać wodą prawie do nakrętki i zagotować na umiarkowanym ogniu. Po zagotowaniu gotować jeszcze przez ok. 10 minut (woda ma delikatnie bulgotać). Wyjąć z wody i odstawić do góry dnem do ostudzenia. Wstawić do spiżarki.

Naleśniki z serem i powidłami śliwkowymi

SKŁADNIKI
4 PORCJE
CIASTO NA NALEŚNIKI
115 g mąki pszennej
2 jajka
300 ml mleka
1 łyżka cukru
1 łyżka cukru wanilinowego
szczypta soli
30 g roztopionego oleju kokosowego lub masła
opcjonalnie: 1/3 łyżeczki drożdży

NADZIENIE
250 g twarogu sernikowego
1 łyżka cukru wanilinowego
125 ml śmietanki kremówki
3 łyżki cukru pudru

PRZYGOTOWANIE
CIASTO NA NALEŚNIKI
Do miski przesiać mąkę, dodać jajka, mleko, cukier, sól oraz roztopione masło i drożdże jeśli ich używamy. Zmiksować na jednolite ciasto, przykryć i odstawić na około 30 minut. Przed smażeniem ponownie zmiksować. Usmażyć ok. 8 naleśników.
NADZIENIE
Twaróg wymieszać z cukrem wanilinowym, następnie dodać ubitą z cukrem pudrem śmietankę kremówkę i delikatnie ale dokładnie wymieszać. Usmażone naleśniki przełożyć nadzieniem i złożyć w trójkąty. Podgrzać na patelni z dwóch stron po ok. 1 i 1/2 minuty z każdej strony. Wyłożyć na talerz, po wierzchu posypać cukrem pudrem i opcjonalnie szczyptą cynamonu.
PROPOZYCJA PODANIA
kilka łyżeczek POWIDEŁ ŚLIWKOWYCH; 300 g gęstej śmietany homogenizowanej 12% – 18% z dodatkiem 2 łyżek cukru i 1 łyżeczką cukru wanilinowego.

„Pleśniak” ze śliwkami

SKŁADNIKI
CIASTO
2 szklanki mąki pszennej
60 g (6 łyżek) cukru pudru
1 łyżka cukru wanilinowego
1 łyżeczka proszku do pieczenia
250 g masła*
4 żółtka
OWOCE
ok. 350 g śliwek węgierek
BEZA
4 białka
szczypta soli
1 szklanka cukru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej

PRZYGOTOWANIE
CIASTO
Mąkę wymieszać z cukrem pudrem, cukrem wanilinowym, proszkiem do pieczenia i pokrojonym na małe kawałeczki zimnym masłem. Zagnieść ciasto kruche (na stolnicy siekając składniki lub mikserem – mieszadłem, ewentualnie ręką rozdrabiając składniki na małe okruszki ciasta), na koniec dodać żółtka i połączyć składniki w jednolite ciasto. Uformować z niego kulę w razie potrzeby podsypując mąką, włożyć do lodówki na czas przygotowywania reszty składników. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę o wymiarach 21 cm x 28 cm lub tortownicę 27 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
BEZA I PIECZENIE
Połowę ciasta rozwałkować podsypując mąką i wyłożyć na spód przygotowanej formy, brakujące miejsca można wylepić palcami, spód podziurkować widelcem. Śliwki umyć, usunąć pestki i pokroić na ćwiartki, ułożyć je rozcięciem ku górze na spodzie ciasta.
Beza: białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie cały czas ubijając dodawać w odstępach czasowych po łyżce cukier. Gdy cukier się skończy ubijać pianę jeszcze przez ok. 2 – 3 minuty aż cały cukier się rozpuści. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną i zmiksować. Na śliwkach rozsmarować bezę i posypać odłożonym ciastem startym na tarce o dużych oczkach. Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 35 minut. Wyjąć z piekarnika i posypać cukrem pudrem.
WSKAZÓWKI
* Zamiast 250 g masła można dodać 200 g masła + 50 g smalcu, wówczas ciasto kruche będzie jeszcze smaczniejsze.

Czekoladowe muffinki z nutellą i śliwkami

SKŁADNIKI
12 SZTUK
300 g węgierek
80 g masła
100 g mlecznej czekolady
3 łyżki nutelli
2 jajka
150 ml mleka
250 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
150 g cukru brązowego
2 łyżki kakao

PRZYGOTOWANIE
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami. Śliwki umyć, pokroić w kosteczkę usuwając pestki. W małym garnku na małym ogniu roztopić masło z dodatkiem połamanej na kosteczki czekolady i nutelli, co chwilę zamieszać, nie podgrzewać za bardzo masy. Dodać jajka oraz mleko, rozmieszać trzepaczką na jednolitą masę. Do drugiej miski przesiać mąkę razem z proszkiem do pieczenia, dodać brązowy cukier, kakao i dokładnie wymieszać. Do suchych składników dodać mokre, dodać pokrojone śliwki i wymieszać (delikatnie, łyżką, tylko do połączenia się składników). Nałożyć ciasto do papilotek i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 25 minut do suchego patyczka.

Grillowane filety z kurczaka z karmelizowaną śliwką

SKŁADNIKI
2 PORCJE
1 pojedynczy filet z kurczaka
gałązka rozmarynu
1/2 łyżeczki słodkiej papryki w proszku
1 łyżeczka oliwy
sól, pieprz, sok z cytryny, z pomarańczy
ŚLIWKI
200 g śliwek (świeżych lub mrożonych)
2 łyżki cukru
szczypta ostrej papryki
1 łyżka miodu
4 łyżki octu balsamicznego
opcjonalnie 4 łyżki nalewki śliwkowej, wiśniowej lub brandy
KASZA PĘCZAK Z KOPERKIEM
1/2 szklanki kaszy pęczak
1 szklanka bulionu lub wody
pół pęczka koperku
SURÓWKA
1 ogórek
1/2 dojrzałego awokado (lub kilka kosteczek sera feta lub sałatkowego)
listki mięty
szczypiorek

PRZYGOTOWANIE
Kurczaka pokroić na 4 fileciki, rozbić tłuczkiem na podobną grubość około 1 cm. Doprawić solą, pieprzem, słodką papryką, listkami rozmarynu, wymieszać z oliwą, odłożyć. Śliwki mrożone wcześniej rozmrozić, świeże umyć, pokroić na kawałki, usunąć pestki. Owoce włożyć do miseczki, dodać cukier, chili w proszku, odłożyć. Kaszę wsypać do garnka, dodać bulion lub wodę, doprawić w razie potrzeby solą, pieprzem i zagotować. Przykryć pokrywą i gotować na małym ogniu przez 20 minut, aż kasza wchłonie większość płynu, następnie zostawić pod przykryciem jeszcze na ok. 10 minut. Otworzyć garnek, dodać posiekany koperek i wymieszać. Ogórka umyć, obrać, obrać na paseczki obieraczką do warzyw, dodać obrane, pokrojone na kawałeczki awokado (lub ser feta), skropić sokiem z cytryny, doprawić pieprzem, odrobiną soli, posypać szczypiorkiem i listkami mięty. Rozgrzać patelnię grillową, włożyć kurczaka i grillować przez około 2 minut aż pokryje się brązowymi paskami, w międzyczasie skropić kurczaka sokiem z cytryny i/lub pomarańczy. Następnie przewrócić filety na drugą stronę i grillować przez minutę, skropić sokami. Na patelnię wrzucić śliwki i smażyć przez minutę. Wlać alkohol jeśli go używamy i chwilę odparować. Śliwki przemieszać, polać miodem wymieszanym z octem balsamicznym, chwilę podgrzewać, można kurczaka przewrócić na drugą stronę, odstawić z patelni. Podawać z kaszą i surówką.

Sernik z białą czekoladą i musem śliwkowym

SKŁADNIKI
SPÓD
100 g obranych orzechów laskowych
100 g suszonych daktyli lub śliwek
MASA SEROWA
1 kg zmielonego twarogu sernikowego
1 szklanka cukru
1 budyń śmietankowy 40 g (proszek) lub 3 łyżki mąki ziemniaczanej
skórka z 1/2 cytryny i sok z 1 cytryny
200 g białej czekolady
5 jajek
100 ml śmietanki kremówki
MUS ŚLIWKOWY
180 g gęstych powideł śliwkowych (gotowych lub zrobionych z ok. 400 g śliwek węgierek)
400 ml śmietanki kremówki 30%, b. dobrze schłodzonej
5 łyżek cukru pudru
2 łyżeczki żelatyny
1/4 szklanki soku jabłkowego

PRZYGOTOWANIE
SPÓD
Orzechy i daktyle lub śliwki zmiksować w melakserze. Dno tortownicy o średnicy 25 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Spód wyłożyć mieszanką orzechów i śliwek, uklepać.
MASA SEROWA
Do misy miksera włożyć ser, cukier, skórkę i sok z cytryny, budyń lub mąkę ziemniaczaną oraz roztopioną czekoladę. Miksować na średnich obrotach aż masa będzie gładka i jednolita przez około 2 minuty. Następnie dodawać po jednym jajku, miksując na małych obrotach przez około 30 sekund po każdym dodanym jajku. Na koniec dodać śmietankę kremówkę i zmiksować do połączenia się składników. Masę wylać na spód, wstawić do środkowej części piekarnika i piec przez 15 minut w 175 stopniach C, następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C i piec przez kolejne 90 minut, do czasu aż masa serowa się zetnie. Gotowy sernik wyjąć z piekarnika i ostudzić. Gdy sernik będzie całkowicie wystudzony, można wówczas wyłożyć na nim mus śliwkowy.
MUS ŚLIWKOWY
Jeśli przygotowujemy sami szybkie powidła: śliwki wypestkować, pokroić i smażyć w garnku często mieszając przez ok. 15 – 20 minut, zmiksować blenderem na gęstą pastę (ok. 180 gotowej pasty), dokładnie ostudzić przed połączeniem ze śmietanką. Żelatynę wymieszać z sokiem w garnuszku, odstawić na 10 minut, następnie podgrzewać przez ok. 2 minuty na małym ogniu cały czas mieszając aż żelatyna się rozpuści, odstawić z ognia. Śmietankę kremówkę ubić na sztywną pianę z dodatkiem cukru pudru. Stopniowo, po łyżce dodawać do żelatyny powidła śliwkowe, mieszając do połączenia się składników. Następnie dodać do ubitej śmietany i zmiksować. Wyłożyć na sernik i wstawić na kilka godzin do lodówki. Gdy mus będzie już sztywny, zdjać obręcz z sernika i schładzać go przez noc lub kilka kolejnych godzin w lodówce. Sernik najlepiej zrobić dzień wcześniej.
WSKAZÓWKI
Mus śliwkowy widoczny na zdjęciu jest wykonany z domowych szybkich „powideł” smażonych ze świeżych śliwek węgierek.

Razowy chlebek śliwkowy

SKŁADNIKI
1/2 kg śliwek węgierek
1 szklanka (100 g) mąki żytniej 720 + 3/4 szklanki (70 g) razowej mąki żytniej typ 2000*
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka cynamonu + jeśli mamy 1/3 łyżeczki mielonego kardamonu
1/4 szklanki brązowego cukru**
1/3 szklanki obranych orzechów laskowych (lub włoskich)
50 g posiekanej ciemnej czekolady
2 jajka
1/3 szklanki oleju kokosowego***
1/4 szklanki syropu klonowego (lub miodu)
1/4 szklanki jogurtu naturalnego (lub w wersji wegańskiej 2 łyżki oleju kokosowego)
1 łyżeczka tartej laski wanilii lub wanilia w innej postaci
opcjonalnie: 1 łyżka likieru amaretto

PRZYGOTOWANIE
Piekarnik nagrzać do 200 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Śliwki pokroić na połówki usuwając pestki. Śliwki płożyć na blaszce do pieczenia o wymiarach 20 x 30 cm lub w naczyniu żaroodpornym o podobnych wymiarach, wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 40 minut (śliwki nie mogą się przypalić). Ostudzić. Piekarnik nagrzać do 165 stopni C. Formę keksową o wymiarach 9 x 23 cm (mierzona po dnie) wyłożyć papierem do pieczenia. Obydwie mąki wsypać do dużej miski, dodać sodę, proszek do pieczenia, cynamon, kardamon, cukier, pokrojone orzechy laskowe, posiekaną czekoladę oraz około 1/4 wszystkich upieczonych śliwek, wymieszać. Resztę śliwek zmiksować blenderem ręcznym lub w rozdrabniaczu na pastę. Powinniśmy otrzymać ok. 1 szklanki takiego zmiksowanego musu śliwkowego. Dodać do niego: jajka, olej (roztopiony, ostudzony), syrop klonowy, jogurt, ekstrakt z wanilii i amaretto. Wymieszać na jednolitą masę. Przelać do suchych składników z pierwszej miski i wymieszać łyżką (krótko, tylko do połączenia się składników bez grudek mąki). Ciasto wyłożyć do przygotowanej formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 45 minut do suchego patyczka. Wyjąć z piekarnika, przestudzić.
WSKAZÓWKI
* lub 1 i 3/4 szklanki mąki żytniej razowej sitkowej 1400 lub innej mąki razowej np. pszennej lub orkiszowej lub mieszanej
** użyłam kokosowego ale może być trzcinowy
*** lub innego dobrego oleju roślinnego lub roztopionego masła

Sernik czekoladowo śliwkowy

SKŁADNIKI
SPÓD:
160 – 190 g ciasteczek czekoladowych z dziurką, maślanych, kruchych
50 g masła
MASA SEROWA:
1,3 kg małych dojrzałych śliwek węgierek
500 g zmielonego tłustego twarogu
500 g mascarpone
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 i 1/2 szklanki cukru
5 jajek
1/2 szklanki (125 ml) śmietanki kremówki 30%
2 łyżeczki cynamonu
100 g czekolady deserowej (lekko gorzka 50%)
100 g mlecznej czekolady
POLEWA:
1/4 szklanki śmietanki kremówki 30%
2 łyżki cukru
100 g ciemnej czekolady (deserowej lub mlecznej)

PRZYGOTOWANIE
ŚLIWKI:
Najpierw należy upiec śliwki. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Śliwki umyć, osuszyć i wyłożyć na czystą dużą blachę z wyposażenia piekarnika (najlepiej szklaną). Piec przez 45 minut. Wyjąć i całkowicie ostudzić. Usunąć pestki, miąższ zebrać i wyłożyć na sitko zawieszone na misce. Odstawić na 15 minut, aby odsączyć śliwki z soku. Następnie śliwki lekko docisnąć, tak aby na sicie zostało około 2 szklanki (400 g) pieczonych śliwek bez pestek. Odłożyć 1/2 szklanki śliwek (zostaną wykorzystane w całości) a resztę zmiksować na mus w rozdrabniaczu lub za pomocą blendera. Sok z blaszki po pieczeniu śliwek zlać i połączyć z sokiem jaki wyciekł ze śliwek odsączanych na sicie.
SPÓD:
Dno tortownicy o średnicy minimum 25 cm z odpinaną obręczą wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier poza obręcz. Ciasteczka zmielić w melakserze lub rozdrabniaczu na gładką pastę, następnie dodać roztopione masło i jeszcze raz zmiksować . Wyłożyć nią dno tortownicy, mocno uklepując. Wstawić do lodówki.
MASA SEROWA:
Twaróg zmiksować w melakserze na gładką masę lub zmielić trzykrotnie w maszynce do mięsa, ewentualnie rozmiksować blenderem ręcznym (żyrafą). Piekarnik nagrzać do 180 stopni C (grzanie góra i dół bez termoobiegu). Na dno piekarnika postawić keksówkę. Zagotować wodę w czajniku. Do misy miksera włożyć gładki twaróg, dodać mascarpone i zmiksować na jednolitą masę, dodać mąkę ziemniaczaną i cukier, miksować przez minutę. Dodawać po jednym jajku, miksując na małych obrotach przez około 15 sekund po każdym dodanym jajku. Dodać kolejne jajko gdy poprzednie będzie już połączone z masą. Wlać śmietankę wymieszaną z cynamonem i zmiksować do połączenia się składników. Dodać mus ze śliwek i również zmiksować do uzyskania jednolitej masy. Roztopić czekolady i ostudzić, następnie do czekolady dodawać stopniowo, po łyżce, masę serową za każdym razem mieszając energicznie łyżką (w sumie dać około 10 – 12 łyżek masy serowej). Taką „zahartowaną” czekoladę dodać do masy serowej i zmiksować do połączenia się składników. Masę serową wylać na spód z ciasteczek, wyrównać powierzchnię łopatką. Na wierzchu położyć odłożone upieczone śliwki i lekko wcisnąć je w masę, zakryć masą serową (chodzi o to aby śliwki były zanurzone w masie, aby się nie wysuszyły). Sernik wstawić do piekarnika. Do keksówki na dnie piekarnika wlać wrzącą wodę. Sernik piec przez 15 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę pieczenia do 120 stopni C i piec sernik przez 105 minut. Sernik wyjmować stopniowo z piekarnika i powoli go studzić. Następnie wyjąć na blat i całkowicie ostudzić. Odłożony sok śliwkowy wlać do rondelka, zagotować (powinno być około 1/2 szklanki syropu), dodać śmietankę kremówkę i cukier, wymieszać i zagotować. Odstawić z ognia, dodać połamaną na kosteczki czekoladę i mieszając roztopić. Gładką polewę wyłożyć na sernik, rozprowadzić równo po jego powierzchni. Po ostudzeniu obkroić sernik nożem i wstawić do lodówki na kilka godzin lub na całą noc. Trzymać w lodówce bez przykrycia. W miarę upływu czasu sernik będzie coraz lepszy.

Nutella śliwkowa

SKŁADNIKI
3 SŁOICZKI:
2 kg śliwek (np. węgierek)
3/4 kg cukru (można dać mniej)
200 – 250 g ciemnej gorzkiej czekolady 70%

PRZYGOTOWANIE
Śliwki opłukać, przekroić na połówki, usunąć pestki. Miąższ zmielić w maszynce do mięsa. Włożyć na dużą patelnię żeliwną lub do płaskiego garnka z grubym dnem. Smażyć na małym ogniu przez około 1 godzinę, mieszając od czasu do czasu i uważając aby śliwki nie przypaliły się. Masa powinna być ciemna i gęsta (w razie potrzeby wydłużyć czas smażenia).Dodać cukier i smażyć jeszcze przez około 1/2 godziny, mieszając od czasu do czasu. Wydłużyć dodatkowo czas smażenia, aby uzyskać odpowiednio gęstą konsystencję powideł. Gdy masa będzie już ciemna i gęsta dodać czekoladę połamaną na kostki, roztopić i zagotować. Nałożyć do słoiczków.

Polędwiczki w sosie śliwkowym

SKŁADNIKI
4 PORCJE
500 g polędwiczki wieprzowej
60 g sera camembert
200 g szynki suszonej, parmeńskiej, serrano lub szwarcwaldzkiej
tymianek
1 łyżka masła + 1 łyżka oliwy
CYNAMONOWY SOS ŚLIWKOWY
350 g śliwek (świeżych lub mrożonych)
1 łyżka soku z cytryny
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżka miodu (lub mniej do smaku)
1/2 łyżeczki mielonego cynamonu
1/3 łyżeczki mielonego kardamonu
1/3 łyżeczki pieprzu cayenne lub ostrej chili
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej (cornstarch, maizena), lub 1 – 2 łyżki powideł śliwkowych
po szczypcie soli i świeżo zmielonego pieprzu

PRZYGOTOWANIE
Polędwiczkę pokroić na 2 cm plastry. Rozbić na cieńsze filety. Oprószyć delikatnie solą (ale uwaga, szynka suszona jest słona) oraz świeżo zmielonym pieprzem. Rozłożyć na desce. Na środku każdego filecika położyć kostkę sera, posypać tymiankiem. Zawinąć w rulonik a następnie owinąć w plasterek szynki. W międzyczasie pokroić śliwki i usunąć pestki. Resztę składników sosu umieścić w miseczce i wymieszać. Rozgrzać masło z oliwą na patelni, włożyć roladki i smażyć przez około 5 minut aż zrumienią się od spodu, przewrócić na drugą stronę i smażyć przez około 4 minuty. Obsmażyć jeszcze z pozostałych dwóch stron po około 2 minuty, do lekkiego zrumienienia. Zdejmować z patelni i odkładać na podgrzany talerz rozpoczynając od najmniejszych roladek. Większe roladki można jeszcze przez chwilkę potrzymać na patelni. Podczas smażenia polędwiczek początkowo ustawiamy większy ogień, później stopniowo go zmniejszamy. Polędwiczki polać tłuszczem pozostałym na patelni (można go pozostawić w naczyniu, nie trzeba wykorzystywać w potrawie). Na patelnię po roladkach włożyć śliwki i na większym ogniu smażyć co jakiś czas mieszając, przez około 2 minuty (czas smażenia zależy od dojrzałości śliwek). Wlać sos i zagotować. Włożyć polędwiczki, chwilkę razem podgrzać i odstawić z ognia. Posypać tymiankiem i podawać razem z ryżem.

Ciasto kruche ze śliwkami, budyniem i kruszonką

SKŁADNIKI
SPÓD
150 g mąki pszennej
100 g mąki ziemniaczanej
50 g cukru
150 g masła (schłodzonego)
1 jajko
KREM BUDYNIOWY
250 m mleka
2 łyżki cukru wanilinowego lub ziarenka z 1/2 wanilii
3 żółtka
50 g drobnego cukru lub cukru pudru
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżka mąki ziemniaczanej
KRUSZONKA
100 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
100 g wiórków kokosowych
50 g cukru
125 g masła (schłodzonego)
ORAZ
900 g śliwek
cukier puder

PRZYGOTOWANIE
Do przygotowania ciast potrzebna będzie forma o wymiarach 20 x 30 cm. Przygotować spód: do miski przesiać obydwie mąki, dodać cukier i pokrojone na kawałki masło. Rozetrzeć palcami całe masło z mąką i cukrem, aż powstanie kruszonka (drobne okruchy ciasta), następnie dodać jajko i szybko zagnieść ciasto łącząc wszystko w jednolitą kulę. Składniki można również posiekać nożem na stolnicy. Ciasto włożyć do lodówki na 1 godzinę. Przygotować krem: Do rondelka wlać mleko, dodać cukier wanilinowy lub ziarenka z wanilii. Wymieszać i zagotować. Do miski włożyć żółtka z cukrem i ubijać mikserem na puszystą masę przez około 7 minut. Dodać przesianą mąkę pszenną oraz ziemniaczaną i zmiksować tylko do połączenia się składników. Wlać połowę gorącego mleka do masy z żółtkami i zmiksować, przelać do garnka z resztą mleka i szybko wymieszać. Ciągle mieszając gotować na małym ogniu przez około 1 minutę aż krem zgęstnieje. Uważać aby krem nie przywarł do dna. Przelać do czystej miski i ostudzić. Krem można przygotować wcześniej, trzymać pod przykryciem z folii spożywczej która zabezpieczy przed utworzeniem kożucha. Ciasto rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia na placek o wymiarach nieco większych niż forma. Przenieść ciasto razem z dolnym papierem do formy, odkleić górny arkusz. Przyciąć wystające brzegi ciasta i dokleić brakujące miejsca. Spód podziurkować widelcem i wstawić do lodówki na pół godziny. Przygotować kruszonkę: do miski przesiać obydwie mąki, wiórki kokosowe, cukier i pokrojone na małe kawałeczki zimne masło. Rozcierać palcami masło z resztą składników aż powstanie kruszonka (drobne okruszki ciasta), wstawić do lodówki do czasu użycia. Piekarnik nagrzać do 160 stopni. Wstawić blaszkę z ciastem do piekarnika i piec przez 25 minut na blado złoty kolor. Wyjąć ciasto i ostudzić. Śliwki pokroić na kawałki usuwając pestki. Na podpieczony spód wyłożyć ostudzony krem, na wierzch wyłożyć śliwki, posypać kruszonką. Wstawić do piekarnika, zwiększyć temperaturę do 180 stopni i piec przez 35 minut na lekko złoty kolor. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.

 

przepisy: www.kwestiasmaku.com

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 40 = 50

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!