Maliny, borówki, truskawki, brzoskwinie… Wakacyjne owoce podbiją każde podniebienie, czas więc wykorzystać wszystkie pyszności natury i przygotować najlepsze owocowe tarty na świecie! Nasz zespół zebrał dla Was najbardziej inspirujące przepisy na ten letni deser – z którego z nich skorzystacie? Ostrzegamy — jest w czym wybierać 😉
Tarta z kremem pâtissière i letnimi owocami
Składniki (na 1 blaszkę 12 x 26 cm):
na spód wg M. Roux:
- 220g mąki
- 30g kakao
- 100g masła
- 100g cukru pudru
- mała szczypta soli
- 2 średnie jajka
na krem pâtissière:
- 4 żółtka
- 80g drobnego cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 350ml mleka
- kilka kropel esencji waniliowej
- otarta skórka z limonki
plus: masło do wysmarowania formy, borówki, maliny, otarta skórka z limonki
Przygotowanie:
Do miski przesiejcie mąkę i kakao, dodajcie sól i cukier, delikatnie wymieszajcie. Usypcie na blacie kopczyk, a w środku zróbcie dołek. Dodajcie pokrojone w kostkę masło i jajka, zagarniajcie mąkę do środka i zagniećcie elastyczne ciasto. Owińcie je folią spożywczą i wstawcie do zamrażalnika na 20 minut. Wyciągnijcie ciasto z lodówki, rozwałkujcie i delikatnie przenieście do wysmarowanej masłem formy (lekko dociśnijcie, oderwijcie nadmiar ciasta). Spód nakłujcie widelcem. Wstawcie do lodówki na 10 minut. Rozgrzejcie piekarnik do 200 stopni (górna i dolna grzałka). Wyciągnijcie foremkę z ciastem z lodówki, wyłóżcie ją pergaminem, na który wysypiecie groch/fasolkę, aby dociążyć ciasto. Pieczcie przez 20 minut z obciążeniem, potem je usuńcie i dopiekajcie przez kolejne 10-15 minut. Odstawcie do ostygnięcia. W czasie jak ciasto się dopieka możecie zacząć przygotowywać krem, który wypełni tartę. W rondlu doprowadźcie mleko (z esencją waniliową i skórką z limonki) do wrzenia i zdejmijcie z gazu (przelejcie przez sito, aby usunąć skórkę z limonki). Cukier utrzyjcie z żółtkami, dodajcie do mleka i dokładnie wymieszajcie. Wstawcie ponownie na gaz, lekko podgrzejcie. Dodajcie przesianą mąkę ziemniaczaną – cały czas mieszajcie, aby nie powstały grudki. Doprowadźcie do wrzenia, zdejmijcie z palnika. Odstawcie do lekkiego przestygnięcia. Masę przełóżcie na spód tarty, posypcie owocami i otartą skórką z limonki.
źródło: lubietogotowanie.blogspot.com
Tarta z czereśniami
Składniki:
Ciasto /wg receptury z cukierni Batida/:
- 200 g mąki
- 140 g masła
- 50 g cukru pudru + odrobina do oprószenia ciasta
- 1 jajko
- 50 g mielonych migdałów
- szczypta soli
Nadzienie:
- 0,6 kg wydrylowanych czereśni
- 2 łyżeczki cukru waniliowego
- 1 łyżeczka pasty z ziaren wanilii
- 1/3 łyżeczki gałki muszkatołowej
- 1/3 łyżeczki cynamonu
Przygotowanie:
W mikserze ubijamy miękkie masło z cukrem pudrem. Kiedy będzie puszyste dodajemy jajko. Następnie porcjami dodajemy mąkę wymieszaną z migdałami i szczyptą soli. Gotowe ciasto zawijamy w folię. Wkładamy na 2h do lodówki. W między czasie drylujemy czereśnie. Zasypujemy je 2 łyżkami cukru. Dodajemy cynamon, gałkę muszkatołowa oraz pastę z ziaren wanilii. Mieszamy i odstawiamy do lodówki. Zimne ciasto rozwałkowujemy na grubość 0,5 cm. Wykładamy nim posmarowaną masłem formę. Na wierzchu układamy czereśnie. Z resztek ciasta robimy kratkę. Pieczemy 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C z termoobiegiem (lub 220 stopni C bez tej funkcji). Tartę wyciągamy z pieca. Dajemy jej chwilę odpocząć. Następnie posupujemy cukrem pudrem.
Wskazówka: Spód tarty przed pieczeniem można posmarować ricottą lub mascarpone z odrobiną cukru.
źródło: madameedith.com
Tarta z truskawkami i masą budyniową
Składniki (forma na tartę o średnicy 31 cm):
Spód:
- 260 g mąki pszennej (1½ szklanki)
- 150 g zimnego masła (¾ kostki)
- 30 g cukru pudru (3 łyżki)
- 1 jajko
- szczypta soli
Masa budyniowa:
- 3 jajka
- 420 g gęstego jogurtu naturalnego
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 110 g cukru brązowego
- 2 łyżki mąki pszennej
- szczypta soli
Oraz:
- 300 g truskawek
- cukier puder do posypania ciasta
Przygotowanie:
Spód: Mąkę przesiej do miseczki, dodaj sól, cukier, jajko oraz posiekane schłodzone masło. Ciasto wyrób na gładką masę, uformuj kulkę i wstaw do lodówki na 30 minut. Następnie, ciasto rozwałkuj (podsypując odrobiną mąki) na grubość około ½ cm – ciasto rozwałkowałam na gumowej macie, na której przeniosłam ciasto do formy i nakłuj widelcem. Wstawić do lodówki na około 10 minut, a piekarnik rozgrzać do 200°C. Schłodzone ciasto wstaw do rozgrzanego piekarnika na najniższy poziom i piecz przez 15 minut (do momentu, aż brzegi lekko się zarumienią). Podpieczone ciasto wyjmij z piekarnika, a temperaturę zmniejsz do 180°C.
W czasie, gdy ciasto będzie się piekło przygotuj masę budyniową. Do miseczki przełóż jogurt, jajka, sól, cukier waniliowy i cukier brązowy. Wszystko razem zmiksuj na gładką jednolitą masę. Następnie dodaj mąkę i ponownie wszystko wymieszaj. Tak przygotowany krem przelej na podpieczony ciepły spód ciasta. Na wierzchu ułóż umyte i przekrojone na pół truskawki. Ciasto piecz przez około 25 minut w rozgrzanym do 180°C piekarniku na najniższym poziomie (piekłam z włączonym termoobiegiem). Gdy masa budyniowe się zetnie, ciasto wyjmij z piekarnika i przestudź je, następnie wstaw do lodówki na 2-3 godziny, w razie gdyby wierzch był płynny wydłuż czas pieczenia o kolejnych kilka minut. Schłodzoną tartę polecam posypać cukrem pudrem.
źródło: najsmaczniejsze.pl
Tarta z bezą i rabarbarem
składniki /na formę o średnicy 28 cm/:
Na spód:
- 60 g mąki ziemniaczanej
- 180 g mąki pszennej
- 100 g zimnego masła (pokrojonego w drobną kostkę)
- 3 żółtka
- 30 g cukru
- ok. 50 ml zimnej wody
Na nadzienie:
- 3 białka (ok. 120 g)
- szczypta soli
- 120 g cukru (w tym 30 g domowego cukru waniliowego) + 1 łyżka
- 7 lasek rabarbaru
Przygotowanie:
W dzieży miksera mieszamy ze sobą wszystkie składniki na spód, oprócz wody. Kiedy ciasto zamieni się w drobny piasek dolewamy odrobinę zimnej wody (u mnie ok. 50 ml) – tylko tyle, by dało się zagnieść. Zagniecione ciasto na tartę owijamy w folię spożywczą i wkładamy na godzinę do lodówki. Po tym czasie rozwałkowujemy je i wykładamy wysmarowaną masłem formę. Wstawiamy na kwadrans ponownie do lodówki, by ciasto było zupełnie zimne. Nagrzewamy piec do 180 stopni C z termoobiegiem (lub 200 stopni C bez tej funkcji) i pieczemy 20 minut. W między czasie kroimy na drobne kawałki (ok. 1 cm) dokładnie umyty i wytarty rabarbar. Wsadzamy do miski i mieszamy z 1 łyżką cukru. Gotowy spód wyjmujemy z pieca. W dzieży miksera ubijemy 3 białka ze szczyptą soli. Gdy będą już prawie ubite zaczynamy dosypywać, bardzo powoli, 120 g cukru (tyle samo ile ważyły białka). Ubijamy do momentu, gdy piana będzie lśniąca i będą się na niej tworzyły wstęgi zostawiane przez mieszadło. Na upieczony spód wykładamy rabarbar (bez soku – jeśli taki puścił w misce z cukrem). Na wierzch wykładamy ubite białka – możemy za pomocą rękawa cukierniczego (używam jednorazowych) lub po prostu za pomocą szpatułki/łyżki. Wsadzamy do pieca na 10 minut (temperatura bez zmian: 180 stopni C z termoobiegiem) – wierzch bezy lekko się zarumieni. Następnie obniżamy temperaturę do 100 stopni C z termoobiegiem (lub 120 stopni C bez tej funkcji) i zostawiamy w piecu na kolejne 20-30 minut. W tym czasie temperatura będzie się stopniowo obniżała aż osiągnie założoną (choć to zależy od piekarnika), a beza się lekko podsuszy. Tartę z bezą i rabarbarem kroimy jak trochę przestygnie. Możemy ją posypać cukrem pudrem.
źródło: madameedith.com
Tarta z malinami
Składniki na spód:
- 300 g markiz czekoladowych z nadzieniem czekoladowym (w UK – bourbon biscuits, nadają się również Oreo z czekoladowym nadzieniem lub inne)
- 50 g gorzkiej lub mlecznej czekolady, połamanej
- 50 g masła, w temperaturze pokojowej
Wszystkie składniki włożyć do malaksera i zmiksować do otrzymania masy ciasteczkowej o konsystencji mokrego piasku. Przygotować formę do tarty o średnicy 25 cm, najlepiej z wyjmowanym dnem. Wysypać do niej ciasteczkową masę, wcisnąć w dno i boki formy, wyrównać np. dnem szklanki. Schłodzić, do momentu przygotowania kremowego nadzienia.
Krem śmietankowy z mleka skondensowanego:
- 250 g serka mascarpone
- 200 g mleka słodzonego skondensowanego
Wszystkie składniki powinny być schłodzone w lodówce przynajmniej 24 godziny przed rozpoczęciem ubijania (to bardzo ważne). W misie miksera umieścić serek mascarpone i słodzone mleko skondensowane i rozpocząć ubijanie (trzepaczki miksera do ubijania białek). W miarę ubijania krem będzie robił się coraz bardziej gęsty, aż w końcu przestanie spływać z mieszadeł miksera i będzie zachowywał kształt. Powinien powstać gęsty, jednolity krem. /Uwaga: zbyt długie ubijanie może spowodować zwarzenie się kremu – ale nie zawsze, zależy od firmy produkującej mascarpone./ Krem wyłożyć na schłodzony spód tarty. Schłodzić przez 2 godziny w lodówce.
Ponadto:
- 600 g świeżych malin
- cukier puder do oprószenia
Na wierzch schłodzonego kremu poukładać maliny, oprószyć cukrem pudrem. Przechowywać w lodówce.
źródło: mojewypieki.com
Tarta z truskawkami i bezą
Składniki:
Spód:
- 180 g mąki
- 2 łyżki cukru pudru
- mała szczypta soli
- 100 g masła, zimnego
- 1 żółtko
- 1 łyżka zimnej wody
Truskawki:
- 300 g truskawek (mogą być twardsze, mniej dojrzałe)
- 3 łyżki kisielu truskawkowego w proszku (użyłam kisielu z kawałkami owoców) lub 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 5 łyżek marmolady o smaku truskawkowym lub dżemu truskawkowego
Beza:
- 3 duże (L) białka
- 150 g cukru
- 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
Przygotowanie:
- Spód: formę na tartę o średnicy około 24 cm wysmarować masłem. Mąkę połączyć z cukrem i solą, dodać pokrojone na kawałeczki masło i zmiksować mikserem (mieszadłem) aż powstaną drobne okruszki ciasta (lub rozcierać ciasto palcami), następnie dodać żółtko oraz wlać wodę i dalej miksować lub zagniatać ciasto ręką łącząc składniki w jednolite i gładkie ciasto. Zawinąć kulę z ciasta w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę.
Ciasto rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia podsypanymi mąką, wyłożyć ciastem dno i boki formy, papier odkleić i wyrzucić. Spód podziurkować widelcem i wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika do 190 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Ciasto (spód i boki) okryć folią aluminiową, na spód wysypać suchą fasolę, ryż lub inne obciążenie np. kawałki jabłek. Piec przez 15 minut, następnie zdjąć obciążenie i folię i piec jeszcze przez około 13 minut na złoty kolor. - Beza: piekarnik nagrzać do 180 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Białka wlać do miski i ubić mikserem na sztywną pianę. Następnie dodawać po łyżce cukier cały czas ubijając (nie wolno zmniejszać ilości cukru, bo beza może się nie udać). Po dodanym cukrze ubijać białka jeszcze przez 2 – 3 minuty, pod koniec dodając mąkę ziemniaczaną.
- Truskawki: dokładnie osuszone truskawki pokroić na kawałki i wymieszać z kisielem (proszkiem) lub mąką ziemniaczaną.
- Na kruchym spodzie rozsmarować marmoladę, ułożyć truskawki, wyłożyć pianę z białek i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 20 minut aż beza będzie z wierzchu lekko zrumieniona. Wyjąć i dokładnie ostudzić. Kroić najlepiej dopiero po całkowitym ostudzeniu, ciepła tarta będzie miała bardziej płynne nadzienie, które z czasem trochę gęstnieje.
Aby otrzymać bardziej chrupiącą bezę, można na koniec pieczenia ustawić 60 stopni C + termoobieg i suszyć bezę jeszcze przez ok. 15 minut.
źródło: kwestiasmaku.com
Tarta z malinami i mascarpone
Składniki:
spód:
- 120 g mąki kokosowej
- 2 jajka
- 2 łyżki oleju kokosowego
- szczypta soli
- łyżka stewii
- 50 ml wody
masa
- 200 g mascarpone
- 150 ml śmietanki 30% (dobrze schłodzona)
- 2-3 łyżki stewii (do smaku)
dodatkowo
- maliny
- wiórki kokosowe (mogą być bezglutenowe)
- roztopiona czekolada (z łyżką oleju kokosowego i odrobiną śmietanki)
W misce umieść składniki ciasta. Szybko wyrób i wyklej nim formę wyłożoną papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 st. Celsjusza i piecz ok. 15 minut, aż ładnie się zezłoci. Odstaw do ostygnięcia. Dobrze schłodzoną śmietanę ubij mikserem na sztywno, uważając by nie przebić. Pod koniec ubijania dodać stewię. Następnie zmiksować z mascarpone (na mniejszych obrotach miksera). Spróbować i ewentualnie dosłodzić stewią. Masę śmietanowo-serową wyłóż na ostudzony spód. Na wierzchu rozłóż maliny, posyp wiórkami kokosowymi i polej roztopioną czekoladą. Przed podaniem schłodź w lodówce.
źródło: eksperymentalnie.com
Tarta cytrynowa
Składniki:
Ciasto
- 110 g masła Pilos
- 220 g mąki tortowej Castello
- 60 g cukru pudru Sweet Family
- 2 żółtka
- skórka otarta z 1/2 cytryny, najlepiej BIO
Krem
- 3 jajka
- 50 ml białego wina wytrawnego
- 100 g śmietanki 30% Pilos
- 40 g cukru pudru Sweet Family
- sok z 1 cytryny
- otarta skórka z 1/2 cytryny
- 30 g masła Pilos
Beza
- 2 białka
- 50 ml białego wina
- 100 g cukru Castello
Foremka do tarty lub tortownicę o średnicy około 22-24 cm lub 3 foremki do minitarty o średnicy 14 cm.
Przygotowanie:
Robimy kruche ciasto: Kroimy masło na mniejsze części. Mąkę przesiewamy na blat lub do miski. Robimy w mące zagłębienie i dodajemy pokrojone w kostkę masło, żółtka oraz otartą skórkę z cytryny. Dużym nożem lub łopatką łączymy składniki, siekając je, a następnie delikatnie zaczynamy zagniatać ciasto. Ciasta nie zagniatać zbyt długo, bo po wypieczeniu się skurczy.
Gotowe ciasto wstawiamy do lodówki na minimum 1 godzinę. Po schłodzeniu ciasto rozwałkowujemy na grubość około 5 mm i rozkładamy, wykładamy nim formę. Pieczemy w piekarniku z termoobiegiem w temperaturze około 170ºC mniej więcej 15 minut (bez termoobiegu ciasto powinno się piec 15-20 minut w temperaturze 180-190ºC). Do garnka wlewamy jajka, wino, śmietankę i wsypujemy cukier puder. Gotujemy na średnim ogniu, ciągle ubijając rózgą. Gdy masa zacznie tężeć, wlewamy sok z cytryny i przez chwilę jeszcze trzymamy garnek na kuchence. Kiedy masa będzie gęsta, dodajemy miękkie masło, otartą skórkę i dokładnie mieszamy. Tak przygotowany krem wylewamy na upieczone wcześniej kruche ciasto, a następnie ponownie wstawiamy do piekarnika z termoobiegiem o temperaturze około 150ºC na 12-20 minut w zależności od wielkości tarty. (Bez termoobiegu ciasto powinno się piec 15-22 minut w temperaturze 165ºC). Z 2 białek, które zostały po wykonaniu ciasta kruchego, robimy bezę: białka ubijamy mikserem na średnich obrotach. Wino gotujemy z cukrem około 3 minut po zagotowaniu. Ubite białka zalewamy gorącym winem z cukrem i ubijamy na sztywną pianę na wysokich obrotach. Tak ubitą masę z białek wkładamy do szprycy lub rękawa cukierniczego i wyciskamy na tartę niewielkie stożki lub rozetki. Następnie opalamy je palnikiem lub wstawiamy do piekarnika z włączoną górną grzałką rozgrzanego do temperatury 210ºC na mniej więcej 2-3 minuty, aby beza ładnie się zarumieniła.
źródło: kuchnialidla.pl
Tarta z jabłkami
składniki /na tartę o średnicy 23 cm – na większą też wystarczy ciasta, ale trzeba dołożyć 1-2 jabłka/:
- 1,5 szklanki mąki pszennej
- 200 g masła
- 1 żółtko
- 1/3 szklanki drobnego brązowego cukru (użyłam cukru demerara)
- 1 łyżka śmietany 12%
- 800 g jabłek (ważonych ze skórką i ogryzkami; użyłam odmiany delcorf; na tartę zużyłam dokładnie 6,5 jabłka)
- cynamon (w zależności od upodobań, ja lubię dużo, więc dałam ok. 2 płaskich łyżeczek)
- 4 płaskie łyżki brązowego cukru
Przygotowanie:
Masło wyjmujemy z lodówki i kroimy w drobną kostkę (z kostki odkładamy na bok 1 łyżkę masła). Odstawiamy na ok. 15 minut by się ogrzało. Wrzucamy do miksera i ucieramy z cukrem na gładką masę. Dodajemy żółtko, a następnie ponownie ucieramy do uzyskania jednolitej struktury. Ciągle mieszając dosypujemy powoli część mąki, po czym dodajemy śmietanę i powoli wsypujemy pozostałą mąkę. Miksujemy aż do uzyskania ciasta o jednoliciej konsystencji. Ciasto owinięte w folię spożywczą wkładamy na 30 minut za zamrażalnika. Po tym czasie wyjmujemy i na delikatnie posypanej mąką stolnicy/blacie wałkujemy. Staramy się uzyskać kształt zbliżony do koła (jeśli używamy stolnicy silikonowej i silikonowego/ceramicznego wałka, wówczas możemy zrezygnować z posypywania mąką). Po rozwałkowaniu oczyszczamy ciasto z nadmiaru mąki. Wkładamy do formy od tarty. Dno nakłuwamy widelcem w kilku/kilkunastu miejscach. Układamy obrane jabłka pokrojone w półksiężyce. Jabłka posypujemy 2 łyżkami cukru i cynamonem.
Zawijamy brzegi ciasta do środka. W garnuszku roztapiamy 1 łyżkę masła. Smarujemy nim ciasto. Brzegi posypujemy 2 łyżkami cukru. Pieczemy ok. 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 190 stopni C (termoobieg) lub 210 w zwykłym piekarniku. Tarta powinna się dobrze zarumienić. Do pieczenia użyłam silikonowej formy, którą bardzo lubię, bo tarta w żadnym miejscu do niej nie przywiera, a foremka bardzo łatwo daje się myć. Należy jednak pamiętać, by ciasto w takiej formie przenosić (zarówno przed, jak i po pieczeniu) ułożone na desce, aby nie popękało. Po wyjęciu z piekarnika należy odczekać ok. 30 minut przed krojeniem. To najtrudniejsza część przygotowań, bo szarlotka pachnie obłędnie! Można ją podawać posypaną cukrem pudrem, przyozdobioną bitą śmietaną lub lodami.
źródło: madameedith.com
Owsiana letnia tarta z kremem jaglanym pod kokosową pierzynką
Składniki na spód:
- 200g mąki pszennej
- 150g otrębów owsianych
- 100g ksylitolu
- 180g margaryny roślinnej
- 1 całe jajko
- 1 łyżka śmietany kokosowej
Wszystkie składniki umieścić w jednym naczyniu, wyrobić ręcznie na gładką masę, rozwałkować na stolnicy i przenieść do blaszki. Wygładzić wierzch dłońmi, nakłuć widelcem i włożyć na 30 minut do lodówki.
Składniki: na masę jaglaną
- 1 szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
- 400g śmietany kokosowej
- 50g mąki kokosowej
- 100g ksylitolu
- 3 łyżki oleju kokosowego
- 2 jajka
- sok z jednej cytryny
- otarta skórka z cytryny
Przygotowanie:
Nagrzej piekarnik do 170 stopni. Jajka ubij na parze razem z ksylitolem, dodaj ugotowaną kaszę jaglaną i dobrze wymieszaj, następnie dodaj sok oraz skórkę z cytryny, olej kokosowy i mąkę kokosową. Wszystko ponownie zamieszaj i przełóż na spód schłodzonej tarty. Wsuń tartę do nagrzanego pieca i piecz około 40 minut lub do suchego patyczka. Po upieczeniu tartę ostudź. Ubij śmietankę kokosową, wyłóż na wierzch tarty. Dodaj świeżą truskawkę, malinę oraz czereśnie. Udekoruj świeżym tymiankiem.
źródło: smakialzacji.blogspot.com
Bezglutenowa tarta z owocami
Składniki:
ciasto
- 100 g mąki owsianej
- 50 g mąki gryczanej pełnoziarnistej
- 50 g mąki kokosowej
- 60 g (4 łyżki) cukru trzcinowego
- szczypta soli
- 120 g zimnego masła
- ok. 2-3 łyżki wody
wypełnienie
- 350 g miksu owoców: jagód, borówek, moreli, wiśni, czereśni
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżki cukru trzcinowego
- cukier puder
- uprażone płatki migdałowe
forma 20 cm
Przygotowanie:
Do miski wsyp suche składniki, czyli mąki, cukier, sól. Wymieszaj. Dodaj masło i posiekaj nożem. Rozetrzyj całość do uzyskania kruszonki. Dodaj 2 łyżki wody lub więcej w celu uzyskania zwartego ciasta. Uformuj ciasto w kulę, owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na minimum 30 minut. Następnie ciasto rozwałkuj podsypując mąką w razie potrzeby. Ciasto rozwałkuj tak by wypełnić nim dno i brzegi foremki oraz by zostało trochę na nałożenie na owoce. Jeśli ciasto będzie się rwać nic nie szkodzi, po prostu wylep spód i brzegi, zostawiają trochę na wierzch. Owoce umyj, osusz i wypestkuj. Morele przekrój na 4 części. Wymieszaj z mąką ziemniaczaną i cukrem trzcinowym. Przełóż do formy, a na brzegach rozłóż pozostałe rozwałkowane ciasto. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 200 stopni Celsjusza i piecz ok. 30 minut do zezłocenia. Płatki migdałowe upraż. Gdy ciasto ostygnie na środku, na owocach rozsyp płatki migdałowe i oprósz cukrem pudrem.
źródło: eksperymentalnie.com
Tarta ze śliwkami
składniki /na 2 tarty o średnicy 24 cm/:
przepis z książki „Bouchon Bakery”
Spód do tarty – słodkie ciasto („pâte sucrée”)
- 375g mąki pszennej
- 140g cukru pudru (rozdzielone na dwie części: 46 + 94 g)
- 47g mąki migdałowej (mielonych migdałów)*
- 225g niesolonego masła (w temperaturze pokojowej)
- ziarna z 1 laski wanilii (lub 1 łyżeczka pasty z nasion wanilii)
- 56 g jajka (u mnie tyle ważyło 1 duże wiejskie jajo)
Krem migdałowy
- 125 g mąki migdałowej (Mąka migdałowa nadaje ciastu teksturę i doskonały smak, ale olej zawarty w migdałach może spowodować, że ciasto się zbryli, dlatego tak ważne jest, by mąka migdałowa była dokładnie przesiana przed dorzuceniem do ciasta i by nie było w niej żadnych grudek).
- 12 g mąki pszennej
- 125 g niesolonego masła (w temperaturze pokojowej)
- 125 cukru pudru
- 75 g jajek (75g jajek to około 1,5 jajka – aby je zważyć należy je rozbełtać (ja zważyłam jedno całe, a drugie rozbełtałam i dodałam tyle, by całość ważyła 75g).
Nadzienie
- ok. 20 śliwek
Przygotowanie:
Spód do tarty – słodkie ciasto („pâte sucrée”)
Przesiewamy mąkę do miski. Dodajemy przesiany cukier puder (mniejsza część – 46 g) i mąkę migdałową. Mieszamy suche składniki. Pokrojone w kostkę masło wkładamy do dzieży miksera. Powinno być naprawdę ciepłe i miękkie – w temperaturze pokojowej, by dało się ubić i uzyskało konsystencję majonezu. Do ubitego masła dodajemy większą część cukru pudru (94 gramy). Dokładnie mieszamy aż masa będzie puszysta. Następnie w dwóch partiach dodajemy zmieszane suche składniki. Za każdym razem mieszamy ciasto przez około 30 sekund w mikserze. Na końcu dorzucamy wanilię i jajko. Ponownie mieszamy. Przekładamy ciasto na silikonową stolnicę. Chwilę je zagniatamy. Dzielimy na pół, formujemy dwa prostokąty, każdy owijamy folią spożywczą i wkładamy na min. 2 godziny (lub na całą noc) do lodówki. Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy (nie podsypujemy mąką lub jeśli to koniecznie używamy jej bardzo mało) na silikonowej macie (ciasto nie przywiera i nie trzeba go podsypywać) i przekładamy do wysmarowanej masłem formy. Dociskamy do brzegów formy i za pomocą noża obcinamy nadmiar ciasta na brzegach. Uwagi:
- Ta tarta nie wymaga wstępnego pieczenia, od razu można do niej nakładać nadzienie.
- Świeże ciasto można trzymać w lodówce do 2 dni, a zamrożone nawet cały miesiąc.
Krem migdałowy
Do miski przesiewamy mąkę migdałową, dodajemy przesianą mąkę. Mieszamy. W dzieży miksera jak poprzednio ubijamy masło. Kiedy osiągnie konsystencję majonezu dodajemy przesiany cukier puder (w całości). Łączymy składniki aż masa będzie puszysta (2-3 minut). W dwóch partiach dodajemy mąkę migdałową, za każdym razem dokładnie łączymy ją z już wymieszanymi składnikami. Na końcu dodajemy jajka. Mieszamy. Gotową masę przekładamy do formy (lub do dwóch form jeśli robimy dwie na raz) z tartą. Kremu migdałowego będzie mało – wystarczy na cienkie rozsmarowanie w obu tartach, ale nie martwcie się, bo ona bardzo urośnie.
Na wierzchu układamy gęsto pokrojone w paski śliwki. Trzeba pamietać, że owoce podczas pieczenia się skurczą, dlatego nie należy ich żałować. Jeśli nie chcemy kremu wykorzystać od razu, wówczas należy przełożyć ją do pojemnika i do jej powierzchni docisnąć przezroczystą folię, by nie zrobiła się „twarda skórka”. Trzymamy ją w lodówce do 4 dni. Tartę pieczemy ok. 45 minut w piekarniku narzanym do temperatury 160 stopni C z termoobiegiem lub 180 stopni C bez tej funkcji. Tartę kroimy dopiero kiedy wystygnie, a najlepiej kiedy dodatkowo schłodzi się przez 30-60 minut w lodówce. Wówczas daje się idealnie pokroić. Podajemy ją samą lub z sosem waniliowym
źródło: madameedith.com
Tarta z białą czekoladą, jagodami i malinami
Składniki na ciasto (forma do tarty o średnicy 28 cm):
- 300 g mąki pszennej
- 60 g cukru
- 250 g zimnego masła
Masło posiekać nożem na mniejsze kawałki, dodać mąkę i cukier i szybko zagnieść ciasto. Przełożyć do zamrażarki na 30 minut. Po tym czasie rozwałkować (ciasto będzie dość twarde, więc na początku można pomóc sobie delikatnie rozbijając je wałkiem lub ręką ; ), przełożyć do formy wysmarowanej masłem, nakłuć widelcem. Piec w piekarniku rozgrzanym do 180 C (termoobieg) przez ok. 35 minut, do czasu, aż się ładnie zarumieni.
Składniki na nadzienie:
- 100 g białej czekolady
- 250 g serka mascarpone
- 250 g jagód
- 150 g malin
Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej, przestudzić. Stopniowo dodawać serek mascarpone i delikatnie wymieszać. Schłodzić w lodówce przez około 60 minut. Po tym czasie przełożyć na upieczony wcześniej spód, wyrównać i udekorować owocami.
źródło: marta-gotuje.pl
Tarta migdałowa z truskawkami
Składniki na kruchy spód migdałowy:
- 150 g mąki pszennej
- 50 g zmielonych migdałów
- 30 g cukru pudru (2 łyżki)
- szczypta soli
- 100 g masła, zimnego
- 1 jajko
Mąkę przesiać z migdałami, dodać masło, posiekać szybko nożem do momentu, kiedy ciasto będzie przypominać kruszonkę. Dodać jajko, cukier, sól i szybko zagnieść (można również zmiksować w malakserze). Z ciasta uformować kulę, owinąć ją folią spożywczą, schłodzić w lodówce przez 30 – 60 minut minut
Formę na tartę (najlepiej z wyjmowanym dnem) o średnicy 25 cm posmarować masłem i oprószyć mąką. Schłodzone ciasto rozwałkować na grubość 3 mm i wyłożyć nim formę, wyrównać. Na ciasto wyłożyć papier do pieczenia, następnie na papier wysypać kulki ceramiczne, które obciążą ciasto (może być też fasola, ryż).
Piekarnik nagrzać do 220ºC. Obniżyć temperaturę piekarnika do 200ºC, wstawić ciasto i podpiec przez 15 minut. Następnie formę wyjąć z piekarnika, usunąć papier z obciążeniem, wstawić z powrotem do piekarnika i piec dodatkowe 10 – 15 minut, do zrumienienia spodu. Wyjąć z piekarnika, wystudzić, usunąć formę wykładając spód na paterę.
Składniki na krem migdałowy:
- 6 żółtek
- 120 g drobnego cukru do wypieków
- 20 g mąki pszennej
- 20 g skrobi ziemniaczanej
- 450 ml mleka
- 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów
- 100 g masła, w temperaturze pokojowej
Żółtka i cukier utrzeć do białości i puszystości (mikserem z końcówką do ubijania białek). Dodać 50 ml mleka, mąkę pszenną i ziemniaczaną, ekstrakt migdałowy i zmiksować.
Resztę mleka zagotować. Na wrzące mleko wlać masę żółtkową i gotować, mieszając często, jak budyń, do zgęstnienia. Dodać masło, pokrojone w kawałki, wymieszać do jego roztopienia. Gotowy krem wyłożyć na kruchy spód, schłodzić.
Ponadto:
- 500 g truskawek, odszypułkowanych, przepołowionych
- pół szklanki płatków migdałów, podprażonych na suchej patelni
Na schłodzoną tartę wyłożyć truskawki, oprószyć migdałami.
źródło: mojewypieki.com
Tarta z owocami i kremem budyniowym
składniki /na jedną okrągłą tartę o średnicy 22 cm/:
- 200 g mąki pszennej
- 150 g (zimnego) masła
- 80 g białego cukru
- 30 g kakao
- 2 łyżki wódki
- szczypta soli
Dodatki:
- kilka łyżek ulubionej konfitury
- crème patissière (przepis niżej)
- sezonowe owoce np. jagody, borówki, maliny, nektarynka, agrest, czerwone i białe porzeczki
Przygotowanie:
W dzieży miksera mieszamy wszystkie suche składniki (należy unikać kontaktu ciasta z dłońmi, ponieważ podwyższa to jego temperaturę). Dodajemy pokrojone w drobną kostkę zimne masło oraz wódkę (sprawia, że ciasto jest bardziej kruche). Po wymieszaniu ciasto nie utworzy jednolitej masy, a będzie w kawałkach. Przekładamy je na folię i ściśle zawijamy tworząc kulkę. Wkładamy do lodówki na 30 minut. Po tym czasie ciasto rozwałkowujemy i wykładamy na wysmarowaną masłem formę. Dociskamy do dna, a następnie przejeżdżamy wałkiem po krawędziach, by pozbyć się nadmiaru ciasta. Nakłuwamy widelcem, bo powietrze miało ujście. Wkładamy na kwadrans do lodówki. Wykładamy papierem spożywczym i dociążamy np. ceramicznymi kulkami, fasolą lub dnem od innej blachy, jaką mamy w domu, np. dnem od małej tortownicy. Wstawiamy do pieca nagrzanego do 200 stopni C (z termoobiegiem) lub 220 stopni C. Pieczemy przez 15 minut, po czym zdejmujemy dociążenie wraz z papierem i ponownie wstawiamy do pieca na ok. 10 minut. Po tym czasie wyciągamy i studzimy.
Crème pâtissière (krem budyniowy)
Receptura na podstawie przepisu Erica Lanlarda z książki „Home Bake”.
- 4 żółtka
- 100 g cukru pudru
- 25 g mąki ziemniaczanej
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 350 ml mleka
W misce lub dzieży miksera ubijamy żółtka z cukrem pudrem do uzyskania puszystej masy (cukier puder dosypujemy stopniowo do żółtek). Następnie dodajemy ekstrakt waniliowy i mąką ziemniaczaną. Mieszamy. Zagotowujemy mleko i ciągle mieszając dolewamy je do jajecznej masy. Kiedy mleko dobrze połączy się z pozostałymi składnikami masę przelewamy do rondelka i podgrzewamy na średnim ogniu ciągle mieszając. Po kilku chwilach poczujemy, że masa staje się coraz bardziej gęsta, ale żeby całkowicie zgęstniała musimy ją doprowadzić do lekkiego wrzenia. Przestajemy gotować i mieszać kiedy osiągniemy pożądaną konsystencję (krem powinien być tak gęsty jak budyń zaraz po ugotowaniu). Jeżeli nie używamy masy od razu, należy przykryć jej powierzchnię przezroczystą folią, by nie zrobił się na niej kożuch. Kiedy tarta są upieczona i ostudzona przystępujemy do jej dekoracji. Aby mogła postać nieco dłużej i nie przesiąkła od kremu smarujemy ją ulubioną konfiturą (wybrałam malinową). Następnie na wierzch wykładamy krem i równomiernie go rozprowadzamy. Na samym końcu na ciasto wykładamy ulubione sezonowe owoce, np. jagody, borówki, maliny, nektarynka, agrest, czerwone i białe porzeczki. Po zakończonej dekoracji ciasto wkładamy do lodówki. Tartę należy odstawić na kilka godzin do lodówki, by składniki się lepiej połączyły. Przed podaniem można udekorować ją listkami mięty i posypać cukrem pudrem.
źródło: madameedith.com
Post your comments