fbpx

Wielkanocny obiad – przepisy na świąteczne dania

Wielkanoc tuż-tuż, czas więc zaplanować świąteczne menu! Co warto przygotować na obiad, by zaskoczyć bliskich? Dziś podpowiadamy Wam, jak sprawić, żeby Wielkanoc smakowała naprawdę pyyyysznie!

Pieczona biała kiełbasa z cebulką, boczkiem i musztardą francuską

Składniki
6 porcji

1 kg surowej białej kiełbasy
2 cebule
150 g parzonego / wędzonego boczku

Zalewa

1/4 szklanki białego wina lub piwa lub 2 łyżki octu
3 łyżki musztardy francuskiej (ziarnistej)
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka suszonego majeranku
1/4 łyżeczki zmielonego pieprzu

Przygotowanie
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Do naczynia żaroodpornego włożyć kiełbasę. Cebulę obrać, przekroić na połówki i pokroić na plasterki, dodać do kiełbasy. Składniki zalewy wymieszać w miseczce: wino lub piwo, musztardę, sos sojowy, miód, majeranek i zmielony pieprz. Polać po kiełbasie, następnie posypać pokrojonym w kosteczkę boczkiem. Naczynie przykryć (folią aluminiową lub pokrywą) i piec przez 45 minut, następnie zdjąć przykrycie i piec jeszcze przez kolejne 45 minut. W razie potrzeby na koniec można ustawić funkcję grilla i zrumienić kiełbasę piekąc ją przez kilka dodatkowych minut.

Propozycja podania: chleb lub puree ziemniaczane / chrzan / ogórek kiszony

Wielkanocny żur na wędzonce z białą kiełbasą, ziemniakami i jajkiem

Składniki
6 porcji

3 i 1/2 litra wody
500 g wędzonych kości wieprzowych lub żeberek wędzonych
włoszczyzna: 1 cebula, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1/4 selera, kawałek pora, 2 gałązki natki
przyprawy: 1 łyżeczka soli + 1/2 łyżeczki pieprzu, 2 liście laurowe, 4 ziela angielskie, 2 łyżki suszonego majeranku
500 g białej kiełbasy (surowej lub parzonej)
300 kiełbasy wiejskiej (wędzonej)
3 ząbki czosnku
1 łyżka tartego chrzanu ze słoiczka
1 litr zakwasu (żurku) – gotowego lub domowego
250 g gęstej śmietany 18% z kubka

Przygotowanie
Do dużego garnka wlać wodę, dodać opłukane kości, postawić na gazie i zagotować. W międzyczasie przygotować warzywa: cebulę obrać pozostawiając jedną zewnętrzną łuskę. Marchewkę, pietruszkę i selera obrać ze skórki i pokroić na kilka kawałków. Pora i natkę opłukać. Wszystkie warzywa dodać do zagotowanego wywaru, posolić, dodać liście laurowe i ziele angielskie. Przykryć i gotować przez ok. 1 godzinę. Dodać ponakuwaną w kilku miejscach białą kiełbasę i gotować przez ok. 15 minut. Dodać kiełbasę wiejską i gotować przez 10 minut. Dodać rozgniecione obrane ząbki czosnku oraz chrzan. Gotować przez minutę, odstawić z ognia i doprawić w razie potrzeby solą. W drugim garnku podgrzać żurek (zakwas) i zaprawić go śmietaną. Ugotowaną zupę przecedzić do czystego garnka. Dodać mięso obrane z żeberek, pokrojoną na mniejsze kawałki kiełbasę (białą i wędzoną) oraz pokrojoną marchewkę. Wsypać majeranek oraz stopniowo wlewać żurek ze śmietaną jednocześnie mieszając. Nie trzeba już zagotowywać. Podawać z ugotowanymi ziemniakami, jajkiem oraz pieczywem.

Propozycja podania: ugotowane ziemniaki / ugotowane na twardo jajka / pieczywo

Roladki z kurczaka ze szpinakiem i suszonymi pomidorami w sosie serowym

Składniki
2 – 4 porcje
Roladki

2 pojedyncze filety z kurczaka
tarta gałka muszkatołowa
2 łyżeczki oliwy
50 g świeżego szpinaku
5 kawałków suszonych pomidorów w zalewie
30 g żółtego sera np. mozzarella, gouda
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła

Sos serowy

2 łyżki posiekanej cebuli
1 łyżka masła
100 ml śmietanki kremówki 30%
przyprawy: po 1/3 łyżeczki kurkumy, słodkiej i ostrej papryki, oregano
100 g sera topionego np. śmietankowy, ziołowy, emmentaler

Oraz

szczypiorek do posypania
wykałaczki do spięcia roladek

Przygotowanie
Roladki
Filety z kurczaka oczyścić z błonek i kostek, rozbić na cieńsze płaty, ok. 1,5 cm grubości. Z obydwu stron doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową, natrzeć oliwą (zamiast klasycznej oliwy możemy użyć oliwy ze słoika z suszonymi pomidorami), odłożyć. Szpinak opłukać jeśli nie był fabrycznie myty i bardzo dokładnie osuszyć. Na patelni rozgrzać masło razem ze startym czosnkiem, gdy zacznie się rumienić włożyć szpinak i cały czas mieszając smażyć aż zwiędnie. Wyłożyć go na środek filetu z kurczaka wzdłuż dłuższego boku. Dodać posiekane suszone pomidory oraz starty żółty ser. Doprawić solą i pieprzem, zwinąć roladkę i spiąć wykałaczkami. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym, na wierzchu położyć kawałeczki masła. Piec w temperaturze 200 stopni C przez 25 minut. Po upieczeniu zlać z naczynia soki i zachować do sosu serowego. Wyjąć wykałaczki i pokroić na plasterki. Podawać z sosem serowym i ryżem lub ziemniakami, posypać szczypiorkiem.

Sos serowy
W garnku na maśle zeszklić pokrojoną w kosteczkę cebulę. Gdy będzie miękka, wlać śmietankę, doprawić solą, pieprzem oraz przyprawami. Zagotować, następnie gotować przez ok. 2 minuty. Dodać rozdrobniony ser topiony i mieszając gotować na małym ogniu aż składniki się połączą i utworzą sos. W międzyczasie dodać też soki z pieczeni. Jeśli sos wychodzi za gęsty można rozcieńczać go mlekiem, jeśli za rzadki, można go dłużej pogotować.

Propozycja podania: ryż lub ziemniaki / surówka lub gotowane warzywa / szczypiorek

Pieczone udka kaczki z jabłkami, rozmarynem i żurawiną

Składniki
4 porcje

4 kacze udka
świeży rozmaryn
2 ząbki czosnku
sól i pieprz
żurawina ze słoiczka (+ trochę świeżej jeśli mamy)
2 jabłka (odmiany szara reneta, boiken)
1/2 łyżeczki cynamonu
1 łyżka masła + 1 łyżeczka miodu

Przygotowanie
Udka doprawić solą i pieprzem, dodać obrany i przepołowiony czosnek oraz kilka kawałków gałązek rozmarynu. Ułożyć skórką do góry w naczyniu lub formie do pieczenia, szczelnie przykryć pokrywą lub folią aluminiową i piec przez 70 minut w 180 stopniach C. Pod koniec pieczenia zacząć przygotowywać jabłka: przekroić na połówki, obrać, wydrążyć nasiona i ponacinać nożem od wypukłej strony. Posypać cynamonem. Zdjąć przykrycie z formy, zlać tłuszcz (można go wykorzystać do smażenia ziemniaków), dodać jabłka (nacięciami do góry). Wsypać świeżą żurawinę świeżą jeśli ją mamy. Udka posmarować masłem roztopionym z miodem i piec przez 20 minut tym razem bez przykrycia. Udekorować świeżym rozmarynem i żurawiną ze słoiczka.

Propozycja podania: ziemniaki / kasza bulgur / risotto

Polędwiczki w sosie musztardowym z pieczarkami

Składniki
4 porcje, po 343 kcal

1 polędwiczka wieprzowa (450 g)
grubo zmielony pieprz
1 łyżeczka suszonego oregano
2 łyżki oliwy
1/2 łyżki masła
300 g pieczarek
2 łyżki brandy lub whisky
3 łyżki musztardy francuskiej (ziarnistej)
1 łyżeczka musztardy miodowej (lub Dijon + 1/2 łyżeczki miodu)
125 ml śmietanki kremówki 30%
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka posiekanej natki pietruszki

Przygotowanie
Polędwiczkę pokroić na 1,5 cm plasterki, posypać świeżo zmielonym pieprzem i oregano, odłożyć. Pieczarki pokroić na ćwiartki i podsmażyć na dużej patelni na łyżce oliwy przez ok. 8 minut co chwilę mieszając. Gdy będą już zrumienione i odparowane dodać masło i obsmażać jeszcze przez ok. 2 minuty na złoty kolor. Zdjąć z patelni i odłożyć na talerz. Na tę samą patelnię wlać dodatkową łyżkę oliwy i rozprowadzić ją po całej powierzchni. Włożyć mięso i smażyć po około 2 minuty z każdej strony, w międzyczasie doprawiając solą. Wlać brandy i odparować. Dodać obydwie musztardy, natkę pietruszki i wymieszać. Włożyć pieczarki oraz śmietankę kremówkę wymieszaną z sosem sojowym i zagotować. Pogotować chwilę aż sos trochę zgęstnieje.

Propozycja podania: ziemniaki gratin / puree ziemniaczane / makaron; surówka z kapusty pekińskiej lub sałata ze śmietaną

Zupa chrzanowa z ziemniakami i białą kiełbasą

Składniki
4 porcje

1 łyżka masła
1 cebula
1 ząbek czosnku
200 g wędzonych żeberek lub wędzonych kości wieprzowych
1,25 litra bulionu
4 ziemniaki
3 surowe białe kiełbaski
1 łyżka majeranku
2 łyżeczki chrzanu (lub do smaku)
100 ml kwaśnej śmietany

do podania

ugotowane na twardo jajka
szczypiorek

Przygotowanie

W garnku z grubym dnem zeszklić na maśle pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodać starty czosnek, wymieszać i chwilę razem podsmażyć. Wlać gorący bulion, dodać wędzone żeberka lub wędzone kości wieprzowe i zagotować. Dodać obrane i pokrojone w małą kosteczkę ziemniaki, opłukaną surową kiełbasę (w całości) oraz majeranek. Doprawić solą i pieprzem, zmniejszyć ogień i gotować przez ok. 20 minut pod przykryciem na małym ogniu, do miękkości ziemniaków. Na koniec dodać chrzan i po zagotowaniu odstawić z ognia. Zupę zaprawić śmietaną (stopniowo, uprzednio rozcieńczając śmietanę kilkoma łyżkami zupy). Podawać z jajkami i szczypiorkiem.

Schab w sosie węgierskim

Składniki
4 porcje

600 g schabu, polecam od strony karczku (w plastrach, rozbitego/wystekowanego)
3 łyżki oliwy
1 duża cebula
sól i pieprz
500 ml gorącego bulionu lub rosołu
2 łyżki sosu sojowego
3 łyżeczki słodkiej papryki
1/2 łyżeczki ostrej papryki
2 łyżeczki suszonego czosnku niedźwiedziego
2 listki laurowe
3 ziela angielskie
1 łyżka koncentratu pomidorowego
2 łyżki masła
2 łyżki mąki

Przygotowanie
W szerokim garnku rozgrzać łyżkę oliwy i zeszklić posiekaną cebulę, dodać pozostałe dwie łyżki oliwy, przesunąć cebulę na bok i włożyć plastry schabu. Obsmażyć na dużym ogniu z obu stron do zrumienienia, następnie doprawić solą i zmielonym pieprzem. Wlać gorący bulion (lub rosół) oraz sos sojowy. Doprawić słodką i ostrą papryką, czosnkiem niedźwiedzim oraz listkiem laurowym i zielem angielskim. Przykryć i dusić na małym ogniu ok. 1 godz. i 20 minut, do miękkości mięsa. Na koniec dodać koncentrat pomidorowy. Na patelni dobrze rozgrzać masło, dodać mąkę i chwilę podsmażyć mieszając. Przełożyć do garnka, dokładnie wymieszać i zagotować.

Propozycja podania: kasza bulgur / kasza gryczana / tłuczone ziemniaki; brokuł / ogórek kiszony

Rolada z indyka faszerowana cukinią, fetą i suszonymi pomidorami

Składniki
6 porcji, po 404 kcal

1 filet z indyka 800 g
100 g szynki dojrzewającej (włoskiej, parmeńskiej, serrano)
3 łyżki oleju ze słoika z suszonymi pomidorami
potrzebne będą: 4 wykałaczki

Nadzienie

po 1 łyżeczce oliwy i masła
1/2 cukinii
1/2 cebuli
1 ząbek czosnku
1/2 łyżeczki suszonego tymianku
pół pęczka natki pietruszki
30 g sera mozzarella (żółta, tarta)
30 g tartego parmezanu
60 g sera feta
6 kawałków suszonych pomidorów

Przygotowanie
Mięso opłukać, osuszyć, położyć na desce, przykryć papierem do pieczenia i roztłuc tłuczkiem na cieńszy filet, ok. 1,5 cm grubości. Doprawić go solą, pieprzem oraz natrzeć 1 łyżką oleju ze słoika z suszonymi pomidorami. Przygotować nadzienie: na patelni roztopić masło z oliwą. Dodać startą na tarce cebulę i starty czosnek, doprawić tymiankiem i smażyć przez 2 minuty. Dodać startą na tarce nieobraną cukinię i smażyć przez ok. 5 minut aż cukinia odparuje, ale będzie cały czas zielona. Na koniec doprawić solą i pieprzem. Zdjąć z patelni i dodać posiekaną natkę pietruszki, ostudzić. Dodać tartą żółtą mozzarellę oraz starty parmezan, wymieszać. Filet położyć na desce (gładką stroną do spodu). Pośrodku wyłożyć pasek nadzienia z cukinii, na wierzchu położyć fetę pokrojoną w kosteczkę, na koniec kawałeczki suszonych pomidorów. Zawinąć roladę, łączenie spiąć wykałaczkami. Na roladzie ułożonej łączeniem do góry położyć zachodzące na siebie plasterki szynki. Podwinąć je pod spód rolady. Włożyć do naczynia żaroodpornego, cały czas łączeniem do góry. Posmarować 2 łyżkami oliwy ze słoika po suszonych pomidorach, odstawić na ok. 2 godziny (w temp. pokojowej). Piekarnik nagrzać do 200 stopni C. Wstawić naczynie z roladą do piekarnika, na dno wlać 4 łyżki wody lub białego wina i piec przez 37 minut. Po upieczeniu odczekać minimum 5 minut przed pokrojeniem mięsa. Przed pokrojeniem wyciągnąć też wykałaczki.

Łosoś z sosem cytrynowym z surówką z kopru włoskiego, rukoli i granatu

Składniki
2 porcje

400 g filetu z łososia
oliwa extra vergine, sok z cytryny, sól, pieprz, 1/2 łyżeczki nasion kopru włoskiego

Sos cytrynowy

1 mała cebulka szalotka
1/3 szklanki białego wina
sok z 1 cytryny
2 łyżeczki miodu
25 g masła

Surówka

1 mały koper włoski
sól i pieprz
1 łyżka oliwy extra
1 łyżka soku z cytryny
pół granatu
garść rukoli

Przygotowanie
Łosoś
Odciąć skórę z łososia, umyć i przekroić na 2 filety. Posypać solą, pieprzem, nasionami kopru włoskiego, skropić oliwą i skropić sokiem z cytryny, natrzeć tymi dodatkami i włożyć do naczynia żaroodpornego, odstawić na ok. 10 minut. W międzyczasie nagrzać mocno piekarnik z funkcją grilla lub ustawić wysoką temp. 230 stopni C. Wstawić łososia na wyższą półkę i piec przez ok. 10 minut.

Sos cytrynowy
Cebulkę obrać i pokroić w kosteczkę. Włożyć do rondelka, dodać łyżeczkę masła i co chwilę mieszając zeszklić. Wlać wino, dodać sok cytryny, doprawić solą i gotować przez ok. 10 minut aż płyn się zredukuje i pozostanie go ok. 1/3 wyjściowej ilości. Odstawić z ognia, dodać miód, resztę masła i zmiksować blenderem na gładki sos (gdyby sos się rozwarstwił, można energicznie roztrzepać go rózgą lub trzepaczką).

Surówka z kopru włoskiego, rukoli i granatu
Koper włoski umyć i cieniutko pokroić na desce. Włożyć do miski, dodać sól, pieprz, skropić oliwą i sokiem z cytryny, wymieszać i odstawić na godzinę jeśli mamy czas. Połączyć z rukolą i nasionami granatu.

Propozycja podania: Komosa ryżowa (quinoa).

Polędwiczka cytrusowo-bakaliowa z suszonymi morelami i daktylami

Składniki
4 porcje

1 polędwiczka wieprzowa
200 g ryżu
1 mango
świeża kolendra
1 limonka
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Marynata:

1 łyżeczka startego imbiru
1/2 szklanki soku pomarańczowego
2 łyżki soku z cytryny
1/4 szklanki białego wytrawnego wina
2 łyżki dżemu morelowego lub z owoców tropikalnych
1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku
1 łyżka miodu
4 suszone morele i 4 suszone daktyle

Przygotowanie
Dzień wcześniej polędwiczkę doprawić solą, pieprzem i zamarynować: do rondelka włożyć składniki marynaty – obrany i stary imbir, sok pomarańczowy, sok z cytryny, wino, dżem, ostrą paprykę w proszku, miód i pokrojone suszone owoce. Wszystko wymieszać i zagotować. Następnie ostudzić. Zanurzyć mięso w marynacie, przykryć i wstawić do lodówki na kilka godzin lub na całą noc. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wyjąć mięso z marynaty, marynatę zachować. Rozgrzać patelnię z łyżką oliwy i dokładnie z każdej strony obsmażyć polędwicę na złoty kolor. Włożyć do piekarnika (razem z patelnią lub przełożyć na blaszkę) i piec przez 15 minut. Wyjąć upieczoną polędwicę i odłożyć na talerz (nie kroić przed upływem 6-7 minut). Marynatę wlać na patelnię po mięsie i zagotować. Gotować przez ok. 10 minut, na koniec w razie potrzeby zagęścić mąką ziemniaczaną. Polędwiczkę pokroić i ułożyć na ugotowanym ryżu, posypać pokrojonym mango i skropić połową limonki, polać sosem i posypać listkami kolendry.

Perliczka pieczona w soku pomarańczowym i miodzie

Składniki
6 porcji

2 perliczki (sprawione, bez podrobów), ok. 1-1,2 kg każda
sól i pieprz
2 gwiazdki anyżu (można pominąć jeśli nie lubimy)
1/2 pomarańczy
200 ml soku pomarańczowego
1 łyżka startego korzenia imbiru
3 łyżki masła
2 łyżki miodu
1 łyżka oliwy extra vergine
2 łyżki sosu sojowego jasnego
1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku

Przygotowanie
Piekarnik rozgrzać do 190 st. C. Perliczki umyć pod bieżącą wodą i obkroić z nadmiaru skóry wokół otworu tuszy i z grzbietu (należy uważać aby nie wyciąć skóry na piersi). Posolić i posypać zmielonym pieprzem. Do środka każdej perliczki włożyć po cząstce pomarańczy (ze skórką) i gwiazdce anyżu. Perliczki włożyć (grzbietem do góry) do dużej brytfanny. Na dno brytfanny wlać sok pomarańczowy wymieszany z imbirem. Wierzch perliczek przykryć folią aluminiową (błyszczącą stroną do dołu). Wstawić do piekarnika i piec przez 45 minut. W międzyczasie przygotować glazurę: w miseczce rozpuścić masło, dodać miód, oliwę oraz sos sojowy i ostrą paprykę. Wszystko starannie wymieszać. Po upływie 45 minut otworzyć piekarnik, zdjąć folię i posmarować grzbiet perliczek częścią przygotowanej glazury. Piec kolejne 45 minut (już bez przykrycia). W tym czasie perliczkę kilkakrotnie smarować glazurą i polewać sosem z dna brytfanny. Na tym etapie trzeba pilnować aby skóra się nie przypaliła. Zapobiegnie temu częste polewanie oraz — mniej więcej w połowie czasu pieczenia — obrócenie perliczki na drugą stronę. Upieczone perliczki należy wyjąć z piekarnika i odstawić na 10 minut przed porcjowaniem i podaniem. Pozostały w brytfannie sos można przelać do garnka, zredukować (mieszając i gotując 10 minut na większym ogniu) i podać razem z upieczonym mięsem. Podawać z sałatą rzymską polaną winegretem, posypaną drobno posiekanym oraz podsmażonym boczkiem, a także z cząstkami świeżej pomarańczy.

Propozycja podania: sałata rzymska, sos winegret, 125 g chudego boczku, 2 pomarańcze obrane ze skóry i błonek: ziemniaki pieczone w mundurkach / ziemniaki pieczone z rozmarynem i cytryną / ziemniaki w papilotach z tymiankiem

Sakiewki z kurczaka z kaszą jaglaną i pomidorami

Składniki
2 – 4 porcje

2 pojedyncze piersi kurczaka
1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
60 g sera pleśniowego (użyłam owczego, może być kozi ewentualnie krowi)
1 pomidor
1 gałązka szczypiorku

Przyprawy

sól, pieprz, kurkuma, ostra papryka w proszku, suszone oregano, oliwa extra, sok z cytryny, miód lub syrop klonowy

Sałata z awokado i brukselką

2 porcje sałaty lub miksu sałat
szklanka liści bazylii
1 dojrzałe awokado
4 brukselki
2 łyżki posiekanego szczypiorku
winegret
1 łyżeczka maku niebieskiego

Przygotowanie
Piersi kurczaka opłukać, osuszyć, oczyścić z błonek i kostek. Zrobić z nich sakiewki: położyć na desce, każdą pierś przekroić pionowo lub na ukos na 2 połówki (otrzymamy 4 porcje kurczaka). W każdej połówce, od góry, zrobić pionowe nacięcie wzdłuż filetu, rozchylić boki kurczaka i poszerzyć nieco powstałą sakiewkę robiąc boczne nacięcia również w środku kieszonki (aby zmieściło się więcej nadzienia). Można też nie kroić filetu na pół tylko zrobić jedną większą sakiewkę z jednego filetu. Mięso doprawić z każdej strony solą, pieprzem, kurkumą, ostrą papryką, następnie polać oliwą, skropić niewielką ilością soku z cytryny, wymieszać, odłożyć na ok. 30 minut a najlepiej na godzinę jeśli mamy czas.

Nadzienie: ugotowaną kaszę jaglaną doprawić solą, pieprzem, skropić oliwą, dodać 2 łyżki posiekanego szczypiorku, 1/2 łyżeczki kurkumy, 1/3 łyżeczki ostrej papryki oraz ser kozi pokrojony w kosteczkę, wymieszać i nałożyć do kieszeni kurczaka. Na wierzchu położyć plaster pomidora, doprawić go solą, pieprzem, suszonym oregano i skropić odrobiną miodu lub syropu klonowego i oliwą extra. Ułożyć na blaszce do pieczenia, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C, piec przez 25 minut (małe sakiewki) oraz ok. 30 minut (duże). Podawać np. z sałatką.

Sałata z awokado i brukselką: sałatę umyć, poszarpać, włożyć do salaterki, wymieszać z poszarpaną bazylią, dodać obrane i pokrojone w kosteczkę awokado, skropione sokiem z cytryny. Dodać obrane listki brukselki doprawione solą i pieprzem, posypać szczypiorkiem i polać winegretem (2 łyżki oliwy + 2 łyżki soku z cytryny + 2 łyżki miodu lub syropu klonowego + 1 łyżeczka musztardy + sól i pieprz) i posypać makiem.

Łosoś z sosem pomarańczowo-imbirowym z salsą z mango i awokado

Składniki
2 porcje
Łosoś

400 g filetu z łososia ze skórką
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki ostrej papryki w proszku
2 łyżeczki oleju roślinnego

Sos pomarańczowo-imbirowy

1 łyżeczka oleju roślinnego
1 papryczka chili
2 cm kawałek imbiru
1 cebulka szalotka
1/2 łyżeczki kurkumy
sok z 1 pomarańczy
1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
2 łyżki syropu klonowego lub 1 łyżka miodu

Salsa z mango i awokado

1 dojrzałe mango
1 dojrzałe awokado
1/2 cebulki szalotki
1 łyżeczka cukru trzcinowego
1 łyżeczka oleju roślinnego
sok z 1 limonki (około 2 łyżek)
opcjonalnie kilka plasterków papryczki chili lub szczypta płatków chili
świeże listki kolendry

oraz: 100 g ryżu jaśminowego (1 woreczek)

Przygotowanie
Salsa z mango i awokado
Mango umyć, obrać i obkroić miąższ od pestki. Pokroić go w kostkę i włożyć do salaterki. Awokado umyć, obrać ze skórki i przekroić na pół. Usunąć pestkę a miąższ pokroić w kostkę, dodać do salaterki, skropić sokiem z limonki, dodać posiekaną szalotkę, cukier trzcinowy, olej roślinny, chili i świeże listki kolendry. Wymieszać i odstawić.

Sos pomarańczowo-imbirowy
Do rondelka wlać łyżeczkę oleju. Papryczkę chili pokroić na plasterki usuwając pestki. Imbir i cebulkę obrać i zetrzeć na drobnej tarce. Papryczkę, imbir i cebulkę włożyć do rondelka i wszystko podsmażyć mieszając, przez około 1 minutę. Dodać kurkumę, sok z pomarańczy wymieszany z mąką ziemniaczaną i syrop klonowy, gotować przez 1 minutę.

Łosoś
Większy filet przekroić na 2 mniejsze części. Opłukać i dokładnie osuszyć, doprawić solą, natrzeć (od strony bez skórki) kurkumą i papryką a następnie olejem (dodatkowa opcja: łososia można też wcześniej zamarynować w soku z pomarańczy). Położyć na dobrze rozgrzanej patelni grillowej skórką do dołu. Grillować przez około 8 minut na średnim ogniu, następnie przewrócić na drugą stronę i grillować jeszcze przez 4 minut. Zdjąć z patelni i ułożyć na talerzach skórką do dołu. Łososia polać sosem pomarańczowo-imbirowym, podawać z salsą oraz ryżem (można ulepić z niego kulki i obtoczyć w kurkumie).

Polędwiczki w sosie borowikowym z brandy, tymiankiem i zielonym pieprzem

Składniki
2 porcje

1 mała cebula cukrowa
1 ząbek czosnku
1 łyżka masła + 1 łyżka oleju roślinnego
1 mała polędwiczka wieprzowa (ok. 300-400 g)
1/2 łyżeczki mielonej słodkiej papryki
1 łyżka listków świeżego tymianku
2 średnie borowiki szlachetne
1 łyżeczka musztardy miodowej
1 łyżka kuleczek zielonego pieprzu
4 łyżki brandy
2/3 szklanki gorącej wody
1 łyżka sosu sojowego
1/4 szklanki śmietanki kremówki 30%

Przygotowanie
Cebulę obrać, pokroić w kosteczkę i zeszklić na patelni na maśle z oliwą, w międzyczasie dodać starty lub przeciśnięty przez praskę czosnek. Polędwiczkę oczyścić z błonki, następnie pokroić na ok. 1 cm, plastry. Doprawić je solą, pieprzem, czerwoną papryką, włożyć na patelnię i obsmażyć na złoty kolor z dwóch stron. W międzyczasie dodać listki tymianku. Zrobić miejsce na patelni i włożyć opłukane i pokrojone borowiki, smażyć przez około 3 minuty od czasu do czasu mieszając, w międzyczasie dodać musztardę i zielony pieprz. Wymieszać z polędwiczkami i smażyć razem przez około 1-2 minuty. Wlać brandy i odparować (lub ostrożnie podpalić). Następnie wlać gorącą wodę z sosem sojowym i gotować na większym ogniu przez około 2 minuty aż ilość płynu się zredukuje. W czasie gotowania raz przewrócić polędwiczki. Na koniec dodać śmietankę i zagotować. Gdy sos będzie gęsty odstawić patelnię z ognia i posypać danie zmielonym czarnym pieprzem.

Propozycja podania: ziemniaki / kasza gryczana / kasza pęczak / pieczywo; ogórek kiszony

 

przepisy: www.kwestiasmaku.com

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9 + 1 =

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!