fbpx

Przepisy na pyszne walentynkowe desery

Święto zakochanych tuż-tuż! Chcecie zaskoczyć swojego partnera jakimś pysznym deserem? Nic nie sprawdzi się tak dobrze jak m.in. czekolada i owoce! Przygotowałyśmy dla Was zestawienie najlepszych przepisów na walentynkowe desery. Który z nich wypróbujecie?

Ciasto czekoladowe z musem malinowym

Składniki
Spód Oreo

150 g ciasteczek Oreo
4 łyżki masła

Ciasto czekoladowe

125 g masła
200 g czekolady deserowej
1/3 szklanki kakao
50 ml alkoholu (likieru, brandy lub soku pomarańczowego)
60 ml wody
5 jajek (w temp. pokojowej)
125 g drobnego cukru
1/4 szklanki mąki

Mus malinowy

400 g malin (mrożonych lub świeżych)
1 łyżka cukru wanilinowego
1 łyżka żelatyny w proszku (nie może być żelatyna fix)
250 g śmietanki 30% (zimnej)
5 łyżek cukru pudru

Polewa czekoladowa

2 łyżeczki żelatyny w proszku + 3 łyżki wody
40 ml wody
60 ml śmietanki 30%
4 łyżki cukru
2 łyżeczki kakao

Przygotowanie
Spód Oreo
Ciasteczka rozmiksować w melakserze lub rozdrabniaczu (ewentualnie rozbić tłuczkiem w zamkniętym woreczku). Dodać roztopione masło i ponownie dokładnie zmiksować. Dno tortownicy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Na spód wysypać ciasteczka i dokładnie je uklepać.

Ciasto czekoladowe
Do garnka włożyć pokrojone na kawałeczki masło, połamaną na kosteczki czekoladę, kakao, alkohol lub sok pomarańczowy oraz wodę. Podgrzewać na minimalnym ogniu ciągle mieszając, aż uzyskamy gładką czekoladową masę, jednocześnie starajmy się nie podgrzewać za bardzo masy. Od razu odstawić z ognia, ostudzić. Żółtka ubić z połową drobnego cukru na gęstą, puszystą i jasną masę (ok. 8 minut). Oddzielnie ubić białka ze szczyptą soli na sztywną pianę, następnie dodawać stopniowo resztę drobnego cukru cały czas cierpliwie ubijając, aż piana będzie gęsta, sztywna i błyszcząca. Piekarnik nagrzać do 160 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Do ubitych żółtek dodać ostudzoną masę czekoladową i delikatnie wymieszać łyżką. Następnie bezpośrednio przez sitko dodać mąkę i zmiksować mikserem na minimalnych obrotach tylko do połączenia się składników. Na koniec, w dwóch partiach, dodać pianę z białek, za każdym razem delikatnie mieszając łyżką. Wyłożyć do formy i wstawić do piekarnika. Na dno piekarnika postawić keksówkę napełnioną do połowy wrzącą wodą. Piec przez 40 minut. Ostudzić.

Mus malinowy

Maliny zgrubnie rozdrobnić blenderem lub rozgnieść widelcem (chodzi o to aby maliny się rozpadły), wymieszać z cukrem wanilinowym. Żelatynę namoczyć w kilku łyżkach wody (ok. 7 minut), a następnie całkowicie rozpuścić lekko podgrzewając, dodać kilka łyżek malin i wymieszać, następnie wymieszać z resztą malin. Zimną śmietankę ubić na sztywno razem z cukrem pudrem, następnie dodać mus malinowy i zmiksować do połączenia się składników. Wyłożyć na ostudzony spód i wstawić do lodówki na kilka godzin lub na całą noc.

Polewa czekoladowa

Żelatynę zalać 3 łyżkami wody i odstawić na ok. 7 minut do namoczenia. Do rondelka wlać wodę i śmietankę, dodać cukier oraz kakao, wymieszać. Podgrzewać ciągle mieszając aż składniki się rozpuszczą i połączą. Zagotować i gotować jeszcze przez ok. 3 minuty mieszając. Odstawić z ognia, dodać żelatynę i mieszać aż całkowicie się rozpuści. Przelać do czystej miski w celu szybszego ostudzenia. Ostudzoną i gęstniejącą polewą udekorować ciasto.

Dekoracja

Gdy mus malinowy na cieście będzie sztywny, obkroić deser nożem przy obręczy i zdjąć ją. Ciasto przenieść na paterę i udekorować polewą.

Wskazówki

Polewę można też zrobić w uproszczonej wersji z roztopionej czekolady deserowej (50 g) z dodatkiem 1 łyżki oleju roślinnego.

Czekolada na gorąco na czerwonym winie

Składniki
4 porcje

1 szklanka mleka zagęszczonego 7,5% (niebieski kartonik)
1 szklanka wytrawnego czerwonego wina
100 g czekolady deserowej lub gorzkiej
2 łyżki likieru amaretto lub 2 łyżki cukru lub syropu klonowego (ilość do smaku)

Przygotowanie

Do garnka wlać mleko i wino, dodać połamaną na kosteczki czekoladę oraz likier lub cukier. Podgrzewać na średnim ogniu ciągle mieszając rózgą, aż składniki się podgrzeją, będą gorące ale niezagotowane, czekolada się rozpuści i napój będzie miał kremową oraz jednolitą konsystencję. Czas podgrzewania to ok. 4 minuty. Wlać do filiżanek lub kieliszków i podawać.

Walentynkowe ciasto czekoladowe z polewą jogurtową z białej czekolady i płatkami czerwonej róży

Składniki

120 g masła
200 g czekolady deserowej (lub 100 g gorzkiej i 100 g mlecznej)
1/2 szklanki mleka
80 ml likieru* (np. Baileys, Kahlua, Advocaat, czekoladowy, orzechowy)
3 jajka
225 g (1 szklanka) drobnego cukru
225 g (1 i 1/2 szklanki) mąki
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

Polewa i dekoracja

100 g białej czekolady
100 g jogurtu naturalnego
czerwone róże

Przygotowanie

Jajka wyjąć z lodówki i ocieplić w temp. pokojowej. Dno tortownicy w kształcie serca lub zwykłej okrągłej o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz. Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. W rondelku umieścić pokrojone masło oraz połamaną na kosteczki czekoladę, podgrzewać na minimalnym ogniu ciągle mieszając aż składniki się roztopią i otrzymamy gładką masę czekoladową. Odstawić z ognia, dodać mleko, likier i wymieszać na gładką masę. W misce ubić jajka z cukrem (ok. 5 minut) na puszystą masę. Do drugiej miski przesiać mąkę, dodać proszek do pieczenia i dokładnie wymieszać. Dodać ubite jajka oraz masę czekoladową, zmiksować na minimalnych obrotach miksera lub wymieszać rózgą tylko do połączenia się składników w jednolite ciasto. Wyłożyć je do tortownicy, wstawić do piekarnika i piec przez ok. 35 minut lub do suchego patyczka (najlepiej sprawdzać co 2 – 3 minuty po 30 minutach pieczenia). Po upieczeniu wyjąć ciasto z piekarnika i ostudzić. Polać polewą: czekoladę połamać na kosteczki i roztopić, następnie stopniowo po łyżeczce dodawać jogurt cały czas mieszając. Rozsmarować po cieście. Gdy polewa trochę zastygnie udekorować ciasto płatkami róży.

Wskazówki
* można też zastąpić mlekiem lub sokiem pomarańczowym w ilości 60 ml

Brownie z truskawkami

Składniki

200 g masła
200 g gorzkiej czekolady
3 jajka
250 g drobnego cukru
135 g mąki

Oraz

opcjonalnie: 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, 1 łyżka masła orzechowego lub szczypta soli
kilka truskawek
100 g czekolady deserowej lub mlecznej

Przygotowanie

Piekarnik nagrzać do 160 stopni C. Przygotować małą prostokątną foremkę o wymiarach 21 cm x 28 cm (lub innej o takiej samej powierzchni np. 24 x 24 cm), posmarować ją masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Masło włożyć do rondelka i na minimalnym ogniu roztopić. Dodać 2 gorzkie czekolady (200 g) połamane na kosteczki i cały czas mieszając roztopić, odstawić z ognia. W oddzielnej misce rozmiksować lub wymieszać rózgą jajka z cukrem. Dodać do nich roztopioną czekoladę z masłem, wanilię i masło orzechowe jeśli ich używamy, zmiksować lub wymieszać rózgą na gładką masę. Dodać mąkę i zmiksować na jednolite ciasto. Wyłożyć do przygotowanej blaszki, na wierzchu położyć cienkie plasterki truskawek z zachowaniem ok. 1 cm odstępów. Posypać pokrojoną w 1,2 cm kosteczkę czekoladą deserową lub mleczną. Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 35 minut, aż ciasto lekko urośnie (jeśli używamy większej blaszki, ciasto będzie gotowe szybciej, jeśli mniejszej – czas pieczenia należy wydłużyć). Po upieczeniu i ostudzeniu pokroić na małe kawałeczki.

Muffiny z jabłkami

Składniki
12 sztuk, po 265 kcal

2 jabłka
100 g masła
2 jajka
125 ml mleka
250 g mąki
50 g mielonych migdałów (można pominąć)
1 łyżka cukru wanilinowego
1 łyżeczka cynamonu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej
150 g cukru (użyłam trzcinowego)
2 łyżki miodu (lub 20 g dodatkowego cukru)
20 g posiekanych migdałów do posypania po wierzchu (można pominąć)

Przygotowanie

Piekarnik nagrzać do 190 stopni C. Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach. Roztopić masło w misce, wlać mleko, dodać jajka i roztrzepać trzepaczką na jednolitą masę. Do drugiej miski wsypać mąkę, mielone migdały, cukier wanilinowy, cynamon, proszek do pieczenia, sodę oraz cukier, dokładnie wymieszać. Do suchych składników dodać mokre składniki oraz tarte jabłka i miód jeśli go używamy, wymieszać (delikatnie łyżką, tylko do połączenia się składników). Nałożyć równe porcje ciasta do papilotek, posypać siekanymi migdałami i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 25 minut do suchego patyczka i zrumienionego wierzchu.

Fondant czekoladowy – Lava cake

Składniki
2 – 4 porcje

100 g gorzkiej czekolady
50 g masła + do posmarowania foremek
2 jajka
4 łyżki cukru
mała szczypta soli
1 łyżka mąki + do posypania foremek

Do podania: cukier puder, oraz np. gałka lodów waniliowych, świeże owoce – truskawki i maliny (w zimie owoce w syropie)

Przygotowanie

Foremki wysmarować dokładnie masłem i oprószyć mąką. Piekarnik i blaszkę do pieczenia nagrzać do 200 stopni C. Czekoladę połamać na kosteczki i rozpuścić razem z masłem w kąpieli wodnej (lub w mikrofalówce uważając aby temp. nie była za wysoka i aby czekolada się nie zwarzyła). Wymieszać na gładką masę. Jajka wbić do miski, dodać cukier i sól i krótko wymieszać rózgą na jednolitą masę, nie ubijać. Dodać mąkę i wymieszać. Dodać roztopioną masę czekoladową i wymieszać rózgą na jednolitą masę. Masę wlać do przygotowanych foremek i wstawić na blaszkę do piekarnika. Piec przez 8 minut. Wyjąć z piekarnika, odczekać 1-2 minuty i delikatnie wyłożyć na talerzyki. Udekorować cukrem pudrem.

Sernik stracciatella

Składniki
12 porcji

ok. 80 g okrągłych biszkoptów
500 g serka mascarpone (schłodzone)
200 ml śmietanki 30 lub 36% z kartonika (schłodzonej)
100 g cukru
200 ml mleka
1 i 1/2 łyżki żelatyny spożywczej (nie – deserowej)*
200 g jogurtu naturalnego
100 g czekolady deserowej (lub mlecznej lub gorzkiej)
400 g malin (lub truskawek lub jagód)
oraz opcjonalnie 4 łyżki likieru amaretto

Przygotowanie

Dno tortownicy o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Na dnie ułożyć biszkopty. Można je skropić likierem. Do miski włożyć mascarpone, wlać śmietankę kremówkę i dodać cukier. Ubijać przez ok. 1 – 2 minuty aż masa zwiększy objętość i napuszy się. W garnuszku zagotować mleko, odstawić z ognia i dodać żelatynę. Mieszać do całkowitego jej rozpuszczenia. Następnie dodać jogurt (stopniowo, po łyżce) cały czas mieszając. Przelać do ubitej masy z mascarpone i zmiksować na małych obrotach miksera. Dodać drobno posiekaną czekoladę (łyżkę zostawić do dekoracji) oraz owoce (maliny w całości, truskawki pokrojone), zostawiając trochę owoców na dekorację i wymieszać łyżką. Wyłożyć na biszkopty, udekorować odłożonymi owocami i czekoladą. Wstawić do lodówki na kilka godzin.

Czekoladowe chmurki z bitą śmietaną i owocami

Składniki
12 sztuk, po 334 kcal
Ciasto czekoladowe

110 g masła
1/3 szklanki cukru
200 g deserowej czekolady
50 g gorzkiej czekolady
4 jajka

Krem i owoce

500 ml śmietanki kremowej 36% z kartonika (b. zimnej)
2 łyżki cukru pudru
1 cukier wanilinowy
truskawki, granat lub banan, mięta

Przygotowanie:

Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami. W rondelku, na umiarkowanym ogniu, ciągle mieszając, roztopić masło z czekoladą połamaną na kosteczki (deserową i gorzką). Do czystej miski wbić 2 jajka oraz dodać żółtka z pozostałych 2 jajek (białka zachować). Do miski z żółtkami dodać roztopioną masę czekoladową i mieszając połączyć na jednolitą masę (np. rózgą). Pozostałe 2 białka ubić z cukrem na sztywną i błyszczącą pianę (około 5 – 7 minut). Dodać ją do masy czekoladowej i delikatnie wymieszać łyżką. Masę wyłożyć do papilotek i wstawić do piekarnika, piec przez ok. 18 minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Podczas studzenia środek babeczek zapadnie się tworząc miejsce na krem i owoce. Całkowicie ostudzić przed wyłożeniem kremu.

Krem i owoce

Zimną śmietankę ubić na sztywną pianę z dodatkiem cukru pudru i cukru wanilinowego. Wyłożyć na babeczki za pomocą szprycy lub po prostu łyżką. Udekorować owocami i miętą.

Tort bezowy z malinami i marakują

Składniki
8 porcji, po 304 kcal
Beza

6 białek
szczypta soli
300 g drobnego cukru do wypieków
1 łyżeczka octu winnego
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Krem

250 ml śmietanki kremówki 30%
2 łyżki drobnego cukru
1 cukier wanilinowy
1 opakowanie śmietan fix

Owoce

2/3 szklanki malin (świeżych lub mrożonych)
miąższ z 4 marakui
2 łyżki cukru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Przygotowanie
Beza

Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem szczypty soli. Dalej cierpliwie ubijając dodawać stopniowo, po łyżce, drobny cukier. Piana ma być gęsta i błyszcząca. Na koniec zmiksować z octem a następnie z mąką ziemniaczaną. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Dużą blachę wyłożyć papierem do pieczenia. Wyłożyć na nią ubitą pianę formując dwa okręgi o średnicy ok. 20 cm (ułożyć je po ukosie), 1 blat może być nieco większy. Wstawić do piekarnika i od razu zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C z termoobiegiem. Piec przez 2 godziny. Następnie pozostawić w piekarniku do całkowitego ostudzenia. Można przygotować dzień wcześniej.

Krem

Śmietankę ubijać przez minutę, następnie dodać cukier, cukier wanilinowy i śmietan – fix, ubijać aż do utrzymania gęstego kremu.

Owoce

Marakuję zagotować w rondelku z dodatkiem 1 łyżki cukru, dodać 1/2 łyżeczki mąki ziemniaczanej i podgrzewać chwilę aż zgęstnieje. Tak samo postąpić z malinami: rozmrozić jeśli są mrożone, zagotować, dodać mąkę i zagotować do zgęstnienia. Owoce odstawić z ognia, przełożyć do miseczek i całkowicie ostudzić.

Złożenie tortu

Na jednym większym blacie wyłożyć krem (np. szprycą z dużą końcówką). Na krem wyłożyć maliny i marakuję. Przykryć drugim krążkiem. Można już podawać lub wstawić do lodówki bez przykrycia.

Wskazówki

Moja ulubioną metodą pieczenia bezy jest ta z tego przepisu na Pavlovę. Brzegi bezy są grubsze, sztywniejsze, nie kruszą się i długo się trzymają nawet po przełożeniu. Można i w tym torcie bezowym ją zastosować. Dwa krążki z bezy piec jednocześnie na 1 blaszce przez 30 minut w 120 stopniach C, następnie zmniejszyć temperaturę do 100 stopni C i piec przez ok. 2 godziny.

Naleśniki czekoladowe z kremem czekoladowym i musem malinowym

Składniki
ok. 20 sztuk
Naleśniki czekoladowe

250 g mąki pszennej
4 łyżki kakao
3 łyżki cukru
4 jajka
650 ml mleka
60 g roztopionego masła

Do podania

krem czekoladowy (200 g czekolady deserowej, 200 ml śmietanki 30%)
mus malinowy (450 g mrożonych lub świeżych malin, 4 łyżki cukru pudru, 2 łyżki cukru wanilinowego oraz opcjonalnie: 1 łyżeczka startej skórki z pomarańczy lub 1 łyżka likieru pomarańczowego)
świeże maliny (w sezonie)
bita śmietana
cukier puder

Przygotowanie
Naleśniki czekoladowe

Do dużej miski przesiać mąkę oraz kakao, dodać cukier, jajka i mleko, zmiksować. Dodać roztopione masło i ponownie zmiksować. Odstawić na min. 10 minut. Nabierać porcję ciasta łyżką wazową, wcześniej mieszając ciasto. Ciasto rozprowadzić przechylając i obracając suchą patelnię naleśnikową, bez dodatkowego tłuszczu. Naleśniki smażyć po około 2 minuty z każdej strony, podważać łopatką i na łopatce przewracać na drugą stronę.

Krem czekoladowy

W rondelku lub garnku zagotować śmietankę, odstawić z ognia, dodać połamaną na kosteczki czekoladę i zostawić bez mieszania na 5 minut. Następnie wymieszać łyżką na gładki krem, przełożyć do czystej i suchej miseczki.

Mus malinowy

Do rondelka wsypać mrożone maliny i pod przykryciem rozmrozić podgrzewając na małym ogniu, od czasu do czasu potrząsając garnkiem. Następnie maliny zmiksować blenderem i przetrzeć przez sito. Dodać cukier puder, cukier wanilinowy, skórkę z pomarańczy jeśli używamy i wymieszać. Przelać do czystego dzbanuszka lub miseczki. Świeże maliny zmiksować i przetrzeć przez sitko, doprawić jak wyżej. Naleśniki podgrzewać na parze lub w mikrofalówce, przekładać kremem, zawijać w rulonik lub składać w trójkąt, posypać cukrem pudrem, podawać z musem malinowym i bitą śmietaną.

Wilgotne ciasto czekoladowe z owocami

Składniki
Opadające ciasto czekoladowe

125 g masła
125 g cukru
300 g gorzkiej czekolady (lub pół na pół deserowej czyli lekko gorzkiej 50% oraz gorzkiej)
2 łyżki oleju roślinnego
6 jajek (dużych, L)
szczypta soli

Wypełnienie

świeże owoce, np. maliny i borówka amerykańska, truskawki
200 g śmietanki 30%, do ubijania, zimnej
250 g sera mascarpone, zimnego
ok. 4 – 5 łyżek cukru pudru
opcjonalnie – 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii, listki mięty

Przygotowanie
Opadające ciasto czekoladowe

Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Formę o średnicy 24 cm posmarować masłem. Do miski włożyć połamaną na kosteczki czekoladę, wlać olej i dodać masło, wszystko rozpuścić (najlepiej w mikrofalówce), wymieszać do uzyskania gładkiej masy. Do drugiej miski wbić 2 jajka oraz dodać żółtka z pozostałych 4 jajek (białka zachować). Do żółtek dodać sól i wymieszać, następnie wlewać mieszając roztopioną masę czekoladową. Wymieszać do uzyskania gładkiej masy. Ubić pozostałe 4 biała na pianę, stopniowo dodawać cukier cały czas ubijając. Na koniec piana ma być sztywna, gęsta i błyszcząca. Pianę dodać w dwóch partiach do masy czekoladowej i mieszać delikatnie łyżką do połączenia się składników (masa zwiększy swoją objętość). Masę wyłożyć do formy, wyrównać powierzchnię i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 35 minut. Wyjąć ciasto z piekarnika i odstawić na kratkę. Podczas studzenia środek ciasta zapadnie się tworząc miejsce na krem i owoce. Ciasto czekoladowe należy całkowicie ostudzić przed wyłożeniem kremu.

Wypełnienie

Do miski wlać zimną śmietankę, dodać mascarpone, cukier puder oraz ekstrakt z wanilii jeśli go mamy. Ubijać mikserem na sztywną, gęstą i puszystą masę. Wyłożyć ją na całkowicie wystudzone ciasto, posypać owocami, udekorować listkami mięty i cukrem pudrem.

Wskazówki

Jeśli chcemy aby krem był dłużej świeży i sztywny, możemy dodać pod koniec ubijania 1-2 opakowania śmietan-fix (cream stabilizer). Ciasto można upiec dzień wcześniej i trzymać pod przykryciem. Krem dodać przed podaniem lub w dniu podania.

Muffiny czekoladowe

Składniki
12 sztuk

150 g masła
150 g czekolady (dowolnej, deserowej, mlecznej, białej lub gorzkiej)
300 g mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżki kakao
1 łyżka kawy zbożowej lub kakao
1 szklanka (190 g) cukru
1 łyżka cukru wanilinowego lub 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
2 duże jajka (L)
170 ml mleka

Przygotowanie

Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami. Masło roztopić i ostudzić. Czekoladę pokroić na kawałeczki. Mąkę przesiać do miski razem z proszkiem do pieczenia, sodą, kakao, kawą zbożową. Jeszcze raz przesiać w celu dokładnego wymieszania składników. Dodać cukier, cukier wanilinowy, wymieszać, odstawić. Jajka rozmiksować w drugiej misce razem z mlekiem i ekstraktem z wanilii (jeśli nie używaliśmy cukru wanilinowego). Teraz wszystkie składniki delikatnie łączymy za pomocą łyżki: do sypkich, przesianych składników dodajemy masę jajeczną i kilkakrotnie delikatnie mieszamy łyżką, dodajemy roztopione masło a za chwilę posiekaną czekoladę. Mieszamy krótko (3 – 4 ruchy łyżką), ciasto ma być lekko grudkowate, ale surowa mąka nie powinna być widoczna. Masę wyłożyć do papilotek i wstawić do piekarnika. Piec przez około 25 minut, do czasu aż muffiny urosną, na wierzchu utworzy się skorupka a wetknięty patyczek będzie suchy.

Tort dekadencki

Składniki
Biszkopt kakaowy

4 średnie jajka
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki mąki pszennej
1/3 szklanki gorzkiego kakao

Mus czekoladowy

150 g drobnego cukru
1 łyżka kakao
3 jajka (oddzielnie żółtka i białka) + 3 żółtka
200 ml śmietanki kremówki 30%
100 g masła
250 g gorzkiej czekolady

Mus orzechowy

1/2 szklanki masła orzechowego
1/4 szklanki miałkiego cukru trzcinowego
1 szklanka śmietanki kremowej 30% (bardzo zimnej)

Dekoracja

mielony cynamon
kakao
wiśnie w syropie, frużelinie

Przygotowanie
Biszkopt kakaowy

Dno tortownicy z odpinaną obręczą o średnicy 24 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Boków niczym nie smarować ani nie wysypywać. Kakao wymieszać z mąką i przesiać dwukrotnie. Piekarnik nagrzać do 170 stopni C. Oddzielić żółtka od białek. Białka ubić na sztywną pianę na średnich obrotach miksera. Stopniowo zwiększając obroty dodawać po łyżce cukier cały czas ubijając. Białka ubijać jeszcze na wysokich obrotach miksera przez kilka minut aż będą sztywne i błyszczące. Wciąż ubijając dodawać po łyżce wymieszane żółtka (dodawać kolejną porcję gdy poprzednia ubije się już z białkami). Dodać kakao z mąką (najlepiej w 3 partiach) i mieszać je bardzo delikatnie z ubitą masą. Ciasto wylać do formy i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez około 25 minut. Od razu wyjąć biszkopt z piekarnika. Po ostudzeniu przekroić w poprzek na 2 części.

Mus czekoladowy

Do metalowej miski wsypać część (50 g) cukru, kakao, dodać 6 żółtek i śmietankę. Miskę umieścić na garnku z delikatnie gotującą się wodą (około 1 – 2 szklanek). Mieszać drewnianą łyżką aż masa będzie gorąca. Zdjąć miskę z garnka i od razu dodać pokrojone w kostkę masło oraz połamaną na kosteczki czekoladę. Mieszać aż składniki się roztopią i połączą ze sobą. Oddzielnie ubić białka z resztą cukru, tak jak powyżej, stopniowo dodając cukier i długo miksując. Białka połączyć z masą czekoladową (najlepiej dodawać pianę do musu w 3 partiach), mieszając bardzo delikatnie łyżką.

Przełożenie

Do zapiętej tortownicy z powrotem włożyć 1 dolny blat biszkoptu, wyłożyć mus. Przykryć drugim krążkiem biszkoptu i wstawić do lodówki do zastygnięcia na minimum 4 godziny. Gdy mus zastygnie zdjąć obręcz tortownicy, deser wstawić do lodówki na czas przygotowania dekoracji. Mus orzechowy: zmiksować masło orzechowe z brązowym cukrem. Ciągle miksując dodawać stopniowo śmietankę kremową. Masą obłożyć tort i wstawić do lodówki na kilka godzin lub na całą noc. Boki posypać cynamonem. Z papieru wyciąć serce i posypać kakao. Podawać z wiśniami w syropie. Tort kroić ostrym nożem zanurzanym we wrzątku.

Wskazówki

Tort najlepiej przygotować dzień wcześniej.
Wiśnie w syropie (około 20 sztuk) można wyłożyć na spód biszkoptu zamiast podawać je oddzielnie.

Czekolada na gorąco z chili i cynamonem

Składniki
2 porcje, po 389 kcal

250 ml mleka
5 łyżek śmietanki kremowej 30%
2 łyżki cukru
1/3 łyżeczki mielonego chili (lub kawałek papryczki chili)
1/3 łyżeczki mielonego cynamonu (lub kawałek kory cynamonu)
50 g gorzkiej lub deserowej czekolady

Przygotowanie

Do rondelka wlać mleko i śmietankę. Dodać cukier oraz cynamon i ostrą paprykę (pominąć w wersji dla dzieci). Podgrzewać na średnim ogniu aż cukier się rozpuści i mleko zacznie się gotować przy brzegach rondelka. W międzyczasie co chwilę zamieszać. Czekoladę posiekać na małe kawałeczki i wsypać do gorącego mleka. Podgrzewać na średnim ogniu cały czas mieszając aż czekolada się rozpuści, zagotować. Pogotować na małym ogniu przez kilka minut, aż czekolada będzie gładka i kremowa. Podawać w małych filiżankach. Opcjonalnie udekorować bitą śmietaną oraz posypać płatkami chili lub/i kakao i cynamonem.

Sernik idealny – waniliowy z truskawkami

Składniki
Masa serowa:

1 kg twarogu sernikowego (lub trzykrotnie zmielonego twarogu lub cream cheese)
200 g (1 szklanka) cukru
3 łyżki mąki ziemniaczanej lub pszennej lub budyniu waniliowego/śmietankowego
5 jajek
125 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
wanilia (w dowolnej postaci: 3 łyżeczki ekstraktu z wanilii lub ziarenka wyłuskane z przekrojonej wzdłuż 1 laski wanilii, lub/i dodatkowo 1 łyżeczka pasty waniliowej lub torebka cukru waniliowego z prawdziwą wanilią lub cukru wanilinowego)

Wierzch:

250 ml śmietany kwaśnej i gęstej 18% lub 12%
3 łyżki drobnego cukru

Dodatki:

truskawki i/lub sos truskawkowy lub dżem truskawkowy
listki bazylii

Przygotowanie

Składniki wyjąć wcześniej z lodówki i ocieplić w temperaturze pokojowej. Dno tortownicy z odpinaną obręczą o średnicy 21 – 22 cm wyłożyć papierem do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Boki tortownicy posmarować masłem. Piekarnik nagrzać do 175 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Do misy miksera włożyć ser, cukier i mąkę. Miksować na średnich obrotach, aż masa będzie gładka i jednolita przez około 2 minuty, zeskrobując szpatułką masę z boków miski w razie konieczności. Dodawać po jednym jajku, miksując na średnich obrotach przez około 30 sekund po każdym dodanym jajku. Dodać śmietankę, wanilię i zmiksować na średnich obrotach do połączenia się składników (około pół minuty). Masę wylać do przygotowanej formy, wstawić do środkowej części piekarnika i piec przez 15 minut. Następnie zmniejszyć temperaturę do 120 stopni C i piec przez kolejne 1 i 1/2 godziny, do czasu aż masa serowa się zetnie (środek może pozostać nieco luźniejszy). Sernik wyjąć z piekarnika i rozprowadzić na nim kwaśną śmietanę wymieszaną z cukrem. Wstawić z powrotem do piekarnika na kolejne 15 minut. Gotowy sernik wyjąć z piekarnika i ustawić na kratce, ostudzić. Gdy będzie całkowicie wystudzony, zdjąć obręcz i wstawić do lodówki na całą noc, bez przykrycia. Przed podaniem udekorować truskawkami i podawać z sosem (przepis poniżej). Zamiast sosu można też zrobić polewę na serniku, w tym wypadku należy użyć dżemu truskawkowego np. gładkiego (należy go zagotować i polać po serniku). Gdy polewa zesztywnieje udekorować owocami.

Wskazówki

Błyskawiczny sos truskawkowy: zmiksować garść truskawek z 3 łyżkami dżemu truskawkowego. Podgrzany w rondelku sos można też podawać do naleśników i lodów waniliowych. Sos można też zrobić z mrożonych truskawek, wówczas nie trzeba dodawać już dżemu tylko trochę cukru.

zdjęcia i przepisy: kwestiasmaku.com

Tagged with:     , , ,

About the author /


KAROLINA — redaktor naczelna: Częstochowianka z pochodzenia, Łodzianka z wyboru. Zachłanna i szalona kinomaniaczka. Nie boi się nowych wyzwań. Marzy o podróży na kraniec świata. Wyznawczyni maksymy: Chwilo trwaj, jesteś piękna!

Related Articles

Post your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 3 = 8

Newsletter

Loading

Zapraszamy do odwiedzenia naszych profili w mediach społecznościowych:

Jeśli chcesz o coś zapytać lub zaproponować współpracę, nie wahaj się i napisz do nas.

Facebook

 

Chcesz być na bieżąco z nowymi artykułami i konkursami?

Zapisz się do naszego newslettera.

Czeka Cię wiele niespodzianek!