Czerwiec to czas, kiedy w naszych domach królują truskawki. Jemy ja na różne sposoby – prosto z krzaczka, umyte i posypane cukrem, w owocowych sałatkach, w postaci koktajlu i tak dalej… Dziś przedstawiamy Wam 15 fantastycznych przepisów na ciasta, tarty i muffiny z truskawkami – dzięki tym deserom zachwycicie wszystkich domowników i nie tylko!
CIASTO Z TRUSKAWKAMI
4 jajka
1 szklanka cukru
1 cukier wanilinowy
1/2 szklanki oleju roślinnego lub roztopionego masła
1 i 1/2 szklanki (240 g) mąki pszennej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
500 g truskawek
cukier puder do posypania
PRZYGOTOWANIE
Jajka wyjąć wcześniej z lodówki i ogrzać (np. w misce z ciepłą wodą). Truskawki pokroić na kawałki (np. na ćwiartki). Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Przygotować tortownicę o średnicy minimum 26 cm. Jajka wbić do miski, dodać cukier i cukier wanilinowy i ubijać na puszysty jasny krem na wysokich obrotach miksera, przez ok. 10 minut. Następnie stopniowo, cienkim strumieniem dodawać olej, cały czas miksując, w sumie przez ok. 5 minut.
Mąkę wsypać do oddzielnej miski razem z proszkiem do pieczenia i sodą, dokładnie wymieszać. Przesiać ok. 1/3 mąki do ubitej masy i krótko zmiksować na minimalnych obrotach miksera, dodać drugą część mąki i znów zmiksować jak poprzednio, dodać ostatnią część mąki i zmiksować.
Ciasto wyłożyć do tortownicy, posypać truskawkami i wstawić do piekarnika. Piec przez około 45 minut, do suchego patyczka i zrumienienia się ciasta. Wyjąć z piekarnika i posypać cukrem pudrem.
TARTA Z TRUSKAWKAMI I KREMEM BUDYNIOWYM
SKŁADNIKI
250 g mąki pszennej
150 g masła (zimnego)
szczypta soli
1/3 szklanki cukru pudru
1 jajko
KREM BUDYNIOWY
1 budyń wanilinowy
500 ml mleka
6 łyżek cukru pudru
100 g masła (temp. pokojowa)
OWOCE
300 g truskawek
8 łyżek wody
2 łyżki galaretki truskawkowej w proszku
PRZYGOTOWANIE
CIASTO KRUCHE
Mąkę przesiać do miski lub na stolnicę, dodać pokrojone w kosteczkę zimne masło, sól oraz cukier puder. Miksować mieszadłem miksera planetarnego lub rozcierać składniki palcami lub siekać nożem na stolnicy, aż powstaną drobne okruchy ciasta. Wówczas dodać jajko i zmiksować lub zagnieść krótko ciasto ręką, łącząc składniki w gładką i jednolitą kulę. Włożyć do lodówki na około pół godziny. Formę na tartę o średnicy 24 – 26 cm posmarować masłem. Wyjąć ciasto z lodówki i rozwałkować na stolnicy podsypanej mąką na placek o grubości około 1/2 cm, o średnicy większej niż forma. Placek przenieść do formy i wyłożyć nim spód oraz całe boki, starając się jak najmniej ugniatać ciasto palacami. Nożem odciąć wystające ponad formę ciasto. Spód podziurkować widelcem. Wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika do 190 stopni. Ciasto nakryć folią aluminiową (dno i boki), na spód wysypać obciążenie w postaci np. suchej fasoli lub ryżu (aby ciasto nie podnosiło się podczas pieczenia). Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec przez 15 minut, następnie usunąć folię wraz z obciążeniem i piec przez kolejne 15 – 20 minut lub na złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i całkowicie ostudzić.
KREM BUDYNIOWY
Odlać pół szklanki mleka i wymieszać je z proszkiem budyniowym. Resztę mleka zagotować z dodatkiem cukru pudru. Gdy mleko będzie wrzało wlać do niego mieszankę mleka z budyniem i ciągle mieszając rózgą połączyć dokładnie składniki. Gotować aż masa będzie bulgotać (zagotować budyń), wówczas odstawić z ognia, przełożyć do miski, na wierzchu położyć folię spożywczą i całkowicie ostudzić. Masło ubić do podwojenia objętości, następnie dodawać po 1 – 2 łyżki budyniu cały czas ubijając. Gładki i puszysty krem wyłożyć na całkowicie ostudzony spód.
OWOCE
Truskawki pokroić na plasterki i ułożyć na wierzchu tarty. Do gorącej wody w kubeczku wsypać 2 łyżki galaretki i całkowicie wymieszać. Ostudzić i delikatnie schłodzić, ale nie doprowadzić do zastygnięcia. Gęstniejącą ale płynną jeszcze galaretką polewać truskawki i zostawić w lodówce na około 1 godzinę.
WSKAZÓWKI
Jeśli przechowujemy tartę w lodówce, musimy ją wcześniej wyjąć przed podaniem, aby spód ogrzał się w temp. pokojowej i zmiękł.
MUFFINY Z TRUSKAWKAMI
12 SZTUK
250 g truskawek
100 g roztopionego masła lub oleju roślinnego
125 ml mleka
2 jajka
250 g mąki pszennej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
170 g cukru
ORAZ (OPCJONALNIE)
polewa (100 g białej czekolady, 4 łyżki jogurtu)
PRZYGOTOWANIE
Truskawki opłukać, osuszyć i pokroić na kawałki. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami. Do miski wlać roztopione masło lub olej roślinny, dodać mleko, jajka i wymieszać np. rózgą. W drugiej misce wymieszać mąkę razem z proszkiem do pieczenia i cukrem. Wlać składniki z pierwszej miski i delikatnie wymieszać łyżką (tylko do czasu gdy nie będzie widać surowej mąki, nie można mieszać zbyt długo). Pod koniec dodać truskawki i delikatnie wymieszać. Nałożyć równe porcje ciasta do papilotek i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 25 minut. Po przestudzeniu można polać polewą: roztopić czekoladę i wymieszać z jogurtem. Udekorować plasterkami truskawek i miętą.
CZEKOLADOWA CHMURA Z TRUSKAWKAMI
SKŁADNIKI
CIASTO CZEKOLADOWE
300 g czekolady deserowej (lekko gorzkiej 50%)
150 g masła
6 jajek
100 g cukru
DODATKI
świeże truskawki
250 ml śmietanki 30% (b. zimnej)
250 g sera mascarpone (zimnego)
2 opakowania cukru wanilinowego
1 opakowanie śmietan – fix (opcjonalnie)
listki mięty do dekoracji
PRZYGOTOWANIE
CIASTO CZEKOLADOWE
Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Przygotować tortownicę o średnicy 24 cm. Czekoladę połamać na kosteczki i rozpuścić razem z masłem nie podgrzewając za bardzo składników (np. w rondelku na minimalnym ogniu ciągle mieszając). Odstawić z ognia. Do czystej miski wbić 2 jajka oraz dodać żółtka z pozostałych 4 jajek (białka zachować). Żółtka wymieszać rózgą, następnie wlać do nich masę czekoladową z rondelka i wymieszać do uzyskania gładkiej masy. Ubić pozostałe 4 biała na sztywną pianę, następnie stopniowo dodawać cukier cały czas dokładnie ubijając, aż piana będzie sztywna i gęsta. Pianę dodać w dwóch partiach do masy czekoladowej i mieszać delikatnie łyżką do połączenia się składników. Wyłożyć do formy i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 35 minut (można sprawdzić patyczkiem czy mokre ciasto nie przykleja się do niego). Wyjąć ciasto z piekarnika i całkowicie ostudzić (podczas studzenia środek ciasta zapadnie się tworząc miejsce na krem i owoce).
DODATKI
Do miski wlać zimną śmietankę, dodać mascarpone oraz cukier wanilinowy. Ubijać mikserem na sztywną, gęstą oraz puszystą masę, przez ok. 2 minuty. Pod koniec wmiksować w krem śmietan-fix jeśli go używamy (przedłuża trwałość kremu, warto go dodać gdy deser będziemy dłużej przechowywać). Wyłożyć na wystudzone ciasto, dodać pokrojone owoce i udekorować listkami mięty. Można od razu podawać lub przechowywać w lodówce. Przed podaniem ocieplić w temp. pokojowej.
CIASTO Z TRUSKAWKAMI I BUDYNIEM
SKŁADNIKI
2 szklanki (300 g) mąki pszennej
szczypta soli
1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 szklanki cukru
200 g masła (zimnego)
1 jajko
OWOCE
500 g truskawek
1 i 1/2 łyżki mąki ziemniaczanej
BUDYŃ
2 opakowania budyniu waniliowego (bez cukru)
3 szklanki (750 ml) mleka krowiego lub kokosowego
5 łyżek (50 g) cukru
1 łyżka cukru wanilinowego
PRZYGOTOWANIE
CIASTO KRUCHE
Prostokątną formę o wymiarach 20 x 30 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Do miski wsypać mąkę, dodać sól, proszek do pieczenia, cukier oraz pokrojone w kosteczkę zimne masło. Rozdrabniać składniki aż powstanie drobna kruszonka (palcami, mieszadłem miksera lub siekać nożem na stolnicy). Dodać jajko i połączyć składniki w gładkie oraz jednolite ciasto. Uformować kulę, podzielić na 2 części. Jedną część ciasta włożyć do lodówki, drugą pokroić na plasterki i wyłożyć nimi spód formy, ugnieść palcami na równy placek. Podziurkować widelcem.
BUDYŃ I OWOCE
Ugotować budynie: odlać 3/4 szklanki mleka i wymieszać z proszkami budyniowymi, resztę mleka zagotować z dodatkiem cukru i cukru wanilinowego. Gdy mleko zacznie kipieć wlać do niego rozpuszczone budynie i cały czas energicznie mieszać rózgą aż powstanie jednolita masa bez grudek. Zagotować i odstawić z ognia. Truskawki opłukać i dokładnie osuszyć, pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do miski i wymieszać z mąką ziemniaczaną.
PIECZENIE
Truskawki wyłożyć na spód z ciasta, następnie wyłożyć na nie gorący budyń. Na wierzchu zetrzeć odłożone ciasto z lodówki (na tarce o dużych oczkach) i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 40 minut na złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Posypać cukrem pudrem.
BISZKOPT Z TRUSKAWKAMI, GALARETKĄ I BITĄ ŚMIETANĄ
SKŁADNIKI
BISZKOPT
4 duże jajka
szczypta soli
70 g cukru
100 g mąki pszennej
50 g mąki ziemniaczanej
BITA ŚMIETANA
600 g śmietanki 36% (bardzo zimnej)
1/2 szklanki cukru pudru
1 op. cukru wanilinowego lub 1 łyżka ekstraktu z wanilii
1 łyżka stołowa żelatyny (spożywczej, nie może być żelatyna fix)
1/4 szklanki wrzącej wody
1/4 szklanki mleka
ORAZ
500 g truskawek
2 galaretki truskawkowe
1/3 szklanki płynu do nasączenia biszkoptu np. Malibu z wodą pół na pół z odrobiną soku z cytryny lub lekka herbata z cytryną
PRZYGOTOWANIE
Najpierw przygotować galaretki (zgodnie z instrukcją na opakowaniu, odejmując w sumie 1/2 szklanki wody). Odstawić do ostudzenia. Formę do pieczenia o wymiarach dna 22 x 33 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia.
BISZKOPT
Jajka ogrzać w temperaturze pokojowej. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem soli, następnie stopniowo, po łyżce, dodawać cukier cały czas dokładnie ubijając masę. Stopniowo wlewać żółtka, w krótkich odstępach czasu, miksując na jednolitą masę. Po dodaniu żółtek masy już dłużej nie ubijać. Mąkę pszenną i ziemniaczaną przesiać do czystej miski, wymieszać, następnie dodać w 2 partiach do ubitej masy jajecznej i delikatnie miksować na minimalnych obrotach miksera lub mieszać aż składniki się połączą. Wyłożyć do formy i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 15 minut do suchego patyczka. Wyjąć i ostudzić, następnie skropić nasączeniem.
BITA ŚMIETANA
Żelatynę wsypać do kubka, zalać 1/4 szklanki wrzącej wody i dokładnie wymieszać aż nie będzie grudek. Dodać mleko (zimne) i wymieszać, odstawić do przestudzenia. Bardzo zimną śmietankę umieścić w misie miksera, dodać cukier puder oraz wanilię i ubić. Żelatynę przelać do większej miski i dodać do niej kilka łyżek ubitej śmietanki, wymieszać rózgą na jednolitą masę. Znów dodać trochę śmietanki i powtórzyć mieszanie. Teraz można już dodać resztę ubitej śmietanki i połączyć obydwie masy za pomocą szpatułki.
WYKOŃCZENIE
Bitą śmietanę wyłożyć na nasączony biszkopt (wykładamy ją do samych brzegów, aby nie było wolnej przestrzeni pomiędzy śmietaną a blaszką). Wstawić do lodówki na ok. 1/2 – 1 godziny. Na wierzch wyłożyć pokrojone truskawki i łyżką wylewać tężejącą, ale jeszcze płynną galaretkę. Wstawić do lodówki do stężenia galaretki na ok. 2 – 3 godziny.
SERNIK NA ZIMNO Z TRUSKAWKAMI
1 kg twarogu sernikowego (zmielonego, z wiaderka)
1 mała paczka (ok. 100 g) biszkoptów
600 g truskawek
1 galaretka truskawkowa
2 łyżki żelatyny (spożywczej, nie może być żelatyna fix)
1/2 szklanki mleka
150 g śmietanki 30% lub 36%
1 op. cukru wanilinowego
3/4 szklanki cukru pudru lub ksylitolu
PRZYGOTOWANIE
Przygotować galaretkę zgodnie z instrukcją na opakowaniu odejmując 50 ml wody. Po przygotowaniu przelać galaretkę do czystej miski w celu szybszego ostudzenia i odstawić. Truskawki opłukać i dokładnie osuszyć, oderwać szypułki. Na dno tortownicy o średnicy 26 cm położyć papier do pieczenia, zapiąć obręcz wypuszczając papier na zewnątrz. Na spodzie poukładać biszkopty. Mleko zagotować, odstawić z ognia, wsypać żelatynę i mieszając rozpuścić. Do większej miski włożyć twaróg sernikowy, dodać śmietankę, cukier puder lub ksylitol, cukier wanilinowy i wymieszać łyżką. Do jeszcze ciepłej i płynnej żelatyny dodać 1 – 2 łyżki masy serowej i wymieszać rózgą. Dodać kolejne 2 – 3 łyżki masy serowej i znów wymieszać rózgą. Powtórzyć jeszcze z kilkoma łyżkami masy serowej, następnie przełożyć całość do pozostałego sera w misce i wymieszać rózgą na jednolitą masę. Dodać 2/3 ilości pokrojonych na połówki truskawek, delikatnie wymieszać łyżką i wyłożyć na spód z biszkoptów, wyrównać powierzchnię i wstawić do lodówki na ok. pół godziny. W tym czasie galaretka wystudzi się a sernik lekko stężeje. Wyjąć sernik z lodówki i powciskać w niego resztę truskawek pokrojonych na połówki. Łyżką wylewać galaretkę i wstawić do lodówki do całkowitego stężenia.
CIASTO DROŻDŻOWE Z TRUSKAWKAMI
50 g świeżych drożdży
200 ml mleka
3 jajka + dodatkowo 3 żółtka
100 g drobnego cukru
500 g mąki pszennej
100 g masła
400 g truskawek
KRUSZONKA
100 g mąki pszennej
60 g zimnego masła
4 łyżki cukru (pudru lub drobnego)
LUKIER CYTRYNOWY
łyżka soku z cytryny
1/2 szklanki cukru pudru
PRZYGOTOWANIE
Przygotować rozczyn: do miski wkruszyć drożdże, dodać łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki. Wlać ciepłe (nie gorące!) mleko i dokładnie wymieszać. Zostawić w ciepłym miejscu na ok. 25 minut, do kilkukrotnego (ok. 5 razy) powiększenia objętości (jeśli tak się nie stanie to proces przygotowania rozczynu trzeba powtórzyć od nowa). Jajka i żółtka wbić do oddzielnej miski, dodać cukier i dokładnie zmiksować mikserem. Do większej misy (najlepiej miksera planetarnego) przesiać mąkę. Zrobić wgłębienie w środku i wlać w nie urośnięty rozczyn. Większą łyżką zagarniać mąkę do środka mieszając ją z rozczynem. Po chwili zacząć stopniowo dodawać zmiksowane jajka, ciągle mieszając i zagarniając mąkę. Wymieszaną wstępnie masę wyrabiać dalej hakiem miksera (lub dłońmi) przez ok. 10-15 minut. Po tym czasie – ciągle wyrabiając – dodać partiami stopione i przestudzone masło. Wyrabiać jeszcze ok. 5 minut. Wyrobione ciasto przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na ok. 1,5 godziny. W tym czasie powinno znacznie (ok. 2-3 razy) powiększyć objętość. Przygotować kruszonkę: mąkę wsypać do miski, dodać drobno posiekane zimne masło i rozcierać palcami aż powstaną drobne okruszki, następnie połączyć składniki w jednolite ciasto. Formę o wymiarach 20×30 cm wysmarować masłem. Wyrośnięte ciasto wybrać z misy za pomocą szpatuły i przełożyć do formy starając się je delikatnie rozciągnąć i rozpłaszczyć aby wypełniło formę po brzegi. Na cieście równomiernie ułożyć ćwiartki truskawek. Po wierzchu posypać rozdrobnioną w palcach kruszonką. Tak przygotowane w formie ciasto zostawić jeszcze do podrośnięcia na ok. 25 minut (w tym czasie powinno podwoić swoją wysokość). Piekarnik nagrzać do 180 st. C (grzanie góra – dół bez termoobiegu). Wstawić ciasto i piec przez 35 minut. Po przestudzeniu ciasto można opcjonalnie polać lukrem (podgrzać sok z cytryny w garnuszku, gdy będzie gorący, odstawić z ognia i dodawać stopniowo cukier puder mieszając aż powstanie gładki lukier).
CIASTO CZEKOLADOWE Z MUSEM TRUSKAWKOWYM
SKŁADNIKI
125 g masła
200 g gorzkiej czekolady
100 ml wody
2 łyżki likieru amaretto lub wody
5 jajek
180 g drobnego cukru
1/4 szklanki mąki
MUS TRUSKAWKOWY
450 g truskawek (świeżych lub mrożonych) + świeże do dekoracji
10 g żelatyny (1 czubata łyżka stołowa) lub 1 galaretka truskawkowa
sok z 1 cytryny
150 g cukru pudru
500 ml śmietanki kremówki 36% (zimnej)
GALARETKA
1 łyżeczka żelatyny
2/3 szklanki soku truskawkowego rozcieńczonego wodą lub kompotu truskawkowego
PRZYGOTOWANIE
SPÓD CZEKOLADOWY
Do garnka włożyć masło, czekoladę, wodę i likier, podgrzewać na minimalnym ogniu ciągle mieszając, aż uzyskamy gładką czekoladową masę, odstawić z ognia. Żółtka ubijać z połową cukru aż będą puszyste i gęste. Oddzielnie ubijać białka z resztą cukru, aż będą gęste i sztywne. Piekarnik nagrzać do 160 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Formę o wymiarach 21 cm x 28 cm posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Do ubitych żółtek dodać przestudzoną masę czekoladową i delikatnie wymieszać łyżką. Następnie dodać mąkę i znów wymieszać łyżką. Dodać pianę z białek i wymieszać łyżką na jednolitą masę. Wyłożyć do formy i wstawić do piekarnika. Piec przez ok. 30 minut. Wyjąć z piekarnika. Ciasto urośnie podczas pieczenia, ale później powinno opaść na wysokość ok. 2 cm. Całkowicie ostudzić przed wyłożeniem musu truskawkowego.
MUS TRUSKAWKOWY
Mrożone owoce wcześniej rozmrozić. Żelatynę namoczyć w 4 łyżkach wody. Truskawki opłukać, osączyć i usunąć szypułki. Zmiksować blenderem razem z sokiem z cytryny na puree. Przełożyć do garnka, dodać cukier puder i mieszając podgrzewać na wolnym ogniu aż cukier się rozpuści. Dodać galaretkę w proszku lub namoczoną żelatynę i cały czas mieszając podgrzewać na małym ogniu aż żelatyna lub galaretka się rozpuszczą, nie zagotowywać już musu. Całkowicie ostudzić. Zimną śmietankę ubić na sztywną i gęstą pianę, połączyć z ostudzonym musem delikatnie mieszając. Wyłożyć na ostudzone ciasto czekoladowe, aby nie było przerw przy brzegach. Wstawić do lodówki na kilka godzin lub na całą noc.
DEKORACJA
Zastygnięty mus polać cienką warstwą galaretki (można to zrobić następnego dnia): żelatynę wsypać do b. ciepłego soku i mieszając całkowicie ją rozpuścić. Wyłożyć łyżką na wierzchu ciasta i wstawić do lodówki na ok. godzinę do zastygnięcia. W międzyczasie udekorować świeżymi truskawkami. Przechowywać w lodówce.
SERNIK Z TRUSKAWKAMI I KRUSZONKĄ
SPÓD I KRUSZONKA
250 g mąki
5 łyżek cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
160 g zimnego masła
1 jajko
MASA SEROWA
800 g zmielonego twarogu*
2/3 szklanki cukru
1 budyń śmietankowy
1 łyżka cukru wanilinowego
1 jajko
ORAZ
400 g truskawek
2 łyżki mąki ziemniaczanej
cukier puder
PRZYGOTOWANIE
Do miski wysypać mąkę, dodać cukier, proszek do pieczenia, pokrojone w kosteczkę zimne masło i jajko. Miksować składniki aż powstanie jednolite ciasto. Uformować kulę, zawinąć w folię i włożyć do lodówki na czas przygotowania reszty składników. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Niedużą prostokątną formę o wymiarach 21 cm x 28 cm (lub 24 x 24 cm lub okrągłą tortownicę o średnicy 25 cm) posmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Zmiksować zmielony twaróg z cukrem, budyniem (w proszku), cukrem wanilinowym i jajkiem na jednolitą masę.
Ciasto podzielić na 2 części. Jedną częścią wylepić spód oraz ok. 2 cm boków (można palcami, nie trzeba wałkować). Na spód z ciasta wyłożyć masę serową, na wierzchu położyć pokrojone na mniejsze kawałki truskawki wymieszane z mąką ziemniaczaną. Posypać rozdrobnioną resztą ciasta.
Wstawić do piekarnika i piec przez 40 minut. Wyjąć z piekarnika i posypać cukrem pudrem. Po przestudzeniu można już kroić i podawać.
WSKAZÓWKI
* np. tłustego, śmietankowego – można zmielić w maszynce lub rozmiksować w melakserze
RAFAELLO Z TRUSKAWKAMI
SKŁADNIKI
400 g herbatników (petit beurre, z ząbkami)
200 g masła (miękkiego)
300 g truskawek
500 ml śmietanki 36% z kartonika (b. zimnej)
4 łyżki cukru pudru
1 op. śmietan-fix
150 g wiórków kokosowych
BUDYŃ
1 litr mleka
3 łyżki mąki pszennej
3 łyżki mąki ziemniaczanej
1 szklanka cukru
1 cukier waniliowy
2 żółtka
OPCJONALNIE
2 łyżki likieru kokosowego, 2 łyżki likieru amaretto
PRZYGOTOWANIE
BUDYŃ
Odlać 1 i 1/2 szklanki mleka i dokładnie wymieszać je (np. rózgą) z mąką pszenną i ziemniaczaną, cukrem, cukrem wanilinowym, żółtkami oraz likierami jeśli ich używamy. Resztę mleka zagotować (dokładnie, aż zacznie kipieć), następnie wlewać do niego mieszankę mleka, mąki i żółtek, jednocześnie energicznie mieszając rózgą. Zagotować co chwilę mieszając. Po zagotowaniu gotowy budyń odstawić z ognia, przelać do czystej miski i całkowicie ostudzić (na wierzch można położyć folię spożywczą aby nie zrobił się kożuch). Miskę z budyniem można schładzać w garnku z zimną wodą.
KREM BUDYNIOWY
Miękkie masło ubijać przez ok. 3 minuty aż się napuszy, następnie stopniowo, w krótkich odstępach czasu, dodawać budyń ciągle ubijając.
PRZEŁOŻENIE
Formę o wymiarach 20 x 30 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Układać warstwami na przemian herbatniki i krem budyniowy, otrzymując 4 takie warstwy, na wierzchu ma być warstwa kremu. Na ostatniej warstwie kremu położyć pokrojone na plasterki truskawki. Ubić śmietankę 36% z cukrem pudrem na sztywny krem, na koniec zmiksować z fix-em. Wyłożyć na truskawki i posypać wiórkami kokosowymi. Schłodzić w lodówce bez przykrycia. Udekorować resztą truskawek.
CZEKOLADOWE CHMURKI Z BITĄ ŚMIETANĄ I OWOCAMI
12 SZTUK, PO 334 KCAL
CIASTO CZEKOLADOWE
110 g masła
1/3 szklanki cukru
200 g deserowej czekolady
50 g gorzkiej czekolady
4 jajka
KREM I OWOCE
500 ml śmietanki kremowej 36% z kartonika (b. zimnej)
2 łyżki cukru pudru
1 cukier wanilinowy
truskawki, granat lub banan, mięta
PRZYGOTOWANIE
CIASTO CZEKOLADOWE
Piekarnik nagrzać do 175 stopni C. Formę na muffiny wyłożyć 12 papilotkami. W rondelku, na umiarkowanym ogniu, ciągle mieszając, roztopić masło z czekoladą połamaną na kosteczki (deserową i gorzką). Do czystej miski wbić 2 jajka oraz dodać żółtka z pozostałych 2 jajek (białka zachować). Do miski z żółtkami dodać roztopioną masę czekoladową i mieszając połączyć na jednolitą masę (np. rózgą). Pozostałe 2 białka ubić z cukrem na sztywną i błyszczącą pianę (około 5 – 7 minut). Dodać ją do masy czekoladowej i delikatnie wymieszać łyżką. Masę wyłożyć do papilotek i wstawić do piekarnika, piec przez ok. 18 minut. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Podczas studzenia środek babeczek zapadnie się tworząc miejsce na krem i owoce. Całkowicie ostudzić przed wyłożeniem kremu.
KREM I OWOCE
Zimną śmietankę ubić na sztywną pianę z dodatkiem cukru pudru i cukru wanilinowego. Wyłożyć na babeczki za pomocą szprycy lub po prostu łyżką. Udekorować owocami i miętą.
BROWNIE Z TRUSKAWKAMI
200 g masła
200 g gorzkiej czekolady
3 jajka
250 g drobnego cukru
135 g mąki
ORAZ
opcjonalnie: 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii, 1 łyżka masła orzechowego lub szczypta soli
kilka truskawek
100 g czekolady deserowej lub mlecznej
PRZYGOTOWANIE
Piekarnik nagrzać do 160 stopni C. Przygotować małą prostokątną foremkę o wymiarach 21 cm x 28 cm (lub innej o takiej samej powierzchni np. 24 x 24 cm), posmarować ją masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Masło włożyć do rondelka i na minimalnym ogniu roztopić. Dodać 2 gorzkie czekolady (200 g) połamane na kosteczki i cały czas mieszając roztopić, odstawić z ognia. W oddzielnej misce rozmiksować lub wymieszać rózgą jajka z cukrem. Dodać do nich roztopioną czekoladę z masłem, wanilię i masło orzechowe jeśli ich używamy, zmiksować lub wymieszać rózgą na gładką masę. Dodać mąkę i zmiksować na jednolite ciasto. Wyłożyć do przygotowanej blaszki, na wierzchu położyć cienkie plasterki truskawek z zachowaniem ok. 1 cm odstępów. Posypać pokrojoną w 1,2 cm kosteczkę czekoladą deserową lub mleczną. Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 35 minut, aż ciasto lekko urośnie (jeśli używamy większej blaszki, ciasto będzie gotowe szybciej, jeśli mniejszej – czas pieczenia należy wydłużyć). Po upieczeniu i ostudzeniu pokroić na małe kawałeczki.
TARTA Z TRUSKAWKAMI I BEZĄ
SPÓD
180 g mąki
2 łyżki cukru pudru
mała szczypta soli
100 g masła, zimnego
1 żółtko
1 łyżka zimnej wody
BEZA
3 duże (L) białka
150 g cukru
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
TRUSKAWKI
300 g truskawek (mogą być twardsze, mniej dojrzałe)
3 łyżki kisielu truskawkowego w proszku (użyłam kisielu z kawałkami owoców) lub 3 łyżki mąki ziemniaczanej
5 łyżek marmolady o smaku truskawkowym lub dżemu truskawkowego
PRZYGOTOWANIE
SPÓD
Formę na tartę o średnicy około 24 cm wysmarować masłem. Mąkę połączyć z cukrem i solą, dodać pokrojone na kawałeczki masło i zmiksować mikserem (mieszadłem) aż powstaną drobne okruszki ciasta (lub rozcierać ciasto palcami), następnie dodać żółtko oraz wlać wodę i dalej miksować lub zagniatać ciasto ręką łącząc składniki w jednolite i gładkie ciasto. Zawinąć kulę z ciasta w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę.
Ciasto rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia podsypanymi mąką, wyłożyć ciastem dno i boki formy, papier odkleić i wyrzucić. Spód podziurkować widelcem i wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika do 190 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Ciasto (spód i boki) okryć folią aluminiową, na spód wysypać suchą fasolę, ryż lub inne obciążenie np. kawałki jabłek. Piec przez 15 minut, następnie zdjąć obciążenie i folię i piec jeszcze przez około 13 minut na złoty kolor.
BEZA
Piekarnik nagrzać do 180 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Białka wlać do miski i ubić mikserem na sztywną pianę. Następnie dodawać po łyżce cukier cały czas ubijając (nie wolno zmniejszać ilości cukru, bo beza może się nie udać). Po dodanym cukrze ubijać białka jeszcze przez 2 – 3 minuty, pod koniec dodając mąkę ziemniaczaną.
TRUSKAWKI
Dokładnie osuszone truskawki pokroić na kawałki i wymieszać z kisielem (proszkiem) lub mąką ziemniaczaną. Na kruchym spodzie rozsmarować marmoladę, ułożyć truskawki, wyłożyć pianę z białek i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 20 minut aż beza będzie z wierzchu lekko zrumieniona. Wyjąć i dokładnie ostudzić. Kroić najlepiej dopiero po całkowitym ostudzeniu, ciepła tarta będzie miała bardziej płynne nadzienie, które z czasem trochę gęstnieje.
WSKAZÓWKI
Aby otrzymać bardziej chrupiącą bezę, można na koniec pieczenia ustawić 60 stopni C + termoobieg i suszyć bezę jeszcze przez ok. 15 minut.
TARTA Z TRUSKAWKAMI I KREMEM WANILIOWYM
SPÓD:
175 g masła
50 g żółtek (2-3 sztuki)
1 łyżeczka miodu
60 g cukru pudru
mała szczypta soli
1/2 łyżeczki pasty waniliowej lub ziarenka z 1/2 laski wanilii
skórka z 1/2 pomarańczy i skórka z 1/2 cytryny
250 g mąki pszennej
KREM:
375 g mleka 3,2%
125 g śmietany kremówki 30%
175 g cukru
125 g żółtek (około 6 sztuk)
35 g mąki pszennej
1 laska wanilii lub 2 łyżeczki pasty waniliowej
oraz: truskawki, około 250 g
opcjonalnie: mięta
PRZYGOTOWANIE
SPÓD:
Do misy miksera włożyć pokrojone na kawałki masło oraz resztę składników oprócz mąki. Zmiksować do uzyskania jednolitej masy, następnie dodać mąkę i zmiksować do połączenia się składników, połączyć w jednolitą kulę. Zawinąć w folię i wstawić do lodówki na 1 godzinę. Formę na tartę o średnicy około 24 – 28 cm* posmarować masłem. Ciasto rozwałkować na placek o grubości około 4 mm podsypując stolnicę mąką na placek o średnicy formy. Wyłożyć nim spód formy. Z pozostałego ciasta uformować wałeczek o długości odpowiadającej średnicy formy. Ułożyć go przy brzegu formy, docisnąć palcami do formy oraz przykleić do ciasta na spodzie. Spód podziurkować widelcem i wstawić do lodówki. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Wstawić formę z ciastem i piec przez 18 minut na złoty kolor. Wyjąć z piekarnika i ostudzić. Nadzienie nakładać na całkowicie ostudzony spód, najlepiej nie wyjmować go z formy aby się nie pokruszył.
KREM:
W garnku umieścić mleko i śmietankę, zagotować. W czystej misce wymieszać żółtka z cukrem, następnie dodać mąkę i znów wymieszać. Na koniec wymieszać z ziarenkami wyłuskanymi z przepołowionej wzdłuż laski wanilii. Do miski z żółtkami wlewać stopniowo gorące mleko ze śmietanką mieszając trzepaczką lub rózgą, ewentualnie miksując na małych obrotach miksera.
Masę przelać z powrotem do garnka i podgrzewać na średnim ogniu co chwilę mieszając do czasu aż krem zgęstnieje i zacznie się gotować (proces ten trwa około 15 minut). Po zagotowaniu podgrzewać jeszcze masę przez około 30 sekund na małym ogniu. Gotowy gęsty krem przelać do miski i szybko ostudzić (np. wstawić do garnka z zimną wodą z dodatkiem lodu, co chwilę zamieszać aby nie zrobił się kożuch na powierzchni). Po ostudzeniu najlepiej wstawić krem do lodówki.
WYKONANIE:
Gotowy kruchy spód oraz krem dokładnie ostudzić, krem można schłodzić w lodówce. Spodu najlepiej nie wyjmować z formy aby się nie pokruszył. Krem wyłożyć na spód około 1 cm warstwą (nie za grubo, bo tarta będzie się rozpadała, powinno więc zostać trochę kremu). Ułożyć pokrojone truskawki. Można udekorować miętą.
* do mniejszej tortownicy 24 cm wykorzystamy około 2/3 ilości ciasta (z reszty można zrobić KRUCHE BABECZKI). Do dużej formy wykorzystamy całe ciasto.
Zdjęcia i przepisy: www.kwestiasmaku.com
Post your comments